Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik klatkowy - automatycznie się załączający

16 Lip 2012 18:59 1377 10
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy było bo nie mam pojęcia pod jakim hasłem szukać :)

W domu wielorodzinnym mam zasilanie oświetlenia klatki schodowej i piwnic podłączone przez bezpiecznik 2A. Co chwilę muszę go wymieniać, bo jak nie ktoś zrobi zwarcie to inny podłączy za duże obciążenie... Dlatego 2A aby nie kraść tego prądu do niecnych celów:) I tu pytanie czy jest taki bezpiecznik, który np wyłącza się pod wpływem zwarcia lub włączenia za mocnego odbiornika i po czasie włącza się automatycznie w stan "załączony"? Jakiś rodzaj zabezpieczenia termicznego? Bardzo proszę o hasła, czego szukać.
  • Poziom 42  
    Ogranicznik mocy np: OM-631.
    Jednak jego zamontowanie nie oznacza zgody na rezygnację z zabezpieczenia nadmiarowego.
    Jest tylko problem, że mamy do czynienia z klatką schodową i piwnicą.
    Więc z ciągami komunikacyjnymi, gdzie nagłe i niespodziewane wyłączenie oświetlenia może doprowadzić do wypadku.

Zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe nie może samo załączać napięcia po zadziałaniu.
  • Poziom 30  
    W instalacji raczej nie ma prawa być takiego bezpiecznika ze względów bezpieczeństwa .
  • Poziom 10  
    Dziękuję za info. Dlaczego nie ma prawa być takiego bezpiecznika ze względów bezpieczeństwa? Mol proszę o rozwinięcie wypowiedzi.
  • Poziom 30  
    Podepnę się pod wypowiedź kolegi kkas12 , bo edytował post trochę wcześniej.
  • Poziom 11  
    ogranicznik mocy i spokojnie bezpiecznik dawaj większy, przy zwarciu zadziała zawsze bez względu na swoją wartość. Przed złodziejami można również obniżyć napięcie do 24V, dla złodzieja taka wartość napięcia jest zbędna.

Moderowany przez Akrzy74:

Twórcze i jakże techniczne podejście do problemu nie może pozostać niezauważone. Ten błysk profesjonalizmu nagradzam ostrzeżeniem!

• Moderator Energetycy
    Witam.
    kozaczy napisał:
    bezpiecznik dawaj większy, przy zwarciu zadziała zawsze bez względu na swoją wartość.
    No rewelacja. Do jakich wartości kolega ma na myśli ?
    Może być 315 A ?
  • Poziom 24  
    Możesz jeszcze zainteresować się przekaźnikiem priorytetowym. Ale jeśli założysz przekaźnik priorytetowy czy jakikolwiek ogranicznik mocy to musi też być wyłącznik nadprądowy.
  • Poziom 24  
    Z instrukcji jednego z przekaźników priorytetowych:
    "Przekaźnik priorytetowy PPM-05 służy do
    kontroli wartości prądu w obwodzie z odbiornikami
    priorytetowymi i/lub niepriorytetowymi.
    Po przekroczeniu nastawionej wartości
    prądu przepływającego przez zaciski pomiarowe
    (1, 2), układ odłączy odbiornik niepriorytetowy
    z nastawionym opóźnieniem
    czasowym. Wartości progu prądowego oraz
    czasu opóźnienia wyłączania mogą być regulowane
    przez użytkownika. Układ może
    zabezpieczać instalację elektryczną przed
    przeciążeniem, jednakże nie zastępuje on
    wyłączników nadmiarowoprądowych."
    Ale racja, że to bardziej przerost formy nad treścią. Więc przyznaje rację, że mój pomysł chyba nie był najlepszy:) Ale podłączenie to chyba wstyd rysować:) Ogranicznik mocy to gotowe rozwiązanie a tu niestety trzeba chwilę pomyśleć. Nagrodę od razu za takie coś?:) Nie jestem godzien:)