Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód na akumulator 6V

tdejay 14 Lip 2012 08:29 3034 7
  • #1 14 Lip 2012 08:29
    tdejay
    Poziom 8  

Witam mam następujący problem postaram się go jak najlepiej przybliżyć, gdyż nie jestem zbyt biegły w elektronice. Znajomy ma samochodzik dla dziecka na akumulator 6 V, z tego co mówi wynika że przez pomyłkę podłączył ładowarkę zmieniając polaryzację.Od tej pory po włączeniu samochodu koła kręcą się tylko do tyłu.Nie reaguje na zmianę biegów nawet pedał od gazu nie działa koła kręcą się ciągle od przekręcenia stacyjki.Po rozebraniu karoserii w środku zobaczyłem oprócz akumulatora 6 V płytkę z elektroniką na której są 2 przekaźniki ,kondensatory ,diody ,tranzystory i rezystory.Czy ktoś już spotkał się z takim problemem? Proszę o pomoc i wyrozumiałość.

0 7
  • #2 14 Lip 2012 08:46
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 14 Lip 2012 09:08
    tdejay
    Poziom 8  

To nie jest odpowiedź na moje problemy. Chciałem się dowiedzieć co może być przyczyną tego że samochód jeździ tylko do tyłu i nie reaguje na zmianę biegów czy pedał gazu.

1
  • #4 14 Lip 2012 09:15
    krzyjak
    Poziom 29  

Uszkodzona została płytka z elektroniką sterującą.

0
  • #5 14 Lip 2012 09:18
    tdejay
    Poziom 8  

Czy to mogą być te 2 przekaźniki które się tam znajdują?

0
  • #6 14 Lip 2012 09:23
    krzyjak
    Poziom 29  

tdejay napisał:
    Czy to mogą być te 2 przekaźniki które się tam znajdują?

Bardzo mało prawdopodobne, by uszkodzeniu uległy przekaźniki przy odwrotnym podłączeniu ładowarki. Raczej poleciały jakieś półprzewodniki - tranzystory, układy scalone itp.

0
  • #7 14 Lip 2012 09:25
    tdejay
    Poziom 8  

aha rozumiem dziękuję za podpowiedź

Moderowany przez zeimp:

Następnym razem, zanim napiszesz bzdurny post, proponuję poszperać w necie, ponieważ to, co napisałeś (zapytanie) podlega pod zaniżanie poziomu na tym forum!
    Poczytaj z ciekawości to: Zasady działu - samochody

0
  • #8 14 Lip 2012 11:39
    tzok
    Moderator Samochody

Naprawa czy nawet odbudowa tego układu nie powinna być specjalnie skomplikowana ani kosztowana - 2 przekaźniki służą do zmiany kierunku obrotów silnika, za regulację prędkości odpowiada modulator PWM z tranzystorem MOSFET i zabezpieczającą go diodą FR (dioda zapewne się spaliła a tranzystor dostał zwarcia). Jako, że nie reaguje na przełączanie przód/tył układ sterujący zapewne też się usmażył, jeśli to było na jakimś uK to prościej będzie zrobić od nowa, niż zdobyć wsad do uK.

-1