Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa głębinowa i niski poziom wody

mateusz0598 14 Lip 2012 12:23 9165 11
  • #1 14 Lip 2012 12:23
    mateusz0598
    Poziom 7  

Nie wiem czy jest to odpowiedni dział ale lepszego i bardziej pasującego nie znalazłem. Mam problem ze studnią kopaną i zakupioną pompą głębinową. Zakupiłem pompę głębinową SKM 150 nie do swojej studni, w studni podobno miało być co najmniej 1-2m wody. Gdy po zakupieniu pompy przyjechałem na miejsce okazało się, że jest jej zaledwie około 60-70cm. Lustro wody znajduje się około 17 metrów poniżej ziemi. Wpadłem na pomysł aby włożyć pompę w rurę plastikową i z dwóch stron umieścić coś filtrującego, pompę umieścić w studni poziomo na dnie. Czy takie rozwiązanie dałoby radę zastosować i czy pompa wypompowałaby wodę na te 17 metrów przy takiej głębokości wody? Z instrukcji wynika, że w normalnych warunkach da radę wypompować wodę na 80 metrów w górę ale czy poziome umieszczenie pompy i taka głębokość wody nie przeszkodzi jej aż tak w pracy?

Poniżej przesyłam wykres z osiągów pompy

0 11
  • #2 14 Lip 2012 12:52
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Próbowałem kiedyś pompować wodę z zalanej piwnicy.Pompa leżała zanurzona w wodzie. Działało. Tylko czy napływ wody do studni, jest na tyle duży że nie będzie chodzić na sucho? Zastosuj czujniki poziomu wody. A wysokość podnoszenia ,da radę.

1
  • #3 14 Lip 2012 17:31
    mateusz0598
    Poziom 7  

Z tym właśnie jest pewien problem. Wyłączniki pływakowe są przeznaczone jedynie do pomp o maksymalnej mocy 0,75kW, moja pompa ma 1,1kW więc taki wyłącznik nie zda egzaminu. Drugim rozwiązaniem są czujniki poziomu cieczy ale ich cena jest znacznie wyższa, koszt to około 230zł z kolei wyłącznik pływakowy to około 30zł. Link do takiego czujnika przesyłam poniżej:

http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy-zabezp-przed-suchobiegiem-i2480747202.html

Czy jest jeszcze jakaś inna, tańsza metoda zabezpieczenia pompy o takiej mocy przed suchobiegiem?

-1
  • #4 14 Lip 2012 20:00
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Zawsze można puścić sterowanie pływakiem przez stycznik( przekaźnik).
    A czujnik poziomu cieczy (pomimo,że dość drogi)zabezpieczy pompę przed zatarciem, a to może się zdarzyć nawet przy pierwszym napełnianiu instalacji domowej(bo wtedy trzeba większej ilości wody ),a jak piszesz wody masz ledwie 0,6-0,7m nad pompą?A jaka średnica studni :0,8 m,1,0m ?

0
  • #5 14 Lip 2012 20:29
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

mateusz0598 napisał:
    Z tym właśnie jest pewien problem. Wyłączniki pływakowe są przeznaczone jedynie do pomp o maksymalnej mocy 0,75kW, moja pompa ma 1,1kW więc taki wyłącznik nie zda egzaminu. Drugim rozwiązaniem są czujniki poziomu cieczy ale ich cena jest znacznie wyższa, koszt to około 230zł z kolei wyłącznik pływakowy to około 30zł. Link do takiego czujnika przesyłam poniżej:

http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy-zabezp-przed-suchobiegiem-i2480747202.html

Czy jest jeszcze jakaś inna, tańsza metoda zabezpieczenia pompy o takiej mocy przed suchobiegiem?

Zastosuj Stycznik i wyłącznik pływakowy jak będzie wody dużo w studni to pompa pójdzie a jak mało to pompa nie ruszy . Ja taki układ mam zamontowany u siebie ze stycznik załącza pompę jak brakło wody w studni to stycznik wyłączył pompę co zapobiegło awarii pompy - zatarciu Taki posiadam
    PŁYWAK STEROWNIK WŁĄCZNIK WYŁĄCZNIK PŁYWAKOWY 10m kabla
    http://allegro.pl/plywak-sterownik-wlacznik-wylacznik-plywakowy-0-5m-i2435871911.html

0
  • #6 14 Lip 2012 21:30
    mateusz0598
    Poziom 7  

Średnica studni wydaje mi się że 80cm, nie mierzyłem nawet ale na pewno nie mniej. Jeżeli dobrze liczę to w studni jest około 150 litrów wody więc nie aż tak mało, problemem jest jedynie niski poziom wody o ile woda nie będzie zbyt wolno napływała. Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo, na oba końce rury dam siatkę i kawałek gąbki żeby zabezpieczyć przed dostawaniem się piachu i innych nieczystości. To chyba najlepsze rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie nie obniży wydajności pompy?

Jaki powinien być przykładowy stycznik do pompy o mocy nominalnej 1,1kW i prądzie znamionowym 10A? Prąd zwarciowy wyłącznika pływakowego to także 10A.

1
  • #7 14 Lip 2012 22:22
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

mateusz0598 napisał:
    Średnica studni wydaje mi się że 80cm, nie mierzyłem nawet ale na pewno nie mniej. Jeżeli dobrze liczę to w studni jest około 150 litrów wody więc nie aż tak mało, problemem jest jedynie niski poziom wody o ile woda nie będzie zbyt wolno napływała. Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo, na oba końce rury dam siatkę i kawałek gąbki żeby zabezpieczyć przed dostawaniem się piachu i innych nieczystości. To chyba najlepsze rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie nie obniży wydajności pompy?

Jaki powinien być przykładowy stycznik do pompy o mocy nominalnej 1,1kW i prądzie znamionowym 10A? Prąd zwarciowy wyłącznika pływakowego to także 10A.

Pompa głębinowa będzie umieszczona w rurze plastikowej i położona poziomo chyba powinna być pionowo być !!! możesz pompę zatrzeć jak tak dasz ale głowy bym nie dał , Średnica studni wydaje mi się że 80cm w środku a na zewnątrz 100cm , o stycznik pytaj sprzedawce w sklepie hurtowni lub jakiego elektryka .

0
  • #8 14 Lip 2012 22:51
    mateusz0598
    Poziom 7  

Ogółem takie pompy montuje się pionowo ale ze względu na głębokość wody gdyby została umieszczona pionowo to ciągnęłaby pełno piachu.

Cytat:
    Pompy głębinowe mogą pracować w pozycji poziomej lub pionowej (w studniach przydomowych instaluje się je najczęściej pionowo)

Źródło: http://informatorbudownictwa.pl/vademecum/44-instalacje/96-instalacje-wodociagowe

Dla pewności, czy ktoś spotkał się z poziomym montażem pompy głębinowej?

1
  • #9 14 Lip 2012 23:10
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

mateusz0598 napisał:
    Ogółem takie pompy montuje się pionowo ale ze względu na głębokość wody gdyby została umieszczona pionowo to ciągnęłaby pełno piachu.

Cytat:
    Pompy głębinowe mogą pracować w pozycji poziomej lub pionowej (w studniach przydomowych instaluje się je najczęściej pionowo)

Źródło: http://informatorbudownictwa.pl/vademecum/44-instalacje/96-instalacje-wodociagowe

Dla pewności, czy ktoś spotkał się z poziomym montażem pompy głębinowej?

Ja ma obecnie takom pompę głębinowym u siebie w studni zamontowaną 2m od dna

1
  • #10 17 Lip 2012 21:22
    pola1
    Poziom 2  

Witam. Mam problem z doborem pompy głębinowej. Jeśli chodzi o dobór pompy i jej parametry odpowiednie do wywierconej studni wszystko jest dobrane ok. Problem tylko w tym jakiej firmy wybrać pompę? Zakład usługowy proponuje LOWARA za 1300 zł i GRUNDFOSA za 2300 zł. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam Głębokość studni 16 m. woda stabilizuje się na głębokości 8,30 m depresja przy pompowaniu 3m3/h 0,20m z 8,30m - 8,50m Grubość warstwy wodonośnej 8m od 8m - 16m

-1
  • #11 17 Lip 2012 21:38
    stanislaw1954
    Poziom 41  

pola1 napisał:
    Mam problem z doborem pompy głębinowej
    Przy takiej głębokości studni , prawie każda, nawet taka za ok.500zł ( np Omnigena EVJ 1,8-50) będzie pompowała.Bardziej należy zwrócić uwagę, na to jaką ilość wody chcemy przepompować i w jakim czasie. Oczywiście weź też pod uwagę,czy chcesz pompę 1-no ,czy 3-fazową.

0
  • #12 18 Lip 2012 07:45
    pola1
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zamawiam dzisiaj pompę ;)

0