Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega16][C,winavr] - Prosty tekst na wyświetlaczy 7segmentowym

fulbin88 15 Lip 2012 06:40 768 3
  • #1 15 Lip 2012 06:40
    fulbin88
    Poziom 9  

Mam problem przy wyświetleniu kilku znaków na wyświetlaczu 7 segmentowym. Mam program w C, którego chciałem zmienić na swój użytek. Czyli zamiast wyświetlania znaków od "0" do "9" i od "A" do "F" chciałbym je zmienić na ciąg S 9 4 3.

Program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Po moich zmianach:

Program na początku wyświetla 943 a później jakieś dziwne znaki. Rozumiem, że trzeba zatrzymać wykonywanie programu.. tylko właśnie tu jest pytanie jak. Moje drugie pytanie to jak wpisać listerę "S". Mam jeszcze pytanie, jak zaprogramować kolejne segmenty na wyświetlaczu. Póki co udało mi się to zrobić tylko z pierwszym segmentem.

0 3
  • #2 15 Lip 2012 07:23
    tymon_x
    Poziom 30  

fulbin88 napisał:
    Program na początku wyświetla 943 a później jakieś dziwne znaki. Rozumiem, że trzeba zatrzymać wykonywanie programu.. tylko właśnie tu jest pytanie jak.

Masz tablicę 3 bajtową (elementową), a jedziesz z indeksem od 0 do 15. Do przemyślenia.

Wywal ten zapis heksalny 0x10 bo jest nieczytelny w tym przypadku, zastąp zwykłą liczbą, albo najlepiej makrem. W dodatku nie pokazałeś schematu i jak w ogóle Ty to podłączasz. Na ostatnie pytanie odpowiedzią jest multipleksowanie.

I... książka o C do ręki i do dzieła :!:

0
  • #3 15 Lip 2012 07:36
    fulbin88
    Poziom 9  

Ok, juz wszystko działa poprawnie. A schemat podłączenia to:
    [Atmega16][C,winavr] - Prosty tekst na wyświetlaczy 7segmentowym

0
  • #4 16 Lip 2012 22:30
    Antystatyczny
    Poziom 16  

To zdjęcie nie jest tak naprawdę schematem. W miarę możliwości zamieść schemat ideowy, czyli taki, który pokazuje faktyczne połaczenia wszystkich elementów. Ze zdjęcia wnioskuję, że dysponujesz gotowym modułem rozwojowym. W kwestii C Ci nie pomogę, bo sam jestem początkujący, ale poczytaj o multipleksowaniu wyświetlaczy 7 segmentowych LED. Jestem pewien, że to spowoduje inny sposób myslenia o tym konkretnym projekcie/ćwiczeniu.
    Pozdrawiam!

Dodano po 59 [sekundy]:

O kurka, nie zauważyłem, że sobie poradziłeś :-)

0