Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik dla 8 przekaźników

AAAAArtur 14 Lip 2012 02:12 7668 65
  • #1 14 Lip 2012 02:12
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Witam,

potrzebuję zrobić przełącznik dla 8 przekaźników.

Wybór przekaźnika byłby switchem (jednym z 8).

Problem w tym, żeby przy naciśnięciu switcha np:2, uruchomił się przekaźnik nr2, a inny wcześniej uruchomiony wyłączył ...

Czyli: (S=switch, P=przekaźnik)
    klik S2 > P2 wł
    klik S5 > P2 wył > P5 wł
    klik S6 > P5 wył > P6 wł
    itd...

Problem w tym, że chciałbym, aby choćby o 1/10s wcześniej się wyłączył poprzednio włączony przekaźnik zanim włączy się nowy aktualnie wywołany.

Czy ktoś mógłby mi pomóc ?

1 29
  • PLC Fatek
  • #3 14 Lip 2012 11:07
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Kiedyś raz ...

Tak właśnie myślałem

ale też zastanawiałem się nad przerzutnikiem bistabilnym, z którego bym wykorzystał reset do wyłączania poprzedniego i set do włączenia nowego.
    Na każdy przerzutnik dwie diody na nóżkę set, pomiędzy sygnał ze switcha, a między set, a diodę kondensator dla uzyskania przełączenia po resecie ...
    Tylko brak tutaj tego opóźnienia ;/

Na mikrokontrolerze atmelku to trochę przeraża mnie cały ten wstęp inicjujący ;/

0
  • PLC Fatek
  • #5 14 Lip 2012 12:06
    AAAAArtur
    Poziom 8  

To by było naprawdę miło ;)

i jeszcze kwestia pobocznych elementów dyskretnych, potrzebnych do prawidłowej pracy mkontrolera ... Czy można gdzieś znaleźć schemat podstawowego układu do uruchomienia mkontrolera ??

i przejżyste info - w jaki sposób doprowadzić sygnały wej i jak można obciążyć wyj - bo zapewne przekaźnik to za tranzystorem będzie trzeba - chyba, że przekaźnik półprzewodnikowy ...

0
  • #6 14 Lip 2012 12:27
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Kolega Mirekk36, z którego opiniami rzadko się zgadzam ;-) ma na stronie ładny opis podstawowych elementów do współpracy z mikrokontrolerami. Poszukaj.
    Proponuję wybrać Atmega8, bez kwarcu. Przekaźniki steruj przez klucze tranzystorowe, przyciski podłącz bezpośrednio do procka (podciągniesz je komendą).

0
  • #7 14 Lip 2012 13:35
    Marian B
    Poziom 34  

Proponuję przeanalizować i ewentualnie przystosować ten układ:
    https://obrazki.elektroda.pl/6482820500_1342265151.jpg
    Jest to tzw. "sensorowy" przełącznik kanałów odbiornika telewizyjnego "Elektron". Prawą część tego schematu można odrzucić, wykorzystać lewą do włączania przekażników.
    Jak wszyscy wiedzą (pamiętają), wtym układzie naciśnięcie dowolnego przycisku wyłacza poprzedni (układ) i włącza na stałe następny, przyporządkowany naciskanemu przyciskowi.
    Uprzywilejowany jest przycisk/układ nr.1, zawsze włącza się automatycznie po włączeniu zasilania.

0
  • #8 14 Lip 2012 14:04
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Ja myślę, że bez zaprzęgnięcia mocnego komputera to się nie uda :)

Panowie takie układy robi się na samych przekaźnikach i przyciskach. Kiedyś były często stosowane w układach automatyki przemysłowej.
    Jak wieczorem wrócę do domu i będę w stanie jestszcze poruszać kończynami to rozrysuję taki układ.

0
  • #9 14 Lip 2012 15:14
    JCK
    Poziom 25  

Kuniarz napisał:
    W Bascomie to kilka linijek kodu, mogę pomóc to napisać.

Myślę, że ta propozycja jest tania i błyskotliwa, pomijam cenę i czas na zbudowanie prostego programatora i znalezienie jakiegoś softu do pisania programu i programowania.

Ja starej daty człowiek przypomnę o wyłacznikach ISOSTAT, które same w sobie posiadają poszukiwane cechy. No ten czas 1/10 sek zależy wyłacznie od operatora.
    Ale taniej i prościej nie będzie, a nie wiemy jaki kolega ma budżet i jak szybko ma to wykonać. Poniżej dla przypomnienia o czym mowa:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1958008.html

Oczywiście znajdziesz też 8-polowe zależne isostaty.
    Znalazłem dla ciebie aukcje na alledrogo, wpisz tam takie hasło w wyszukiwarce przedmiotów i masz jak na dłoni: "ISOSTAT PRZEŁĄCZNIK Unitra SEKCJA 8szt. NOWY FV"

Lub wersja elektroniczna, ale nie znam jego cech przełaczania:
    http://elecena.pl/product/837670/avt1518-c-is...niczny-zalezny-zestaw-zmontowany-i-uruchomion

0
  • #10 14 Lip 2012 15:56
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Hehe ;)
    dobre, ale trochę jednak już muzealne rozwiązanie ...

Tak czy inaczej dzięki za pomysł ;)

0
  • Pomocny post
    #11 14 Lip 2012 16:56
    Marian B
    Poziom 34  

Są też scalone odpowiedniki podobnych programatorów.
    Np. UL1958 (SAS580) i UL1959 (SAS590). To są przełączniki o 4 wyjściach, przeznaczone do łaczenia kaskadowego. Można uzyskać wielokrotność 4, np. 4, 8, 12,...
    Spełniają taką samą rolę, jak ten układ na tranzystorach, a elementów tylko kilka.

Zbudowanie takiego układu na samych przekażnikach jest jak najbardziej możliwe, jednak będzie on trochę rozbudowany. Potrzebne będą co najmniej dwa przekażniki na sekcję, każdy o dwóch parach stykow przełącznych. Jeden z przekażników (pomocniczy) powinien być właczany na pewien (krótki) czas po naciśnięciu przycisku. Można to zrealizować za pomocą kondensatora właczonego w szereg z uzwojeniem. Trochę przeanalizowałem ten temat, nawet zrobiłem wstępne rysunki.
    Najprostszym rozwiązaniem będzie chyba zastosowanie specjalizowanych układów scalonych UL1958 i UL1959.

0
  • #12 14 Lip 2012 17:07
    AAAAArtur
    Poziom 8  

To już niezłe ;)

Ale tak sobie myślę o tym czasie zwłoki podczas przełączania i o okazji do nauczenia się (liźnięcia) mkontrolerów ...

Dzięki za pomysł ;)

0
  • #13 14 Lip 2012 22:23
    Christophorus
    Poziom 41  

Można zbudować taki przełącznik na układach 4013. Dla przełącznika ośmiopozycyjnego potrzeba będzie cztery takie układy. Poniżej schemat z sześcioma sekcjami.

0
  • #14 15 Lip 2012 03:31
    AAAAArtur
    Poziom 8  

A jak najlepiej zrealizować opóźnienie załączenia przekaźnika ??

PS. w jakim programie jest zrobiony ten schemat ??

0
  • #15 15 Lip 2012 10:55
    Christophorus
    Poziom 41  

Z tym opóźnieniem to chodzi o to aby przez krótki czas nie były załączone dwa przekaźniki i nie zwarły tego samego obwodu? Sygnał opóźniający załączenie przekaźnika można zrealizować na dodatkowej bramce lub inwerterze wraz z dołączonymi elementami RC, ale to trochę rozbuduje zaprezentowany układ. Niektóre przekaźniki mogą mieć duży czas przełączania i być może nie trzeba dodatkowo opóźniać ich załączenia.

Schemat powstał w programie Isis 7 z pakietu Proteus.

0
  • #16 15 Lip 2012 11:58
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Dzięki,

spróbuję pomęczyć o pomoc w obsłudze przez mkontroler

Najpierw przestudiuję artykuły, a później pożebrzę o pomoc - chyba, że ktoś od razu by podesłał link do podstawowego schematu podłączenia i obsługi mkontrolera Atmel atmega8 - co na które nóżki podłączyć i które wykorzystać na przyciski, a które do obsługi tranzystorów do przekaźników ...
    Chyba potrzebny kwarc - do obsługi tego opóźnienia ... ??

A co Waszym zdaniem będzie mniej awaryjne - układ na mkontrolerze, czy na przerzutnikach ??

0
  • #18 15 Lip 2012 12:46
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Właśnie chcę, ale akurat dla tego przypadku zależy mi na bezawaryjności ...

Jakiś schemacik uniwersalny dla tego mkontrolera mógłby ktoś podesłać ??
    Czyli co potrzeba do uruchomienia ...

0
  • #19 15 Lip 2012 15:09
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

...pisałem Ci, gdzie możesz znaleźć schematy. Nie oczekuj tu gotowca, bo nie w tym rzecz, żeby dać Ci coś na tacy, tylko podpowiedzieć JAK to zrobić. Przejrzyj sieć, zastanów się, narysuj schemat, wrzuć go tutaj, z pewnością dowiesz się czy jest poprawny, albo gdzie i jakie zawiera błędy.

0
  • #20 15 Lip 2012 15:19
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Spoko - mnie też nie chodzi o gotowca ;)

Właśnie siedzę nad schematem - może coś dzisiaj wymodze.

Aw jakim programie najlepiej taki schemat się rysuje ??

A czy są symulatory (aplikacje) gdzie rysujesz schemat, wstawiasz mKontroler (podając model) wstawiasz plik programu i sprawdzasz działanie całego urządzenia ??
    Czy trzeba mieć fizyczny układ testowy ?

0
  • #22 16 Lip 2012 02:49
    AAAAArtur
    Poziom 8  

No i mam takie coś - jak wybiorę ATmega8 lub ATmega88

Co z tym zrobić ??

0
  • #24 16 Lip 2012 12:16
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Eh, szkoda, bo ja z kolei kiedyś liznąłem C++ i jakieś proste programiki na kompa napisałem ...

PS. mam już Eagle i biblioteki z ATmega8 - zaczynam zabawę ;)

0
  • #25 16 Lip 2012 22:59
    Christophorus
    Poziom 41  

AAAAArtur napisał:
    A czy są symulatory (aplikacje) gdzie rysujesz schemat, wstawiasz mKontroler (podając model) wstawiasz plik programu i sprawdzasz działanie całego urządzenia ??

Takie możliwości ma wspomniany wcześniej program Isis 7 z pakietu Proteus. Jak to działa w praktyce tego nie sprawdzałem.

0
  • #26 16 Lip 2012 23:29
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Heh, własnie szukam źródła do pobrania tego Isis i coś nie mogę znaleźć .. ;/

0
  • #29 17 Lip 2012 10:21
    AAAAArtur
    Poziom 8  

Właśnie o to mi chodziło ;)

PS. nie mogę dołączyć obrazka ... ??

A mnie się pokazało coś takiego po wybraniu m8def.dat:

$regfile = "m8def.dat"
    $Crystal=4000000
    $hwstack=40
    $swstack=16
    $framesize=32