Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EVB 4.3 - AVR Studio 4.18 programator

igorwielki 14 Lip 2012 14:31 3411 17
  • #1 14 Lip 2012 14:31
    igorwielki
    Poziom 7  

Witam,
    Ostatnio zakupiłem ten zestaw:

http://allegro.pl/ Zestaw EvB 4.3v4 ATMega32 + Kurs BASCOM GRATIS

Chcę zacząć naukę mikrokontrolerów w języku C. Posiadam książkę T. Francuza. NIestety natknąłem się na problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Otóż podczas konfiguracji programatora pojawia się takie okienko
    EVB 4.3 - AVR Studio 4.18 programator

tutaj należy wskazać z jakiego programatora korzystam i z jakiego portu. Ma ktoś pojęcia co powinienem wybrać albo jak inaczej rozwiązać ten problem by móc rozpocząć naukę? Aha, dodam, że korzystam z Avr Studio 4,18.

Pozdrawiam.

0 17
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2012 16:07
    janbernat
    Poziom 38  

Prawie na pewno na tej płytce nie ma programatora zgodnego z STK500 ani z STK500v2.
    Prawie na pewno nie można procesora na tej płytce programować bezpośrednio z AVRStudio4.
    Pewnie masz na dołączonym CD opis jak to można zrobić.
    Bo jakiś programator na płytce jest- ale nie obsługiwany bezpośrednio z AVRStudio.

0
  • #3 14 Lip 2012 16:32
    igorwielki
    Poziom 7  

To mówisz mi, że bez programatora się nie obędzie, tak? Nie dostałem żadnej płytki do tego niestety. Tak się spodziewałem, że bez programatora się nie obędzie. Może ktoś mi jakiś polecić lub doradzić?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lip 2012 17:19
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Piszą, że na tej płytce jest FT232 umożliwiający programowanie. Bezpośrednio z AVR Studio to nie pójdzie, ale pójdzie przez AVR Dude. Spójrz na schemat swojej płytki i wrzuć fragment pokazujący połączenie FT232 z ISP. W konfigu AVR Dude masz opisy programatorów z pewnością coś przypasujesz.
    Jeśli chcesz kupić zewnętrzny programator (pewnie warto) to powiedz ile chcesz na to wydać i jak poważnie chcesz wejść w mikrokontrolery. Za jakieś 40-60zł kupisz USBASP, ale IMHO to badziewie jeśli myślisz o czymś poważniejszym niż miganie diodami. Za 70-100zł masz AVRISPMkII, który programuje wszystko (prawie), a za niecałe 240zł masz AVRDragon, który ma dodatkowo JTAG, który bardzo szybko docenisz, tym bardziej, że używana przez ciebie ATMega32 ma JTAG, tylko nie wiem czy wyprowadzony na tej płytce, ale zawsze można protezować.
    A na przyszłość - jak gdzieś piszą: "Dostęp do zamkniętej platformy..." czy coś w tym stylu to omijaj z daleka. Jak coś będzie nie tak to jesteś skazany na producenta, który w 90% przypadków się na ciebie wypnie.

0
  • Pomocny post
    #5 14 Lip 2012 18:12
    kijas1
    Poziom 12  

Na stronie producenta masz w dziale download program AND-Load, ktrórym możesz zaprogramować ten zestaw bez najmniejszych problemów, gdyż atmega ma wgranego bootloadera. Ewentualnie w instrukcji obsługi do tego zestawu masz napisane jak wykorzystać do programowania FT232 i AVR Dude.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • Pomocny post
    #8 14 Lip 2012 19:30
    tmf

Jakiś dziwny ten klon, zobacz klony z Propoxu lub oryginał. IMHO warto dodac parę złotych do czagoś tak ważnego jak programator. Ale skoro ten zestaw ma bootloader to się wstrzymaj z zakupami do czasu aż to bardziej ogarniesz, będziesz świadomy tego co kupujesz i co jest ci potrzebne.

0
  • #10 15 Lip 2012 10:07
    igorwielki
    Poziom 7  

To ja już nie rozumiem chyba nic. Może ktoś mi to podsumować? Potrzebuję dodatkowego programatora czy nie? Udało mi się dzisiaj z rana odpalić program testowy z and-techa, co przez cały wczorajszy dzień mi się nie udawało. And-load niby pokazywał, że Flash file ok, ale nic się potem nie działo. Dzisiaj się załadował ten jeden testowy program od nich, ale dalej żaden nie działa z ich przykładowych programów. Na forum gdzieś u nich wyczytałem, że muszę zainstalować sterowniki do USB, żeby był to wirtualny port COM. Znalazłem to, ale po rozpakowaniu okazało się, że tam nie ma pliku instalującego, więc co mam z tym zrobić? Po prostu wrzucić gdzieś do Program Files? Jestem strasznie zagubiony, bo kupiłem książkę T. Francuza "Język C dla mikrokontrolów AVR" i myślałem, że jak będę z niej korzystał krok po kroku to bedzie wszystko dobrze. Niestety na każdym kroku spotykam jakieś problemy. Co zrobić, żeby wejść na "tory" książkowe i móc uczyć się według niej na tym zestawie?

0
  • #11 15 Lip 2012 11:17
    tmf

Programator zewnętrzny nie jest ci potrzebny bo:
    1. Ten zestaw jak ktoś napisał ma bootloader, więc firma pewnie daje jakiś program do wgrywania za jego pomocą własnego wsadu - tu msisz szukać helpa w firmie z której kupiłeś zestaw.
    2. Ma FT232 i jak piszą przy jego pomocy można programować MCU - tu musisz rzucić okiem na schematy jego połączenia z pinami ISP procesora i dopasować którąś z konfiguracji AVR-Dude
    Oczywiście musisz zainstalować sterowniki - po podłączeniu tej płytki do kompa, zapewne system ją wykrywa jako nowe urządzenie USB? Sterowniki w tym przypadku to plik inf tylko - to co masz rozpakuj gdzieś i jak komp wykryje nowe urządzenie to wskaż mu lokalizację tych plików - system sam sobie pobierze to co potrzebuje. Żeby to dalej działało twoja płytka musi być widoczna w systemie jako nowy port COMx - spisz sobie jego numer w menagerze urządzeń, bo jest ci potrzebny do komunikacji.

Możesz też kupić po prostu programator i wtedy zapewne będzie prosto, ale to niepotrzebne koszty.

0
  • #12 15 Lip 2012 14:36
    piotrva
    Moderator na urlopie...

tmf napisał:
    2. Ma FT232 i jak piszą przy jego pomocy można programować MCU - tu musisz rzucić okiem na schematy jego połączenia z pinami ISP procesora i dopasować którąś z konfiguracji AVR-Dude

Na forum producenta programowanie za pomocą FT232 zostało dokładnie opisane.

0
  • #13 16 Lip 2012 18:02
    igorwielki
    Poziom 7  

avrdude.exe: BitBang OK
    avrdude.exe: pin assign miso 3 sck 5 mosi 6 reset 7
    avrdude.exe: drain OK

ft245r: bitclk 4800 -> ft baud 2400
    avrdude.exe: ft245r_program_enable: failed
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

avrdude.exe done. Thank you.

Próbuję w AVR DUDE wgrać bootloadera, ale wyskakuję mi taki błąd. Wszystko jest dobrze podłączone zgodnie z instrukcją, nie mam juz pomysłów jak sobie z tym poradzić.

0
  • #15 16 Lip 2012 19:53
    igorwielki
    Poziom 7  

Nie wiem dlaczego tam pokazuje 245... W opcjach jest tylko FT232 i St500- ja wybieram 232.

0
  • #16 17 Lip 2012 10:23
    tmf

Pewnie błąd w konfigu AVRDude, bez znaczenia, skoro traktuje to jako ft232. Połączenia się zgadzają? Programatory na FT mają kilka standardów wyprowadzeń, sprawdź czy połączenia na twojej płytce są takie jak opisane w konfiguracji programatora.

0
  • #18 21 Sie 2013 12:33
    igorwielki
    Poziom 7  

Temat zamknięty.

0