Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myjka ciśnieniowa - brak wyłącznika - jak sprawdzić czy działa ?

13 Lip 2012 08:48 5149 9
 • Poziom 11  
  Witam

  Mam myjkę ciśnieniową PWR330PWA bez wyłącznika. Chciałem sprawdzić czy myjka działa, ale jedyne wolne przewody to niebieski plus i brązowy zero na których jest napięcie 230V. Połączenie ich spowoduje zwarcie, więc jak na "krótko" podłączyć myjkę ? Na zdjęciu są wszystkie dostępne przewody.

  pozdrawiam


  Myjka ciśnieniowa - brak wyłącznika - jak sprawdzić czy działa ?
 • Poziom 39  
  Chwila chwila, brakuje tylko włącznika czy kabla zasilającego też ? Bo coś namieszałeś.

  Po drugie szybciej całą rozkręcisz, skąd mamy wiedzieć czy jesteś pierwszą osobą która "miesza w kablach" , zgadywanki macanki.
 • Poziom 11  
  Jeżeli masz na myśli kabel sieciowy to jest. Wygląda na to, że brakuje tylko włącznika. Z otworu po nim wyciągnąłem na zewnątrz to co na zdjęciu. Nie widać aby brakowało jeszcze jakiś przewodów - te co są wchodzą gdzieś pod obudowę w otulinach. Da się zauważyć, że brakuje osłonek na połączeniu kondensatora z kablami - na prawo jest osłonka, więc może ktoś coś robił. Na zdjęciach w necie tego typu myjek widać, że wyłącznik raczej zwykły kołyskowy. Po podłączeniu myjki do sieci na wolnych kablach jest faza i zero. Może masz wiedzę jak powinien być podłączony włącznik w myjce ?
 • Poziom 31  
  Wygląda na to, że te dwa wolne kable są z kabla zasilającego. Czyli ma być wyłącznik kołyskowy dwubiegunowy. Kable do napędu to mogą być te dwa połączone kondensatorem, a ktoś przed Tobą tak je połączył, aby kondensator się nie zgubił. Jeżeli mają taki sam kolor to by znaczyło, że można je dowolnie dołączyć do drugiej strony wyłącznika.

  Czy kabel zasilający ma wtyczkę z bolcem i czy myjka ma obudowę plastikową lub metalową?

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 39  
  Jest faza i zero bo obwód zamyka się przez silnik , ja bym podłączył zamiast włącznika czajnik 2kW w miejsce niebieskiego i brązowego . Jeśli będzie sprawny to silnik ruszy, jeśli nie to najwyżej wodę zagotujesz ;)

  Ewentualnie rozkręć myjkę, bo kolory też mi się nie podobają.


  Krzysztofie : właśnie pic w tym że kabel jest a kolory jak widać nie pasują .
 • Poziom 11  
  Dziękuję za porady. W załączniku opisałem kolory pozostałych kabli. Myjka ma wtyczkę bez wejścia na bolec i cała z zewnątrz jest z tworzywa sztucznego.

  Myjka ciśnieniowa - brak wyłącznika - jak sprawdzić czy działa ?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Brak przewodu ochronnego uprościłby sprawę, gdyby sprawa była prosta, tak jak tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Naturalne połączenie wydaje się "po kolorach", ale nie spieszyłbym się. Jeszcze dopytam: Czy to połączenie czarnego z niebieskim osłonięte rurką termokurczliwą (jeżeli dobrze rozpoznaję) wygląda na fabryczne, czy tandetną samoróbkę?

  Ja zrobiłbym jeszcze próbę omomierzem i to najlepiej wskazówkowym lub cyfrowym z testerem ciągłości. Pomiar oporności-ciągłości między wtyczką i wszystkimi kombinacjami konektorów, także wzajemnie. Powinieneś tym sposobem zidentyfikować złącza od kabla zasilającego. I już je "odfajkować".

  Dlaczego wskazówkowym miernikiem? Ponieważ, jeżeli myjka ma silnik komutatorowy prądu przemiennego, to przypięcie się omomierzem do jego styków i lekkie pokręcenie wałem powoduje wahania wskazówki. Wiem, takie badanie może być niewykonalne. Ale można spróbować zobaczyć, co pokaże jakikolwiek omomierz.

  Po takim badaniu można być równie głupim, jak przed nim, ale ja staram się stosować nawet głupie sposoby. Na koniec pozostanie próba "ognia i wody". Np. połączenie styków kabla zasilającego z tymi od kondensatora i... modlitwa (jeżeli nie pomoże, to nie zaszkodzi - sprawdzone w praktyce).

  Krzysztof Podstawa
 • Poziom 11  
  Z powodu ograniczeń sprzętowych zacząłem od końca - próby "ognia i wody". Połączyłem brązowy z brązowym, a niebieski z czarnym i silnik ruszył z kopyta ;) Z wcześniejszej informacji wynika, że powinienem kupić włącznik kołyskowy dwubiegunowy z czterema wyjściami - taki się nada (wymiarami pasuje w otwór) - jaka o powinna być obciążalność styków (silnik 1500 W) ? Proszę o wskazanie podłączenia (dla mojego ułatwienia ponumerowałem końcówki).

  Myjka ciśnieniowa - brak wyłącznika - jak sprawdzić czy działa ?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  1 - 3 (brąz - brąz)
  2 - 4 (niebieski - czarny)

  Wyłącznik jak najmocniejszy. Prąd chwilowy podczas startu może sięgać do 20A.
 • Poziom 11  
  Dziękuję za pomoc. Po zamontowaniu wyłącznika wszystko działa.

  Pozdrawiam