Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem laptopa Toshiba Satellite L-300

Caluniador 14 Lip 2012 17:35 4341 5
  • #1 14 Lip 2012 17:35
    Caluniador
    Poziom 2  

Witam serdecznie! Krążę po różnych forach, jeszcze nigdzie jakoś specjalnie odpowiedzi nie uzyskałem, więc może tu...ale do rzeczy:

Od lat... czterech mam laptopa Toshiba Satellite L 300. Procesor Intel Core Duo, 4 GB Ram-u, Dysk 250GB, system operacyjny to Vista. Generalnie służy, czy już raczej- służył mi całkiem nieźle, sporo się ze mną wycierpiał;) Od.. trzech dni zaczął jednak się buntować i to dość poważne.

Pierwsza kwestia- podczas uruchamiania, pierwsze czynności przebiegają bez problemu. Natomiast kiedy powinno ładować się okno kont użytkowników laptop albo:
    a) wyłącza się i restartuje samoczynnie
    b) ekran staje się szary, bądź też jasnoniebieski. o jakimkolwiek wpływie na system w tym momencie mowy nie ma.
    ad. punkt a): proces restartu może trwać całkiem długo, z takim samym rezultatem, chyba że skończy się na punkcie b).
    Podczas uruchamiania włącza się czasem urządzenie do naprawy, informując, że nie można uruchomić komputera. Od dziś już niestety, proces ten niczego nie wnosi- podczas diagnostyki wracamy do punktu a, bądź b.

Również podczas skanowania dysku C, sytuacja powtarza się.
    Z początku zakładałem, że to wina wysokiej temperatury procesora, bądź niedomagającego wiatraczka, dlatego też rozebrałem, wyczyściłem, złożyłem. Niestety, niewiele to wniosło. Dodać mogę, że temp procesora przed wyczyszczeniem go wynosiła spokojnie 90 stopni Teraz- 50-60 stopni.
    Ważną informacją wydaje mi się może być to, iż problemy z uruchomieniem występują tylko wtedy, jeśli podłączone jest zasilanie. Podłączając je w trakcie pracy z laptopem, występuje wariant b- jednolite tło, brak reakcji na cokolwiek.

Moje hipotezy na tą chwile- pierwsza, chyba najbardziej dla mnie do przeżycia- skoki napięcia w gniazdku w ścianie. Niestety, obecnie nie mam możliwości sprawdzić jak się rzecz ma z innymi gniazdami.
    Drugie założenie- Problem z zasilaczem, aczkolwiek nie mam pojęcia w którym miejscu.
    I domysł trzeci- wina baterii w laptopie?

Po pewnym czasie jednak, doszło więcej wątpliwości- Laptop, przy podłączonym zasilaczu działa bez problemu w trybie awaryjnym( to sugeruje mi, że błąd leżeć może w oprogramowaniu)

Rzecz następna- kiedy zamknąłem laptopa, tzn "klapnąłem" i podpiąłem zasilacz- komputer sam z siebie się zrestartował.

Podpięcie zasilania w momencie pracy na nim, skutkuje jednolitą barwą ekranu i nie reagowaniem na nic.

Nie jestem pewien, czy to coś wnosi, ale może warto o tym wspomnieć- niedawno używałem programów typu CCleaner, Revo Uninstaller, żeby pozbyć sie niepotrzebnych rzeczy. Prawdopodobnie po drodze usunąłem też wpisy rejestru- czy to też mogło namieszać w tej sprawie?

Za wszystkie odpowiedzi będę niezmiernie wdzięczny. Do tego laptopa czuję się mocno przywiązany i smutno mi myśleć, że dokonał on swojego żywota;)

0 5
  • #2 14 Lip 2012 18:20
    pewex50
    Poziom 7  

Moze to byc bluescreen .Ja tez mialem taki problem tyle że ze stacjonarką .
    W moim przypadku wystarczylo wgrac lub naprawic system :>

1
  • #3 14 Lip 2012 18:47
    Caluniador
    Poziom 2  

Hm... Też sądzę,że to wina systemu.tzn mojego mieszania w nim.ale problem polega na tym,że laptop był kupowany w salonie toshiby i posiada fabrycznie wgranego windowsa viste.przy zakupie nie dostałem systemu na jakimkolwiek nosniku.a z tego co wiem,wszelkie naprawy systemu wymagają visty na cd?

0
  • #4 28 Lip 2012 13:09
    tomek1ni
    Poziom 10  

Witaj Kolego!
    Kilka lat temu kupiłem taki sam model Toshiby dla mojej siostry.. Jakiś czas temu mówiła mi, że ma jakiś problem z tym laptopem. Wychodzi na to iż dzieje się dokładnie to samo co u Ciebie. Nie da się go uruchomić z włączoną ładowarką. Po starcie na baterii wszystko ładnie chodzi do momentu podłączenie go do ładowania.. momentalnie się wiesza lub, jeżeli jest uruchamiany na ładowarce to ciągle się restartuje. Nawet jeżeli dłużej posiedzisz w setupie biosu to się zrestartuje..
    Siostra zauważyła, iż jeżeli laptop jest obciążony jakąś wymagającą grą to wtedy się nie wiesza ani nie restartuje.
    To jest jakaś powszechna wada tego modelu. Na youtube jest video jak gość pokazuje właśnie ten sam problem.. w opisie napisał że 3 razy wysyłał go do serwisu do Niemiec i sytuacja ciągle się powtarza..

Pisze to żeby zaznaczyć iż to nie jest odosobniony przypadek.
    Jeżeli znalazłeś rozwiązanie to daj znać..

1
  • #5 29 Lip 2012 00:24
    danb
    Poziom 20  

Prawdopodobnie do wymiany jest kondensator NEC Tokin na płycie głównej.

0
  • #6 29 Lip 2012 18:44
    tomek1ni
    Poziom 10  

Witam kolegę!

To jest już jakaś konkretna wskazówka. Kolega jest zapewne specjalistą w tej dziedzinie i prawdopodobnie doradzi oddanie tego laptopa do jakiegoś wykwalifikowanego serwisu, żeby inny specjalista coś zarobił... W końcu działalnością charytatywną człowiek się nie naje ani nie napije.
    Problem polega na tym iż ten laptop był już z powodu tej usterki w jakimś serwisie w Nowym Sączu.. 200 złotych wydane a rzecz po pewnym czasie zaczęła dziać się od nowa.. Mało tego. Tamten "specjalista" powiedział, że wykonał rebaling mostu północnego. To jest podobno gruba operacja wymagająca odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Pytanie więc jest takie... jak prawdopodobne jest, że po rebalingu występuje dokładnie ta sama wada?
    Drugie pytanie to czy ciężko będzie takiemu amatorowi jak ja zdiagnozować czy to rzeczywiście rzeczony kondensator NEC Tokin?

Pozdrawiam,
    Tomek K

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Dokładnie tak samo wygląda to u mnie jak na tym video:
    http://youtu.be/RAVp1Vu0LCY

0