Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świecące kolczyki dla dziewczyny

tsiu 16 Lip 2012 00:49 21481 21
  • Świecące kolczyki dla dziewczyny

Hej!

Chciałbym Wam przedstawić projekt świecących kolczyków LED dla mojej dziewczyny ;) W tym temacie chciałbym głównie skupić się na stronie technicznej świecidełek.
    Projekt zakładał powstanie pary kolczyków, oba miały być takie same. Największą trudnością było znalezienie obudowy, ostatecznie zdecydowałem się na wyfrezowanie płytki PCB i kawałka plexi u kolegi. W plexi została zrobiona dziura o grubości baterii i nieco większej średnicy od śr. baterii. Do zasilania użyłem baterii 3V CR2032. Jest też ona najcięższym elementem kolczyka na co również musiałem zwracać szczególną uwagę, ale okazało się że waga całego kolczyka jest w porządku.

Świecące kolczyki dla dziewczyny

Płytki PCB zostały najpierw wyfrezowane a później zrobione metodą fotochemiczną.
    Sercem kolczyka jest mikrokontoler Atmela Attiny13 (od 1.8V), użyłem też trzech jasnych czerwonych diodek. Na płytce zostało także umieszczone pole 'obsługujące' dotyk pojemnościowo. 'Przycisk' ten służy do włączania/wyłączania kolczyka i zmieniania sposobu świecenia diodami.
    W pamięci attiny zmieściłem 7 różnych sposobów zapalania diodami (są takie że diody zapalają się po kolei szybko, po kolei wolno, albo takie gdzie wszystkie diody zapalają się i gasną naraz itd.). Ponieważ attiny13 nie ma 3 wyjść PWM zrobiłem PWMa programowo, za pomocą przerwania.

Jeśli chodzi o wyłączenie kolczyka, to wprowadzam go w stan uśpienia za pomocą WDT. Następuje to po 'naciśnięciu' przycisku i przytrzymaniu przez 4s. W tym trybie attiny pobiera bardzo mały prąd (parę mikroamper). Oczywiście przy niekorzystaniu z kolczyków na parę dni lepiej byłoby wykręcić śrubkę i wyjąć baterię.

Koszt wykonania jednego kolczyka był dosyć mały. Attiny13 to 3.50zł, diody można wziąć z 3.5cm odcinka (ja skądś tam miałem za free), bateria cr2032 < 3zł, więc najbardziej trzeba się tutaj odpłacić za frezowanie :)

Kolczyki spełniły swoje zadanie - dziewczyna jest bardzo zadowolona i o to chodziło.

Zapraszam do oglądnięcia filmiku, najlepiej w HD

Link

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 16 Lip 2012 04:27
    One People
    Poziom 2  

Gratuluję udanego projektu. Mam nadzieję że we wrześniu będę miał okazję zobaczyć je na uszach dumnej właścicielki. :D

Myślałeś nad tym aby przykryć kolczyki czymś rozpraszającym światło od strony LED'ów(matowa plexi)?

Jak zrobiłeś przycisk dotykowy? Czyżby ATmel'owski QTouch?

• #4 16 Lip 2012 09:46
    Galareta
    Poziom 21  

A zalanie silikonem? Tanie skuteczne i miękkie:P Formy z gipsu fajnie wychodzą lub z wosku ale niektóre od strony wosku nie "schną" tzn niektórego wosku. Ale po paru dniach nawet jednostronne schnięcie wystarcza.

• #5 16 Lip 2012 10:17
    John5MM
    Poziom 19  

Pomysł ogólnie fajny, ale nie obraź się lecz zrobiłeś z dziewczyny choinkę na święta , gdyby się rozjaśniały czasowo był by fajny efekt, ale i tak przyznam że pomysł fajny, a właśnie kiedyś widziałem naszyjnik(chyba w kształcie owada) z układem i diodą led która się z czasem rozjaśniała (chyba na zielono), lecz zapominałem o tym i nie pamiętam linku może ktoś z Was widział ten projekt (możliwe że elektroda.pl lub edw) ?

• #6 16 Lip 2012 10:19
    tsiu
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedzi!

One People napisał:
    Gratuluję udanego projektu. Mam nadzieję że we wrześniu będę miał okazję zobaczyć je na uszach dumnej właścicielki. :D

O, kto tu na elektrode zagląda :)

One People napisał:
    Myślałeś nad tym aby przykryć kolczyki czymś rozpraszającym światło od strony LED'ów(matowa plexi)?

Tak, ale w tej wersji jakbym to dodał byłyby już za grube

One People napisał:
    Jak zrobiłeś przycisk dotykowy?

Sam zrobiłem, zasada działania polega na naładowaniu kondensatora (czyli tego kawałka płytki) i zliczaniu czasu jaki upłynie do jego rozładowania. Zrobiłem to za pomocą przerwania z pinu PCINT (wykrywa przejście ze stanu niskiego na wysoki i na odwrót i wtedy generuje przerwanie). Jak przyłożysz palec pojemność będzie inna i tym samym inna liczba zliczonych taktów.

Tutaj temat gdzie to rozkminiałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2193832&highlight=

Galareta napisał:
    A zalanie silikonem? Tanie skuteczne i miękkie:P Formy z gipsu fajnie wychodzą lub z wosku ale niektóre od strony wosku nie "schną" tzn niektórego wosku. Ale po paru dniach nawet jednostronne schnięcie wystarcza.

Jeśli powstaną następne to tak zrobię, plus dam jak najcieńszy laminat.

luzik1980 napisał:
    Pomysł ogólnie fajny, ale nie obraź się lecz zrobiłeś z dziewczyny choinkę na święta , gdyby się rozjaśniały czasowo był by fajny efekt, ale i tak przyznam że pomysł fajny, [...]

Coś w tym jest i mam(y) tego świadomość ;)
    Wsród tych 7 trybów są bodaj dwa takie z długim oczekiwaniem między kolejnymi rozjaśnieniami. Na potrzeby filmiku użyłem najbardziej dynamicznego trybu.

[...]

Ogólnie w pierwotnym projekcie miały być diody RGB (albo tylko jedna diodka) ale oczywiście RGB nie dało się odpalić na 3-woltowej baterii (niebieski w ogólne nie świecił, w końcu 3.2V potrzebuje), a ciężko było mi tam zmieścić przetwornice i porzuciłem 3 kolory :D

• #7 16 Lip 2012 12:11
    phanick
    Poziom 28  

Dlaczego zdecydowałeś się na zastosowanie baterii CR2032? Są dużo mniejsze baterie, wtedy kolczyki nie byłyby takie wielkie - faktycznie teraz wyglądają trochę jak odpustowe :P.

PS. Czy one się jakoś ze sobą synchronizują, skoro najpierw jeden przygasa, a potem drugi?

• #9 16 Lip 2012 12:35
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Witam

Moim zdaniem konstrukcja ciekawa, płytka wykonana starannie.
    Sądzę że warto by zastosować cynowanie chemiczne żeby uniknąć śniedzienia miedzi.

Jedyny zarzut to waga.

Uważam że zastosowana bateria jest za duża. i za ciężka.
    Warto by poprawić energooszczędność i zastosować mniejsze baterie.
    Z elementu plexi też bym zrezygnował ze względu na wagę. Można by sprubować uzyskać efekt rozmycia odbijając światło ob pcb pocynowanego i polakierowanego lakierem bezbarwnym lub pomalowanego lakierem srebrnym.

• #10 16 Lip 2012 12:53
    h3c4
    Poziom 13  

Witam..
    Hmm fajny pomysł z tymi kolczykami, nie mowie żeby chodzić w tym na codzień ale dyskoteka czemu nie ? :)
    Ale zamiast kombinować z attiny pcb itd.. zastosowałbym diody Led już z zamontowanym układem generującym efekt, akurat posiadam takie 2.
    Te co pokazała kolega wirefree wyżej są super.

Ogólnie brawa za chęci.

• #11 16 Lip 2012 17:52
    skaktus
    Poziom 37  

Witaj.

Efekt ciekawy, szczególnie na imprezy, jednak jest ale. Cała elektronika jest odsłonięta a to zapewne dobrze jej nie służy, szczególnie miedzi. Wystarczy kilka razy ją dotknąć i już widać efekt tego co robi pot z naszej skóry. Również obudowa powinna chronić urządzenie a tak niestety nie jest.

Może przyszły projekt zrobić jak ten gotowy od chińczyka, tj. np. dioda, oświetlająca jakiś kamyk / kawałek szkła itp a baterie typowo zegarkowe, umieszczone w niewielkiej rurce ?

• #12 16 Lip 2012 17:53
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Po pierwsze pisze się WZIĄĆ a nie WZIĄŚĆ :)
    Po drugie pytania odnośnie sposobu montażu takowego kolczyka uzgodnijcie na PW (jest to forum związane z zagadnieniami elektroniki a nie biologii)

• #13 16 Lip 2012 18:30
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Rada drobna: polakieruj płytki. Czujnikowi pojemności nie zaszkodzi, ale zabezpieczy je przed utlenianiem się...

Projekt ciekawy i fajnie wykonany. Tylko ta bateria trochę duża. Jeśli chciałbyś obniżyć pobór prądu, a przy tym mieć sprzętowy PWM, to poleciłbym układy PIC10F322 lub PIC12LF1840. Obacz ich noty...

• #14 16 Lip 2012 19:38
    tsiu
    Poziom 13  

Cytat:
    Dlaczego zdecydowałeś się na zastosowanie baterii CR2032?

uparłem się na 3 diody LED, płytka więc była już dosyć spora i wolałem już dać baterię wielkości pcb.

Cytat:
    Czy one się jakoś ze sobą synchronizują, skoro najpierw jeden przygasa, a potem drugi?

Nie, ale nie jest trudno zsynchronizować je 'ręcznie'

Cytat:
    nie mowie żeby chodzić w tym na codzień ale dyskoteka czemu nie

No najlepszy efekt dają wieczorem ;)

Cytat:
    Cała elektronika jest odsłonięta a to zapewne dobrze jej nie służy, szczególnie miedzi

Akurat tak wyszło że dałem zdjęcia z budowy. Zostały one pomalowane dodatkowo złotą farbą olejną co widać na filmiku w 15-stej sekundzie. Mam nadzieje że to wystarczy żeby ochronić miedź ;)

Cytat:
    Może przyszły projekt zrobić jak ten gotowy od chińczyka, tj. np. dioda, oświetlająca jakiś kamyk / kawałek szkła itp a baterie typowo zegarkowe, umieszczone w niewielkiej rurce ?

Z pewnością dałbym taką baterię i fajnie byłoby też diodę RGB, tutaj jednak jest problem z niebieską LED która chce 3.2V.

Cytat:
    Po pierwsze pisze się WZIĄĆ a nie WZIĄŚĆ

Ano! Poprawiłem

Cytat:
    Po drugie pytania odnośnie sposobu montażu takowego kolczyka uzgodnijcie na PW (jest to forum związane z zagadnieniami elektroniki a nie biologii)

Nie wiem co było pisane, ale kolczyk do ucha jest 'montowany' jak każdy inny kolczyk, czyli taką szpileczką, którą wymontowałem z innych kolczyków. Najlepiej jakby ta część była wykonana ze złota!

Cytat:
    Rada drobna: polakieruj płytki

Odp na to nieco wyżej...

Cytat:
    Obacz ich noty...

Ok, dzięki :)

[...]

Nie wiem czemu ale wiele osób ma 'dziwne' podejście do tego projektu, co zauważyłem po skasowanych już postach, mimo że zapraszałem do rozmowy technicznej. Jeden koleś aż 3 razy próbował tutaj coś stęknąć. Więcej miłości w życiu wam trzeba :D

Pozdr

• #15 16 Lip 2012 23:17
    kidu22
    Poziom 35  

Mam pytanie czy z drugiej strony ucha dziewczyny jest nakrętna z podkładką, czy jakoś inaczej jest to montowane? Tak wynika z filmiku.

• #16 17 Lip 2012 00:35
    ABACADABA
    Poziom 10  

czy mi się wydaje czy w kolczyku siedzą 4 diody ? jeżeli 4 to do czego służy ta czwarta? sygnalizuje słabą baterię?

• #18 17 Lip 2012 15:26
    tsiu
    Poziom 13  

Cytat:
    czy z drugiej strony ucha dziewczyny jest nakrętna z podkładką, czy jakoś inaczej jest to montowane? Tak wynika z filmiku.

Rzeczywiście, zapomniałem zrobić zdjęcie z tyłu kolczyka i może się to tak dziwnie wydawać. Bynajmniej nie ma żadnej nakrętki/śrubki itd :D
    Jest normalna 'szpileczka' jak w każdych zwykłych kolczykach na którą się zakłada nakładkę z drugiej strony ucha. Przykleiłem to do plexi. A wymontowałem z jakiśtam kolczyków gdzie ta część była przytwierdzona na klej.

Cytat:
    czy mi się wydaje czy w kolczyku siedzą 4 diody ? jeżeli 4 to do czego służy ta czwarta? sygnalizuje słabą baterię?

Dobra spostrzegawczość :) Jest czwarta dioda w obudowiem smd 805, koloru żółtego. Zaświeca się ona wtedy kiedy zostanie wykryty dotyk, dzięki czemu łatwiej można zmieniać funkcję świecenia, czy też włączać i wyłączać urządzonko.

luzik1980 - dzięki za linka

• #19 17 Lip 2012 15:54
    akajarz
    Poziom 23  

Projekt ciekawy i w miarę dobrze wykonany.
    Inna sprawa, że nigdy bym takich kolczyków dla swojej połówki nie zrobił.
    Gdybym mimo wszystko zrobił to dowiedziałbym się od niej, że nie jest choinką. :)
    Ech... za stary jestem na takie rzeczy.

• #20 19 Lip 2012 14:55
    Sławek-K
    Poziom 15  

Pomysł nietuzinkowy ............. i najważniejsze, że Właścicielce się podoba.
    Dobrze chyba byłoby zakryć tą elektronikę (i diody) czymś półprzezroczystym . Dałoby to efekt rozmycia dla światła i nie byłoby widać elementów.
    Myślałeś może aby zamiast tej baterii dać bateryjki rodem z jednorazowych zapalniczek ? Może byłoby lżej dla ucha ?
    Można prosić o dołączenie schematu i programu w [C] ? Tak dla celów edukacyjnych.

• #21 25 Lip 2012 15:06
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Jako "coś rozpraszającego" można użyć kalki technicznej.
    Zastanawiam się czy w wersji zalewanej nie obniżyłoby grubości zrezygnowanie z pcb i po prostu zalanie pająka?

• #22 26 Lip 2012 00:03
    piachu1994
    Poziom 18  

Gratuluje pomyslu, oraz checi stworzenia czegos oryginalnego. Napisales, ze elektronike zabezpieczyles, wiec powtarzal nie bede. Niech inni czytaja od poczatku I wtedy dodawali cos od Siebie. W skrocie, mogles zamiast jednej lub dwoch czerwonych diode o kolorze zielonym czy zoltym. Efekt bylby zjawiskowy. Co do wielkosci, wagi to powinna byc przystosowana do osoby, ktora bedzie je nosic.