Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[hp designjet 500+ 24] Wydruk z rolki "krótszy" niż wydruk na kartce.

13 Lip 2012 18:12 2982 2
  • Poziom 2  
    Dzień dobry.

To mój 1. post na tym forum. Nie znalazłem odpowiedzi w istniejących wątkach.

Drukarka jak w tytule.
    Problem zauważyłem dziś. Drukowałem z programu CAD - na rolce 297mm. Zauważyłem, że wydruk (z rolki) nie trzyma skali.
    Wyrównałem głowice (z menu urządzenia).
    Wydruk (z rolki) nadal nie trzymał skali
    Zrobiłem kalibrację plotera (w programie CAD).

Po kalibracji zauważyłem, że:
    Ten sam rysunek, z tymi samymi opcjami wydruku, na formacie A3 wydrukowany raz na arkuszu (kartce A3) a drugi raz z rolki mają taką samą skalę "poziomą" (równoległą do kierunku ruchu karetki) ale różną skalę "pionową". Rysunek na arkuszu (kartce) jest dłuższy niż z rolki (o około 2mm na 300mm).
    Ponadto ploter docinając rolkę do arkusza A3 docina 417mm (zamiast 420).

Trudno mi w tym momencie napisać, czy prawidłowo drukuje na arkuszu, czy z rolki, bo kalibrację robiłem na chybił trafił - niezauważywszy, że jest różnica między wielkością wydruku na rolce i arkuszu.

Zadzwoniłem na infolinię HP ale nic się nie dowiedziałem.
    Zadzwoniłem do dużego serwisu/sklepu w Krakowie, w którym kupowałem sprzęt - niestety specjalista od designjet nieobecny.
    Czy jest to jakaś popularna (typowa) usterka i jest proste "domowe" rozwiązanie?
  • Poziom 10  
    witam, jeśli nie rozwiązałeś problemu mam pewne sugestie...
    błąd jest dosyć spory i możliwe że spowodowany tym że w trakcie wydruku na papierze z roli dochodzi do naprężeń papieru w kierunku zgodnym z wydrukiem i jego rozciągnięciu w trakcie wydruku a następnie skurczu, co tłumaczy że rysunek na arkuszu jest dłuższy od tego z roli, w poprzek problemu nie ma - bo nie występuje poprzeczny naciąg w momencie wysnuwania papieru z roli,
    drukarka ta ma możliwość kalibracji przesuwu (advance calibration), i dotyczy to właśnie kalibracji wzdłuż długości papieru, wydaje mi się że takie problemy może powodować kiepski papier, na foli problem u mnie nie wystąpił... instrukcja przewiduje każdorazową kalibrację po zmianie roli (inny papier, inna szerokość roli)
  • Poziom 2  
    Hej.

Problem na razie nie został rozwiązany.
    Jako, że mam teraz dużo drukowania nie mogę zostawić plotera w serwisie.

Pan z dużego serwisu w Krakowie powiedział, że nie spotkał się jeszcze z takim problemem.
    Poradził, żeby spróbować przed wydrukiem z rolki rozwinąć trochę papieru z rolki - tak żeby zwisał papier luźno i spróbować wydruku.

Faktycznie wydruk na arkuszu i na "luźnej" rolce jest identyczny.
    Usunąłem kalibrację z programu typu CAD (teraz jest na defaulcie) i wydruki są bez zastrzeżeń (na arkuszu i luźnej rolce).

Wyeliminowano tym sposobem moim zdaniem wpływ oprogramowania na jakość wydruku. Pozostał sprzęt... albo papier.

Papier (rolki) od 4 lat stosuję te same, z tego samego sklepu. Około połowy moich wydruków z tego okresu było kontrolowanych pod względem kartometryczności.

Sprzęt nie został ostatnio uszkodzony, zalany, zakurzony ani nic w tym rodzaju.
    Wczoraj wyskoczył "system error 56:10" - czyli zły czujnik/ zły papier. Po wyłączeniu i załączeniu na razie działa.

Jako, że rozwijanie rolki pozwala na robienie kartometrycznych wydruków to na wizytę w serwisie sprzęt chyba trochę poczeka. A papier spróbuję inny kupić jak ten się skończy.