Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odłączenie (wyłączenie) instalacji LPG

phaxe 12 Jul 2012 12:27 20331 4
 • #1
  phaxe
  Level 13  
  Witam

  Mam instalację sekwencyjną Elpigaz (elektronika: Elpigaz Stella Nord; wtryskiwacz: Matrix HD.344). W związku z narastającymi problemami z tą instalacją chciałbym ją na stałe wyłączyć na okres wakacji i jeździć tylko na benzynie. Głównym problemem są wybuchy pod maską i rozwalanie rur dolotowych kolektora ssącego, inny problem to zamulanie przy ruszaniu przy wysokich temperaturach otoczenia. Na benzynie samochód (Chrysler Neon 2.0 16V automat) jeździ bardzo dobrze. Za kilka dni wyjeżdżam i postanowiłem spokojnie dojechać na benzynie. Po wakacjach znajdę jakiegoś fachowca od gazu (dwóch już próbowało coś robić, ale bez widocznych efektów :cry: ) i może coś się wykombinuje z tym gazem.

  Ale wrócę do sedna sprawy i mam pytanie:
  Czy wystarczy tylko odpiąć zasilanie od instalacji LPG, czy trzeba jeszcze zakręcić jakiś zawór przy butli?
  Chcę jeździć tylko na benzynie i całkowicie odseparować instalację LPG.
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Możesz dla bezpieczeństwa zawór zakręcić, ten przy butli.
  Na centralce masz chyba możliwość wyłączenia całkowitego wyłączenia LPG aby używać tylko Pb. Jeśli miałeś wybuch i uszkodzone są elementy na dolocie to sprawdź sobie szczelność bo może ci wzrosnąć spalanie na Pb.
 • #3
  phaxe
  Level 13  
  Ok. Zakręcę zawór. Chciałbym odłączyć całkowicie zasilanie od akumulatora. Czy można tak jeździć, czy sterownik LPG musi jednak być zasilany?
 • #4
  kindlar
  Level 41  
  Wyjmij bezpiecznik od LPG, który jest na zasilaniu sterownika i zobaczysz sam jak zachowa się się samochód, jeśli będzie pracował poprawnie na Pb to nie będziesz musiał odłączać przewodów.
 • #5
  phaxe
  Level 13  
  kindlar wrote:
  Wyjmij bezpiecznik od LPG, który jest na zasilaniu sterownika i zobaczysz sam jak zachowa się się samochód, jeśli będzie pracował poprawnie na Pb to nie będziesz musiał odłączać przewodów.


  Kiedyś mi się przez przypadek odłączył przewód zasilający sterownik i samochód dobrze jechał. U mnie łatwiej jest odłączyć przewody + i - od akumulatora niż wyciągnąć bezpiecznik od instalacji LPG.

  Więc są dwie opcje bezpiecznego odłączenia na jakiś czas instalacji LPG:

  1) odłączone zasilanie od LPG + zakręcony zawór przy butli

  2) pozostawione zasilanie (centralka na Pb) + zakręcony zawór przy butli

  Ja bym wolał tą 1 opcję.
  Sorry, że tak zakręcam ten temat, ale dociekliwy jestem.