Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pralka - Oszczędna i szybki program.

15 Lip 2012 23:22 10287 13
  • Poziom 18  
    Witam

Ostatnio moja pralka Candy po 15 latach pokazuje objawy starości, więc stwierdziłem że czas poszukać czegoś nowego. W sumie mam tylko te dwa wymagania:
    - ma być oszczędna (czyli minimum A++, no i jakieś systemy oszczędzania wody miłe widziane). Może też coś w stylu przycisku '1/2 wody' który mam w aktualnej pralce.
    - musi mieć program szybkiego prania - aktualna pierze na jednym z programów jakieś 20-30 minut i w sumie tylko tego używam.

Cena powiedzmy do 1500zł. Fajnie jakby była dosyć solidna, lub chociaż żeby nie trzeba było wymieniać całej pralki przy najdrobniejszej awarii.
    W mojej Candy jedyne awarie to kondensator z rok temu i ostatnio termostat lub grzałka ;)

Proszę o konkretne modele, lub chociaż serie produktów na które zwrócić uwagę. Nie mam żadnych preferencji jeżeli chodzi o marki. Czytałem opisy w sklepach ale programy są raczej kiepsko opisane, a sprzedawcy mało kompetentni.
    Z góry dziękuję.
  • Warunkowo odblokowany
    m2c napisał:

- ma być oszczędna (czyli minimum A++, no i jakieś systemy oszczędzania wody miłe widziane).

Dzisiaj jest od groma i jeszcze trochę takich pralek.
    m2c napisał:
    Może też coś w stylu przycisku '1/2 wody' który mam w aktualnej pralce.

Takie pralki są przestarzałe. Nowoczesne pralki "ważą" pranie i wg niego dobierają poziom wody.
    m2c napisał:
    musi mieć program szybkiego prania - aktualna pierze na jednym z programów jakieś 20-30 minut i w sumie tylko tego używam.

Szybkie programy szybko zajadą pralkę i nie są oszczędne jeśli chodzi o wodę.
    Jeśli zależy ci na oszczędności to lepiej wybrać normalny program i namoczyć pranie w misce przed włożeniem do pralki. Jest to czasochłonne ale tak się oszczędza.
    m2c napisał:

Cena powiedzmy do 1500zł. Fajnie jakby była dosyć solidna, lub chociaż żeby nie trzeba było wymieniać całej pralki przy najdrobniejszej awarii.

Najlepiej wejść na allegro i kupić za 1/5 tej ceny. Co do solidności polecam Bosh, Gorenje.
  • Poziom 18  
    Dlaczego krótkie programy miałyby skracać żywotność pralki?

Gdzieś w tematach o pralkach ktoś polecał Boscha WAE 2047 PL.
    Ma funkcje skracania czasu prania, i pewnie też sama dobiera ilość wody do wagi prania. Chyba się na nią zdecyduję, chyba że są jakieś ciekawsze propozycje.
  • Poziom 20  
    Ja bym Ci polecił PFD-1237. Bardzo dobre parametry i jakość, duuużo tańszy serwis, możliwość dokupienia na stronie producenta dodatkowej pełnej gwarancji na 5 lat za nieduże pieniądze, rozbieralny moduł piorący, program "w 45 minut do klasy A prania", możliwość regulacji czasu prania itd. itd.
  • Poziom 18  
    Wygląda ciekawie. Ma fajne programy, a i cena bardzo niska. Czy jesteś w jej posiadaniu? Ma może taki bajer jak brzęczyk informujący o zakończeniu prania? W opisie nie znalazłem, a często zapominam że pranie wstawiłem ;)

Jeszcze jedno pytanie. Model Boscha który wymieniłem ma dodatkowo zabezpieczenia przed zalaniem. Czy ten Mastercook też posiada jakieś zabezpieczenia, czy może to tylko chwyt marketingowy? Ewentualnie jest jeszcze PFD-1426ET który ma mniejszy załadunek, i chyba mniejszy pobór prądu i wody, oczywiście na papierze...
  • Poziom 20  
    Nie jestem w jej posiadaniu, ale dużo ich sprzedaję. Odpowiadając na Twoje pytanie w większości pralek ze sterowaniem elektronicznym niezależnie od marki zakończenie programu jest sygnalizowane sygnałem dźwiękowym. To już w zasadzie norma. zabezpieczenie przed zalaniem też jest w mastercookach. Chodzi o mechaniczne zamknięcie dopływu wody w przypadku nadmiernej jej ilości lub w przypadku zbyt wysokiej ilości piany. Jeśli chodzi o pralkę z mniejszym załadunkiem to odpowiednikiem będzie PFD-1226. Model, który Ty napisałeś ma 1400 obr. i ma dodatkowo podłączenie do ciepłej wody. Jeśli nie będziesz tego wykorzystywać to chyba lepiej kupić tańszą PFD-1226.
  • Poziom 18  
    Znalazłem coś takiego: Electrolux EWF127413W. Podobno ma fajną regulację czasu prania. 7kg wsadu, nie wiem czy potrzebuje aż tyle, ale w sumie i tak sama dostosowuje ilość wody więc nie ma problemu, a czasami można wyprać pościel hurtowo. Jak z serwisem tego modelu?
  • Poziom 11  
    Model tego Electroluxa dość fajny. To skracanie bądź wydłużanie prania poprzez funkcję Time Manager polega na określeniu stopnia zabrudzenia tkanin i wybrania go w menu, co jednocześnie zmienia czas danego programu, na pewno funkcja ta nie może być łączona ze wszystkimi programami. Bosch WAE 2047 PL, ma funkcję Time i Eco Perfect - czyli o około 50% albo skraca albo wydłuża program i podobnie nie działa ze wszystkim programami. Tą samą funkcję osobiście użytkuję w pralce Siemensa i faktycznie się przydaje, a sama pralka śmiga ok. 2 lat.
  • Poziom 20  
    Dużo firm poszło w tym kierunku. Tak jak napisałeś zaczął Electrolux z time managererem, a teraz ma to i bosch i mastercook i kilka innych firm, a pewnie za chwilę będzie to już pewnie standard.
  • Poziom 10  
    m2c napisał:
    7kg wsadu, nie wiem czy potrzebuje aż tyle, ale w sumie i tak sama dostosowuje ilość wody więc nie ma problemu,

Skupiłam się na szukaniu pralki z wkładem 6 kg ale po przeczytaniu tego wątku nie wiem czy dobrze robię. Faktycznie większość pralek teraz dostosowuje ilość wody i długość prania do wsadu. Jeśli więc zakładając, że kupię pralkę 7 kg, a wrzucę 4-5 kg to wcale nie oznacza, że będę zużywać wody tyle co na 7 kg. Warto przemyśleć ten temat, bo faktycznie czasem wrzuca się nakrycia, koce, nie wspominając o pościeli.
  • Poziom 18  
    Przeczytaj instrukcje, 7 kg czasami dotyczy jednego programu. Do reszty jest np 3 kg max, a czasami mniej, wiec chyba nie jest to przesada.
    U mnie jest tylko jeden problem. Moja pralka ma 50cm głębokości, a ten Electrolux to wielkie bydle. Muszę chyba znaleźć coś mniejszego gabarytowo bo mi się nie zmieści.

Myślę że zdecyduję się na model EWF127440W. Ma silnik indukcyjny, i na papierku jest dosyć oszczędna w porównaniu do innych modeli. Zmieści się, chociaż będzie ciężko się poruszać w łazience :/ Niestety nie znalazłem mniejszej pralki o podobnych parametrach. Same uboższe modele bez time managera na którym mi zależy.

EDIT: Pochodziłem po sklepach i znalazłem pralkę Electrolux EWS126540W. 45 cm głębokości, time manager, wąż z aquastop, silnik indukcyjny. Klasa energetyczna A+ ale stwierdziłem że A++ sobie podaruję. Wszystko fajnie pięknie, tyle że właśnie wyczytałem że ma nierozbieralny bęben... Czy to prawda? Jeżeli tak to kupno tej pralki za ponad 1600zł chyba mija się z celem?

Oglądałem też LG. Jakoś tak lekko i przyjemnie się wszystko otwiera, gwarancja 10 lat na silnik. Tylko brak regulacji czasu prania, co mi nie za bardzo pasuje. No i mało opinii. Na temat Mastercooka różne opinie krążą w sieci, chociaż bardzo podoba mi się ten 45 minutowy program.

Może lepiej wziąć jakiegoś Boscha w wersji slim? Wydaje mi się że coś było w sklepie, ale z małym załadunkiem. Jest tam jakaś możliwość skracania prania, ale chyba tylko o połowę. Ewentualnie proszę o propozycję pralki slim którą w przypadku awarii po gwarancji da się naprawić za jakąś sensowną kwotę.
    Cena do 1700zł.
  • Poziom 10  
    Ale po co Boscha? Przepłacisz bez sensu a z naprawieniem tez nie jest tak łatwo. Jak szukasz slim to weź sobie AWE410L Amiki - dobra, mała pralka, którą naprawi ci ktoś bez trudu i za grosze w razie czego
  • Poziom 18  
    Wybrałem Mastercook pfd-1226. Tania, podobno rozbieralna i jest możliwość dokupienia 3 lat gwarancji producenta za niewielkie pieniądze. Pierze bardzo dobrze i szybko (aczkolwiek nie mam porównania z innymi pralkami ;) ).