Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxtor 500GB - Odzyskanie danych z dysku

16 Lip 2012 14:30 3910 30
  • Poziom 9  
    Witam

Z góry przepraszam jeśli temat już był założony chociaż przeszukałem dużo forum ale bez rezultatu lub nie znalazłem podobnego problemu. HDD Maxtor 500GB. Opiszę co się stało.
    Po zniknięciu partycji D na kompie użyłem Hiren boota i programu Test Disk jak zalecano. Po skanowaniu odczytało że oczywiście partycja jest, ale nie było wszystkich danych na niej. Chciałem zrobić obraz dysku i tu się pojawia Maxtor 500GB. Zrobiłem miejsce na dysku prawie 200 GB bo taka była ta partycja i przeszedłem do zrobienia obrazu. Podpiąłem dysk wcześniej a w trakcie przechodzenia do kolejnych okienek przeczytałem żeby odpiąć dysk i ponownie go podłączyć. tak też zrobiłem ale moim błędem było to, że go nie odmontowałem tylko odpiąłem na żywca usb. Wszystko dzieje się pod linuxem z hiren boot. Ponownie podpinam a tu mi pokazuje, że nie ma partycji jednej 465 GB tylko jedna 6 GB i druga 70GB i to wszystko. Po skanowaniu Active Partition Recovery pod windowsem wykrywa oczywiście cały dysk i przestrzeń nie ulokowaną o którą mi najbardziej chodzi, ale nie ma tam żadnych danych, nic. Nie mogę wejść na dysk z pozycji windowsa pokazuje że dysk niedostępny a drugi pyta czy sformatować.
    Zastanawiam się czy ta próba stworzenia obrazu dysku doprowadziła do utworzenia 2 partycji na dysku zewnętrznym i dlaczego tak się stało oraz gdzie są wszystkie moje dokumenty i zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc. Załączam zdjęcia z Test Diska i CrystalDiskInfo

Przepraszam jeśli chaotycznie napisałem.

Pozdrawiam

Maxtor 500GB - Odzyskanie danych z dysku Maxtor 500GB - Odzyskanie danych z dysku
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    Hiren boota i programu Test Disk jak zalecano
    a kto zalecał te bzdury ?
    Kolega najpierw robi potem czyta a potem prosi o pomoc.

Kopia posektorowa na dysk to nie to samo co do pliku !.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html

Nie podał kolega tego : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
  • Poziom 9  
    Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź.

Poniżej umieszczam zdjęcie którego nie było z DMDE. Obecnie jestem na etapie szukania drugiego dysku na który mogę zrobić kopię posektorową.

Czy kopię posektorową można zrobić spod windowsa? Mam netbooka bez możliwości użycia dyskietki lub płyty. Wszystko robiłem na bootowalnym pendrivie.

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

• Spec od pamięci masowych
    grzeslolek napisał:
    HDD Maxtor 500GB. ...Załączam zdjęcia z Test Diska i CrystalDiskInfo

A gdzie jest SMART tego dysku?
    Rozumiem, że chciałeś zrobić obraz partycji po USB z Maxtora na Seagata, czy tak?
  • Poziom 9  
    pidar napisał:
    grzeslolek napisał:
    HDD Maxtor 500GB. ...Załączam zdjęcia z Test Diska i CrystalDiskInfo

Rozumiem, że chciałeś zrobić obraz partycji po USB z Maxtora na Seagata, czy tak?

Witam

Na początku straciłem partycję D na netbooku Samsung i chciałem zrobić jej obraz na Maxtorze. Robiłem wszystko pod linuxem ale najwyraźniej tak nie umiejętnie, że straciłem dane na Maxtorze.

Skombinowałem drugi dysk 500 GB i właśnie zacząłem robić kopię dysku według wskazówek kolegi Migola21. SMART jest w pierwszym punkcie. Do rana powinno zrobić. Dobrze tylko co potem? Mam zabrać się za odzyskiwanie danych przy pomocy jakiegoś programu czy może coś innego zaproponujecie?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    grzeslolek napisał:
    SMART jest w pierwszym punkcie

Tam jest kawałek SMART...
    wstaw cały obrazek.
    Wartości parametrów SMARTa "0A", "C3" plus wysoka temperatura świadczą o...?
    Jeszcze raz proszę o odczyt aktualnego SMARTu przy użyciu programu:CrystalDiskInfo.
    (w programie przełącz: Funkcje> Advanced feature>Wartość Raw>10[DEC]).
    S.M.A.R.T. Technologia monitoringu i raportowania stanu dysku
  • Poziom 9  
    Wstawię SMART "według instrukcji" dopiero po 18 jak dotrę do domu. Myślałem, że skończy robić kopię posektorową do rana i będę mógł wziąć to do pracy i trochę na to spojrzeć, ale niestety muszę czekać do wieczora. Po kopii co mam dalej robić?

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam
    Opisuj z czego na co kopiujesz oraz jaki dysk na jaki. Bo z twoich wypowiedzi nie można dojść do ładu.
    Napisz co chcesz osiągnąć.
  • Poziom 9  
    Teraz robię kopię posektorową z dysku zewnętrznego Maxtor 500GB (tego uszkodzonego) na drugi dysk zewnętrzny Samsung też 500GB. Oba dyski na USB. Zanim zacząłem kopię zrobiłem format dysku Samsung 500GB na który potem zacząłem zgrywać dane z Maxtora. Wieczorem się okażę czy wszystko poszło ok.

Co chcę osiągnąć? Zależy mi na odzyskaniu chociaż części zdjęć i dokumentów które były na dysku Maxtor. Dysk mam od 6 lat i trochę się tam tego zebrało. Wkurzam się sam na siebie, że wcześniej nie pozgrywałem tego na płytki.

Mam zrobić jeszcze raz SMARTa. Co potem, jakieś pomysły, żeby to jakoś odzyskać.

Pozdrawiam
    Jeśli robisz kopie dysk do dysku to po co wcześniejszy format tego samsunga ?
    Przecież kopiujesz dokładnie to co masz na maxtorze czyli również układ i stan partycji.

Jak zrobisz to pracować powinieneś na kopi czyli na samsungu. Wtedy należy wykonać SCAN NTFS.
  • Poziom 9  
    Wykasowałem wszystko z Samsunga 500GB i zacząłem robić kopię, ale po kilku procentach kopiowania pokazał się komunikat, że jest za mało powierzchni na dysku. Tylko dlatego zrobiłem format Samsunga. Ponownie zacząłem kopię i komunikatu już nie było, także myślę że jak wrócę do domu to wszystko będzie już zgrane na Samsunga.

Skan NTFS na Maxtorze zrobiłem wcześniej zanim zacząłem robić kopię posektorową. Wynik mogę wysłać razem ze SMART-em. Parametrów ze skanu NTFS niestety nie umiem odczytać i szczerze nie wiem czego szukać.

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

Witam ponownie

Mam złe wiadomości - kopia posektorowa zatrzymała się na 99% i pojawił się komunikat, że nie ma wystarczającego miejsca na dysku Samsunga. Fajnie a niby oba mają po 500 GB chyba ktoś tu oszukuje, ale mniejsza o to.

Pytanie: czy z tego co się skopiowało coś się uda zrobić, kiedy jest niepełna kopia dysku? Jakieś sugestie?

Załączam SMART-a oraz NTFS Skan z Maxtora.

Maxtor 500GB - Odzyskanie danych z dysku Maxtor 500GB - Odzyskanie danych z dysku
  • Poziom 9  
    Sorry załączyłem skan z netbooka Samsunga poniżej poprawny z Maxtora.

A to ciekawe -> HDD Maxtor z firmware SD81 (Seagate)?
    Jaka jest historia pochodzenia tego dysku i ewentualnych wcześniejszych jego napraw?
    Czy możesz przedstawić nam zdjęcie naklejki z dysku Maxtora (lub sam numer S/N)?
  • Poziom 9  
    Serial Number 2HBEGWYA. Dysk kupiony w Anglii jak pamiętam w 2005 albo 2006 roku. Z tyłu nazwa Maxtor Basics Desktop Storage. Dysk zewnętrzny 500GB 3.5". Dysk nigdy wcześniej nie był naprawiany i nie było z nim problemów.

Coś jeszcze podać?
    grzeslolek napisał:
    Mam złe wiadomości - kopia posektorowa zatrzymała się na 99% i pojawił się komunikat, że nie ma wystarczającego miejsca na dysku Samsunga. Fajnie a niby oba mają po 500 GB chyba ktoś tu oszukuje, ale mniejsza o to.

Dyski dobiera się po wielkości LBA (docelowy musi mieć równe lub większe LBA od źródłowego).

No, to teraz już wiem, że dysk jest w oryginalnej obudowie Maxtora i dlatego ten S/N nie pasował mi do Seagate!
  • Poziom 9  
    pidar napisał:

Dyski dobiera się po wielkości LBA (docelowy musi mieć równe lub większe LBA od źródłowego).

Ok jak to sprawdzić? Rozumiem, że nie ma sensu ponownie robić kopii posektorowej dysku Maxtora do dysku Samsunga?

Jeśli tak to teraz mam problem bo większego dysku nie mam teraz skąd załatwić i nie wiem czy w ogóle uda mi się załatwić a kupować nowego nie będę.

Co mam teraz zrobić z dyskiem Maxtor chodzi mi o to czy robić jakieś skany itp?
  • Poziom 9  
    Witam ponownie

Patrzyłem na nadesłane przez kolegę Pidara linki i zastanawiam się nad użyciem programu ddrescue i ponownym zgraniem danych na dysk Samsunga.

Rozumiem, że jeśli kopia posektorowa dysku nie jest 100% jak było w moim przypadku to czy mogą działać na tej kopii? Czy mogę ją wykasować i ratować dane przez program ddrescue z G4L w PartedMagic?

Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Dane które chcesz odzyskać są na której partycji i ile GB miała i ile GB danych jest do odzyskania ?
    Być może wystarczy zrobić tylko kopię zapasową jednej partycji.
    Pobierz pmagic. Link jest w tym wątku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10522846#10522846
    W pmagic wpisz w terminal
    disktype /dev/sda
    i
    disktype /dev/sdb
    i podaj co terminal wypisał. Zakładam że masz dwa dyski podłączone.
  • Poziom 9  
    Niestety jest to cały dysk, który miał jedna partycję 500GB, czyli potrzebuję niestety kopię posektorową całego dysku.

Czy to co się zapisało w kopii tzn 99% dysku z Maxtora wystarczy żeby odczytać cokolwiek z tego dysku?

I jeszcze jedno pytanie czy ktoś umie odczytać skan ntfs jaki załączyłem wcześniej i naprowadzić mnie co mam robić i czego szukać bo narazie stoję w miejscu?

Proszę o odpowiedź
  • Spec od komputerów
    Kopia posektorowa musi być w całości. Podaj wynik poleceń co wcześniej pisałem. Pomału dojdziemy jak dane odzyskać. Ile GB danych jest do odzyskania ? Jest to ważne ze względu na brak miejsca na dysku docelowym. Hirensa nie używaj.
  • Poziom 9  
    Dzieki za szybka odpowiedz do odzyskania jest okolo 320gb. Teraz wlasnie uzywam hirensa, nie widzialem ostatniego postu. Jesli potrzebny jest linux to na starym kompie mam zainstalowanego opensuse i windowsa, jesli to cos pomoze. Ponizej screenshot z terminala.

• Spec od komputerów
    Dane chcesz odzyskać z dysku sdc ? Dysk na który chcesz odzyskiwać to sdd ?
  • Poziom 9  
    linuks napisał:
    Dane chcesz odzyskać z dysku sdc ? Dysk na który chcesz odzyskiwać to sdd ?

Tak dokładnie.

Dysk sdc miał wcześniej jedną partycję, ale przez moją próbę zrobienia image z netbooka Samsung stało się to co widać w terminalu. Dysk podzielił się na 3 partycje i miejsce oficjalnie nieprzydzielone o które mi chodzi o odzyskanie bo to są moje dane te 320GB.

Dysk sdd pożyczony od kolegi i mam go do soboty także nie wiem czy coś uda mi się zrobić przez ten czas.

Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    To sobie narobiłeś. Poczytaj ten wątek.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2339563-0.html
    Można próbować bez kopi posektorowej ,ale to ryzyko.
    Drugi dysk by się przydał bo i danych też nie masz na co odzyskać.
    Decyzja należy do ciebie czy bez kopi się odważysz. NIC nie zapisuj na dysku z którego odzyskujesz. Dane które nie zostały nadpisane powinno się odzyskać. Duża część danych została już zapewne nadpisana przez obraz który robiłeś i nie da się odzyskać.
  • Poziom 9  
    Przejrzałem ten wątek co poleciłeś.

Teraz chciałbym zrobić kopię z dysku Maxtora na Dysk Samsunga.

Rozumiem, że polecenie ma wyglądać następująco

ddrescue /dev/sdc (Maxtor) /dev/sdd/copysdc (Samsung)

Zamontowałem oba dyski i proszę o info czy komenda jest prawidłowa?
  • Spec od komputerów
    Komenda prawidłowa jest taka.
    ddrescue /dev/sdc /dev/sdd
    lub
    ddrescue --force /dev/sdc /dev/sdd

Wszyskkie dane na dysku sdd zostaną nadpisane.
  • Poziom 9  
    Witam w kolejnym dniu zmagań z dyskiem.

Mam problem z wolnym miejscem na dysku Samsung. Pokazuje mi samsung, że ma free disk space 465,7 GB, a image space z Maxtora na 465,8 GB czyli za mało miejsca wolnego. Czy można zapisać obraz skompresowany jakoś? czy to musi być bit po bicie na drugi dysk?

W takiej sytuacji nie wiem co robić. Stoję w miejscu. Jakieś pomysły jak to ugryźć?
  • Spec od komputerów
    Można zrobić skompresowany obraz ale to trwa.
    Polecenia przy założeniu że dysk uszkodzony to sdc a kopiujemy na sdd.
    gzip -c /dev/sdc > /media/sdd1/obrazsdc.gz
    Wcześniej trzeba zrobić partycje na dysku sdd i ją zamontować. Domyślnie będzie to punkt montowania /media/sdd1.
    Postępu procesu nie będzie widać. Po obciążeniu procesora programem gzip można poznać ,że robi.
    Po zakończeniu na partycji /media/sdd1 będzie plik obrazu dysku sdc.