Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji w domu jednorodzinnym

przemekmadry 25 Lip 2012 09:53 17091 32
    kkas12
    Poziom 42  
    Kolego nie rozśmieszaj.
    Dwadzieścia dziewięć postów i Ty dziś wracasz do punktu wyjścia!
    Może zamiast domagania się gotowca daj coś w końcu od siebie i przynajmniej oddziel to czego się już dowiedziałeś od tego czego jeszcze chcesz się dowiedzieć.
  • IGE-XAO
    przemekmadry
    Poziom 9  
    Jak na razie nie widzę gdzie wracam do punktu wyjścia ... podsumowałem co zostało ustalone i usystematyzowałem wiedzę + odpowiedziałem na pytania poprzednika ... więc z czym wracam do wyjścia ? i jest to pytanie retoryczne.

Zatem aby kolega moderator był happy, postaram sie napisać kolejny post w którym rozrysuje co moim zdaniem powinno sie znaleźć i gdzie... ale chętnie usłyszę też zdanie innych uczestników rozmowy.

Pozdrawiam.

Moderator będzie happy jak zamknie ten wątek.
    Chociażby z tego powodu zamknie iż jego autor bardzo nonszalancko traktuje zasady pisowni.
    Więc nie prowokuj kolego tylko usuń błędy.[kkas12]

Moderowany przez kkas12:

Mniej się tłumaczyć a więcej myśleć. Usunięte uwagi kompletnie nie na miejscu. Próba przekupstwa moderatora "gwiazdką" również.

• IGE-XAO
    przemekmadry
    Poziom 9  
    - tutaj miał być zacytowany post nowego użytkownika który zadał pytanie, ale zostało ono od razu wyrzucone do kosza ... w sumie zgadzam sie z opinią osoby która pierwsza na niego odpowiedziała - i tak jak sam zauważyłem ze coś było nie tak - niech się wypowiedzą specjaliści z forum, sam jestem ciekaw jak to widzą ... Też mam mieszane uczucia do tego co kolega napisał, bo wspominał coś o liczniku ... o instalacji nowej robionej bez PE itd ...?!

Więc pomijając tamtą wypowiedź która mnie zmotywowała do podzielenia się uwagami i podsumowanie, ale już zniknęła z mojego wątku, podzielę się wynikiem pomocy uzyskanej na tym forum, za którą dziękuję.

Generalnie - ja już tutaj nie dopytując, podjechałem do znanego projektanta, przedstawiłem mu moje założenia, potwierdził mój pomysł, poprał obliczeniami, i w chwili obecnej teściowie mają już zmodernizowany WLZ z przyłącza w budynku gospodarczym do domu (nowy warkocz, nowe linie wewnątrz, i co się udało wewnątrz też nowe lub wymienione na nowe).
    Dom ma solidne i zmierzone uziemienie, połączenia wyrównawcze, rozdzielenie PEN (PE i N w domu w skrzynce, uziemione wszelkie instalacje, w końcu zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz zabezpieczenia różnicoprądowe i nadprądowe). Pomiary wykonane i nie ma problemu, wszystko działa jak powinno.

Dom ma dwie skrzynki rozdzielcze, jedna główna z nowymi zabezpieczeniami gdzie schodzą się nowe linie zasilające i zabezpieczenia nowej części domu, + z niej idzie WLZ dla starej instalacji do drugiej skrzynki dla starszej części domu, gdzie niestety nie ma poprowadzonego przewodu PE do gniazdek itd i nie ma tam też zastosowanych różnicówek. Dla tych co skrytykują - jest to do zmiany ale obecnie czeka na lżejszy okres roku (wiosna/lato) - wszystko starałem się wykonać zgodnie z tym co opisywał w swoich opracowaniach odnośnie modernizacji i różnych typów instalacji w jednym budynku Pan Musiał, zakładam, że skoro pomiary wyszły poprawnie, to nie powinno to stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia.

Kilka zdjęć:

Wymieniona skrzynka na dole (kiedyś główna - na chwilę obecną tyle udało się poprawić i wymienić - usunięto co zbędne wycinając, lub wymieniono co sie udało ze starego okablowania, nowa skrzynka, dodano odłącznik i wymieniono zabezpieczenia)

Tutaj fotka z początku pierwszego dnia (skrzynka od momentu montażu i wprowadzenia przewodów, miała tylko przekazywać prąd dalej - do dolnej skrzynki i oświetlać główny hol na górze, na czas prac wykończeniowych, układania tynków, płyt GK itd).

A tutaj zdjęcie drugiego dnia po podłączeniu wszystkiego, montażu gniazdek, opraw, oświetleniowych itd. i dokonaniu pomiarów całości instalacji.

Pozdrawiam

PS - powodzenia w realizacji zamierzeń i uzyskiwaniu tutaj jasnych i klarownych wypowiedzi ... coś o tym już wiem i dziękuje wszystkim zaangażowanym w pomoc mojej osobie.