Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

daniio2 14 Jul 2012 21:19 7675 15
IGE-XAO
 • #1
  daniio2
  Level 9  
  Witam

  Chciałbym zapytać bardziej doświadczone osoby jak rozwiązać następujący problem.
  Dotyczy on transmisji RS232. Zanim przedstawię o co chodzi chciałbym wyjaśnić co będzie brało udział w transmisji.

  Posiadam kasę POSNET BINGO PLUS:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Posiadam również skaner kodów kreskowych PSC QS6000 PLUS:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Sprawa wygląda tak, że kasa oczywiście jest przystosowana do obsługi skanera kodów kreskowych i skaner jest do niej podłączany kabelkiem z końcówką RJ11:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Ja natomiast chciałbym tak jakby "oszukać kasę" i w zamiast podłączać do niej skaner wysłać do niej dane z komputera. Kabel zatem musiałby wyglądać tak:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Kabel zrobiłem sam. W instrukcji kasy jest napisane, że obsługa skanera odbywa się za pomocą technologii RS232.

  Moje pytania:
  1.) Czy istnieje możliwość zrobienia czegoś takiego(a przypuszczam, że musi)?
  2.) Czy zwykły śmiertelnik jest w stanie to ogarnąć czy musi posiadać jakieś dodatkowe dane techniczne od producenta kasy?
  3.) Jakim językiem programowania się tutaj posłużyć aby było najwygodniej, gdyż planuję napisać pewną aplikację w java lecz nie wiem czy samej komunikacji nie należałoby pisać w asemblerze i dopiero zrobić jakieś wstawki czy coś w podobie?

  Z góry dziękuję za sugestie!
 • IGE-XAO
 • #2
  Pawel2420
  Level 31  
  1. Kabel zrobiłeś sam zapewne na podstawie jakieś dokumentacji. Więc wiesz jakie sygnału są na poszczególnych pinach złącza RJ11.
  2. W przypadku RS232 kluczową rolę odgrywają sygnały RxD i TxD. Jeden jest wyjściowy drugi wejściowy. W praktyce stosuje się różne standardy ich oznaczania. Więc ten oznaczony TxD nie musi być wyjściem.
  3. Jeśli ten kabelek, który zrobiłeś nie ma we wtyczce żadnych układów scalonych, tranzystorów itp. to interfejs RS232 skanera pracuje z tzw. poziomami +12V/-12V
  4. Podsłuchaj co przesyła skaner do kasy. Dzięki temu poznasz parametry transmisji (głownie prędkość)..
  5. Przyjmijmy, że TxD wychodzi ze skanera i podłączony jest do RxD kasy (uwaga p.2)
  Tą linię podłącz do RxD w PC (dwa wejścia mogą być podłączone do jednego wyjścia). Oczywiście nie zapomnij również o podłączeniu masy czyli GND.
  6. Jeśli interfejs pracuje z poziomami +12/-12V (patrz p.3) to ewentualne pomyłki raczej nie spowodują żadnych uszkodzeń.
  7. Jeśli używasz sytemu Windows to uruchom jakiś terminal np.standardowy Hyperterminal. Zmieniaj w nim ustawienia prędkości aż odbierzesz sensowne dane.
  Prawdopodobna prędkość transmisji to 9600bps lub 115200bps.
 • #3
  mickpr
  Level 39  
  daniio2 wrote:
  W instrukcji kasy jest napisane, że obsługa skanera odbywa się za pomocą technologii RS232.

  A czy napisali coś o poziomie napięć tego RS232? Spotykałem się nie jeden raz z urządzeniami, które były "w standardzie", ale poziom napięć był +/- 5V. Sprawdź to.
  Co do punktu 2 - powinieneś mieć przynajmniej podstawowe wiadomości co do używanej komunikacji (kody, znaki specjalne itp).
  Co do punktu 3 - język wybiera programista. Możesz nawet użyć LOGO, bylebyś miał stosowne biblioteki do obsługi RS232.
 • IGE-XAO
 • #4
  daniio2
  Level 9  
  Rozumiem i dziękuję za rady.

  Odnośnie skanera kwestia jest taka, że można go dowolnie skonfigurować za pomocą specjalnych kodów kreskowych. Można ustawiać takie opcje jak:
  - szybkość transmisji
  - Baud rate
  - parity
  - data bits
  i inne. Stąd wnioskuję, że nie tyle istotna jest np prędkość z jaką nadaje skaner ale raczej prędkość jakiej oczekuje kasa. Tego niestety nie wiem i dowiedzieć się nie mogę ponieważ skaner posiada wtyczkę ps2 i nie podłączę go do kasy w celach testu. Jak myślicie czy te wszystkie parametry źle ustawione mogą spowodować jakieś większe problemy? Rozwiązania widzę takie aby albo najpierw napisać program wysyłający coś do kasy a parametry metodą prób i błędów sobie dobrać albo zadzwonić do producenta kasy i zapytać o właściwe ustawienia. Tylko czy dobrze kombinuję?

  Odnośnie napięć rzeczywiście napięcie odbierane to +5V poniżej zamieszczam zdjęcie schematu z mojej kasy. Skaner kodów to ten po prawej.
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232
  Nie wiem co w takiej sytuacji należy zrobić. Chyba jedyne wyjście to zastosować jakiś opornik tak?

  Odnośnie programowania na początku starałem się znaleźć coś w java i znalazłem to: http://www.gmmobile.pl/index.php?option=com_c...id=33:java-i-rs232-rxtx&catid=2:java&Itemid=5
  Do całego kodu z tej strony zrobiłem sobie prosty interfejs graficzny. Ustawiłem obok siebie 2 laptopy i chciałem sprawdzić czy moje programy działają. Połączyłem je kablem od monitora czyli com-com. Na obu komputerach zostało wykryte po jednym porcie(COM3). W momencie gdy chciałem wysłać pewną informację niestety drugi komputer wcale nie zareagował i żadna wiadomość nie doszła. Postanowiłem zrobić jeszcze jeden test mojego programu i stworzyłem sobie 2 połączone ze sobą wirtualne porty com na jednym komputerze. Otworzyłem mój program dwa razy i na jednym wybrałem jeden port wirtualny, a na drugim drugi. W tym wypadku wysłanie się powiodło. Wnioskuję stąd, że kod jest ok zatem co może być przyczyną, że przy dwóch komputerach transmisja nie działa? Strzelałbym na początku, że może ten kabel albo brak ustawień transmisji w tym kodzie? Dlatego właśnie zastanawiam się nad wyborem języka do napisania transmisji gdyż tutaj napotykam tego typu problemy. Macie jakiś pomysł co robię nie tak?
  Wiem, że dla testów mogę użyć HyperTerminala w zamiast tego napisanego programu, ale nie jestem pewny czy dobrze się nim posługuję(HT) a z moich prób niestety nic nie wynikło i nic nie udało mi się przesłać. Tutaj też nie miałem pewności ponieważ na jednym laptopie jest windows XP(posiada wbudowany HyperTerminal) na drugim jest windows7(doinstalowany) z początku zastanawiałem się czy to może jakaś niezgodność wersji tych programów. W każdym razie nie poszło. Jeszcze postaram się poczytać o obsłudze HT ale za wiele nie mogę znaleźć.
 • #5
  Pawel2420
  Level 31  
  daniio2 wrote:
  skaner posiada wtyczkę ps2 i nie podłączę go do kasy w celach testu.

  Czyli nie masz skanera podłączonego do tej kasy.
  Niestety w takim przypadku sprawa się komplikuje. Po pierwsze musisz wiedzieć czy ten RS232 w kasie pracuje przy poziomach +12/-12V czy TTL. Jeśli masz woltomierz to zmierz na jakie jest napięcie w kasie na pinach RxD i TxD względem masy.

  Skanery z wtyczką PS2 symulują działanie klawiatury. Nie komunikują się przez Rs232.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Aby zamienić w RS232 poziomy napięć +12/-12V na TTL najprościej użyć jakiegoś gotowego kabelka do tel. komórkowego. Ma on we wtyczce wbudowany odpowiedni konwerter napięć. Jednak taki kabelek z wtyczką DB9 to teraz już zabytek. Znacznie łatwiej będzie znaleźć kabel USB/RS232 TTL.
 • #6
  krru
  Level 33  
  daniio2 wrote:
  Rozumiem i dziękuję za rady.

  Odnośnie skanera kwestia jest taka, że można go dowolnie skonfigurować za pomocą specjalnych kodów kreskowych. Można ustawiać takie opcje jak:
  - szybkość transmisji
  - Baud rate
  - parity
  - data bits
  i inne. Stąd wnioskuję, że nie tyle istotna jest np prędkość z jaką nadaje skaner ale raczej prędkość jakiej oczekuje kasa. Tego niestety nie wiem i dowiedzieć się nie mogę ponieważ skaner posiada wtyczkę ps2 i nie podłączę go do kasy w celach testu. Jak myślicie czy te wszystkie parametry źle ustawione mogą spowodować jakieś większe problemy?


  Jak już wspomniał przedmówca, masz skaner wyposarzony w złącze klawiaturowe. Skoro jednak można w nim ustawiać parametry RS232 to prawdopodobnie jest to model, w którym można wymienić kable i mieć RS232. Jak wygląda ten kabel od strony skanera - jest tam jakieś gniazdko?

  daniio2 wrote:

  Odnośnie napięć rzeczywiście napięcie odbierane to +5V poniżej zamieszczam zdjęcie schematu z mojej kasy. Skaner kodów to ten po prawej.
  Nie wiem co w takiej sytuacji należy zrobić. Chyba jedyne wyjście to zastosować jakiś opornik tak?


  Czyli jest to gniazdko po przeciwnej stronie niż zasilanie?
  Faktycznie wygląda że działa na poziomach TTL. Jednak wygląda też że transmisja jest jednokierunkowa, a więc nie ma sygnału wzorcowego to badania napiecia i szybkości transmsji.
  Rezystor nie wystarczy. Konwertery RS232 <-> TTL wprowadzają negację, więc co najmniej jest potrzebny tranzystor, a typowo używa się układu MAX232. Można też kupić konwertery USB-RS232 działające od razu na poziomie TTL, np. w sklepie AVT.


  daniio2 wrote:

  Odnośnie programowania na początku starałem się znaleźć coś w java i znalazłem to: http://www.gmmobile.pl/index.php?option=com_c...va-i-rs232-rxtx&catid=2:java&Itemid=5
  Do całego kodu z tej strony zrobiłem sobie prosty interfejs graficzny. Ustawiłem obok siebie 2 laptopy i chciałem sprawdzić czy moje programy działają. Połączyłem je kablem od monitora czyli com-com. Na obu komputerach zostało wykryte po jednym porcie(COM3). W momencie

  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc kabel od monitora. Normalnie, by dwa komputery dogadały się po RS232 potrzebujesz kabla null-modem, który ma skrosowanych kilka linii.

  daniio2 wrote:

  Wiem, że dla testów mogę użyć HyperTerminala w zamiast tego napisanego programu, ale nie jestem pewny czy dobrze się nim posługuję(HT) a z moich prób niestety nic nie wynikło i nic nie udało mi się przesłać. Tutaj też nie miałem pewności ponieważ na jednym laptopie jest windows XP(posiada wbudowany HyperTerminal) na drugim jest windows7(doinstalowany) z początku zastanawiałem się czy to może jakaś niezgodność wersji tych programów. W każdym razie nie poszło. Jeszcze postaram się poczytać o obsłudze HT ale za wiele nie mogę znaleźć.  Tu nie ma wiele do ustawiania. Jeśli dasz te same parametry transmisji po obu stronach (najlepiej wybrać FlowControl None, czy jak to się tam nazywa), to wszystko co piszesz w jednym HiperTerminalu powinno pojawiać się w drugim i vice versa.
 • #7
  MArSTER_1
  Level 19  
  Opis nad zdjęciem jest następujący:
  "Odnośnie napięć rzeczywiście napięcie odbierane to +5V poniżej zamieszczam zdjęcie schematu z mojej kasy. Skaner kodów to ten po prawej."

  Czy ten prostokącik z sygnałem Rx jest skanerem? Rx to Read czyli odczyt. Czyżby skaner czytał dane z kasy a nie je do niej wysyłał?
 • #8
  daniio2
  Level 9  
  Quote:
  Czyli nie masz skanera podłączonego do tej kasy.

  Niestety nie.

  Quote:
  Skanery z wtyczką PS2 symulują działanie klawiatury. Nie komunikują się przez Rs232.

  Teraz już to wiem lecz układ jaki chciałbym uzyskać to:
  skaner-->komputer-->kasa
  zatem dla mnie wystarczy, że skaner wczytuje dane do komputera i w dalszych rozważaniach kwestię skanera można już chyba wykluczyć. Pozostaje najważniejsze czyli transmisja komputer-->kasa.

  Quote:
  Jak wygląda ten kabel od strony skanera - jest tam jakieś gniazdko?

  Tak ten kabel można odłączyć od skanera i wygląda on tak(rj45 wchodzi do skanera):
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232
  Oczywiście stosuję do niego przejściówkę na ps2:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Quote:
  Jednak wygląda też że transmisja jest jednokierunkowa

  Na to wychodzi. Nie wiem czy w takim razie na RxD powinno być jakieś napięcie w kasie.

  Quote:
  Można też kupić konwertery USB-RS232 działające od razu na poziomie TTL

  W sklepie AVT nie mogę nic takiego znaleźć. Czy chodzi o coś takiego?
  http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-com-na-ft232-rl-ftdi-i2461557564.html
  Jeżeli dobrze rozumiem to łączę komputer z konwerterem takim kabelkiem:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232
  a konwerter z kasą takim?:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Quote:
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc kabel od monitora.

  Mówiąc kabel do monitora mam na myśli coś takiego:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  Quote:
  Czyżby skaner czytał dane z kasy a nie je do niej wysyłał?

  Z reguły schemat na urządzeniu dotyczy gniazda jakie się w nim znajduje co też napisałem.


  W tej chwili jeszcze muszę pobawić się HT i zacząć od tego aby mój program dokonywał poprawnej transmisji komputer-komputer. Natomiast moje pytania odnoszą się bardziej to tego jak i jaka jest szansa osiągnąć mój główny cel. Jak widać nie jestem osobą zbyt zorientowaną jeżeli chodzi o elektronikę, kable itp. Zależy mi tutaj na waszej pomocy ponieważ jest mi to potrzebne do wykonania aplikacji do pracy inżynierskiej(kierunek informatyka).
 • #9
  krru
  Level 33  
  daniio2 wrote:
  Quote:
  Czyli nie masz skanera podłączonego do tej kasy.

  Niestety nie.

  Quote:
  Skanery z wtyczką PS2 symulują działanie klawiatury. Nie komunikują się przez Rs232.


  Teraz już to wiem lecz układ jaki chciałbym uzyskać to:
  skaner-->komputer-->kasa
  zatem dla mnie wystarczy, że skaner wczytuje dane do komputera i w dalszych rozważaniach kwestię skanera można już chyba wykluczyć. Pozostaje najważniejsze czyli transmisja komputer-->kasa.

  Quote:
  Jak wygląda ten kabel od strony skanera - jest tam jakieś gniazdko?

  Tak ten kabel można odłączyć od skanera i wygląda on tak(rj45 wchodzi do skanera):  W sumie ten skaner wygląda na taki, któremu można wymienić kabel. Nie znam się jednak na tyle, by moja opinia była jednoznaczna.

  Jeśli podłączysz skaner przez złącze klawiatury to musisz pamiętać, że dane ze skanera są nieodróżnialne od danych z fizycznej klawiatury. Trzeba o tym pamiętać projektując aplikację.
  daniio2 wrote:

  Quote:
  Można też kupić konwertery USB-RS232 działające od razu na poziomie TTL

  W sklepie AVT nie mogę nic takiego znaleźć.


  To jest raczej sprzęt dla elektroników, niż taka domowa przejściówka:
  avtmod09

  Będziesz musiał zorganizować odpowiedni kabel z złączem RJ11. Mam nadzieję, że umiesz posługiwać się lutownicą.

  daniio2 wrote:

  Quote:
  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc kabel od monitora.

  Mówiąc kabel do monitora mam na myśli coś takiego:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232

  W tej chwili jeszcze muszę pobawić się HT i zacząć od tego aby mój program dokonywał poprawnej transmisji komputer-komputer.  A jakim cudem udało ci się to podłączyć do 9-pinowego złącza RS232?
  Oczywiście, że z takim kablem nie mogło działać. Wyżej pokaześ obrazek właściwego kabla - z dwoma jednakowymi żeńskimi złączami DB9. To jest właśnie null-modem.
 • #10
  daniio2
  Level 9  
  krru wrote:
  Jeśli podłączysz skaner przez złącze klawiatury to musisz pamiętać, że dane ze skanera są nieodróżnialne od danych z fizycznej klawiatury. Trzeba o tym pamiętać projektując aplikację.

  Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Jeszcze nie znam sposobu jaki wykorzystam do przesyłu danych ale domyślam się, że znaki tę będzie trzeba przekonwertować po prostu na liczby.

  krru wrote:
  Będziesz musiał zorganizować odpowiedni kabel z złączem RJ11. Mam nadzieję, że umiesz posługiwać się lutownicą.

  Dzięki za link. Chyba kupię dokładnie coś takiego. Dobrze rozumiem, że po podłączeniu tego układu program, o którym wspominałem wyżej powinien wykryć dodatkowy port szeregowy? Z lutownicą u mnie nie ma problemu, nawet zaciskarkę posiadam.

  krru wrote:
  A jakim cudem udało ci się to podłączyć do 9-pinowego złącza RS232?

  To rzeczywiście był głupi pomysł. Podłączyłem to oczywiście do gniazda, które pasowało ponieważ mój program wykrył je jako jedyny port com i z początku myślałem, że to powinno iść :] Jutro zmontuję sobie dobry kabel i połączę jakieś 2 stacjonarne kompy.
 • Helpful post
  #11
  sp5qwb
  Level 2  
  Ogólnie sposób w jaki chcesz to zrobić jak najbardziej jest możliwy do zrealizowania.
  Parę wskazówek:
  1. Kasa ma normalny port RS232 ( taki sam jak w komputerze)
  2. Parametry transmisji: 9600, 8 bitów danych,bit parzystości - N, 1 - bit stopu, parity = none.
  3. Z tego kodu w Javie wnioskuję, że ustawienia portu RS232 w kompie są pobierane z ustawień systemowych Windowsa.
  4. Żeby dwa komputery się dogadały między sobą muszą posiadać fizyczne porty RS232 ( żadne wirtualne). Jeśli ich nie posiadasz to zastosuj przejściówkę USB<=>RS232. Nie wszystkie przejściówki jednak chcą działać. Z doświadczenia wiem, że przejściówki na chipie Prolific PL-2303 nie stwarzają problemów.
  5. Do kasy wysyłasz po RS232 ciąg cyfr z kodu kreskowego i na końcu dodajesz znak "enter".
  6. Każdy skaner ma taką opcję, że przed przesyłaniem danych można ustawić jakiś prefix ( patrz instrukcja skanera). Dzięki temu odróżnisz czy dane zostały wprowadzone z klawiatury czy przesłane ze skanera.

  Zastanawiam się tylko czemu chcesz to tak realizować? Najprostszy skaner do tej kasy można kupić za ok 200 zł, albo wymienić kabel w tym skanerze ze zdjęcia w pierwszym poście i przestawić czytnik z emulacji KB na RS232. Taki kabelek nie powinien kosztować więcej niż 50 zł ( tyle co przejściówka USB<=>RS232)
  Jeśli masz jakieś pytania wal śmiało - zjadłem zęby na tych urządzeniach i pisaniu do nich programów komunikacyjnych ale w C++.

  P.S. To 5V, które jest na schemacie podłączenia na obudowie kasy, to jest zasilanie skanera. Większość czytników ma właśnie zasilanie 5V i żeby uniknąć dodatkowego zasilacza można je wyprowadzić z kasy - nie pamiętam tylko jaki tam może być max. prąd i trzeba na to zwrócić uwagę.
 • #12
  daniio2
  Level 9  
  sp5qwb wrote:
  Zastanawiam się tylko czemu chcesz to tak realizować? Najprostszy skaner do tej kasy można kupić za ok 200 zł, albo wymienić kabel w tym skanerze ze zdjęcia w pierwszym poście i przestawić czytnik z emulacji KB na RS232.

  Zdaję sobie sprawę, że można to rozwiązać kupując skaner lecz z początku przyjąłem taki układ.
  Gdybym skaner podłączał do kasy to w przypadku jakichś problemów z komunikacją komputer kasa może dojść do takiej sytuacji, że kasa wydrukuje paragon, a mój program tego nie zaksięguje. Jeżeli podłączyć skaner do komputera na pewno nie będzie takiej sytuacji.
  Wydawało mi się również, że w takiej wersji program byłby bardziej uniwersalny gdyż łatwiej byłoby go wdrożyć na innym stanowisku. Gdyby były kasy różnego rodzaju to należałoby dostosować program do obsługi konkretnej kasy, a w przypadku skaner->komputer->kasa nie byłoby takiej potrzeby. Nie wiem ile w tym racji, ale na wszelki wypadek zdecydowałem się na tę moją wersję.

  sp5qwb wrote:
  Jeśli masz jakieś pytania wal śmiało - zjadłem zęby na tych urządzeniach i pisaniu do nich programów komunikacyjnych ale w C++.

  Fajnie wiedzieć, że ktoś zainteresowany tematem tutaj zagląda :]

  A wiec do rzeczy. Kupiłem przejściówkę USB<>rs232:
  Komunikacja komputera z innym urządzeniem rs232
  i podłączyłem ją zgodnie ze schematem:
  http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT_MOD09.pdf
  czyli GND kasy z GND konwertera oraz TXD konwertera z RXD kasy.
  Otwieram programik(Terminal v1.9b) do komunikacji i stosując podane przez Ciebie ustawienia(domyślne) próbuję coś wysłać do kasy. Niestety kasa w ogóle nie reaguje na jakiekolwiek dane.
  Wydaje mi się, że kasa powinna reagować nawet jeśli wysyłane dane są bez sensu. Co więcej na konwerterze są 3 diody. Słyszałem, że podczas wysyłania danych któreś z nich powinny mrugać, a nic nie mruga. Jeżeli chodzi o konstrukcję kabla to na pewno wszystko styka bo sprawdzałem miernikiem. Albo coś źle podłączam albo o czymś nie wiem ale jak na razie 0 reakcji ze strony kasy. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam
 • #13
  krru
  Level 33  
  Biorąc pod uwagę informację podene przez sp5qwb trzeba powiedzieć, że ta przejściówka będzie niewłaściwa i potrzebna jest przejściówka typowa, ze złączem DB9. Przypuszczenie, że ten RS działa na poziomach TTL było nieprawdziwe. (Tak w ogóle to oznaczenia na AVT_MOD09 są dziwne i raczej wskazują co trzeba tam podłaczyć - tak więc moduł ten nadaje na RxD, a odbiera na TxD.)
 • #14
  Pawel2420
  Level 31  
  daniio2 wrote:
  Wydaje mi się, że kasa powinna reagować nawet jeśli wysyłane dane są bez sensu.

  Czy masz jakieś argumenty na poparcie tej tezy ?
 • #15
  daniio2
  Level 9  
  krru wrote:
  Biorąc pod uwagę informację podene przez sp5qwb trzeba powiedzieć, że ta przejściówka będzie niewłaściwa i potrzebna jest przejściówka typowa, ze złączem DB9

  Czyli wychodziłoby na to, że raczej coś takiego wystarczy?
  http://alfatronic.pl/index.php?p102,adapter-usb-2-0-to-rs232-prolific-pl2303

  krru wrote:
  Przypuszczenie, że ten RS działa na poziomach TTL było nieprawdziwe. (Tak w ogóle to oznaczenia na AVT_MOD09 są dziwne i raczej wskazują co trzeba tam podłaczyć - tak więc moduł ten nadaje na RxD, a odbiera na TxD.)

  A skąd takie przypuszczenia, że z tymi oznaczeniami jest odwrotnie? Myślicie, że jeżeli połączę na odwrót żeby sprawdzić czy rzeczywiście tak jest to nic się nie stanie? Oraz mimo, że działa ona na poziomach TTL?

  Pawel2420 wrote:

  daniio2 wrote:
  Wydaje mi się, że kasa powinna reagować nawet jeśli wysyłane dane są bez sensu.

  Czy masz jakieś argumenty na poparcie tej tezy ?


  Nie mam. Jedynie tak na logikę biorę. Gdybym sam projektował kasę zrobiłbym tak, że po wysłaniu czegoś kasa chociaż się podświetliła aby było widać, że reaguje np. na kod którego nie zna. W każdym razie przy moich próbach wysyłałem kod we właściwym formacie i takim, który był przypisany do pewnego produktu.

  Ostatnio dokonałem kolejnej próby i połączyłem kasę bezpośrednio z komputerem kablem o schemacie zalecanym przez producenta kasy:
  http://www.posnet.com.pl/www.posnet.com.pl/files/611/Schemat%20kabla...%20-%20Skaner.pdf
  Niestety kasa co 5 sekund wydaje dźwięk "beep" i tak bezustannie dopóki nie odłączę kabla. Pomocy!!!
 • #16
  daniio2
  Level 9  
  Ok. Sprawa rozwiązana. Okazało się, że miałem walnięty port com w komputerze. Wziąłem drugi i wszystko śmiga jak trzeba. Transmisja bez żadnego TTL. Czyli przejściówka, którą kupiłem okazała się niepotrzebna. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc i to by było chyba wszystko w tym temacie.

  Pozdrawiam.