Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

technics sa-eh760 - Totalna cisza

dAuSeRb 16 Lip 2012 16:16 2426 12
  • #1 16 Lip 2012 16:16
    dAuSeRb
    Poziom 8  

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, przejdę do rzeczy.
    Czytałem już wiele tematów na temat tej wierzy i błędu f61 ale w moim przypadku jest trochę inaczej.
    A wiec...
    Kupilem ta wieze bez głośników za psie pieniądze, facet mowil ze pokazuje error, i tak bylo. Przy probie włączania pokazywał sie sławny juz error F61, rozebrałem wieze o okazalo sie ze dioda (IN5402) sie 'żywcem' dymi ;D
    Kupilem inna i przylutowałem, od tego momentu wieza sie włącza, wszystko działa (sterowanie, wyświetlacz itp.)
    Niestety, jest totalna cisza w głośnikach, z każdego źródła. Poczytałem jeszcze więcej, i wymieniłem RSN na nowy, absolutnie nic to nie dalo. Wieża dalej nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, sprawdzałem również słuchawki i tez nic, tylko przy wkładaniu i wyjmowaniu, 'strzela' w słuchawkach (ale chyba tak ma być), dodam jeszcze ze np. jak odpalę płytę CD, to na wyświetlaczu te paski od animacji dzwieku (widmo) tez się nie ruszają - 0 reakcji.
    Co poradzicie?

Pozdrawiam

0 12
  • #2 18 Lip 2012 08:43
    Artur k.
    Admin grupy audio

W słuchawkach sygnał być powinien, on jest "podkradany" z wyjścia selektora źródeł przed przedwzmacniaczem i końcówką mocy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1824742.html
    Część C, złącze W501, strona 6.

Należałoby sprawdzić wszystkie napięcia zasilające, może któregoś brakuje i coś nie działa. Warto przyjrzeć się też lutom, w sprzęcie Panasonic/Technics zimne luty powstawały nagminnie.

0
  • #3 20 Lip 2012 01:20
    dAuSeRb
    Poziom 8  

witam
    dzięki za odpowiedz
    a wiec, posprawdzałem zimne luty, niby nie było a te co wyglądały dziwne zrobiłem na nowo
    poprawiłem luty na końcówce mocy jeszcze raz

podłączyłem zasilanie
    zacząłem sprawdzać napięcie na RSN
    3 i 4 miała aż +-131V
    reszta w sumie była OK
    niestety jak włączyłem wieże, wywaliło 2 diody (IN4003) i powrócił błąd F61
    jutro kupię (mam nadzieję że będą :) ) i je przylutuje, zobaczymy co wtedy

@down
    wcześniej gdzie czytałem żeby sprawdzić, jak widac cos jest nie tak
    niestety sygnalu na słuchawkach nie bylo od poczatku (sprawdzałem radio, płytę, kasetę, i wejście DVD)

0
  • #5 20 Lip 2012 20:29
    gac123
    Poziom 9  

sprawdż wszystkie diody czy nie są zwarte. Napięcie rsn-a na 3 i 4 zbyt wysokie powinno być 61-62v (+-). co do ciszy napewno jest brak zasilania na przedwzmacniaczu miałem podobną usterkę uszkodzony był q705 i q725. Potwierdzam jak napisał kolega że na słuchawkach sygnał powinien być nawet po wylutowaniu rsna.

0
  • #6 21 Lip 2012 00:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

gac123 napisał:
    Napięcie rsn-a na 3 i 4 zbyt wysokie powinno być 61-62v (+-)

Zależy jak zmierzysz. Daję głowę, że Kolega dAuSeRb nie wiadomo po co zmierzył pomiędzy nóżkami 3 i 4, a nie względem masy.
    Wszystko jest tak, tylko nie wiadomo o które diody chodzi. Fabrycznie tam takich diod (1N4003) raczej nie ma (przynajmniej nie kojarzę i na schemacie też nie widzę). Wniosek? Sprzęt był już naprawiany, a przynajmniej próbowano go naprawić. Jeśli robił to ktoś mający pojęcie i nie naprawił, a sprzedał za "psie pieniądze", to prawie na pewno naprawa jest nieopłacalna, lub niemożliwa z powodu braku części.

0
  • #7 21 Lip 2012 01:26
    dAuSeRb
    Poziom 8  

witam, te 2 diody co poszły to D761 i D755
    wieża raczej nie była naprawiana bo wszystkie luty są fabryczne
    niestety nie udało im się zdobyć tych diod dzisiaj, zobaczę jutro
    jest jakaś możliwość sprawdzenia czy te tranzystorki (q705 i q725) działają bez kupowania nowych? czy wystarczy zmierzyć napięcia?
    napięcia na RSN zmierzyłem dobrze, aż tak źle ze mną nie jest ;)

0
  • #8 21 Lip 2012 08:39
    Artur k.
    Admin grupy audio

Uuuu, jeśli zadajesz pytania o to jak sprawdzić element, to nie wróżę sukcesu.
    Napięcia na 100% zmierzyłeś źle i jeszcze się upierasz. Źle może z Tobą nie jest, ale kompletnie nie masz pojęcia co robisz i po co to robisz. Zmierzyłeś pomiędzy nóżkami 3 i 4, zamiast zmierzyć względem masy.
    Gdyby na tych nóżkach RSN względem masy, było takie napięcie jak podałeś (ok. 130V), to ten układ przestałby istnieć. Poza tym nie ma możliwości żeby tam było takie napięcie, bo transformator takiego nie daje.

Szczerze? Zostaw to, bo masz za mało wiedzy żeby to naprawić. Tylko wpędzisz się w koszty, będziesz kupował te części, podmieniał a i tak nie uruchomisz. Póki co tylko pogorszyłeś sytuację - spowodowałeś usterkę której nie było, a pierwotna przyczyna jest zupełnie gdzieś indziej.

0
  • #10 21 Lip 2012 16:42
    dAuSeRb
    Poziom 8  

Hmm, ok skoro tak mówisz, koszty nie sa wielkie, diody sa raptem po 20 pensów (mieszkam w UK). Ogólnie zajmuje sie Software'm, z elektronika nie mam bardzo dużego doświadczenia, ale trzeba jakoś zacząć, wieża od początku nie działała wiec zasadniczo nic się nie zmieniło.
    Nie długo jadę do Polski a tam jest sporo specjalistów, może coś poradzi, jak nie to oddam na części ;D (RSN jest nowy).
    Jeżeli uda się mu naprawić, napisze tutaj co było źle, bo może ktoś inny bedzie mial podobny problem.

0
  • #11 21 Lip 2012 19:56
    Artur k.
    Admin grupy audio

Co z tego, że RSN jest nowy, jak mogłeś go już uszkodzić? Jedna z diod które ubiłeś siedzi akurat w gałęzi zasilania RSN, dość prawdopodobne jest, że go uszkodziłeś.
    Zasadniczo nic się nie zmieniło, poza tym że wydałeś bez sensu pieniądze na nowy układ końcówki mocy i do tego pogłębiłeś usterkę.
    Nie ma sensu żebyś pisał co było, pierwotna usterka jest do naprawienia przez większość hobbystów, albo wręcz przeciwnie - niemożliwa do naprawienia z powodu niedostępności elementów (i to może być powód dla którego ktoś sprzedał wieżę za grosze).

Jaka jest Twoja decyzja? Próbujesz dalej, czy odpuszczasz i wówczas przenoszę temat do kosza?

0
  • #12 22 Lip 2012 23:54
    dAuSeRb
    Poziom 8  

tzn. osobiście nie będę próbował, niestety w sklepie nie mieli takich diod, wieża jedzie do Polski do tzw. (jak sam napisałeś) hobbysty, jeżeli uda mu się naprawić, napisałbym co było nie tak (jakby nie patrzeć, większość odnośników z elektroniką z Google jest właśnie tutaj :) ), może ktoś będzie miał podobny problem

0
  • #13 08 Lis 2012 15:06
    cooler71
    Poziom 9  

Posprawdzaj wszystkie połączenia i.t.d

pozdrawiam

0