Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tesla na fermax - Zmiana domofonu, kolory i znaczenie kabli i oznaczenia cyfr

kubay96 16 Lip 2012 19:04 11610 26
  • #1 16 Lip 2012 19:04
    kubay96
    Poziom 7  

Witam
    dzisiaj odłączyłem stary domofon tesla(czeski) i kupilem nowy fermaxa.
    Z ściany wystaje 6-ścio żyłowy kabel, kolory żył: 3x biały, pomarańczowy,niebieski i zielony.
    Przymocowałem fermaxa do ściany i teraz mam problem ponieważ nie wiem który kabel jest od czego i w które wejścia mam wsadzić dany kabel, wejść jest 6 ponumerowanych od 1 do 6
    Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć ja mam przymocować kable ? który do ktorego wejścia.
    Proszę o pomoc !!!

0 26
  • #2 16 Lip 2012 21:10
    nikusert
    Poziom 37  

Witam
    Pomocne byłyby fotki ,lub oznaczenia starego i nowego.

1
  • #3 16 Lip 2012 21:51
    kubay96
    Poziom 7  

Zdjęcia:
    zdjęcie w załączniku

5
  • #4 16 Lip 2012 22:18
    karl102
    Poziom 27  

Jeżeli pamiętasz jak podłączony był stary to tutaj znajdziesz odpowiedź.

3
  • #5 16 Lip 2012 23:19
    kubay96
    Poziom 7  

Problem w tym, że nie wiem jak były wtedy ustawione :cry:

1
  • #6 17 Lip 2012 12:14
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

kubay96 napisał:
    Zdjęcia:
    zdjęcie w załączniku

Gdzie ten załącznik ze zdjęciem?
    kubay96 napisał:

Z ściany wystaje 6-ścio żyłowy kabel, kolory żył: 3x biały, pomarańczowy,niebieski i zielony

Każdy biały ma do pary swój kolor. Są one ze sobą lekko skręcone. W ten sposób rozpoznajemy poszczególne białe.

2
  • #7 17 Lip 2012 12:33
    kubay96
    Poziom 7  

Zdjęcia:
    (tak, teraz widzę, że każdy biały jest lekko skręcony z innym kolorem)

To zdjęcie nowego domofonu jak widać oznaczenia od 1 do 6

teraz stary:

Proszę aby ktoś mi pomógł rozszyfrować który kabel do którego wejścia powinien być.

0
  • #8 17 Lip 2012 13:11
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Fermax ma następujące wyprowadzenia:

1 - zamek
    2 - mikrofon
    3 - masa
    4 - wywołanie
    5 - zamek
    6 - głośnik

Tesla ma następujące wyprowadzenia:

4 - wywołanie
    6 - słuchawka
    2 - mikrofon
    3 - masa
    1 (lub A) - zaczep
    T (lub Z) - zaczep

Analogicznie podłącz w nowym.

1
  • #9 17 Lip 2012 13:17
    kubay96
    Poziom 7  

W TESLI 2 PIERWSZE WEJŚCIA OD GÓRY BYŁY NIE UŻYWANE,KABLE BYŁY TYLKO W 6 WEJŚCIACH OD DOŁU !

Tylko teraz jest problem bo ja niewiem jak były wtedy zaczepione kable w tesli :/ Co w takim przypadku mam zrobić, czy ktoś jest w stanie poweidzieć który kabel do którego wejścia ??

0
  • #10 17 Lip 2012 13:21
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Niestety musisz poszukać metodą prób i błędów. Innym, sposobem jest zrobienie zdjęcia unifonu u jakiegoś z sąsiadów (nawet jeśli ma inny unifon).

1
  • #11 17 Lip 2012 13:23
    kubay96
    Poziom 7  

W takim razie pójdę do sąsiada, rozkręcimy i zrobię zdjęcie i wrzucę tutaj, czy w tedy będziesz mógł mi powiedzieć który kabel do którego wejścia ?

0
  • #12 17 Lip 2012 13:49
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Oczywiście, że tak. Zapamiętaj tylko jaki unifon ma sąsiad (typ, nazwa).

0
  • #13 17 Lip 2012 15:34
    kubay96
    Poziom 7  

Mam zdjęcie domofonu sąsiada i to ten sam domofon stary co ja mialem ta tesla,
    kable takie same tylko, że u sąsiada jest inacze przyczepione bo u mnie bylo 6 od samego dołu a tam jest do 5 i 7 od dołu.

Bardzo proszę aby teraz mi ktoś powiedział który kabel (kolor) wsadzić do którego wejścia od 1 do 6.

0
  • #15 17 Lip 2012 16:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W Fermaxie musisz przeciąć zworę Z1 (przystosowanie do instalacji 6 żyłowej).

Wywołanie masz na białym (z zielonego).
    Masę na zielonym.
    Słuchawkę masz na niebieskim.
    Mikrofon na białym (chyba od niebieskiego - słabo widać).
    Zamek na pomarańczowym.
    Zamek na białym (chyba od pomarańczowego - słabo widać)

0
  • #16 17 Lip 2012 16:19
    kubay96
    Poziom 7  

Czyli ma być tak:
    1-pomarańczowy/albo bialy od pomaranczowego
    2-bialy od niebeiskiego
    3-zielony
    4-bialy od zielonego
    5-bialy od poamranczowego albo pomaranczowy
    6-niebieski

Czy tak ma być, co z tą zworką musi być ona przecięta ? To taki goły drucik na płytce u góry ? i czy głośnik= słuchawka ??

0
  • #17 17 Lip 2012 16:42
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Głośnik = słuchawka (różnie to nazywają).

Co się tyczy zworki, to sam zobacz o co chodzi na schemacie. W stanie fabrycznym unifon ten jest przystosowany do instalacji 5 żyłowych, gdzie masa jest zdublowana 3 i 5).
    Po przecięciu zworki masz 6 niezależnych zacisków. Biegunowość przycisku nie ma znaczenia, czyli pomarańczowy i biały obojętnie.

0
  • #18 17 Lip 2012 17:19
    kubay96
    Poziom 7  

powiedz mi jak możesz cyframi i numermai jak mam podłączyć, różnie próbuje i albo coś buczyc albo mnei nieslychac na dole albo nieda rady otwierać, jak byś mógł to napisz po prostu np 1-zielony, 2-pomarańczowy itd.
    Jak byś mógl to napisz tak bo ebdzie najszybciej ja caly czas probuje i nic z tego :/

Dodano po 29 [minuty]:

UWAGA
    Jak ktoś dzwoni to słychać, otwieranie działa, słysze kogoś na dole ALE MNIE NIKT NIE SŁYSZY ! Co trzeba zrobić ?!

0
  • #19 17 Lip 2012 17:44
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Otwieranie działa. Jeżeli to jest pewne, to zapomnij o tych kabelkach (na których to działa). To zupełnie niezależny obwód. Istotne jest też to, czy usunąłeś (przeciąłeś) zworkę ZW1.
    Musisz sam siebie usłyszeć (swój przedmuch) i wtedy będzie ok. Mikrofon jest na zacisku nr 2. Tam masz podłączyć biały, ale ten właściwy.

0
  • #20 17 Lip 2012 18:00
    kubay96
    Poziom 7  

tak zworkę przeciołem, zamek jest na 1 i 5 i to biały i pomaranczowy, a na 2 jest biały kabel i zostal jeszcze jeden jak je zamienie to nie słychać jak ktoś dzwoni, otwieranie działa , tylko niewiem jak już ustawić aby słychać było mnie na dole podam Ci ustawieni i moze powiesz jak poprawić:
    1-pomarańcz
    2-biały od niebieskiego
    3-zielony
    4-biały od zielonego
    5-biały od pomaranczowego
    6-niebieski

Tak jest i jak zamienie 4 z 2 to juz nielsychac jak ktos dzwoni i mnie tez nieslychać
    Jak możesz to powiedz jak poprawić ustawienie

0
  • #21 17 Lip 2012 20:23
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Sprawdź dobrze podłączenie pod zacisk nr 2 Fermaxa. Być może masz zaciśnięty biały kabelek na izolację.

0
  • #22 17 Lip 2012 21:52
    kubay96
    Poziom 7  

Sprawdziłem, kabel jest dobrze podłączony, jakieś inne propozyjce ?

0
  • #23 17 Lip 2012 22:03
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Czy przed wyminą unifonu na nowy, stary działał prawidłowo?

0
  • #24 17 Lip 2012 22:15
    kubay96
    Poziom 7  

Czasami przerywało jak ja mówiłem albo ktoś mówił to nie słyszałem i to było powodem zmiany domofonu, nie pomyślałem nawet, że to może być ważne, jeżeli właśnie problem bedzie z tym że wtedy domofon niedziałał prawidłowo to co zrobić teraz ?!

0
  • #25 18 Lip 2012 19:00
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Szkoda jednak, że nie zrobiłeś notatek swojego starego podłączenia. Sąsiad co prawda ma taki sam unifon, ale jak pisałeś inaczej podłączony.
    Na żyle mikrofonowej musi być napięcie stałe 8-15V. Pomiar podniesionej słuchawki unifonu lub po prostu sam niepodłączony przewód. Ma tam być plus zasilania względem masy przyłączonej na zacisk 3.

0
  • #26 18 Lip 2012 19:05
    kubay96
    Poziom 7  

Nie masz już zadnych propozycji co do ustawienia kabli ? Wyzej pisalem jak mam ustawione wiec moze zobaczylbys i sprawdzil moze po jakiejs zmianie bedzie okej wszystko...

0
  • #27 18 Lip 2012 19:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

1% trzeba dać na wadliwy unifon, który kupiłeś. Gdyby tam w słuchawce oderwał się kabelek od mikrofonu, to też taki byłby objaw.
    Przecież możesz sam spróbować ustalić co jest grane. Powróć na chwilę do starego unifonu i będziesz wiedział gdzie jest przyczyna. Tym razem jednak wszystko notuj, bo to najważniejsze aby nie błądzić.

0