Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa głębinowa i niski poziom wody

mateusz0598 14 Jul 2012 12:23 13212 11
    mateusz0598
    Level 9  
    Nie wiem czy jest to odpowiedni dział ale lepszego i bardziej pasującego nie znalazłem. Mam problem ze studnią kopaną i zakupioną pompą głębinową. Zakupiłem pompę głębinową SKM 150 nie do swojej studni, w studni podobno miało być co najmniej 1-2m wody. Gdy po zakupieniu pompy przyjechałem na miejsce okazało się, że jest jej zaledwie około 60-70cm. Lustro wody znajduje się około 17 metrów poniżej ziemi. Wpadłem na pomysł aby włożyć pompę w rurę plastikową i z dwóch stron umieścić coś filtrującego, pompę umieścić w studni poziomo na dnie. Czy takie rozwiązanie dałoby radę zastosować i czy pompa wypompowałaby wodę na te 17 metrów przy takiej głębokości wody? Z instrukcji wynika, że w normalnych warunkach da radę wypompować wodę na 80 metrów w górę ale czy poziome umieszczenie pompy i taka głębokość wody nie przeszkodzi jej aż tak w pracy?

Poniżej przesyłam wykres z osiągów pompy

stanislaw1954
    Level 43  
    Próbowałem kiedyś pompować wodę z zalanej piwnicy.Pompa leżała zanurzona w wodzie. Działało. Tylko czy napływ wody do studni, jest na tyle duży że nie będzie chodzić na sucho? Zastosuj czujniki poziomu wody. A wysokość podnoszenia ,da radę.
    mateusz0598
    Level 9  
    Z tym właśnie jest pewien problem. Wyłączniki pływakowe są przeznaczone jedynie do pomp o maksymalnej mocy 0,75kW, moja pompa ma 1,1kW więc taki wyłącznik nie zda egzaminu. Drugim rozwiązaniem są czujniki poziomu cieczy ale ich cena jest znacznie wyższa, koszt to około 230zł z kolei wyłącznik pływakowy to około 30zł. Link do takiego czujnika przesyłam poniżej:

http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy-zabezp-przed-suchobiegiem-i2480747202.html

Czy jest jeszcze jakaś inna, tańsza metoda zabezpieczenia pompy o takiej mocy przed suchobiegiem?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Zawsze można puścić sterowanie pływakiem przez stycznik( przekaźnik).
    A czujnik poziomu cieczy (pomimo,że dość drogi)zabezpieczy pompę przed zatarciem, a to może się zdarzyć nawet przy pierwszym napełnianiu instalacji domowej(bo wtedy trzeba większej ilości wody ),a jak piszesz wody masz ledwie 0,6-0,7m nad pompą?A jaka średnica studni :0,8 m,1,0m ?
    Bogdanbenek
    Level 19  
    mateusz0598 wrote:
    Z tym właśnie jest pewien problem. Wyłączniki pływakowe są przeznaczone jedynie do pomp o maksymalnej mocy 0,75kW, moja pompa ma 1,1kW więc taki wyłącznik nie zda egzaminu. Drugim rozwiązaniem są czujniki poziomu cieczy ale ich cena jest znacznie wyższa, koszt to około 230zł z kolei wyłącznik pływakowy to około 30zł. Link do takiego czujnika przesyłam poniżej:

http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy-zabezp-przed-suchobiegiem-i2480747202.html

Czy jest jeszcze jakaś inna, tańsza metoda zabezpieczenia pompy o takiej mocy przed suchobiegiem?

Zastosuj Stycznik i wyłącznik pływakowy jak będzie wody dużo w studni to pompa pójdzie a jak mało to pompa nie ruszy . Ja taki układ mam zamontowany u siebie ze stycznik załącza pompę jak brakło wody w studni to stycznik wyłączył pompę co zapobiegło awarii pompy - zatarciu Taki posiadam
    PŁYWAK STEROWNIK WŁĄCZNIK WYŁĄCZNIK PŁYWAKOWY 10m kabla
    http://allegro.pl/plywak-sterownik-wlacznik-wylacznik-plywakowy-0-5m-i2435871911.html
    mateusz0598
    Level 9  
    Średnica studni wydaje mi się że 80cm, nie mierzyłem nawet ale na pewno nie mniej. Jeżeli dobrze liczę to w studni jest około 150 litrów wody więc nie aż tak mało, problemem jest jedynie niski poziom wody o ile woda nie będzie zbyt wolno napływała. Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo, na oba końce rury dam siatkę i kawałek gąbki żeby zabezpieczyć przed dostawaniem się piachu i innych nieczystości. To chyba najlepsze rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie nie obniży wydajności pompy?

Jaki powinien być przykładowy stycznik do pompy o mocy nominalnej 1,1kW i prądzie znamionowym 10A? Prąd zwarciowy wyłącznika pływakowego to także 10A.
    Bogdanbenek
    Level 19  
    mateusz0598 wrote:
    Średnica studni wydaje mi się że 80cm, nie mierzyłem nawet ale na pewno nie mniej. Jeżeli dobrze liczę to w studni jest około 150 litrów wody więc nie aż tak mało, problemem jest jedynie niski poziom wody o ile woda nie będzie zbyt wolno napływała. Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo, na oba końce rury dam siatkę i kawałek gąbki żeby zabezpieczyć przed dostawaniem się piachu i innych nieczystości. To chyba najlepsze rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie nie obniży wydajności pompy?

Jaki powinien być przykładowy stycznik do pompy o mocy nominalnej 1,1kW i prądzie znamionowym 10A? Prąd zwarciowy wyłącznika pływakowego to także 10A.

Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo chyba powinna być pionowo być !!! możesz pompę zatrzeć jak tak dasz ale głowy bym nie dał , Średnica studni wydaje mi się że 80cm w środku a na zewnątrz 100cm , o stycznik pytaj sprzedawce w sklepie hurtowni lub jakiego elektryka .
    mateusz0598
    Level 9  
    Ogółem takie pompy montuje się pionowo ale ze względu na głębokość wody gdyby została umieszczona pionowo to ciągnęłaby pełno piachu.

Quote:
    Pompy głębinowe mogą pracować w pozycji poziomej lub pionowej (w studniach przydomowych instaluje się je najczęściej pionowo)

Źródło: http://informatorbudownictwa.pl/vademecum/44-instalacje/96-instalacje-wodociagowe

Dla pewności, czy ktoś spotkał się z poziomym montażem pompy głębinowej?
    Bogdanbenek
    Level 19  
    mateusz0598 wrote:
    Ogółem takie pompy montuje się pionowo ale ze względu na głębokość wody gdyby została umieszczona pionowo to ciągnęłaby pełno piachu.

Quote:
    Pompy głębinowe mogą pracować w pozycji poziomej lub pionowej (w studniach przydomowych instaluje się je najczęściej pionowo)

Źródło: http://informatorbudownictwa.pl/vademecum/44-instalacje/96-instalacje-wodociagowe

Dla pewności, czy ktoś spotkał się z poziomym montażem pompy głębinowej?

Ja ma obecnie takom pompę głębinowym u siebie w studni zamontowaną 2m od dna

pola1
    Level 2  
    Witam. Mam problem z doborem pompy głębinowej. Jeśli chodzi o dobór pompy i jej parametry odpowiednie do wywierconej studni wszystko jest dobrane ok. Problem tylko w tym jakiej firmy wybrać pompę? Zakład usługowy proponuje LOWARA za 1300 zł i GRUNDFOSA za 2300 zł. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam Głębokość studni 16 m. woda stabilizuje się na głębokości 8,30 m depresja przy pompowaniu 3m3/h 0,20m z 8,30m - 8,50m Grubość warstwy wodonośnej 8m od 8m - 16m
    stanislaw1954
    Level 43  
    pola1 wrote:
    Mam problem z doborem pompy głębinowej
    Przy takiej głębokości studni , prawie każda, nawet taka za ok.500zł ( np Omnigena EVJ 1,8-50) będzie pompowała.Bardziej należy zwrócić uwagę, na to jaką ilość wody chcemy przepompować i w jakim czasie. Oczywiście weź też pod uwagę,czy chcesz pompę 1-no ,czy 3-fazową.
    pola1
    Level 2  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zamawiam dzisiaj pompę ;)