Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DOBÓR KOLUMN[RAP] - Poszukuję jakiejś dobrej konstrukcji kolumn do słuchania rap

16 Lip 2012 08:40 3158 27
  • Poziom 8  
    Witam was serdecznie, bardzo prosiłbym was o pomoc w wyborze dobrej konstrukcji kolumny do słuchania rapu, głównie Polski rap typu Chady, Palucha, WWO, Hemp Gru i inne, trochę Oldschoolu, ale również Gangsta rapu z USA(Eazy-E, 2Pac). Głównie zależy mi na dobrej jakości wokalu, lecz jak wiadomo bas też jest ważną rzeczą w tego rodzaju kawałkach. Planuje "zmontować" 2 kolumny maksymalnie 300 zł na jedną, chyba najlepszym rozwiązaniem będą kolumny 3-drożne, ale nie znam sie na tym na tyle by być ekspertem więc ciężko mi samemu powiedzieć. Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.

PS. Liczę na konkrety, a nie komentarze typu "nie bierz się za to bo zepsujesz".
    Ps2. Nie zależy mi na "milionach" decybeli, po prostu ładny dosyć głośny dzwięk, ale żeby dało się wysiedzieć w pokoju, pokój ja wiem tak z 35 m^2.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Myślę że jak byś kupił altusy 140 w dobrym stanie to byłbyś zadowolony. Mają dużo basu, z wokalami nie jest super ale myślę że wystarczająco dobrze.

Aby złożyć dobre kolumny trzeba mieć trochę pojęcia o tym. Nie mówię, że nie dasz rady, ale musisz dużo poczytać na ten temat. Poszukaj w dziale DIY gotowych konstrukcji myślę że znajdziesz coś dla siebie.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Wiem wiem że nie jest tak łatwo, ale wychodzę z założenia że człowiek uczy się na błędach, coś mi się nie uda to trudno, wyciągne wnioski i poprawie się następnym razem.

Spoko wyglądają dosyć przyzwoicie, poczekam na inne propozycję :)
  • Poziom 14  
    Jedyne co wiem na temat konstrukcji 3 drożnych to że są drogie w wykonaniu. Myślę że konstrukcja 2 lub 2,5 drożna była by lepsza dla twojego portfela.

Jeśli chcesz sobie sam poskładać kolumny, to musisz dopasować charakterystyki przetworników oraz ich SPL. Musisz także dopasować obudowę do przetwornika Nisko/średnio-nisko tonowego.

Więcej ci nie pomogę ponieważ nie chcę cię wprowadzić w błąd. Niech wypowie się ktoś dużo bardziej obeznany w temacie ode mnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Rozumiem mniej więcej co do mnie mówisz, a może jakbym spróbował z czymś mniejszym typu głośniki do komputera na początek, taniej by wyszło, a co za tym idzie mniejsza strata.
  • Poziom 14  
    Chodzi ci o satelitki/monitorki, mam rację?
    Myślę że tu koszt pary kolumienek wyniósł by ok 300zł. Oczywiście zależy jakich użyjesz głośników.
    Tylko licz się z tym że nie uzyskasz z nich tak niskiego basu jak z większych kolumn.Ale myślę że jak dobrze pokombinujesz to możesz zrobić dobre kolumienki.

Na twoim miejscu wykorzystał bym głośniki STX. Do takiej satelitki maksymalnie głośnik basowy o wymiarach 14-17 cm + Sopran. Oczywiście musisz się potem liczyć z kosztami zwrotnicy, jeśli chcesz ją dobrze zrobić. Polecam stornę Link tam dużo się dowiesz co i jak z konstrukcjami DIY. W konstrukcji zwrotnicy może ci pomóc jakiś kalkulator, ale lepiej stroić takową na słuch.

Jeśli coś napisałem źle niech ktoś mnie poprawi.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Rozważ Scherzo/Voyager 350. Konstrukcja nie jest delikatna, ani wyrafinowana,
    ale oferuje dość sporą ilość basu i znośne "soprany".
    W 35 metrach, przy poprawnym ustawieniu ujdzie.
    Moim zdaniem - lepszy wybór od Altusów 140.

Nie dysponuje typowo "rapowym" brzmieniem,
    ale przy tym budżecie... Po prostu je odsłuchaj.

Monitorki w 35 metrach... przy "rapie"... rzecz gustu...
    Nie polecam.
  • Poziom 14  
    Herethic dobrze mówi, ja całkowicie zapomniałem o sherzo. Więc też polecam te sherzo, potrafią dużo, tylko dobrze jak znajdziesz je na oryginalnych głośnikach.
  • Poziom 8  
    Przemyśle to jeszcze, ale mam do was pytanie, nie będę zakładał nowego tematu mam nadzieję że tu mi pomożecie, otóż mam dosyć spore kolumny(super grają), ale jest problem, na membranie nie jest napisane jakie to są głośniki, dostałem je w spadku więc niema możliwości zapytania się osoby o opakowania od głośników czy coś i tu nasuwa się moje pytanie, jak sprawdzić jakiej są mocy bo nie mam pojęcia jaki wzmacniacz do nich kupić :( Bardzo proszę o pomoc. Wydaje mi się że to może być przydatne - kolumny grają na tyle dobrze, że nie potrzeba mi nic innego niskie tony, wysokie tony, średnie, wszystko co człowiek sobie zażyczy.

Pozdrawiam Mateusz :)
  • Poziom 14  
    Jak zrobisz zdjęcie i wrzucisz to jest spore prawdopodobieństwo że ktoś rozpozna te kolumny.

Cytat:
    na membranie nie jest napisane jakie to są głośniki

Zazwyczaj tabliczki znamionowe są z tyłu kolumny nie na membramie.

Cytat:
    jak sprawdzić jakiej są mocy

Możesz wykręcić głośnik basowy, i przeczytać ile ma watt RMS. Wtedy dowiesz się jaką masz moc znamionową kolumny, a jest tak ponieważ najwięcej mocy czyli coś około 85% idzie na sam bass.
  • Poziom 33  
    głośniki są zazwyczaj opisane na magnesie, z tylu głośnika.
  • Poziom 26  
    Od mocy ważniejsza jest impedancja głośnika/kolumny :idea: Wrzuć zdjęcie głośnika lub tych kolumn albo tabliczki znamionowej to się zastanowimy jaki wzmacniacz będzie potrzebny.

Co do budowy kolumn:
    za 600zł/zestaw buduj kolumny 2 drożne z gotowych projektów ( no chyba, że potrafisz pomierzyć i zaprojektować zwrotnicę ) albo szukaj Tonsil Voyager/Scherzo jak mówili koledzy. A140 się nie nadaje :)

Ja osobiście do 35m^2 kupiłbym gotowe używane kolumny, albo doskładał bym jeszcze ze 2 stówy i zrobiłbym projekt "3 drogi na STX"

Więcej gotowych i sprawdzonych zestawów ze schematami zwrotnic i wymiarami poszukaj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1921110.html

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Poziom 8  
    Spoko, jak wrócę z pracy to zrobię im zdjęcia, a i przepraszam za pomyłkę chodziło mi o magnes nie o membranę, ani na kolumnach ani na magnesach nie ma, wykręciłem co prawda tylko 2, bo w 3 głośniku jest ciężko wyjąc, ale dziś poświęcę się i sprawdzę, tylko właśnie jest taki problem że nie mogę powiedzieć na sto procent że głośniki w kolumnach są oryginalne. :/
  • Poziom 14  
    Aby określić ile wat może przyjąć kolumna potrzebna jest moc tylko głośnika basowego, więc jak już sprawdzałeś i nie ma to trudno.

Nie zapomnij o zdjęciach kolumn.
  • Poziom 8  
    A jeszcze mam jedno pytanie, otóż skąd mam wiedzieć który głośnik jest głośnikiem basowym ? (Wiem, wiem, pytanie typowego laika)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Proszę o to zdjęcia :
    - Całość:
    DOBÓR KOLUMN[RAP] - Poszukuję jakiejś dobrej konstrukcji kolumn do słuchania rap
    - Zwrotnica:
    - Górna część kolumny:
    - Dolna część kolumny:
    - Podstawki pod kolumny może one coś komuś podpowiedzą(po 2 na kolumnę):
  • Poziom 26  
    Te zdjęcia nie wiele mi mówią. Mogę jedynie przypuszczać, że kolumna ma głośniki basowe wpięte w szeregu i ma impedancję 8Ω. Zrób zdjęcie tyłu kolumny - a dokładniej tabliczki znamionowej. . Bez tego mogę Ci jedynie polecić uniwersalne konstrukcje czyli Yamahę serii A5xx albo A7xx, Denona PMA360 i wyższe. Kolumny wyglądają na leciwe, a takie konstrukcje z powodzeniem napędzi rodzima Tosca 303 lub jakaś Unitra WS.... Jaką średnicę mają głośniki basowe?

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Poziom 14  
    Podobne kolumny do stx f-280, ale jednak inne. Myślę że jak kupisz jakiś wzmacniacz powiedzmy 70 watt na kanał przy 8 ohm to powinna wystarczyć.
  • Poziom 8  
    nitros66 napisał:
    Jaką średnicę mają głośniki basowe?

Głośnik ma średnicę 20 cm :)

@ wielkimt2 i nitros66 moglibyście polecić jakiś wzmacniacz z tych które wypisaliście, bo nie wiem który by był najlepszy i niedrogi (cena jak najniższa - byleby był dobry)

nitros66 napisał:
    Zrób zdjęcie tyłu kolumny - a dokładniej tabliczki znamionowej.

Właśnie niema nic.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Myślę że te wzmacniacze mogą cię zainteresować

Onkyo A-9310 329,99 zł Alleg
    DENON PMA-320 199 zł Alleg
    DENON PMA-560 sam posiadam model 860 (polecam udana seria) Akurat jest na allegro za 350 zł
  • Poziom 8  
    Byłbym zainteresowany tą 320-ką i chyba ją wezmę, z tego co wiem(i widzę po zdjęciach) wzmacniacze mają bardzo dużo wejść z tyłu, mógłby ktoś z was wytłumaczyć te najważniejsze, które mogą się przydać?(nie chodzi mi o wejścia na głośniki, tylko o całą resztę - przypominam że chodzi mi o wejścia które faktycznie mogą być przydatne, np. polepszenie jakości dźwięku poprzez podłączenie jakiegoś urządzenia w to miejsce.)

Pozdrawiam Mateusz :)
  • Poziom 14  
    Z doświadczenia wiem że jak podłączyć np. Komputer zamiast pod aux, to pod np tuner, to raczej różnicy nie będzie. Chociaż u mnie była bo mam zużyte kondensatory na wejściu aux. a ogólnie to:

Aux- wejście na prawie wszystko
    Phono - Wejście na Gramofon
    Tuner - Wejście na Radio
    CD - wejście na odtwarzacz cd

Tape-1(oraz tape-2 służą do podłączenia odtwarzacza kaset)
    rec służy do wysyłania sygnału do odtwarzacza kaset, który ma funkcję nagrywania.
  • Poziom 38  
    Za 700zł można już kupić Dali 104 świetne kolumny do takiej muzyki ale oczywiście wszystko z głową, nie oczekuj zejścia na poziomie 30Hz i setek decybeli.
    Jeśli chodzi o wzmacniacz to te kolumny zasługuja na coś lepszego niż Yamaha A-520 :)
    Polecam Denona PMA 860, 920, Sony TA-F490, 505ES, 550ES, 570ES, Kenwood KA-7020
  • Poziom 28  
    Uzytkowinik19 napisał:
    Polecam Denona PMA 860
    Większą uwagę zwróciłbym na coś od Rotel-a np.z serii 9, choć trzeba zauważyć, że nie maja wielkiej mocy.
    Gra to jednak bardziej przestrzennie. Ostrożnie podchodziłbym tez do Yamah-y. Te, które słuchałem były dość agresywne.

Moim zdaniem w Rapie, oprócz mięsistego basu, potrzeba - paradoksalnie - trochę ciepła, lekkości, przestrzeni...
    Rotel-e RA 930, 960 takie właśnie są... Bez przesady oczywiście - to nie ciepłe kluchy.

Przyznaje jednak, że nie lubię Rap-u. Podobnie jak Jazz,
    jest dla mnie ciężko strawny, więc mogę się mylić.

Kojarzy mi się jednak właśnie z tymi Rotelami i czymś np. na SLS - 10...
    Choć tu ograniczeniem jest "budżet". Ale jak to gra...

Te Dali 104 to "maleństwa"... Może i fajne, ale czy na pewno do 35 metrów?
    "Przypuszczam, że wątpię"... ;)

Pozdro.
  • Poziom 38  
    Znów nie takie maleństwa 2x20cm mid-woofer z tego co pamiętam (lub 17) to nie jest tak mało.
  • Poziom 2  
    Na początek proponuję Ci Pioneery CS-5070. Z wyglądu jak Altusy, ale lepiej grają. Duży basowy głośnik i wokal jak na tą cenę całkiem gra.