Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Radeon 1650 PRO] Pasy i przerywane linie na ekranie po instalacji sterowników.

14 Lip 2012 02:38 2097 1
  • Poziom 2  
    Witam .Zakupiłem ostatnio używaną kartę Asus AX1650PRO.
    Z tego co mówił sprzedający wszystko powinno być ok.

Kartę po zakupie podłączyłem przejściówką 2x MOLEX - 6PIN do zasilacza .

Na tej samej wiązce MOLEX jest jeszcze dysk twardy.

Karta działała dobrze przed wgraniem sterowników.
    Po wgraniu catalysta 10.2 na ekranie pojawiły się symetryczne pionowe pasy szerokie na jakieś 20 pikseli (Tylko w Windowsie).
    Przywróciłem system do poprzedniego stanu i było OK.
    Max 800x600 32bit.
    Problem powtarzał się przy różnych oficjalnych sterownikach.
    Sprawdziłem przedział 6.5 - 10.2. Na pewnej stronie znalazłem jednak sterowniki które zadziałały .Prawdopodobnie były to sterowniki Omego drivers.Dodatkowo tym razem windows wgrał "kontroler video zgodny z VGA" Na karcie działała gra Ogniem i Mieczem Dzikie Pola na pełnych ustawieniach przez jakieś 2-3 godziny . Z tym wyjątkiem że po uruchomieniu gry , podczas zmiany rozdzielczości z "windowsowej " na tą w grze na chwilę pojawiały sie podobne pasy koloru zielonego i dopiero potem menu czy intro.Gra chodziła płynnie przez cały czas. Następnie wyszedłem z niej i zauważyłem że podobne pasy pojawiają sie na chwilę podczas oglądaniu filmów na YT w momencie po naciśnięcia klawisza play zanim film ruszył .Pojawiały się również gdy ruszał filmik na stronie której nie oglądałem (w tle). Jednak dało się nadal grać w gry i testy w 3 marku wykazywały powyżej 6000 pk. System windows xp 32 bit sp3. Jako że miałem już bardzo zanieczyszczony ten system zainstalowałem go ponownie. Tym razem jednak SP2 . Karta bez sterowników działa bez najmniejszych błędów w rodzielczości 800x600 32bit. Powyżej tego szybko bolą oczy bo coś jest z odświeżaniem.Teraz działają żadne sterowniki ATI ani Omega .Tym razem jednak pojawiają sie pionowe cienkie na 1-2 piksele przerywane białe linie z przewagą po lewej stronie ekranu .Wokół kursora jest kwadrat ze zniekształceń koloru niebieskiego .Dodam że wszystkie wiatraki cały czas chodziły .
    Specyfikacja sprzętu (pisana na szybko)

Pentium 4 2.8 ghz

1.5 GB DDR2 400
    Dysk samsunga 7200 30GB ATA
    Płytę główną z AGP x 4
    Odpięty CD ROM

Zasilacz LPJ9-25, Model 2320 420W

Z tego co sprawdzałem na wyjściach 12v pokazuje około 11.43v w Biosie 11.53v.

Wklejam link link do aukcji na której kupowałem kartę
    http://allegro.pl/asus-ax1650pro-htd-256m-agp-dvi-i-i2470952396.html

Na drugim zdjęciu widać że jest lekko oderwana taka folijka na tej kwadratowej części .Po nagrzaniu prawie cała zlazła. Został taki gąbczasty biały materiał przypominający zaschniętą pastę.

[Radeon 1650 PRO] Pasy i przerywane linie na ekranie po instalacji sterowników.

Zastanawiam się czy wina leży po stronie mojego sprzętu (zasilacz,może nie aktualny bios,brak nowych sterów do płyty głównej) bo będę mógł sprawdzić na innym komputerze dopiero za kilka dni. Na podanym sprzęcie działała wcześniej bez zarzutów karta radeon 9600pro a potem jakaś 64 MB (chyba geforce 2).Nadal działa karta zintegrowana i 3 różne karty 64MB .

Zastanawiam się więc czy od razu reklamować kartę(podejrzewam spaloną pamięć) czy to raczej u mnie leży problem?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie .Znalazłem rozwiązanie problemu. Była to wada fabryczna obecna we wszystkich modelach Asus AX1650PRO. Jest nią przestarzały bios który działa wyłącznie ze sterownikami Asusa w wersji 833.

Aby karta działała prawidłowo na sterownikach ATI oraz Omega Drivers należy wgrać do karty bios od takiej samej karty robionej przez Sapphire (UWAGA. Na wielu stronach bios pod PCI jest błędnie nazywany tym pod AGP.)

CYTAT :

"Cała procedura trwa chyba 3 sekundy i jak w tym czasie nie braknie prądu to nic się nie stanie(jak braknie potrzebna jest katra na zwykłe pci i pod nią wgrywamy bios). I oczywiście lepiej karty nie zanosić na serwis z tym biosem bo mogą nam nie uznać gwarancj. Najpierw ściągamy bios ze strony:

http://www.mvktech.net/component/option,com_j...iew/id,47837/catid,12/limit,10/limitstart,10/

Plik: a_s1600p.rom - Dragu zmienił już w nim ustawienia zegara na 600/800 jak w asusie. Jest to rom do katry AX1650pro 256MB DDR2 AGP, Do karty na PCI-E możemy sobie ściągnąć bios od HIS ze strony:
    http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?...turer=&model=X1650+Pro&interface=&memSize=256
    (Nie ściągaj za to z tej stony biosu do tego sapphire na agp bo jest źle opisany!)
    Żeby wgrać bios potrzebna jest płyta startowa win98 albo dyskietka żeby wejść w tryd Dos, program Atiflash koniecznie wersja v3.25 ze strony (na samym dole):

http://www.mvktech.net/component/option,com_remository/Itemid,26/func,selectfolder/cat,120/

Następnie wgrywamy bios razem z programem atiflash na dyskietke, albo na dysk (ale musi mieć system plików fat albo fat 32), teraz uruchamiamy komputer z płyty bootowalnej win98 albo dyskietki, w dosie przechodzimy na dysk na którym mamy program atiflash z plikiem biosu i najpierw robimy kopie biosu karty (mżoe się przydać kiedyś) poleceniem:

atiflash -s 0 nazwakopi.rom
    (0 to jest zero, nazwa kopi biosu dowolna) teraz wgrywamy nowy bios poleceniem:
    atiflash -p -f 0 a_s1600p.rom -st
    (jeśli otrzymujemy error, zamiast polecenia -st na końcu wpisujemy -atmel , albo -sst)
    Restartujemy komputer.
    Jeśli chcemy wgrać stary bios postępujemy analogicznie.

Teraz ściągamy ze stony ATI catalyst 7.12 i instalujemy, oczywiście wcześniej usówamy sterowniki asusa.

PS. Przepraszam za ewentualne błędy ortograficzne ale jestem na łódce i strasznie trzęsie :)

@Zradom:
    http://vip.asus.com/forum/view.aspx?SLanguage...rd_id=9&model=AX1650%20Series&page=1&count=33

"