Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak uzyskać z 3V 220V (przetwornica)

16 Jul 2012 20:43 2798 12
 • Level 12  
  Witam potrzebuje z 6 ogniw fotowoltaicznych 0,5V 3A każda uzyskać 220V i 1,5W do zasilenia pompki wodnej. Niestety możliwość domontowania kolejnych ogniw tak żeby uzyskać 12v i zastosować przetwornicę odpada, dysponuję za małą powierzchnią na ogniwa, 6 szt. mieści się z biedą. Osobiście wymyślałem sobie że zastosuję transformator 3V na 220V, i mój problem polega na tym że ogniwa dają prąd stały a żeby go przepuścić przez transformator musi być zmienny, najlepiej o częstotliwości zbliżonej do panującej w gniazdku 50hz więc potrzebowałbym schemat generatora częstotliwości w miarę jak najprostszego, chyba że ktoś ma jakiś lepszy pomysł?
 • Level 31  
  Ja bym raczej próbował na Twoim miejscu zrobić przetwornicę 3V->12V i zasilić pompkę od spryskiwaczy samochodowych ;)

  Inna możliwość to upolowanie dedykowanej do oczek wodnych pompy na 6-12V:
  LINK
  Tylko, że w rozsądniejszej niż 100zł cenie, skoro już masz ogniwa.
 • Level 42  
  Najprostsza przetwornicę 50Hz robi się na układzie CD4046 i dwóch tranzystorach + transformator 3/230V ale jest trochę za niskie napięcie zasilania.
 • Level 12  
  mariuz wrote:
  Ja bym raczej próbował na Twoim miejscu zrobić przetwornicę 3V->12V i zasilić pompkę od spryskiwaczy samochodowych ;)

  Inna możliwość to upolowanie dedykowanej do oczek wodnych pompy na 6-12V:
  LINK
  Tylko, że w rozsądniejszej niż 100zł cenie, skoro już masz ogniwa.


  Niestety zmiana ogniw nie wchodzi już w grę. Ja może opisze dokładnie dla czego. Zrobiłem u przyszłego teścia oczko wodne cud malina jak to mówi teściowa (-; , problem się zaczął jak trzeba było przekopać przez ogródek pod kabel. Więc szybko wymyśliłem sobie że zamontuje system solarny. Ale żeby to miało ręce i nogi wymurowałem z kamienia mały młyn z kołem wodnym na koło pomału ma lecieć woda z naszego filtra a na daszku mieści się prawie 6 ogniw przyklejonych i zabudowanych szybą. Jednej rzeczy nie wiozłem pod uwagę że zrobiona pompka z silniczka szczotkowego po 4 dniach padnie(silniczek się pali/ zaciera) a zrobienie przetwornicy z 3V na 220V przerośnie moje umiejętności )-:
 • Level 31  
  Użyj gotowej przetwornicy z 3 na 12V (np. moduł o oznaczeniu DCU09 na allegro) i dalej np. tak jak pisze oj
 • Level 12  
  mariuz wrote:
  Użyj gotowej przetwornicy z 3 na 12V (np. moduł o oznaczeniu DCU09 na allegro) i dalej np. tak jak pisze oj


  Ok to już mamy od czego zacząć tylko jeszcze prosił bym o schemat tego generatora który opisywał Oj
 • Moderator of Cars
  Jesteś pewien mocy tej pompki? Na pewno to nie jest 15W? Ja mam taką małą kaskadę w oczku wodnym to pompa ma 45W (PO-001), najsłabsze fontannowe jakie widziałem miały ~5W.
  Dodatkowo, przy tak dużym "przełożeniu", problemem będzie niestabilność napięcia z paneli słonecznych - napięcie i wydajność prądowa jest zależna od intensywności oświetlenia.
 • Level 12  
  Tak pisze na pompce: 230v 1,5W 120L/h jest to mała pompka ale do tego oczka od biedy wystarczy.Wiem że może być problem z niestabilnością napięcia, ale panele są umieszczone w dobrym miejscu(duże nasłonecznienie brak cieni itd.) i do tego wydaje mi się że moc którą dają 3V x 3A =9W a ja potrzebuje tylko 1,5W czyli nawet jeśli połowa mocy poszła by na straty podczas podnoszenia napięcia zostaje mi 4,5W dla pompki 1,5 więc wydaje mi się że nawet w mniej słoneczne dni powinny panele wykrzesać z siebie 1,5W.Ale są to tylko moje przypuszczenia i mogą być błędne.

  Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

  Wpadł mi jeszcze jeden pomysł nie wiem na ile realny rozebrać tą pompkę (chodzi mi tam gdzie jest zalana cewka z rdzeniem)nawinąć uzwojenie na 3V tylko dalej zostaje problem jak modulować prąd na 50hz żeby nastąpiło przesunięcie biegunów magnetycznych na pompce. A i jak gruby powinien być użyty drut do nawinięcia nowego uzwojenia?
 • Level 12  
  Tam nie jest komutatorowy silnik, na wirniku jest zamontowany magnes który wchodzi w gniazdo pompki, domyślam się że w zalanej części będzie cewka z dwoma rdzeniami ułożonymi proporcjonalnie do magnesu i na wskutek zmian biegunowości (prąd z gniazdka 50Hz)następuje odpychanie i przyciąganie biegunów magnesu a co za tym idzie obracanie się wirnika.Wydaje mi się że jak bym przewinął uzwojenie na 3V i zastosował układ podany przez OJ tylko zamiast transformatora wypiął pompkę z uzwojeniami na 3V powinno zadziałać.Zastanawiam się czy w tym przypadku jak bym podniósł częstotliwość czy wzrosły by obroty pompki? W tym układzie cg4047 pojemnością kondensatora się steruje częstotliwością?
 • Level 42  
  Obecnie masz za niskie napięcie zasilania; CD4047/CD4093 są na granicy poprawnej pracy deklarowanej przez producentów

  Częstotliwość wyznaczona jest elementami RC 20k/220nF a wzór na częstotliwość
  f=1/(4,4xRxC) [Hz],[Ω],[F]

  O przewinięciu się nie wypowiadam bo nie wiem
 • Tube devices specialist
  oj wrote:
  Obecnie masz za niskie napięcie zasilania; CD4047/CD4093 są na granicy poprawnej pracy deklarowanej przez producentów


  Nie wspominając o wysterowaniu bramek MOSFETów. Na 3V to tranzystory bipolarne się sprawdzą, do generowania 50Hz dla nich można sklecić prosty multiwibrator również na dwu tranzystorach bipolarnych.

  oj wrote:
  Stosowanie modułu DCU09 jest bez sensu, bo wydajność jego jest minimalna i za mała na uruchomienie tej przetwornicy na CD4046


  Tam jest 0,9A na wyjściu, więc spokojnie dla CD4046 starczy. Stopień końcowy też by uciągnęło...

  rafal24s wrote:
  Wydaje mi się że jak bym przewinął uzwojenie na 3V i zastosował układ podany przez OJ tylko zamiast transformatora wypiął pompkę z uzwojeniami na 3V


  Tą metodą pozbyłbyś się co najwyżej transformatora.

  rafal24s wrote:
  nie wiozłem pod uwagę że zrobiona pompka z silniczka szczotkowego po 4 dniach padnie(silniczek się pali/ zaciera)


  Trzeba dalej szukać lepszego silniczka na owe kilka V. Takiego z prawdziwymi szczotkami (bo obawiam się że to one własnie padają).
 • Level 12  
  Dziękuje wszystkim za pomoc problem rozwiązany.Pompkę rozebrałem, nawinąłem na 6V zalałem żywicą epoksydową (tą do "łatania" dziur w samochodzie)podpoiłem układ zaprezentowany przez Oj i trochę na modziłem prze panelach przecinając je przez środek między paskami do których się podłącza zasilanie podłączyłem + z - i z 3V mam 6V i minimum o połowę mniejszy amperaż (niestety podczas cięcia mikrosilnikiem do obróbki akrylu 2 panele poszły do kosza, trzeba było wymienić).