Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz laptopowy - jak obniżyć napięcie o 2V ?

Shaggee 13 Jul 2012 12:26 4859 20
 • #1
  Shaggee
  Level 14  
  Witajcie.
  Mam mały problem. Kombinuje sobie ładowarkę dla akumulatorów Li-Po. Posiadam już ładowarkę i zasilacz. Problem tkwi w tym, że zasilacz laptopowy ma na wyjściu 19,5V 4,6A a maksymalne wejście do ładowarki to 18V. Po podłączeniu ładowarka wyświetla komunikat overvoltage input. Nie chciałbym tracić za dużo natężenia z zasilacza ponieważ akumulatorki będą ładowane prądem 3A.
  Rezystory odpadają bo się zaświecą. Wpadłem na pomysł podłączenia w szereg 3 diod prostowniczych 10A / 1000V. Czy to wypali? Jeżeli ktoś ma inny pomysł będę wdzięczny.
 • Helpful post
  #2
  Piotrek.pxf
  Level 27  
  Diody powinny dać radę, ale będą się trochę mocno grzały.
 • Helpful post
  #3
  kortyleski
  Level 43  
  3A x 0,7V = 2,1W na diodę. to jeszcze nie jest grzanie. Spokojnie dadzą radę
 • #4
  Shaggee
  Level 14  
  Witajcie ponownie.
  Podłączyłem diody 10A w szeregu (4szt) i ładowarka ruszyła. Jednak rzy poborze 3A diody bardzo się grzeją. Czy tak może być i nic się z nimi nie stanie?
 • #5
  kaka0204
  Level 28  
  Shaggee wrote:
  Czy tak może być i nic się z nimi nie stanie?

  Nic nie powinno się stać, jak masz jakieś diody które można przykręcić na radiator to takie wykorzystaj, oczywiście muszą mieć zapas prądu. Ewentualnie skieruj na nie jakiś wentylatorek.
  Pozdrawiam.
 • #6
  Shaggee
  Level 14  
  Trochę kicha bo posiadam takie diody:
  Zasilacz laptopowy - jak obniżyć napięcie o 2V ?
 • #8
  Shaggee
  Level 14  
  Dioda prostownicza 10A / 1000V
 • #10
  krakarak
  Level 41  
  To daj diody Schottkiego, ma ok. 0.3V spadku, będą się mniej grzały. Znajdziesz w zasilaczach ATX lub po prostu zakup nowe.
 • #11
  Shaggee
  Level 14  
  kaka0204 wrote:
  Chodzi o oznaczenie :)

  P1000
  MIC
 • #12
  Quarz
  Level 43  
  Piotrek.pxf wrote:
  Diody powinny dać radę, ale będą się trochę mocno grzały.
  Zawsze można wykonać 'kombajn' dioda Zenera - tu ok. 1,3V - plus tranzystor bipolarny dowolnej polarycji, a włączona (odpowiednio) pomiędzy bazę a kolektor tranzystora bipolarnego.
  Zaciskami zewnętrznymi takiej Ersatz diody Zenera jest emiter oraz kolektor wspomnianego tranzystora bipolarnego.
  Umieszczając tego ostatniego na stosownym radiatorze, to dla tranzystora mocy w obudowie typu TO-3 da się stracić mocy liczonej w dziesiątkach watów ...
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  jacynka84
  Level 26  
  Mam podobny problem, a nie da się wyśledzić jaki opornik czy kondensator tworzące sygnał "zegarowy" dla przetwornicy zmienić?
 • #15
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Jeśli to przetwornica ze stabilizacją napięciową, to zmiana kondensatora czy rezystora niewiele zmieni, bo ona nadal będzie dążyć do uzyskania napięcia znamionowego. Musiałbyś obaczyć układ stabilizacji po stronie wtórnej...
 • #16
  Luna777
  Level 1  
  Quote:
  Domowym, "partyzanckim" sposobem można im dorobić chłodzenie


  Czy moglby ktos zdradzic ten partyzancki sposob?

  Siedze wlasnie i glowie sie jak takie diody chlodzic :)
 • #17
  krzysztof723
  Level 30  
  Witam

  Diody P1000MIC , które zastosowałeś do obniżenia napięcia przy obciążeniu prądem 3A bardzo dobrze nadają się do tego celu i w Twoim przypadku nie wymagają żadnego chłodzenia . Oczywiście , że będą się grzały , ale to nie znaczy , że trzeba je w jakiś specjalny sposób chłodzić .
  Ja tymi diodami prostowałem napięcie przy obciążeniu prądem do 5A bez żadnych niespodzianek ze strony tych diod , a że były gorące , to widocznie tak musi być . Producent nie przewidział dla tych diod radiatora . Nie należy skracać końcówek w tych diodach , bo te grube końcówki odprowadzają ciepło od struktury krzemowej (złącza) diody .

  Przyjmując dane katalogowe Diody P1000A...P1000S (podobne jak dla P1000MIC) Rthja=14K/W , Tjmax=175st.C oraz moc Pmax=2,1W (P=3Ax0,7V=2,1W) i temperaturę otoczenia Ta=40st.C (temperatura w obudowie) to po obliczeniu według wzoru Tj = Ta + Rthja X Pmax Twoje diody będą pracowały bez dodatkowego chłodzenia z temperaturą złącza Tj=113,4st.C czyli bezpiecznie , bo
  dużo poniżej temperatury dopuszczalnej Tjmax=175st.C .

  Pozdrawiam
 • #18
  krzysztof723
  Level 30  
  Witam

  Jeszcze raz powracam do tematu , bo popełniłem w powyższym obliczeniu przedszkolny błąd podając nieprawidłowy wynik temperatury złącza diody P1000MIC przy pracy z obciążeniem I=3A w temperaturze otoczenia Ta=40st.C . Dioda w podanych warunkach będzie pracowała z temperaturą złącza Tj=69,4st.C . Poprawiam swój błąd i dodam , że nie myli się tylko ten kto nic nie robi...

  Pozdrawiam
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  krzysztof723
  Level 30  
  witam

  Rzeczywiście muszę potwierdzić , że wartość rezystancji Rthja=14K/W dla diod P1000A...S podana w nocie katalogowej jest zaniżona .
  Moja poprawka dotycząca wyniku temperatury złącza była spowodowana nieprawidłowym wyliczeniem matematycznym , gdzie najpierw dodałem , a później pomnożyłem , a powinno być odwrotnie...
  Poprawiając wynik temperatury złącza z Tj=113,4st.c na Tj=69,4st.C trochę mnie zdziwiła uzyskana z obliczenia tak niska wartość tej temperatury , bo ze swojego praktycznego doświadczenia wiem , że te diody przy pracy z prądem I=5A porządnie się grzeją . No , ale taki był wynik obliczeń , a jeszcze jak się człowiek śpieszy to...
  Zastanawiałem się później jak rozgryźć ten orzech i prawidłowo sprostować jeszcze raz te moje nie do końca poprawne wyniki wyliczeń , ale kolega trymer01 był szybszy...

  Podczas sprawdzania diody P1000MIC przy pracy z prądem I=3A przy napięciu stałym U=20V w temperaturze otoczenia Ta=22st.C jej korpus rozgrzewał się do temperatury +90st.C . Temperatura mierzona była w najgorętszym punkcie korpusu - w punkcie łączenia końcówki z korpusem . Krokodylki utrzymujące diodę odprowadzały ciepło .
  Dopuszczalna temperatura złącza diody według noty katalogowej wynosi Tj=175st.C więc dioda w powyższych warunkach może jeszcze swobodnie pracować .
  Przy pracy z prądem I=5A korpus diody rozgrzewał się do +100st.C i przy tej temperaturze dioda może także jeszcze pracować , natomiast przy pracy z prądem I=10A korpus diody rozgrzewał się do +205st.C...krokodylki utrzymujące diodę parzyły .

  Przyjmując rezystancje Rthja=14K/W podaną w nocie katalogowej do obliczenia temperatury złącza diody podczas pracy np. z prądem I=5A w temperaturze otoczenia Ta=22st.C z mocą strat P=4W (P=5Ax0,8V=4W) otrzymujemy wynik Tj=78st.C . To wskazuje na zaniżoną wartość Rthja podaną przez producenta , bo korpus diody w podanych warunkach rozgrzewał się do +100st.C mając przy tym elementy odprowadzające ciepło w postaci krokodylków , a trzeba pamiętać , że temperatura korpusu - obudowy półprzewodnika będzie zawsze niższa od struktury krzemowej (złącza) umieszczonej wewnątrz korpusu - obudowy .

  Jest to poglądowy sposób pokazania nieprawidłowych danych , bo aby dowiedzieć się jakie możliwości mają tego typu diody należy znaleźć wartości rezystancji Rthjc i Rthca oraz rezystancji odpowiadających sposobowi montażu takich diod - (rezystancja Rthtpa dotyczy rezystancji radiatora utworzonego na płytce z punktów lutowniczych (ścieżek) oraz rezystancja Rthctp odnosząca się do długości i średnicy końcówek diody) . Rezystancje te tworzą wspólnie rezystancję Rthja i dysponując powyższymi wartościami można wtedy określić prawidłowa wartość rezystancji Rthja .
  Tym razem nie muszę udowadniać swoich racji i nie będę dalej rozwijał tematu , bo kolega trymer01 w kwestii zaniżonej rezystancji Rthja podanej przez producenta ma słuszność .

  Dlatego muszę przyznać , że wynik temperatury złącza Tj=69,4st.C podany w moim poście jest nieprawidłowy ze względu na nieprawidłową wartość Rthja podaną w nocie katalogowej przez producenta .

  Nawiązując do wartości VF , którą wykorzystałem w obliczeniu mocy strat diody to przyjąłem dane "Forward characteristics (typical values) , Durchlasskennlinien (typische Werte)" z noty katalogowej Diotec Semiconductor .
  Jest tam załączony wykres z dwoma krzywymi , które określają wartość VF z temperaturą złącza diody Tj=25st.C i Tj=125st.C . Według wykresu w tej nocie wartość VF dla diod P1000A...S pracujących przy obciążeniu I=5A z temperaturą złącza Tj=25st.C wynosi 0,8V , a dla diod pracujących przy obciążeniu pradem I=3A z temperaturą złącza Tj=25st.C wartość VF wynosi 0,75V .
  Z wykresu dalej wynika , że dla diody pracującej w temperaturze otoczenia Tj=125st.C przy prądzie I=3A wartość typowa VF jest równa 0,7V ,
  Ja przyjąłem w obliczeniach wartość VF=0,7V odpowiadającą I=3A z Tj=125st.C mając na uwadze niekorzystne warunki pracy diod w zamkniętej obudowie w temperaturze otoczenia Ta=40st.C .

  Chłodzenie tego typu diod można wykonać przez odpowiednie umieszczenie diod na płytce (poziomo lub pionowo) na odpowiedniej wys. wraz z zastosowaniem odpowiednio szerokich punktów lutowniczymi pogrubionych warstwą cyny .
  Jest to dobrze pokazane na przykładzie instalowania na płytce siostrzanych diod P600A...M , aby uzyskać , jak najlepsze odprowadzenie ciepła w notach katalogowych pdf. "General Semiconductor" , "SEMTECH" , "Tajwan Semiconductor" itp.

  Pozdrawiam

  PS. Posiadam zasilacz z napięciem wyjściowym regulowanym U=+1,25...30V . w którym są zainstalowane diody P600M (mostek Gretza) . Diody te pracują przy obciążeniu ciągłym prądem I=5A , a niekiedy do I=7A (krótko) .
  zasilacz wykonałem kilkanaście lat temu i myślę , że z tymi diodami zasilacz popracuje następne kilkanaście lat .
 • #21
  User removed account
  Level 1