Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

detektor metali do rębaka drewna

f.pawlo 15 Jul 2012 16:56 6297 34
Optex
 • #1
  f.pawlo
  Level 15  
  Witam. Zakładam ten temat , ponieważ borykam się z problemem detektora metali do rębaka. Chciałbym taki detektor w jakiś sposób zbudować bo te fabryczne są tak drogie , że stanowią barierę cenową nie do przeskoczenia dla zwykłego domownika.
  detektor taki chciałbym zamontować na taśmie transportowej surowca przed rębakiem bębnowym. Po wykryciu przypadkowych elementów metalowych- np. młotka lub innych narzędzi które przypadkiem dostały się na taśmę , detektor ma wykrywać takie sytuacje i zatrzymywać posuw taśmy. Czy ktoś z kolegów borykał się z takim problemem lub zna takie urządzenia w przystępnej cenie? Będę wdzięczny za wskazówki i pomoc w rozwiązaniu problemu.
 • Optex
 • #2
  LightOfWinter
  Level 33  
  Witam

  Zastanawiam się czy można by zaadoptowac do tego kit wykrywacza typu - PI, np. Jabel PI plik PDF,
  wszystko odpowiednio zestroić. Ustawić próg detekcji.

  Napewno pojawią się problemy przy - wykonaniu cewki, mokrym drzewie.
 • #3
  f.pawlo
  Level 15  
  Taki kit to raczej odpada. Może ktoś ma lepsze rozwiązania.. ?
 • #4
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Wykrywacz impulsowy (PI) zbudowany na bazie tego lub innego zestawu spokojnie poradzi sobie z wykrywaniem metalowych obiektów na taśmie. Chyba większym problemem będzie zbudowanie fragmentu przenośnika pozbawionego jakichkolwiek elementów metalowych.
 • #5
  LightOfWinter
  Level 33  
  f.pawlo wrote:
  Taki kit to raczej odpada. Może ktoś ma lepsze rozwiązania.. ?


  Witam,

  Czemu uważasz że to słabe rozwiązanie ?

  Masz płytkę i wszystkie części w komplecie. Pozostaje zrobić cewkę detekcyjną.
  Obudowe możesz wymienić na wodoszczelną i pyło-szczelną spełniającą odpowiednie normy.
  Cena też jest dobra kit kosztuje ok 70 PLN.
 • #6
  KACZOREK
  Level 21  
  A może spróbować wykorzystać wykrywacz metali taki jaki używany jest przez poszukiwaczy metali w ziemi.
  Myślę że wersja niezbyt rozbudowana nie powinna być droga.
 • Optex
 • #7
  f.pawlo
  Level 15  
  A może ktoś z kolegów miał do czynienia z przemysłem drzewnym i widział jak to jest zrobione w fabrycznie wyposażonych rębakach?
 • #8
  LightOfWinter
  Level 33  
  KACZOREK wrote:
  A może spróbować wykorzystać wykrywacz metali taki jaki używany jest przez poszukiwaczy metali w ziemi.
  Myślę że wersja niezbyt rozbudowana nie powinna być droga.


  Dokładnie taki miałem pomysł. Ten kit Jabel jest składany przez poszukiwaczy. Jest to najtańszy detektkor który warto użytkować. Przy tym ma dobre parametry - odpornośc na zakłócenia, prosta konstrukcję, niską cenę, dobry zasięg.

  Wątpię żeby w fabrycznych urządzeniach zasada działania była inna.
 • #9
  Wojte1199
  Level 19  
  Witam tak jak koledzy piszą zrób na kicie Jabla. Ja wykorzystałem ten układ do budowy wykrywacza przedmiotów metalowych w wyciągach trocin. Kawałek rury z tworzywa i działa wyśmienicie.
 • #10
  f.pawlo
  Level 15  
  Ok. Zakupię i przetestuję ten układ.
  Tylko muszę coś wymyślić żeby metalowa konstrukcja taśmy transportowej nie zakłócała pracy układu....nie wiem ....może jakaś cewka kierunkowa...jeśli da się taką zrobić....:/
 • #11
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Zacznij od usunięcia wszystkich elementów metalowych (żelaznych i nieżelaznych) na odcinku np. 1 metra - bez tego niewiele zdziałasz.
 • #12
  KaW
  Level 34  
  Może najpierw wykorzystać jakiś silny magnes neodymowy i sprawdzić czy wyłapie z taśmy cokolwiek.Powiazać z mech. wyłączania.
  Można też konstrukcję taśmociągu wykorzystać jako gotowy obwód magnetyczny, i w jego obwodzie magnetycznym ustawić zwojnicę z magnesem neodymowym./Regulacja czułości w funkcji wielkości magnesu neodymowego/.
 • #13
  f.pawlo
  Level 15  
  Kolego KaW
  Możesz bardziej rozwinąć myśl z tym wykorzystaniem konstrukcji taśmy? Jakiś rys. poglądowy..?
 • #14
  KaW
  Level 34  
  Potrzebne jest jakieś zdjęcie sytuacyjne tego taśmociągu istniejącego konkretnie.

  Pewnie podobne problemy są przy podawaniu surowców do przemiału w cementowni.

  Można sobie wyobrazić ,że "stały" zbiór detali metalowych tworzy jakiś obwód magnetyczny, a coś co wpadnie na taśmę przenośnika to jakiś metal typu "żelazo" .Spowoduje on zaburzenie w tym obw. magnetycznym -powinien to zasygnalizować jakis detektor /układ elektroniczny/.
  To jedynie luźna myśl...
 • #15
  Matheu
  Level 23  
  KaW wrote:
  Może najpierw wykorzystać jakiś silny magnes neodymowy i sprawdzić czy wyłapie z taśmy cokolwiek.Powiazać z mech. wyłączania.


  Prawie tak jak mówisz!

  Pracowałem jakiś czas w przemyśle drzewnym (duży zakład przemysłowy, naprawdę duży przerób drewna) i tam tuż nad taśmociągiem z już wstępnie pociętymi kawałkami drewna (np 5x5cm) był silny ELEKTROMAGNES wyłapujący np gwoździe.
  Magnesu zwykłego/ neodyma nie widziałem!

  Przy wstępnym rębaku wykrywacza chyba nie było (?) - ale tego już nie jestem pewny... a jeśli by był - to pewnie pętla indukcyjna obejmująca cały przekrój pnia drzewa ??? no i wtedy już powiązane z zatrzymaniem transportera.
 • #16
  f.pawlo
  Level 15  
  KaW wrote:

  Potrzebne jest jakieś zdjęcie sytuacyjne tego taśmociągu istniejącego konkretnie.

  Postaram się zamieścić parę zdjęć ale to typowa taśma transportowa z układem rolek w formie ,, V ,,
  Myślę że spokojnie by wystarczył jakiś obwód magnetyczny który by ignorował metalowe elementy konstrukcyjne taśmy a wykrywał przypadkowy metal i w tym jakiś przekaźnik który wyłączy podtrzymanie stycznika posuwu i taśma się zatrzyma do czasu aż nie zostanie ręcznie znów włączona przyciskiem START . Ale jak narazie nie mam konkretnego i sprawdzonego rozwiązania...:/
 • #17
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Wpływ stałych, nieruchomych elementów metalowych konstrukcji znajdujących się w zasięgu wykrywacza można próbować eliminować przez ustawienie progu zadziałania lub wykorzystanie ruchu drewna i reagowanie na zmianę odległości obiektu metalowego od cewki (praca dynamiczna). Oba rozwiązania będą mniej czułe i powodujące więcej fałszywych alarmów niż usunięcie elementów metalowych z zasięgu cewki detekcyjnej.
  Magnes, elektromagnes usunie luźne kawałki żelaza (ogólnie ferromagnetyków), ale będzie bezradny wobec odłamków wbitych w drzewa i wszelkich metali kolorowych.
  Najprostszym rozwiązaniem jest "obszukiwanie" surowych pni tradycyjnym detektorem:
  http://www.armand.pl/p66,wykrywacz-metali-armand-tartak.html
 • #18
  f.pawlo
  Level 15  
  Metal w drewnie to jedno. Ale przypadkowe narzędzia które dostaną się na taśmę też muszą być w porę wykryte, ponieważ taśma zbiera odpad drewniany z kilku maszyn a więc jest dość długa. Już się parę razy zdarzyło, że pozostawiony młotek, klucz itp. od drgań maszyny zsunął się z niej i wpadł do taśmy. Poszło to do rębaka i rozwaliło noże i uszkodziło bęben..
 • #19
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Dlatego sonda detektora powinna być bezpośrednio przed rębakiem. Osiągnięcie dużej czułości i brak fałszywych alarmów zależy w dużym stopniu od usunięcia elementów metalowych z pobliża.
 • #20
  f.pawlo
  Level 15  
  Tomasz Gumny wrote:
  Dlatego sonda detektora powinna być bezpośrednio przed rębakiem.

  ...dużo przeróbek i ingerencja w oryginalną płytę rębaka. Takich rzeczy chce uniknąć. A gdyby udało się cewkę umieścić pod taśmą , żeby ,, patrzyła,, do góry....? Wtedy możne udało by się zachować od dołu metalowe elementy konstrukcji taśmy....:\
 • #21
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Można by spróbować wstawić pod taśmę cewkę nadawczą a nad nią (i nad drewnem) - cewkę detekcyjną. Wymagałoby to zastosowania detektora z rozdzielonymi cewkami (T-R, two box), ale mam wątpliwości czy udałoby się osiągnąć sensowną czułość i niezawodność.
  Pokaż zdjęcia maszyny i przenośnika - może coś wymyślimy?
 • #24
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Tak, ale wszystko rozbija się o te wwymagania:
  "Sposób montażu: [...] z zachowaniem strefy bez metalu w polu działania wykrywacza. Stosowane taśmy przenośników [...] powinny być pozbawione elementów metalowych."
 • #25
  f.pawlo
  Level 15  
  archanoid wrote:
  Witam. Koledze pewnie chodzi o taki wykrywacz.

  Tak o coś takiego. Ale firma ta krzyka sobie za to ok. 4,5 tys. EURO . Dzwoniłem tam. Nie wiem co to ma tyle kosztować...
 • #26
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Co kosztuje tyle . Na pewno nie elementy użyte do budowy tego wykrywacza ale wiedza i umiejętności kogoś kto to zaprojektował i przetestował . Uzyskanie różnych certyfikatów i tym podobnych też kosztuje.
 • #27
  pepisvx
  Level 14  
  Witam

  Jako, że temat stał się mi bliski chcę zasięgnąć opinii fachowców ponieważ jestem w temacie kompletnie zielony.

  Otóż problematyka kręci się wokół technicznych możliwości oraz ewentualnego zaprojektowania i wykonania wykrywacza metali do kłód drewna.

  Problem polega na tym, że legary i konstrukcja na której leżeć ma skanowana kłoda jest metalowa z lekkim zagłębieniem w kształcie V. Zagłębienie ma 4 cm więc powiedzmy, że jest to granica błędu, której wykrywacz nie przeskoczy.

  Zdj. poglądowe podobnego stelaża, ten ze zdjęcia ma dodatkowo możliwość obrotu ale to nie ma znaczenia:
  detektor metali do rębaka drewna
  Uprzedam: to musi być metalowe, jest to stelaż przy dźwigu do manipulowania.

  Moje pytanie brzmi: czy istnieje możliwość zastosowania wykrywacza, którego pole działania ukierunkowane było by w poziomie? Czy da się zrobić tak, żeby metalowy stelaż nie zakłócał pomiaru? Urządzenie "skanowało" by kłodę przesuwając się w poziomie czyli:

  I O I
  I - wykrywacz
  O - kłoda

  Proszę fachowców o wyrażenie opinii.

  zdravim
  P.
 • #28
  Tomasz Gumny
  Level 28  
  Jeśli chcesz wykryć zapomnianą siekierę wbitą w kłodę, to może zadziała. Obecność tak dużej masy metalu w pobliżu skutecznie uniemożliwi wykrycie mniejszych odłamków, gwoździ, itp. metodami indukcyjnymi, ale zawsze możesz kłody prześwietlać...
 • #29
  INTOUCH
  Level 30  
  Nie lepiej zastosować separator metali?
 • #30
  pepisvx
  Level 14  
  Separator do kłód drewna na metalowym stelażu? To chyba nie będzie działać prawidłowo.
  Prześwietlać kłody ? tzn?