Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

fujitsu siemns v2085 - bardzo się nagrzewa obudowa matrycy.

bongofury 16 Jul 2012 18:47 1574 9
    bongofury
    Level 9  
    Witam.

Posiadam lapka fujitsu siemens amilo pro v2085 od stycznia 2007.
    Przez pierwszy rok użytkowania nie był nadmiernie eksploatowany, rzekłbym że nawet minimalnie. Potem był użytkowany jako klasyczny biurowy pecet.
    Po trzech mies. strzeliła płyta głowna - przynajmniej tak zdiagnozowali w serwisie. Był jeszcze na gwarancji - więc serwis płytę wymienił. Mniej więcej spokój miałem aż do teraz. Od jakichś dwu tyg. zaczęła się nagrzewać obudowa matrycy LCD, zwłaszcza dolna jej część (w bezpośredniej bliskości zawiasów) oraz lewa strona pulpitu powyżej radiatora - zwłaszcza.
    Pierwsze to oczywiście wyczyściłem radiator na błysk - w ciągu tych 2 tyg już 3 razy, a mimo to skubany się grzeje i wiatraczek non stop chodzi.
    Problem niemalże znika gdy tylko odłączę kabel zasilacza i komp pracuje na baterii obudowa matrycy i lewa strona są tylko nieznacznie cieplejsze od reszty.
    Dodam jeszcze że sam zasilacz też się nagrzewa.

Co mam z tym fantem zrobić?
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Ps: jestem elektronicznym analfabetą.
    mandrake13
    Level 27  
    Wyczyściłeś radiator, a czy wymieniłeś pastę termoprzewodzącą?
    bongofury
    Level 9  
    Właśnie się dowiedziałem że takie coś jak pasta termoprzewodząca istnieje. :|

Jakiś konkretny rodzaj wskazany?

I gdzie najlepiej to kupić?

No i dlaczego takie rzeczy nie dzieją się gdy pracuje tylko na baterii?
    Mogę prosić o wyjaśnienie?
  • Helpful post
    mandrake13
    Level 27  
    bongofury wrote:
    Jakiś konkretny rodzaj wskazany?
    Rodzaj - najtańsza i najbezpieczniejsza jest silikonowa. Trochę droższa no i lepsza jest z drobinkami srebra. Wybór należy do Ciebie.
    bongofury wrote:
    I gdzie najlepiej to kupić?
    Najlepiej pastę kupić w jakimś sklepie komputerowym (typu Komputronik itp).
    bongofury wrote:
    No i dlaczego takie rzeczy nie dzieją się gdy pracuje tylko na baterii?
    Może dlatego, że na baterii procesor pracuje w trybie ekologicznym, czyli na mniejszych obrotach, a co za tym idzie z mniejszą mocą, czyli finalnie mniej się nagrzewa.
    Przed operacją zapoznaj się z TYM(;
    bongofury
    Level 9  
    Jutro postaram się o pastę i zobaczymy.
    Mam nadzieję że będzie dobrze. Dam znać czy operacja poskutkowała.
    Tymczasem dziękuję.

Gdy ktoś miał jeszcze jakieś sugestie, co należy wykonać będę głęboko wdzięczny.
    mandrake13
    Level 27  
    W takim razie czekamy na wyniki. Pozdrawiam i życzę udanej operacji(;
    bongofury
    Level 9  
    Witam ponownie.

Krótko najpierw o tym co zrobiłem.

Tak jak radził mandrake wymieniłem pastę termoprzewodzącą i to nawet dwa razy.
    Za pierwszym razem zastosowałem najprostszą pastę silikonową "H" jednak nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. Żeby nie było: stopkę procesora wyczyściłem na błysk alkoholem technicznych. Przychodzącą na nią część radiatora również. Ale jak sie grzało tak się grzało
    W minioną niedzielę wymieniłem ponownie pastę na Aab Cooling Gr.
    Temperatura tym razem tej części lapka gdzie jest radiator spadła wyczuwalnie. Tzn na oko a własciwie na dłoń. Ale wentylator jak chodził non stop tak chodzi.
    Zmiana opcji zasilania z stacjonarnego na maksymalne oszczędzanie energii też niewiele pomaga. W stresie wentylator pracuje non stop, ale już nie "wyje".

I teraz mam pytanie:
    czy jeżeli zastosuję jeszcze lepszą pastę, np Arctic Mx, lub Zalman itp to poprawię znacznie chłodzenie?

I problem drugi, bardziej mnie martwiący.
    to nagrzewająca się obudowa matrycy lcd
    "Punk wrzenia" znajduje się na samym środku, czyli prawdopodobnie tam gdzie znajduje się świetlówka lub inwerter.
    Ale tego problemu nie mam, gdy jadę z baterii.
    Podobno natężenie podświetlenia można zmienić w biosie.
    Czy ktoś z forumowiczów orientuje się czy w przypadku tego typu tj fujitsu siemensv2085 taka operacja jest możliwa?

I najważniejsze: jak się do tego zabrać krok po kroku.
    Byłbym wdzięczny za każdą radę, bo nie tylko elektronicznym analfabetą jestem ale informatycznym chyba również.
    Klawiszem Fn+f3 moge jedynie wyłączyć podświetlenie całkowicie. Albo tylko tyle potrafię.
    Dodam jeszcze że sam raczej tej świetlówki lub inwertera raczej nie wymienię.

Za wszelkie odp i sugestie z góry dziękuję.
    erwin2312
    Level 10  
    A klawiszem Fn+F9 próbowałeś przyciemnić matryce?A świetlówka w tych laptopach jest na samym dole matrycy.
  • Helpful post
    lukaszek32167
    Level 13  
    W Fujitsu często spotykałem się z przegrzewaniem gniazd ładowania, nawet do tego stopnia, że nowe gniazdo trzeba było łączyć bezpośrednio z bezpiecznikiem, bo pin + był wypalony w płycie głównej. Jeśli chodzi o umieszczenie inwertera znajduje się on na dole klapy matrycy. Jeżeli problem przegrzewania się występuje wyłącznie pod zasilaniem zewnętrznym, problemu szukałbym w tym kierunku
    bongofury
    Level 9  
    @erwin
    Tak próbowałem, przyciemnienie na początku przynosiło rezultaty, ale mimo wszystko przy dłuższej pracy i tak obudowa sie nagrzewała.

@lukaszek

Dziękuje za sugestie i najprawdopodobniej gniazdo ładowania nadal się przegrzewa (ale w granicach "normy") i zapewne było przyczyną wymiany płyty głównej jeszcze na okresie gwarancyjnym.

Teraz krótko o tym, jak się moje problemy zakończyły.

Na problemy procesora najlepsza okazała się jednak pasta. Pomogła Arctic Mx.
    Co prawda nadal pracuje w trybie maksymalnego oszczędzania energii, ale po kilku godzinach pracy, procek nie wariuje i się nie przegrzewa.

Matryca - tutaj w wymianie inwertera i świetlówki pomógł mi elektronik - amator - ponieważ jeszcze pobiera nauki w szkole średniej. Od tego czasu z matrycą spokój.
    Mam nadzieję że przynajmniej do końca przyszłego roku mój złom się nie rozleci, niczego więcej już od Fujitsu Siemens nie oczekuję 8-)
    Zdecydowanie odradzam każdemu sprzęt tej firmy - przynajmniej jeśli chodzi o laptopy.

Wszystkim użytkownikom forum dziękuje za zainteresowanie moim problemem i odpowiedzi udzielone w tym wątku.