Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lustrzanka do 2500zł. - jaką możecie polecić?

12 Jul 2012 11:40 4512 26
  • Level 9  
    Hej :) Mam problem, ponieważ chciałabym kupić nową i lepszą lustrzankę, tak do 2500zł. Obecnie posiadam sony alpha 290, to moja pierwsza lustrzanka. Myślę nad nikonem albo canonem, ewentualnie sony, macie jakieś propozycje?

Myślałam nad nikonem d5100, ale piszą, że nikony nie mają wbudowanego slinkiczka AF...
    Chciałabym kupić już taki aparat, żeby później dokupywać do niego obiektywy i raczej go nie zmieniać, dlatego chciałabym wybrać dobrze :D
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 15  
    Witam.

Brakiem wbudowanego w tańsze lustrzanki Nikona silnika AF nie ma się już co przejmować. Praktycznie wszystkie nowe obiektywy systemowe maja własny napęd, sporo pozasystemowych też. Co więcej główny konkurent - Canon od dawien dawna produkuje wyłącznie lustrzanki bez silników AF (od chwili wprowadzenia na rynek linii EOS w 1987 roku) i jakoś to nikomu nie przeszkadza.
    W założonym budżecie można się zmieścić (czasami prawie...) kupując następujące aparaty:
    D3100, D3200, D5100 z podstawowym obiektywem AF-S DX Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G VR (ważne żeby miał w oznaczeniu VR, ta wersja jest najnowsza i została wyposażona w stabilizację).
    Jeżeli finanse pozwolą, to zamiast 18-55 można pomyśleć o nieco droższym obiektywie AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR.
    Oczywiście warto też się przyjrzeć sprzętowi oferowanemu przez innych producentów.

Jeżeli chodzi o zakup wspomnianych wyżej obiektywów Sigma 18-200 to mam raczej mieszane uczucia. Żaden ze sprzedawców nie podaje jaki to konkretnie z 4 dostępnych modeli dokłada do swojego zestawu, więc można się spodziewać najtańszego modelu pozbawionego stabilizacji, która szczególnie przy dłuższych ogniskowych się przydaje.

Aha, zapomniałem zapytać o powód zmiany aparatu. Coś jest nie tak z posiadaną przez Koleżankę Alfą 290?

Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 9  
    Hmm po prostu chciałam zmienić go na coś innego i lepszego, a do tego od zawsze chciałam mieć nikona, a w sumie soniaczka dostałam w prezencie i to nie był mój wybór. Hmm a co myślicie nad wyborem pomiędzy nikonem d90, a d5100? Który byście wybrali?
  • Level 15  
    Dokonanie wyboru pomiędzy tymi dwoma modelami wcale nie jest takie łatwe, ba na innych forach czytałem naprawdę gorące dyskusje o wyższości jednego body nad drugim. Kolega D214d3k bardzo trafnie podsumował podstawowe różnice. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że warto się wybrać do jakiegoś sklepu foto i tam sprawdzić jak aparaty leżą w ręce, który wizjer bardziej pasuje do oka. Jeżeli obsługa pozwoli, to włożyć swoją kartę pamięci, pstryknąć kilka zdjęć i porównać je później w domu.
  • Level 9  
    Właśnie w następnym tygodniu mam zamiar przejść się do sklepu, myślę, że obojętnie którą z tych lustrzanek wybiore to i tak będę zadowolona skoro za dużej różnicy nie ma :)
  • Level 9  
    Ja bym postawiła na Canona. Teraz mam EOS 50d- jestem mega zadowolona, no niestety trochę kosztował, ale mój poprzedni Canon 450d też by rewelacyjny i mogę z czystym sumieniem polecić, a z tego co wiem to teraz używany kupisz już za 1600 zł.
  • Level 39  
    Nie polecam kupna używanego sprzętu bo awaria migawki i okazuje się, że nie opłaca się naprawiać. Lepiej kupić słabszy model a z gwarancją. 1000D i 1100D to bardzo dobre konstrukcje do kupienia nowe, z obiektywem za 1600 złotych.
  • Level 9  
    Nikony nie mają "śrubokręta" ale i tak IMHO nikory są najlepszymi nisko- budżetówkami
  • Level 9  
    nie będę zaczynał nowego tematu, powiem tak szukam "dobrej" lustrzanki za nie wiem 1500-2500zł jestem raczej amatorem, lustrzanki używałem 2-3 razy w życiu ostatnio nikona d5000, potrzebuje jej do zdjęć na wakacjach, widoków, auta, itp.
    zawsze chciałem mieć swoją lustrzankę, pozdrawiam
  • Level 39  
    Polecam to co zawsze według cen:
    Nikon d3000 + 18 55 VR - od 1400,
    Nikon d3000 + 18 55 VR II - od 1520,
    Canon EOS 11000 D + EF-S 18-55 od 1540.
    Jeśli aparat może być trochę cięższy i mniej poręczny a w zamian mieć dłuższy zoom to Nikon D3000 + 18-105 VR za niecałe 2200.
    Jeśli ktoś zaczyna przygodę z lustrzanką i nie ma grubszej kasy rzędu 5000 to najlepiej kupić najprostszy zestaw który będzie lekki i dość uniwersalny. Potem możemy zacząć zastanawiać się czego nam brak i dalej inwestować. nawet jeśli obiektyw okaże się nietrafiony to można go sprzedać i odzyskać te 200 złotych.
    Kupując aparat natychmiast powinniśmy kupić jeszcze 2 drobne rzeczy czyli dobrą torbę ochronną i filtr ochronny na obiektyw.
  • Level 39  
    Warto ale nie za tyle. Ceny w porównywarkach zaczynają się od 1700 złotych. Stwierdzenie "kit jest słaby" powstało przy porównaniu go z obiektywami za kilka tysięcy, ale nie ma (zwłaszcza u Nikona) tragedii. Myślę, ze szybciej dokupisz lampę, statyw niż nowy obiektyw. Jeśli już go kupisz to dla tego, że standard będzie zbyt mało przybliżał.
  • Level 9  
    cały czas mam dylemat co kupić, z początku chciałem nikona 5100d ale zdecydowałem sie jednak na canna 600d
    http://www.redcoon.pl/B277153-Canon-EOS-600D-...ki-dla-%C5%9Bredniozaawansowanych?refId=ceneo

ale wczoraj znowu szukałem okazji w necie i znalazłem cos takiego
    http://www.redcoon.pl/B277153-Canon-EOS-600D-...ki-dla-%C5%9Bredniozaawansowanych?refId=ceneo
    czy canon 550d jest o wiele gorszy od 600d, zauważcie że w tym zestawie jest jeszcze drugi obiektyw 75-300mm, może w tym wypadku lepiej kupic 550d??
  • Level 21  
    Jedyna praktyczna różnica (przy kręceniu filmów) to odchylany wyświetlacz w 600D. Moja koleżanka też miała ten sam dylemat i kupiła 550D (względy finansowe). Różnicy pomiędzy tymi aparatami jest jakieś 200zł, a płacisz praktycznie tylko za wyświetlacz.

Jeśli nie kręcisz filmów to 550D, z drugiej strony po co Ci taki obiektyw? Na cropie to będzie jakieś 120-480mm.

Pierwsze najważniejsze pytanie, które tutaj nie padło, co tym chcesz robić?
  • Level 9  
    hmm do filmowania to jest kamera:) zawsze chciałem mieć dobra lustrzankę,
    wyjazd na wakacje, imprezy okolicznościowe, widoki, a potem jak się wprawie to nie wiem ...
  • Level 21  
    Kiedyś usłyszałem taki tekst: "nie kupuj lustrzanki z filmowaniem bo jak będziesz miał coś zrobić to będziesz się zastanawiał czy film czy fota, i w końcu g... zrobisz" :)

Do tego co napisałeś to raczej nie będzie potrzebny Ci obiektyw 75-300. Raczej szeroki kąt i "standard" czyli na początek kit wystarczy. "a potem jak się wprawie to nie wiem" - to sobie już będziesz wiedział czego potrzebujesz i zanim się wprawisz to sobie zdążysz uzbierać kasę na obiektyw :)

Jeśli budżet puszcza to weź raczej 600D, odchylany LCD może Ci się bardziej przydać jak Cię fantazja poniesie, niż taki "długi" obiektyw.
  • Level 39  
    Jeśli już robić filmy lustrzanką to tylko takie. http://www.youtube.com/watch?v=0Re0RmBJLoE Może przykład nie jest najlepszy bo to mieszanka timelapse, flying cam i ujęć z kranów kamerowych ale wiadomo o co chodzi a chodzi o film powstały z sekwencji zdjęć robionych w stałych odstępach a najciekawiej jest jeśli w tym samym czasie aparat jedzie po szynie. Może to jest lepszy przykład http://www.youtube.com/watch?v=Q_M4zd6weK8&feature=plcp. http://www.youtube.com/watch?v=FAYW7819ueE&feature=context-cha Lustrzanką bez specjalnego osprzętu można sobie robić filmiki nie filmy. Z całkowitą premedytacją jadę w swoim aparacie na sofcie w którym nie działa AF w czasie filmowania :D.
  • Level 21  
    @D214d3k:
    A widziałeś kogoś kto kręci film lustrzanką i ma włączony AF? Po to kręci się coś lustrem aby skorzystać z jego głębi ostrości, mieć nad nią panowanie i dzięki temu pokazać to co chcemy.
    Uprzedzam pytanie - kręciłem filmy lustrzankami i kamerami.
    Lustrzanką bez specjalnego osprzętu można zrobić film i nie musi to być timelapse ;)

@franas00:
    Nie polecam. Raz, że to niższa półka niż Canon 550D czy 600D. A dwa, nie ciekawie wyglądają foty z tego (przynajmniej dla mnie).
  • Level 9  
    mam dylemat czy wybrać tego starszego 550d z tym dodatkowym długim obiektywem, czy tego d600 z ruchomym lcd... hmmm
  • Level 39  
    Wiem, że można robić bo czasem robię filmy ale zdecydowanie częściej zdjęcia. Czasem chce się wykorzystać przysłonę 1.8 i ręcznie wybierać plany które mają być ostre a czasem chce się użyć aparatu jak zwykłej kamery na wycieczce. Efekty są mierne bo AF działający w trybie detekcji kontrastu więcej się gubi niż ostrzy ale widziałem niejednokrotnie.

@franas00 nie wiem po co Ci te 2 obiektywy. Tylko chyba po to żeby wyświnić matrycę. Tłumaczyłem niejednokrotnie, że telezoom jest do sportu, dzikich zwierząt, detalu architektury i na leniwe nogi. Mając kilkanaście milionów pikseli nawet z tych 55mm x 1.6 możesz wyciąć pół kadru i mieć nadal dobre zdjęcie takie samo jak z ogniskową 160 mm. To tak jak byś miał zoom cyfrowy x2 ale możesz wybrać dowolna część kadru nie tylko środek. W większości zwykłych sytuacji da się też wykorzystać "zoom nożny" (podejść bliżej :D).
  • Level 21  
    @franas00:
    Wydawało mi się, że rozwiałem Twoje wątpliwości. Taki obiektyw to tylko "chłyt materkitowy", żeby sprzedać coś co ma już następce i raczej nie schodzi.

Weź 600D, przy tym co będziesz chciał robić przyda się odchylany LCD i raczej ogniskowe w drugą stronę... 18mm x 1.6 to też nie za szeroko.

@D214d3k:
    Do kręcenia lustrem rzeczy "na luzie" lub reportażu warto użyć przysłony 8-11. Głębia i tak jest mniejsza niż na kamerze, a kręcenia pierścieniem jest mniej.
  • Level 9  
    no ok to dzięki, lecę juz cos kupić bo tak to do końca roku nic nie upoluje:)