Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka jak ją usprawnić po fachowcu

BiEj 14 Lip 2012 20:14 2437 4
  • #1 14 Lip 2012 20:14
    BiEj
    Poziom 8  

Witam wszystkich,

Korzystając z okazji, że ta dyskusja dotyczy problemu z jakim przyszło mi się zmierzyć, pozwoliłem sobie dołączyć do tematu.
    Od jakiegoś czasu mieszkam w mieszkaniu w którym instalacja kablówki została rozdzielona na trzy pokoje przez domorosłego fachowca (to nie ja). Problem polega na tym, że na moje nie fachowe oko, jest to po prostu pajęczynka :) Efektem tego jest masakryczny sygnał w pokoju nr 3. W pokoju nr 1 jest telewizor CRT - odbiera dobrze. W pokoju nr 2 jest LCD (roczny) - odbiera ok. W pokoju nr 3 jest CRT - odbiera masakrycznie. Celem sprawdzenia czy to nie wina TV nr 3, sprawdzałem go w pokojach nr 1 i 2 - odbiera dobrze, czyli jest sprawny. Idąc krok dalej do pokoju nr 3, przyniosłem TV nr 1 i 2. Efekty były ciekawe - TV nr 1 (CRT) odbierał dobrze (powiedzmy w 95% w porównaniu z pokojem nr 1). TV nr 2 (LCD) odbierał gorzej niż masakrycznie :)
    Biorąc powyższe problemy pod uwagę, zwracam się do was o pomoc. Chciałbym w pokoju nr 3 mieć solidny, a przynajmniej dobry sygnał.
    Na początku myślałem, że mam uszkodzony przewód idący z pokoju nr 2 do pokoju nr 3. Ale tą tezę częściowo obaliło doświadczenie z dobrym odbiorem TV nr 1.
    Teraz pozostało czepić się amatorskiej instalacji, może ktoś z was pomoże mi wykryć błędy - jeśli są. Poniżej załączam rysunek przedstawiający przebieg instalacji i zdjęcia przedstawiające zastosowane urządzenia (rozgałęziacze).
    Kablówka jak ją usprawnić po fachowcu Kablówka jak ją usprawnić po fachowcu Kablówka jak ją usprawnić po fachowcu

----
    Wydzielono z tematu: Kablówka we wszystkich pokojach ...
    przez SP5ANJ dnia 15.07.2012 9:22

0 4
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2012 20:30
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

BiEj napisał:
    Na początku myślałem, że mam uszkodzony przewód idący z pokoju nr 2 do pokoju nr 3. Ale tą tezę częściowo obaliło doświadczenie z dobrym odbiorem TV nr 1.

Dobrze byłoby abyś jednak wymienił i od nowa nakręcił złącza (wtyczki) F. :cry:

W pokoju nr 3 :
    - odłącz nieoryginalne gniazdo
    - bezpośrednio z urządzenia 2 (pokój nr2) kabel idący do pokoju nr3 - podłącz do TV3

Ot cała przeróbka, która powinna wyglądać tak :

Pozdrawiam.

----

0
  • Pomocny post
    #3 14 Lip 2012 20:43
    andrefff
    Poziom 36  

Na początek proponuję na nowo podłączyć wszystkie F-ki , na zdjęciu numer dwa masz odwrotnie podłączony spliter, zasilanie z kablówki powinno być z tej strony gdzie masz pojedyncze wejście. Swoją drogą przewody też już mają swoje lata i przydałaby się wymiana.

----

0
  • #4 15 Lip 2012 16:04
    pytek6
    Poziom 8  

Witam
    Jesli chcesz uzyskac poprawę odbioru w pokoju nr 3 musisz zmienic konfigurację tej "sieci".Przede wszystkim ważna jest jakośc uzytych materiałów,zwłaszcza tłumiennośc kabli koncentrych.Jeśli stac Cię na wydatek rzedu ok 50 zł wymień przewody na nowe, o małym tłumieniu i dobrym wspólczynniku ekranowania.Druga sprawa to układ połączeń.Idealnym rozwiązaniem jest doprowadzenie przewodów ze wszystkich pokoi w jedno miejsce tam gdzie dochodzi sygnał zasilający z klatki schodowej.Jesli nie masz zamiaru podłączac do instalacji antenowej odbiorników radiowych to wystarczy w miejscu spotkania wszystkich przewodów zastosowac dobrej jakości bierny rozgałeznik 1/3,a na drugich końcach przewodów wtyki koncentryczne i po sprawie.Ten układ upraszcza do maximum instalacje i zmniejsza do minimum tłumienie przez co efekt uzyskiwany na telewizorach jest optymalny.Jeśli masz zamiar podłaczac radio zamiast wtyków koncentrycznych zamontuj gniazda antenowe KOŃCOWE !!,a po nich sznury aboneneckie do radia i TV.Musi to smigać

0
  • #5 17 Lip 2012 23:03
    BiEj
    Poziom 8  

Dzięki wszystkim za fachowe rady :)

- Zmontowałem na nowo F-ki.
    - Wymieniłem przewód biegnący ze splitera w pok. nr 1 do oryginalnego gniazda w pok. nr 2 (kupiłem polecany na forum przewód Triset -113). Ten stary był pokaleczony - w dwóch miejscach przez śruby mocujące listwy przypodłogowe, a część znajdująca się w ścianie wyglądała jakby ktoś powiększał średnicę dziury wiertarką , nie wyjmując przy tym kabla...
    - Wywaliłem gniazdo nieoryginalne z pokoju nr 3.
    Odbiór w pokoju nr 3 jest luksusowy! :D
    Nie będę wymieniał pozostałych kabli - temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam

0