Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie układu na bazie komparatora LM393

13 Lip 2012 19:27 2937 16
  • Poziom 16  
    Witam :)
    mam małą prośbę.. czy mógł by ktoś obeznany w temacie sprawdzić poprawność schematu który zamieściłem poniżej i w razie czego poprawić go? Ogólnie urządzenie to ma wzmacniać napięcia rzędu mV,a dokładniej 12-120mV w celu dalszej obróbki (ale to już materiał na inny temat ;) )
    oto schemat: Prośba o sprawdzenie układu na bazie komparatora LM393
    1-40K
    2-10K
    3-1M
    Pozdrawiam ;)
  • Poziom 43  
    Cytat:
    mam małą prośbę.. czy mógł by ktoś obeznany w temacie sprawdzić poprawność schematu który zamieściłem poniżej i w razie czego poprawić go? Ogólnie urządzenie to ma wzmacniać napięcia rzędu mV,a dokładniej 12-120mV w celu dalszej obróbki (ale to już materiał na inny temat Wink )

Pisałeś tu o zaświeceniu diody napięciem rzędu mV, to wspomniałem o komparatorze, komparator nadaje się do pracy dwustanowej (wykrycia czy coś jest wyższe czy niższe od wartości progowej), jeśli chcesz wzmacniać to wzmacniaczem operacyjnym, nie komparatorem.

Schemat do niczego. Poprawić się nie da, bo zamieściłeś schemat montażowy, a nie ideowy i nawet nie da się domyślić co to miało być.

Widzę że nawet nie umiesz opisać o co ci chodzi, więc odpowiedz na pytania:
    Czy to za napięcie, czy jest względem masy, czy różnicowe z mostka (wspominałeś coś o mostku), czy względem innego potencjału?. Czy mogą tam występować zakłócenia, czy źródło ma dużą, czy małą impedancję wyjściową, czy ważna jest dokładność, czy napięcia są stałe, czy zmienne? a jeśli zmienne to o jakiej częstotliwości? Ilo-krotnie chcesz wzmacniać? Co chcesz podłączyć na wyjściu wzmacniacza. Z czego zasilasz? Czy to ma być energooszczędne? Czy ma być tanie?
    Jak nie rozumiesz pytań to opisz wszystko co wiesz, inaczej dyskusja będzie bez sensu.

Tematy bez konkretnych danych i takie w których nie można zrozumieć o co chodzi, mod wywala do kosza więc się nie zdziw.

P.S.Ten symetryczny układ o którym wspominałem w poprzednim temacie to wzmacniacz różnicowy.
  • Poziom 16  
    Póki co chodzi o to, by wzmocnić napięcie rzędu mV do tego stopnia by zaświecić LED, całość ma być tania i w miarę prosta do montażu ( jestem w tym zielony). Napięcie to jest stałe, podejrzewam, że źródło ma dużą impedancję, gdyż skóra ma duży opór :P (tak,chodzi mi o wzmocnienie impulsów bioelektrycznych :P ). Wiem, że strasznie mieszam ale podejrzewam, że komparator też był by dobry, gdyż można by mierzyć różnice potencjału względem masy bądź między dwoma punktami na skórze. Czy tak, czy tak trzeba pójść na kompromis pomiędzy prostotą, ceną i osiągami. Masz może jakieś sugestie co do tego, jak oraz z czego można by było to wykonać?
    Przepraszam że mieszam i pozdrawiam :)
  • Poziom 43  
    Cytat:
    chodzi mi o wzmocnienie impulsów bioelektrycznych

Wzmacnianie napięć rzędu mV to prosta sprawa, wzmacnianie biopotencjałów już nie jest takie proste, główny problem to zakłócenia, ponad tysiąckrotnie większe od sygnału użytecznego, jak wiadomo da się to zrobić, ale nie na byle czym i nie na kilku tranzystorach. Potrzebujesz dobrego wzmacniacza pomiarowego o dużym CMRR i może się przydać filtr wycinający 50Hz. W tej dziedzinie spotyka się specyficzne rozwiązania układowe, poszukaj jakiejś literatury na ten temat.
  • Poziom 16  
    Co do filtrów to w ogóle się na tym nie znam :( ale z doświadczenia wiem że multimetr bez najmniejszego problemu odczytuje owe impulsy bioelektryczne... Po przyłożeniu elektrod w odpowiednie miejsca (na skórze nad mięśniem) multimetr pokazuje wskazania pracy owego mięśnia.. zakres ten waha się od 5-7mV (takiego napięcia raczej nie wzmocnimy dlatego napisałem 12 mV) w stanie spoczynku do ok 100/120mV w czasie pracy (w zależności od siły jaką włożymy w podniesienia jakiegoś przedmiotu ta wartość będzie większa bądź mniejsza stąd napisałem 100-120mV) Ja osobiście nie znam się za bardzo na budowie ludzkiego ciała więc owych "złotych" punktów szukałem na oślep :(
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Co do filtrów to w ogóle się na tym nie znam Sad ale z doświadczenia wiem że multimetr...
    multimetr prosty filtr na wejściu ma, jeśli wystarczy ci taka szybkość pomiaru jaką ma multimetr to będzie prościej, jeśli urządzenie będzie zasilane z baterii i nie podłączone do żadnych urządzeń zewnętrznych (tak jak multimetr) to z zakłóceniami będzie mniej problemów, przy okazji będzie bezpieczniejsze w użytkowaniu (brak połączenia z urządzeniami zasilanymi z sieci).

Cytat:
    zakres ten waha się od 5-7mV (takiego napięcia raczej nie wzmocnimy dlatego napisałem 12 mV)
    dlaczego zakładasz że nie da się wzmocnić 5-7mV, da się wzmacniać µV.

Sprawdź czy te twoje pomiary zależą tylko od "od siły jaką włożymy w podniesienia jakiegoś przedmiotu" czy również od czegoś innego - trzymając w palcach elektrody miernika na różne sposoby mogę uzyskać różne napięcia bez znaczącej pracy mięśni - prawdopodobnie powstaje ogniwo elektrochemiczne z powodu niejednakowych warunków (chemicznych - ilości potu itp) pod obiema elektrodami.

Do takich pomiarów należało by użyć odpowiednich elektrod takich jak używają w medycynie.

Jeśli jesteś przekonany, że nie będzie żadnych problemów, to zrób prosty wzmacniacz nieodwracający na TL072 a z drugiego wzmacniacza sztuczną masę.
  • Poziom 16  
    Ogniwo chemiczne? nie wiem.. według mnie napięcie powstałe w taki sposób (elektroda-skóra) siadło by w całości na oporze skóry... poza tym czytałem gdzieś że faktycznie istnieje "jakaś" różnica potencjałów pomiędzy kończynami :P A co do wzmacniacza na TL072 to hmm.. szukałem u wujka google i jak dla mnie to te trójkąciki dużo mi nie mówią :P nie znalazłem żadnego schematu w którym było by pokazane co do której nóżki podłączyć a z takim schematem pracowało by mi się znacznie lepiej :) i jeszcze coś.. "a z drugiego wzmacniacza sztuczną masę" jak mam to rozumieć? mógł byś mi to jakoś rozrysować?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Ogniwo chemiczne? nie wiem.. według mnie napięcie powstałe w taki sposób (elektroda-skóra) siadło by w całości na oporze skóry

Zanim napiszesz pomyśl, jak wygląda cały obwód?.
    Ja tą metodą używając jednego palca trochę śliny i dwóch takich samych elektrod uzyskuję 400mV :)
    Cytat:
    szukałem u wujka google i jak dla mnie to te trójkąciki dużo mi nie mówią
    To jeszcze za wcześnie na budowanie własnych układów ;).
    Cytat:
    nie znalazłem żadnego schematu w którym było by pokazane co do której nóżki podłączyć a z takim schematem pracowało by mi się znacznie lepiej

Bo wszyscy korzystają ze schematów ideowych, z których widać jak coś działa, schemat montażowy jest potrzebny tylko do montażu, poza tym zbędny, bo nic z niego nie wynika. Trzeba sobie rozrysować jak połączyć (jeśli się robi na płytce uniwersalnej lub w pająku).

Jak będę miał chwilę, to narysuję o co chodzi ze sztuczną masą.
  • Poziom 16  
    Co do schematów ideowych to na prawdę nie wiele z tego rozumiem... jeśli chodzi o rozrysowanie sztucznej masy ze wzmacniacza to był bym wdzięczny :) ale co do wzmacniacza na TL072 to też przydał by się jakiś schemacik bo ja znając życie i moje zdolności do czytania schematów ideowych to zrobił bym z tego fajerwerki albo najnowszy procesor intela :P :D tak więc bez pomocy się nie obejdzie.
  • Poziom 43  

Przykładowo tak jak powyżej, wzmocnienie 11x (można zwiększyć), U1 pracuje jako wzmacniacz nieodwracający, U2 daje sztuczną masę. W takim TL072 są dwa wzmacniacze, więc wystarczy jeden "scalak".

Cytat:
    tak więc bez pomocy się nie obejdzie.
    Odróżniam pomoc od zrobienia całości za kogoś, a ty?
  • Poziom 16  
    Też to odróżniam.. ale tak jak mówiłem,znając moje zdolności i umiejętność czytania schematów ideowych to wyjdą mi z tego fajerwerki albo najnowszy procesor intela tak więc wiesz.. no ale spróbuje ;) tylko że zanim cokolwiek spróbuje zmajstrować to zapytam się czy dobrze chce to podłączyć :D i dziękuje za schemacik ;)

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Wyszło mi coś takiego:
    nie jestem do końca pewien czy wszystko jest dobrze podłączone ale wydaje mi się że tak ;)
  • Poziom 43  
    Dobrze, możesz zmontować.
  • Poziom 16  
    Mam jeszcze pytanko co do wzmocnienia.. mówiłeś że ten układ ma 11x wzmocnienie,takie wzmocnienie wystarczy do moich celów?
  • Poziom 43  
    Wzmocnienie K=R4/R1+1 łatwo zmienić, można dać około 30, napięcie wyjściowe w tym układzie przy zasilaniu 9V nie przekroczy ±3V.
  • Poziom 16  
    Czyli rozumiem że gdyby R4 miał wartość 200K to wzmocnienie wyniosło by 21x tak?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czyli rozumiem że gdyby R4 miał wartość 200K to wzmocnienie wyniosło by 21x tak?

Tak
  • Poziom 16  
    Dobrze.. jutro jeśli mi się uda to wyskoczę do sklepu z elektroniką i zakupie potrzebne części :) Dziękuje za pomoc ;) zamykam.