Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel i5-3570K - Komputer się włącza i wyłącza

16 Lip 2012 11:42 2762 18
  • Poziom 9  
    Witam,

Niedawno składałem nowy komputer, i oto części które zakupiłem:

Intel i5-3570K
    Płyta główna Gigabyte Z77-D3
    ASUS GeForce GTX 560 1GB GDDR5 850MhZ
    RAM 8GB Corsair Vengeance
    Dyski 1TB Western Digital, 120GB SSD Corsair Force 3
    Noctua NH-D14

Dzisiaj pojawił się pierwszy problem. Komputer ma zaledwie dwa tygodnie, lecz dzisiaj rano włącza się i po sekundzie wyłącza. Zacznijmy od podstaw. Komputer przekręcałem do 4.5GhZ, powoli co jakiś czas, przez te dwa tygodnie. Napięcie CPU podniosłem do 1.3V, i przez dobry tydzień chodził stabilnie, testowany na Prime95 przez jedną noc, nie miał problemów. Wczoraj wieczorem, wyłączam komputer, a dzisiaj rano gdy próbowałem go włączyć, zaczął się problem.

Po odkręceniu obudowy zauważyłem że świecą się dwie diody na karcie graficznej, diody ELED1 i ELED2, lecz nie mam pojęcia co one oznaczają. Czyżby problem z kartą graficzną?

Patrząc na zasilacz, nie wiem czy stwierdził zgon czy nie, bo jednak się włącza a po chwili wyłącza. Zapasowego teraz nie mam żeby wymienić i sprawdzić czy to wina zasilacza. Jedno mnie jednak dziwi, jak zasilacz bądź inne komponenty mogły paść skoro przez noc komputer nie chodził? Czytałem również że najlepiej odłączyć wszystkie komponenty, rozebrać komputer i poskładać po kolei najważniejsze części i testować co padło.

Również, sprawdzałem kości RAM i zaplątał się kabelek na grzebień górny Corsair'a Vengeance. Wyjąłem ten kabelek z tego "grzebienia" i komputer ruszył, leżąc. Podnosząc go, komputer zgasł w momencie kiedy doszedł do ekranu powitającego Windows 7 i powrócił do stanu wcześniejszego - włącza się i wyłącza.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 36  
    Piszesz coś o zasilaczu, a w specyfikacji nie ma o nim żadnego słowa.
    Podaj markę i moc jednostki zasilającej.

Jakie temp. utrzymywał procesor w czasie podkręcania ?

Spróbuj zresetować ustawienia BIOS'u wyciągając baterię, lub przekładając zworkę na płycie gł. w miejsce CLEAR_CMOS (po czym włóż ją na poprzednie miejsce). Robiąc reset ustawień, odłącz wpierw komputer od zasilania.
  • Poziom 9  
    Dołożyłem do pierwszego postu o RAMie gdyż przed twoim postem prawie zauważyłem ten mały kabelek.

Zasilacz to 600W z Corsair'a. Temperatura była ok. 35 stopni na idle i ok. 65-70 na 100% CPU.
  • Poziom 36  
    Kabelek ? GRZEBIENIA ?!

Chodzi Ci o radiator na pamięci ? Kabelek dotykał stykami radiatora ?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Odkręciłem coolera Noctua NH-D14, gdyż bateria BIOSu znajdowała się pod nim. Wyciągnałem, wsadziłem, wyczyściłem i nasadziłem nową pastę termoprzewodzącą, zakręciłem spowrotem cooler, i dalej to samo.

młody14 napisał:
    Kabelek ? GRZEBIENIA ?!

Chodzi Ci o radiator na pamięci ? Kabelek dotykał stykami radiatora ?

Tak, dokładnie. Wyciągnałem ten kabelek z górnego radiatora na pamięci RAM, i smigał. Gdy go obróciłem i postawiłem na nogi, to zgasł, i już nie chciał ruszyć. Wyciągnałem, wsadziłem RAMy przed wymienianiem baterii, i nic.
  • Poziom 36  
    Skoro styki tego kabelka dotykały radiatora pamięci, to prąd mógł uszkodzić elementy które ten radiator pokrywa. Gorzej jeśli uszkodziłyby się sloty. Jeśli masz taką możliwość, pożycz od kogoś chociaż jedną kość pamięci ram, wyciągniesz wtedy swoje i odpalisz na tamtej. Najpierw jednak sprawdź czy komputer się będzie włączał z jedną pamięcią. Jeśli masz kilka kości, sprawdzaj każdą w każdym slocie.
  • Poziom 9  
    Nie mam innych kości niestety, musiałbym pożyczyć od kogoś bądz kupić. W każdym bądz razie, wyciągnałem jedną kość, i jedną zostawiłem, jak zwykle bez rezultatów. A przez dwa RAMy kabelek nie przechodził.
  • Poziom 43  
    O jakim kabelku mowa?
    Masz jakiś czujnik temperatury na tym kabelku w obudowie?
    Poza tym czyszczenie w pamięci CMOS w płytach głównych asus inaczej się
    przeprowadza.
  • Poziom 9  
    Mowa o kabelku regulatora prędkości wentylatora na obudowie Antec 300, poprostu ten kabelek jak by siedział w środku tego radiatora, ale nie głęboko, tylko zwyczajnie się zaplątał. Czujnika temperatury niestety nie mam. Po za tym, uważnie przeczytaj, płyte główną mam z Gigabyte. CMOSa nie wiem jak się czyści bo jestem w tym zielony, ale wyciągnałem baterie z BIOSa, wsadziłem, i bez rezultatu.
  • Poziom 43  
    Najlepiej dokonać czyszczenia CMOS według instrukcji producenta płyty głównej.
    Potem pomiary zasilania.
  • Poziom 43  
    Odłącz kabel od sieci zasilający zasilacz.
    Zewrzyj zworką na kilka sekund piny do CMOS.
  • Poziom 9  
    Nie wiem czy to poprawnie robie, ale nie ma tam innej zworki to chyba tak. Niestety, to samo.
  • Poziom 43  
    Zasilacz sprawdź zrób pomiary miernikiem.
  • Poziom 9  
    Problem się nawrócił, dlatego postanowiłem dodać do tematu niż tworzyć nowy. Objawy są identycznie te same. Ponownie, odkręciłem "chłodnice" Noctua NH-D14, gdyż bateria BIOSu znajdowała się pod nią. Wyciągnałem, wsadziłem, wyczyściłem i nasadziłem nową pastę termoprzewodzącą, zakręciłem spowrotem cooler.

Następnie, komputer postawiłem w normalnej pozycji i załączyłem komputer. Wszystkie wiatraki się włączyły, a komputer zgasł po zaledwie 2-3 sekundach, i powtarzał w kółko ten sam proces. Dziwne jest to, że gdy komputer połozyłem i docisnąłem chłodnice, czasami włączył się bez problemu. Raz gdy właśnie tak zrobił, zresetowałem opcje w BIOSie, jednak to problemu również nie rozwiązało.

Idąc logicznym tokiem myślenia, skoro komputer czasami rusza to zasilacz, płyta główna czy inne komponenty są raczej sprawne. Chyba że jest jakiś techniczny wyjątek od reguły?
  • Poziom 19  
    Właśnie chyba uszkodziłeś sobie sekcję zasilania prawdopodobnie na płycie głównej,wyjmij cały zestaw na biurko i podłączaj,np 1 kość ramu,kartę graficzną i zasilacz.
  • Poziom 39  
    HighFlyerPL185 napisał:
    Cytat:
    Ten manual mówi o CMOSie na mojej płycie (Strona 25), lecz jestem z tego ciemny. Byłbym wdzięczny jeżeli mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to przeczyścić.

Czyszczenie pamięci CMOS wykonuje się następująco:
    1. Wyłącz komputer i wyłącz kabel zasilający komputer z gniazdka sieci elektrycznej.
    2. Otwórz obudowę komputera.
    3. Zewrzyj dwa piny opisane CLR_CMOS metalową końcówką wkrętaka na kilka sekund.

Po ponownym uruchomieniu systemu, należy przejść do konfiguracji systemu BIOS, aby załadować ustawienia fabryczne (wybierz Load Optimized Defaults)
    lub ręcznie skonfigurować ustawienia BIOS.
    Sprawdź zamocowanie coolera na procesorze, bo może jest źle założony i nie ma właściwego styku z procesorem. Poruszaj nim na boki, czy nie jest luźny.
    Jeśli komputer uruchamia się tylko w pozycji leżącej to właśnie może być przyczyną.
  • Poziom 9  
    Chyba odkryłem problem, ale nie wiem jaki to ma związek z tym dociskaniem. Luźny on trochę jest ale śruby są dokręcone do końca, więc dziwne, może poprostu tak ma być.

No, przechodząc do konkretów, rozkręciłem, przykręciłem, CMOSa spróbowałem, dociskałem nawet i nie chciał już się wcale uruchomić. Postanowiłem więc zacząć od RAMów, wyciągnałem jedną kostke i udało się, wreszcie się uruchomił bez problemu nawet na stojąco. Próbowałem dojść do przyczyny - czy to uszkodzony RAM czy slot na płycie. Po krótkiej analizie, wniosek mógł być niestety tylko jeden - uszkodzony slot.

Pojawiają się jednak dwa pytania. Po pierwsze, jak slot mógł się uszkodzić abym nie uszkodził następnego? Czy to ma związek z OC na 4.5GhZ i być może błędnym ustawieniem Core CPU Voltage na 1.300V? Dużo ludzi mówi inaczej, a jednak odkryłem że mój system działał najstabilniej przy takim ustawieniu.

Jest też możliwość że slot wcale nie jest uszkodzony, a przyczyną tego błędu był Dual Channel, o którym dopiero oznajmił mi kolega. Lecz dziwi mnie to, i stawiam na drugi, gorszy wariant, uszkodzenia slotu, gdyż chodziło i śmigało od Lipca, a teraz nagle wypluł mi że mu się nie podoba. W każdym bądz razie, o Dual Channel, nie musze wam chyba tego mówić, ale Z77X-D3H ma ma cztery sloty RAM, z czego jak na załączonym obrazku powyżej dwa lewe są przykryte Noctuą (szkoda że taka duża, pół kompa zajmuje), a moje RAMy są za wysokie aby je tam umieścić. Dlatego, dwie kostki RAMu były usadzone w dwóch prawych slotach, z czego DDR3_3 (jeżeli dobrze patrze na ten diagram) był tym błędnym czy uszkodzonym w najgorszym przypadku. Zrobiłem obejście, i na szczęscie udało mi się dość leciutko wepchnąć RAM do trzeciego slotu, "żabki" zaskoczyły, system się uruchomił wyśmienicie, lecz jest jedno ale. Pół milimetra od "chłodnicy"? Rzecz dobra czy fatalna?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Dlatego, dwie kostki RAMu były usadzone w dwóch prawych slotach, z czego DDR3_3 (jeżeli dobrze patrze na ten diagram) był tym błędnym czy uszkodzonym w najgorszym przypadku. Zrobiłem obejście, i na szczęscie udało mi się dość leciutko wepchnąć RAM do trzeciego slotu, "żabki" zaskoczyły, system się uruchomił wyśmienicie, lecz jest jedno ale. Pół milimetra od "chłodnicy"? Rzecz dobra czy fatalna?

Pamięci instaluje się parami w slotach tego samego koloru, czyli 1 i 3 lub 2 i 4 (licząc kolejność od procesora).
    Cytat z Instrukcji:
    "2. When enabling Dual Channel mode with two or four memory modules, it is recommended that
    memory of the same capacity, brand, speed, and chips be used and installed in the same colored DDR3 sockets.

Jest to pokazane w instrukcji na str.17.
    Jeśli pamięć nie dotyka do chłodzenia, to może tak być.