Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie GPS do Atmega

Asmodat 13 Lip 2012 12:48 2138 20
  • #1 13 Lip 2012 12:48
    Asmodat
    Poziom 10  

Czy jeśli chciałbym podłączyć gps np taki:
    http://www.hestore.hu/files/GPS03.pdf
    do AtmegiL (3,3V), gdzie GPS wysyła sygnały 0-2.9V to muszę to robić przez Maxa 3232, czy może być bezpośrednio do procka ?
    I czy lepiej ustawić Atmegę na 8MHz czy 1MHz wystarczy ?

0 20
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 13 Lip 2012 13:22
    Jaś Wędrowniczek
    Poziom 9  

Witam,

W kwestii ustawienia zegara w ATMedze, GPS obsługuje domyślnie transmisję: "Default 9600 baud rate, 8, N, 1". Korzystając ze wzorów na szybkość transmisji możesz obliczyć czy 1MHz wystarczy. W zasadzie to zależy jak bardzo obciążony będzie mikrokontroler. Przy niewielkiej ilości funkcji wykonywanych przed ATMegę wystarczy :)
    W kwestii poziomów napięć, to zależy jak zasilasz ATMegę. GPS zasilany jest napięciem 3,3V. Jeśli zasilasz mikrokontroler napięciem 5V polecałbym użyć MAX232 wraz z zasilaniem n 3,3V. Łatwiejszy rozwiązaniem jest jednak zasilanie ATMegi napięciem 3,3V. Odpada "dokładanie" zasilania na 5V - wszystko pracuje na jednym napięciu 3,3V.

Pozdrawiam,
    Piotr.

0
  • #3 13 Lip 2012 13:33
    Asmodat
    Poziom 10  

Mam AtmegęL - wersję zasilaną na 3.3v.
    Ustawiona jest na 8Mhz wewnętrznie.

UART mam ustawiony na 9600 8N1,

W gps zwarte wszystkie masy, podpięte napięcie VIN, i linię TX GPS do RX mikroklocka, a jedyne co odbieram to śmieci. Dlatego się pytam czy czasem nie trzeba maxa dać, bo nie wiem co z tym fantem zrobić.

0
  • #4 13 Lip 2012 13:36
    wiere
    Poziom 10  

Wewnętrzny generator jest niedokładny i odbiega od częstotliwości 8 MHz. Najlepiej zastosować zewnętrzny rezonator kwarcowy.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 13 Lip 2012 13:39
    Asmodat
    Poziom 10  

Z zewnętrznym kwarcowym nie działa mi wyświetlacz 16x2, Mam 2 moduły gps jeden OEMStar 2
    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...SCbXtIkTmewibT9sw&sig2=94xJPtrNa3CXHLlAmdSyyA

, z domyślną transmisją 4800 i ten działa, a ten chiński z tematu GPS03 z domyślną 9600 już nie - wysyła bez przerwy znak || i czasami jakieś inne.

Jest to możliwe, że ten moduł po prostu nie wspiera UART'a ?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #6 13 Lip 2012 14:07
    Jaś Wędrowniczek
    Poziom 9  

Jeśli nie działa Ci wyświetlacz na zewnętrznym rezonatorze, to musisz zmienić opóźnienia czasowe w funkcjach obsługi LCD i będzie działał, a wtedy pojawi się możliwość sprawdzenia czy działa transmisja z GPS03.

Pozdrawiam,
    Piotr.

0
  • #7 13 Lip 2012 19:06
    Asmodat
    Poziom 10  

Żeby to było takie oczywiste... na wewnętrznym 8Mhz wyświetlacz działa prawidłowo - opóźnienia nic do tego nie mają, bo na zewnętrznym 8mhz nie działa.

0
  • #8 13 Lip 2012 21:07
    krru
    Poziom 32  

To znaczy że masz znacznie poważniejszy problem niż błąd komunikacji z GPS.

0
  • #9 14 Lip 2012 14:21
    Jaś Wędrowniczek
    Poziom 9  

Witam,

A na jakimkolwiek zewnętrznym kwarcu coś działa? Może to kwestia ustawienia fusebitów? Sam miałem kiedyś taki problem i okazało się, że omyłkowo wpisałem błędne wartości do rejestrów Low i High - w efekcie nie tylko LCD nie działał, lecz Mega resetowała się w kółko :)

Pozdrawiam,
    Piotr.

0
  • #10 14 Lip 2012 18:27
    Asmodat
    Poziom 10  

Jak by tak było to bym już nie mógł jej ponownie ustawić na wewnętrzny.

0
  • #11 14 Lip 2012 21:19
    Jaś Wędrowniczek
    Poziom 9  

Witam,

Kolego Asmodat, niekoniecznie tak musi być. Chodzi o ustawienie "Start-up time" oraz bity "Brown-out detection". Może tutaj tkwi problem - przy nieodpowiedniej konfiguracji tych bitów mikrokontroler dalej można przestawić, jednak program nie będzie pracował. Proponowałbym spróbować albo ustawić opóźnienie po starcie albo uaktywnić bit BODEN.

Pozdrawiam,
    Piotr.

0
  • #12 16 Lip 2012 20:11
    Asmodat
    Poziom 10  

Staram się to rozwikłać, ale marnie idzie. Z tego co zauważyłem Atmega8A odbiera dane prawidłowo taktowana wewnęcznie 1Mhz, natomiast tak samo ustawiona Atmega8L już nie - tylko śmieci lub częściowe ramki.

Chyba nie powinno być żadnej różnicy między tymi prockami ?, różnią się chyba tylko ilością pamięci ...

Może ktoś miał podobny problem z uartem ?

0
  • #13 16 Lip 2012 22:13
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Asmodat napisał:
    Chyba nie powinno być żadnej różnicy między tymi prockami ?, różnią się chyba tylko ilością pamięci ...
    I poborem prądu... A i o której pamięci mówisz ?
    Tutaj masz notę aplikacyjną AVR523 pokazującą różnice...
    BTW: Tak bez kodu to sobie pogdybamy długo jeszcze... ;)

0
  • #14 16 Lip 2012 22:30
    Asmodat
    Poziom 10  

@up chodziło mi o 2x więcej SRAM'u

Ot.cały kod:

Code:
    .cseg

.org 0
    rjmp start
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    rjmp USART_RXC
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti
    reti

rcall USART_Initialization

sei

loop:
    rjmp loop

USART_RXC:
      in R16, UDR       ;get byte
      rcall SendTo_LCD
    reti

;----------------------------------------

USART_Initialization:
     cbi UCSRA, U2X   ;transmision speed x1
     ldi R17, 0
     ldi R16, 12   ;speed 4800
     out UBRRH, R17
     out UBRRL, R16

ldi R16, (1<<RXEN)|(1<<RXCIE)   ;odbiór i przerwanie RXC
     out UCSRB, R16

ldi R16, (1<<URSEL)|(0<<USBS)|(3<<UCSZ0)   ; 8N1
     out UCSRC, R16
    ret

;-------------------------------------------

Schemat: płytka prototypowa zl2avr: http://www.btc.pl/pdf/zl2avr.pdf
    tylko zamiast stabilizatora ze schematu (7805) mam MCP 3,3V (tu też podpięty jest gps), ekran jest osobno na 5V (przez konektror na płytce I2C w którym siedzi stabilizator 7805 ) - bo na 3,3 nie działa.

;------------------------------------

Dodam też że po około 30min wysypują też się atmego8A, i zaczynają najpierw gubić znaki, a potem pojawiają się krzaki. Mimo,że napięcia i natężenia na zasiłach pozostają niezmienione (dla średniej klasy miernika) od czasu uruchomienia.

Problem dotyczy 5 różnych procesorów i 5 różnych modułów GPS, więc niema mowy o problemach z pojedynczym egzemplarzem.
    ;-----------------------------------

0
  • #15 16 Lip 2012 22:59
    Jaś Wędrowniczek
    Poziom 9  

LordBlick napisał:
    Asmodat napisał:
    I poborem prądu... A i o której pamięci mówisz ?
    Tutaj masz notę aplikacyjną AVR523 pokazującą różnice...
    BTW: Tak bez kodu to sobie pogdybamy długo jeszcze... ;)

Dodatkowo ATMega8 ma możliwość pracy z zegarem o częstotliwości 0-16MHz, zaś wersja L tylko w zakresie 0-8 MHz. Tym te mikrokontrolery się różnią.

Pozdrawiam,
    Piotr.

0
  • #16 16 Lip 2012 23:38
    Asmodat
    Poziom 10  

Bardziej ciekawi mnie, czy możliwy jest spadek taktowania w czasie ?, bo na to wskazują objawy... chyba ...

0
  • Pomocny post
    #17 17 Lip 2012 00:23
    LordBlick

Nie pokazałeś całego kodu.
    W obsłudze przerwania nie stosuje się numerów z LCD i czymkolwiek czasochłonnym. Co do realizacji odczytu USART w przerwaniu to podpowiedź brzmi " bufor kołowy".

Asmodat napisał:
    Dodam też że po około 30min wysypują też się atmego8A,
    No ja się wcale temu nie dziwię, w ogóle nie dbasz o zapisanie SREG ani używanych rejestrów w obsłudze przerwania.

0
  • #18 17 Lip 2012 16:19
    Asmodat
    Poziom 10  

Ramki mają ponad 10*80 B, to się nigdy nie zmieści na sramie wraz z innymi danymi, do tego mają zmienną długość więc nie ma możliwości bez żadnych sensownych operacji w trakcie przybywania danych wykonać bufor o którym mówisz

0
  • Pomocny post
    #19 17 Lip 2012 17:05
    LordBlick

No skoro tak, to trzeba więcej pamięci albo usystematyzować odbiór, np. pomijać niektóre ramki. Ten pdf od tego GPS03 raczej biedny jest. Powinno się móc sterować pakietami.

0
  • #20 17 Lip 2012 21:31
    Asmodat
    Poziom 10  

Coś mi się wydaje, że to nie problem programu - gdyby było tak, że nie wyrabia z instrukcjami pomiędzy przyjściem 1 a 2 znaku, to by po prostu ten znak się nie pojawiał. Natomiast śmieci muszą być ściśle związane z brakiem synchronizacji modelu odbierającego dane. Może wynika to z zakłuceń ?

Czy np. zasilanie w formie : zapalniczka samochodowa (zwykły kabelek bez żadnych zabezpieczeń)(12v) -> L7805(5v) -> MCP(3,3V) to nie najlepszy sposób stabilizacji napięcia ?

0
  • #21 17 Lip 2012 22:59
    LordBlick

Póki co to najlepiej uruchamiać stacjonarnie z zasilacza, byleby tylko satelity złapać, np. przy oknie. Jak już projekt będzie dopięty, to można sobie zapuszczać testy w trasie... ;)
    Co do kodu, to nie jestem w stanie go oceniać, bo to można zrobić tylko z kompletną całością. Wszystkie sztuczki dozwolone, ale z głową, aby µC nie poszedł na maliny. ;)

0