Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ogrzewanie domu - Grzeje tylko jedna kondygnacja, dziwny system CO

16 Lip 2012 21:41 8712 19
  • Poziom 2  
    Witam,

w zesz造m roku wprowadzili鄉y sie do gotowego domu ( nie mieli鄉y wp造wu na instalacje grzewcza ) i w czasie zimy okaza這 sie ze praktycznie niemo磧iwe jest utrzymanie sta貫j temperatury w ca造m domu - tylko parter albo pi皻ro - w zale積o軼i od ustawienia pr璠ko軼i dzia豉nia pomp co.
    Przed kolejnym sezonem grzewczym chcieliby鄉y przerobi nieco instalacje wiec prosi豚ym o opinie os鏏 kt鏎e mia造 juz z takimi problemami do czynienia .

Przedstawiam szybko sklecony schemat tego co mam w kot這wni .

1- pompa CWU ( dzia豉 poprawnie )
    2-pompa CO podaje wod na pomp 3 i grzejniki 4, 5
    3-pompa CO ogrzewania pod這gowego (parter i 豉zienka na pietrze )
    4 - linia na grzejniki na pietrze
    5 - linia na grzejniki na parter

Troch konkret闚 :
    Pompy 1 i 2 sa zmostkowane wiec zawsze biegaj razem - czy to normalne ze 1 podaje wod na 2??

Pompy posiadaj trzy pr璠ko軼i i je郵i ustawione sa na ta sama pr璠ko嗆 to mog zapomnie o grzaniu na pietrze wtedy grzeje tylko pod這g闚ka ( pod這g闚ka na pietrze tez ) a grzejniki pozostaj najwy瞠j letnie.

Je郵i na pompie 1 ustawie wy窺za pr璠ko嗆 ni na pompie 2 wtedy pi皻ro jest przyjemnie cieple jednak parter pozostaje zimny.

Na parterze w pokoju go軼innym mam grzejnik ( bez pod這g闚ki ) zasilany z linii 5 i ten grzejnik tez praktycznie nigdy sie nie nagrzewa ( na parterze mam tez grzejniki w pom. gospodarczym i gara簑 - gospodarcze tez pozostaje zimne co mi nie przeszkadza a gara grzeje sie od kot這wni wiec grzejniki sa pozamykane).

Rozwi您aniem kt鏎e stosowa貫m przez ostatnia zim by這 rozwi您anie nr 2 z wy窺za pr璠ko軼i pompy nr1 jako ze na pietrze znajduje sie pok鎩 dziecka i to w豉郾ie w tym pokoju temperatura jest najwa積iejsza .
    Do pieca Ekojastal i sterownika Titanic u篡wam termostatu bezprzewodowego Euroster ale wydaje mi sie ze wina le篡 po stronie dziwacznej instalacji pomp CO.

Do dyspozycji mam dodatkowy termostat Euroster i dodatkowy sterownik pieca wiec jestem przy ma貫j przer鏏ce systemu w stanie kontrolowa pompy osobno tylko czy i jak przerobi na to instalacje?
    Mam tez dost瘼 do zawor闚 elektromagnetycznych ( solenoidy??) wiec my郵a貫m 瞠by zamontowa taki zaw鏎 na linii 5 i sterowa ta linia za pomoc dodatkowego termostatu - to w przypadku pozostawienia pomp 1 i 2 w pracy r闚noleg貫j tak jak to jest teraz.

Prosz o pomoc.
    Pozdrawiam
    Kamil

Prosz poprawi b喚dy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpis闚 naruszaj帷ych zasady pisowni j瞛yka polskiego, niedba造ch i niezrozumia造ch.
    mod - mirrzo
  • MetalWork
  • Poziom 38  
    Nie ma tu zbyt wielu informacji aby cos konkretnego podpowiedziec, ale sadze ze dokladna regulacja przeplywow ukladu powina pomoc, ale nie wiem jak wyglada reszta instalacji; przekroje, sposoby podlaczen podlogowki i grzejnikow, jaka moc kotla, itp.
  • MetalWork
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Co z tym opisem namiesza貫, albo te pompy nie s do tego co poda貫. Mog te by jeszcze jakie nie w豉軼iwe po陰czenia na samej instalacji.
    Napisa貫 瞠 pompa nr 1 jest dla CWU, a pompa nr 2 dla CO, i 瞠 s po陰czone razem elektrycznie - to tak nie mo瞠 by. Dalej napisa貫, 瞠 jak pomp nr 1 prze陰czysz na wy窺zy bieg, to lepiej grzeje pi皻ro - z tego by wynika這, 瞠 pompa nr 1 jest dla CO pi皻ra, a nie dla CWU. Albo jest co dalej na instalacji porz康nie popl徠ane.
    Dodatkowo z zachowania si uk豉du, wynika這 by, 瞠 s du瞠 opory na wsp鏊nym odcinku od kot豉 do pomp. Albo jest tam filtr, i jest zatkany, lub inna niedro積o嗆, albo opory kot豉 s za du瞠 w stosunku do wydajno軼i pomp, a wtedy potrzebne by by這 sprz璕這 hydrauliczne. Podaj dok豉dnie parametry i modele pomp, oraz kot豉. Ponadto napisz co wi璚ej o tej instalacji, jej wielko嗆, ilo嗆 grzejnik闚, 鈔ednice rur, i.t.p. , bo w tym momencie jest stanowczo za ma這 informacji, aby da konkretn odpowied.
    Kolejn spraw jest to, 瞠 nie powinno pomp si w陰cza szeregowo w uk豉dzie hydraulicznym, jak jest to zrobione tu z pompami nr 2 i nr 3.
    I tak jak ju wspomnia貫m, problem mo瞠 le瞠 gdzie dalej na instalacji, lub nieprawid這wo軼i mo瞠 by par, wi璚 trzeba przeanalizowa ca陰 instalacj, a nie tylko sam obw鏚 zasilania.
    Po za tym co to jest narysowane na niebiesko - powroty?
    To ten przed pomp nr 3 jest bardzo dziwnie w陰czony, je郵i tam wcze郾iej nie ma jeszcze np: zaworu 3-drogowego mieszaj帷ego dla ogrzewania pod這gowego, albo innych odpowiednich urz康ze.
    Czy instalacja jest zr闚nowa穎na (nastawy wst瘼ne przy grzejnikach) ?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Faktycznie namieszalem,

Zmostkowane s pompy 2 i 3 to s pompy co a pompa 1 to pompa cwu.
    Przed pompa 3 niebieska linia to powr鏒 wody na kocio ju chyba zimnej i tam jest zaw鏎 3 drozny co by si da這 po pod這dze chodzi bez kapci (nie wiedzia貫m jak go narysowa)
    Wi璚ej informacji dodam rano bo teraz mnie 穎na zabije je郵i po raz kolejny wyjd do kot這wni - dodam te zdj璚ia bo moje rysowanie schematu jest dalekie od idea逝 :-).

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam,

Dodaje zdj璚ia z kot這wni, mo瞠 one wyja郾i troch wi璚ej ni m鎩 mega schemat.

Wyj軼ie z pieca na pompy:
    Tabliczka znamionowa pieca:
    Pompa 1 i 2 (CWU i kaloryfery ) Ten sam typ:
    Pompa 3 ( pod這g闚ka ):

Wcze郾iej nie zwraca貫m uwagi na to 瞠 pompy s r騜nego typu ale r騜ni si chyba jedynie pr璠ko軼i pracy.
    Pompa 1 i 2 - EuroTerm Typ: CPD 25-4S
    Pompa 3 : EuroTerm Typ: CPD 25-6S
    Piec Eko-Jastal kl.3 moc cieplna 25kW
    Dom 295m² z czego na oko 120m² grzane z pod這g闚ki.

Czy instalacja jest zr闚nowa穎na (nastawy wst瘼ne przy grzejnikach) ??? Nie do ko鎍a wiem o co chodzi - na grzejnikach mam zwyk貫 g這wice ustawiane na r瘯e kt鏎e w tym roku chce wymieni na g這wice elektroniczne - o ile uda sie doj嗆 z ca造m systemem do 豉du.

Czy bez sprz璕豉 hydraulicznego mog pod陰czy pomp nr3 do ssania z tej samej linii co pompy 1 i 2?? czyli do wyj軼ia z pieca czy pompy b璠a sie wzajemnie zak逝ca - oczywi軼ie przy sterowaniu z osobnego termostatu aby nie pracowa造 ci庵le w tym samym czasie.
    Dodam tylko 瞠 wszystkie poprawki bed wprowadzane na posiadanym systemie gdzie dojd dodatkowe zawory aby by豉 mo磧iwo嗆 powrotu do starego systemu - s豉bego lecz ju mi znanego - na wszelki wypadek gdyby nowe rozwi您anie okaza這 si jeszcze "lepsze" ni ju posiadane.

Pozdrawiam
    Kamil
    Witam.
    A wi璚 po陰czone s r闚nolegle elektrycznie pompy nr 2 i nr 3 - dobrze, ale nadal jest co nie tak, 瞠 jak prze陰czasz pomp nr 1 na wy窺zy bieg, to zaczyna lepiej grza CO na pi皻rze - albo tu te co namiesza貫 w opisie.

1. Sprawd filtr A, czy nie jest zapchany, oczywi軼ie wcze郾iej zamknij zaw鏎 B. Uwa瘸j, bo jak zaw鏎 zwrotny nad pomp nie trzyma, to mo瞠 po otwarciu filtru, la stale si z niego woda (b康 na to przygotowany). Te zawory zwrotne, je郵i maj plastikowy 鈔odek, to lubi si podwiesza.
    2. Masz dosy du膨 powierzchni ogrzewan, a pompa nr 2 jest dosy ma豉 (mo瞠 by za ma豉), tam bym proponowa pomp 25-6S.

Co do sprz璕豉 hydraulicznego, masz kocio sta這palny, a te z regu造 maj ma貫 opory i du瞠 鈔ednice przy陰czy, a wi璚 sprz璕這 jest nie potrzebne (chyba 瞠 w celu ochrony kot豉 przed zbyt nisk temperatur powrotu, ale na to s te inne sposoby), natomiast mo瞠 by zbyt ma豉 鈔ednica rur wsp鏊nych na zasileniu i powrocie od kot豉. Podaj 鈔ednic przy陰czy kot豉 i rur od kot豉.
    Pomp nr 3 proponuj prze陰czy na wsp鏊ny odcinek zasilania z kot豉, gdy masz dosy du膨 powierzchni ogrzewania pod這gowego, a ta mo瞠 sporo wody podbiera z uk豉du CO, tym bardziej 瞠 pompa nr 2 jest ma豉.
    Podaj 鈔ednic rury C (z tego co widz, to chyba jest Φ28), oraz rur 4 i 5.

Jak jest sterowana pompa nr 1 ? Kocio ma sterownik z obs逝g CWU, czy jest wykombinowane co innego?

R闚nowa瞠nie uk豉du, to regulacja opor闚 poszczeg鏊nych grzejnik闚, tak aby by w豉軼iwy r闚nomierny rozp造w wody do grzejnik闚.
    Zr鏏 zdj璚ie zaworu zasilenia przy grzejniku (najlepiej bez g這wicy), oraz zaworu powrotu, je郵i jest.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Oczywi軼ie kolejna pomy趾a z mojej strony, ale niepotrzebnie podpisywalem pomp cwu pomp nr 1 bo jej sprawa nie dotyczy.
    Chodzi oczywi軼ie o pompy 2 i 3 bo jedynie od nich zale篡 temperatura w domu.
    Rano sprawdz filtry, kt鏎e zrobi zdj璚ia zawor闚 i wrzuc wszytko na forum.
    Sterownik Titanic kontroluje kocio i pompy i to on ma czujnik temp wody cwu i z陰cza pomp 1.

Pozdrawiam
    Kamil
  • Poziom 38  
    Wyglada na to ze pompa 2 ma za mala wydajnosc, a 3 za duza.
    Robi sie krotki obieg przez linie 5 do zaworu mieszajacego , oraz bezposrednio z pompy 2 do pompy 3 przez zawor mieszajacy.
    W praktyce to wychodzi tak ze gdy pracuja dwie pompy 2 i 3 to obieg idzie pol na pompe 3 do podlogowki, oraz krotki obieg przez linie5 i pewnie najblizszy na niej grzejnik, do powrotu ktory laczy sie z zaworem mieszajacym, czyli pompe 3. Wiec dziala tylko podlogowka i jakis grzejnik na parterze.
    Tak jak kolega rysio radzi, zamien pompy miejscami.
  • U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 12  
    柝e pod陰czona pompa nr 3. powinna by pod陰czona do wyj軼ia CO tak jak pompy 1 i 2.
    Witam.
    saskia napisa:
    Robi sie krotki obieg przez linie 5 do zaworu mieszajacego , oraz bezposrednio z pompy 2 do pompy 3 przez zawor mieszajacy.
    W praktyce to wychodzi tak ze gdy pracuja dwie pompy 2 i 3 to obieg idzie pol na pompe 3 do podlogowki, oraz krotki obieg przez linie5 i pewnie najblizszy na niej grzejnik, do powrotu ktory laczy sie z zaworem mieszajacym, czyli pompe 3. Wiec dziala tylko podlogowka i jakis grzejnik na parterze.

Co kolego troch bzdury napisa貫.
    - Jak si mo瞠 robi kr鏒ki obieg przez lini 5 do zaworu mieszaj帷ego?
    Powrotu z ogrzewania grzejnikowego, nie w陰cza si na podmieszanie ogrzewania pod這gowego, do zaworu mieszaj帷ego. Do zaworu mieszaj帷ego ogrzewania pod這gowego, w陰cza si powr鏒 z tego ogrzewania pod這gowego!
    Z wypowiedzi autora, wiemy 瞠 ogrzewanie grzejnikowe na parterze nie grzeje (mo積a wywnioskowa 瞠 wszystkie grzejniki na parterze nie grzej), a wi璚 nie ma kr鏒kiego obiegu przez lini 5 i najbli窺zy na niej grzejnik.
    sosnowskikamil napisa:

4 - linia na grzejniki na pietrze
    5 - linia na grzejniki na parter

Je郵i na pompie 1 ustawie wy窺za pr璠ko嗆 ni na pompie 2 wtedy pi皻ro jest przyjemnie cieple jednak parter pozostaje zimny.

Na parterze w pokoju go軼innym mam grzejnik ( bez pod這g闚ki ) zasilany z linii 5 i ten grzejnik tez praktycznie nigdy sie nie nagrzewa ( na parterze mam tez grzejniki w pom. gospodarczym i gara簑 - gospodarcze tez pozostaje zimne co mi nie przeszkadza a gara grzeje sie od kot這wni wiec grzejniki sa pozamykane).

Ju pisa貫m w poprzednim moim po軼ie, jak powinien by pod陰czony obieg ogrzewania pod這gowego, r闚nie napisa to kolega matmar101, oraz kolega zbigmaz1 zaznaczy na rysunku.
    Mo積a pr鏏owa zamieni miejscami pompy 2 i 3, ale to nie jest w豉軼iwe rozwi您anie, i nie ma pewno軼i, czy mniejsza pompa da sobie rad z ogrzewaniem pod這gowym, i czy nie b璠zie nadal za du穎 podbiera豉 ze wsp鏊nej pompy 2. Tak wi璚 nale篡 zacz望 od w豉軼iwego pod陰czenia obiegu ogrzewania pod這gowego, a jak wtedy nadal pompa 2 b璠zie za s豉ba, to mo積a pr鏏owa zamienia pompy miejscami. Ale je郵i wtedy zacznie s豉bo grza ogrzewanie pod這gowe, to pozostanie konieczno嗆 zakupu wi瘯szej pompy, tak aby pompa 2 i 3, by造 to pompy 25-6S. Oczywi軼ie wcze郾iej nale瘸這 by jeszcze zaj望 ci zr闚nowa瞠niem instalacji ogrzewania grzejnikowego.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Rysio4001 napisa:
    Witam.
    ...
    Ju pisa貫m w poprzednim moim po軼ie, jak powinien by pod陰czony obieg ogrzewania pod這gowego, r闚nie napisa to kolega matmar101, oraz kolega zbigmaz1 zaznaczy na rysunku.
    Mo積a pr鏏owa zamieni miejscami pompy 2 i 3, ale to nie jest w豉軼iwe rozwi您anie, i nie ma pewno軼i, czy mniejsza pompa da sobie rad z ogrzewaniem pod這gowym, i czy nie b璠zie nadal za du穎 podbiera豉 ze wsp鏊nej pompy 2. Tak wi璚 nale篡 zacz望 od w豉軼iwego pod陰czenia obiegu ogrzewania pod這gowego, a jak wtedy nadal pompa 2 b璠zie za s豉ba, to mo積a pr鏏owa zamienia pompy miejscami. Ale je郵i wtedy zacznie s豉bo grza ogrzewanie pod這gowe, to pozostanie konieczno嗆 zakupu wi瘯szej pompy, tak aby pompa 2 i 3, by造 to pompy 25-6S. Oczywi軼ie wcze郾iej nale瘸這 by jeszcze zaj望 ci zr闚nowa瞠niem instalacji ogrzewania grzejnikowego.
    Pozdrawiam.
    Ka盥y rysunek jest bardziej czytelny od opisu dlatego go wstawi貫m. Widocznie moderatorowi si nie spodoba, bo zdublowa貫m odpowied. Przedstawia w najprostszy spos鏏 jak przerobi t instalacj.
    Taki spos鏏 jak jest teraz nigdy nie b璠zie dzia豉 dobrze, zawsze jedna pompa b璠zie zabiera豉 wod drugiej.
    Je瞠li chodzi o pomp do pod這g闚ki to powinna sobie rad da, u mnie na pompie o takiej mocy jest 85m2 pod這g闚ki i pompa dzia豉 na pierwszym biegu. Jest jeszcze sprawa rotametr闚, mo瞠 s ustawione 幢e przep造wy lub za bardzo skr璚one?
  • Poziom 12  
    Je郵i temat aktualny to pozwol sobie si wypowiedzie .
    1 . u篡ty zaw鏎 mieszaj帷y nigdy nie powinien by tu uzyty , on s逝篡 do niepomieszania ciep貫j wody u篡tkowej ,bardzo 幢e zmusi prac z pompa inna ni cyrkulacyjna i nigdy nie montuje si pompy przy nim .
    2 . jest do tego 幢e zamontowany
    3. do pod這g闚ki jak nie chcemy wydawa pieni璠zy na uk豉d pomieszania ze sprz璕貫m hydraulicznym , stosuje si mieszcz i zaw鏎 termostatyczny z kapilar .
    4 . Prosz w moim imieniu pogratulowa hydraulikowi
    5 . pompa w ogrzewaniu pod這gowym musi pracowa za zaworami i z uk豉dem wyr闚nuj帷ym ci郾ienie miedzy powrotem a zasilaniem ,w innym wypadku za kilka lat b璠 rury do wymiany
    ostatnimi czasy z przyczyn ekonomicznych narobi這 sie pseudo hydraulik闚 , bo przecie co to za trudno嗆 zrobi instalacj , ot騜 wyja郾iam 瞠 p騧niej s w豉郾ie takie kwiatki ,a spotykam si z nimi na odzie
    Aby to dzia豉 to powinno by przynajmniej Tak!
  • Poziom 12  
    Ad. 1. Zawory takie wyst瘼uj do pod這g闚ki np. ESBE BASIC 20-43 st
    Ad. 2. sk康 ta pewno嗆 - jedyny b陰d to 瞠 zasilanie jest wpi皻e za pomp C.O.
    Ad. 3. do kot堯w bez fabrycznej pompy nie ma konieczno軼i montowania sprz璕豉 hydraulicznego " chyba 瞠 b璠zie to kaskada" a zaw鏎 z kapilar te mo瞠 by tak samo jak zaw鏎 tr鎩drogowy mieszaj帷y termostatyczny.
    Ad. 4. sposobu pod陰czenia pomp. ale tak to jest jak si wybiera najta雟z ofert.
    Ad. 5. zaw鏎 r騜nicowy by si przyda i ta pompa spora.
  • Poziom 12  
    Dobrze by by這 jak by by這 wi璚ej zdj耩 , 陰cznie z powrotami do pieca , mo瞠 jest proste rozwi您anie tego problemu .
    Czy na grzejnikach s zawory termostatyczne ? , bo mo瞠 s 幢e kryzy ustawione ?
  • Poziom 29  
    Paanowie :) to to stare jest. Sam ju kilka razy nie zauwa篡貫m, 瞠 dyskusja myszk tr帷i i pisa貫m w kosmos :). Teraz zawsze staram si dat sprawdzi. Tu w/g mnie podstawow przyczyn jest z貫 pod陰czenie powrotu z pod這g闚ki. Zauwa篡li軼ie, 瞠 ko鎍zy si odpowietrznikiem? Tam gdzie idzie ga陰zka na podmieszanie do ESBE. W efekcie pod這g闚ka swoim powrotem zak堯ca dzia豉nie innych obwod闚.
  • Poziom 10  
    Witam,

W豉郾ie wprowadzi貫m si do nowego domu i niestety mam problem z ogrzewaniem. Na parterze jest zinstalowane ogrzewanie pod這gowe ok. 60m2+ grzejnik w kot這wni i gara簑. W salonie mam sterownik Immergasa CARV2. Na poddaszu mam za這穎ne grzejniki + ogrzewanie pod這gowe w 豉zie鎍e. Ogrzewam kot貫m gazowym Immergas Victrix 2I 24 KW. Wszystko jest wporz康ku kiedy piec pracuje natomiast w momencie gdy w salonie uzyskam za這穎n temperatur piec si wy陰cza i na poddaszu robi si zimno. Pytanie co mo瞠 by przyczyn takiego stanu i jak to rozwi您a.'

Dodano po 1 [sekundy]:

Witam,

W豉郾ie wprowadzi貫m si do nowego domu i niestety mam problem z ogrzewaniem. Na parterze jest zinstalowane ogrzewanie pod這gowe ok. 60m2+ grzejnik w kot這wni i gara簑. W salonie mam sterownik Immergasa CARV2. Na poddaszu mam za這穎ne grzejniki + ogrzewanie pod這gowe w 豉zie鎍e. Ogrzewam kot貫m gazowym Immergas Victrix 2I 24 KW. Wszystko jest wporz康ku kiedy piec pracuje natomiast w momencie gdy w salonie uzyskam za這穎n temperatur piec si wy陰cza i na poddaszu robi si zimno. Pytanie co mo瞠 by przyczyn takiego stanu i jak to rozwi您a.'
  • Poziom 38  
    Trzeba by pod podlogowke podpiac drugie sterowanie z termostatem, oraz zawor z silnikiem krokowym na poszczegolne obwody (podlogowka-grzejniki).
    Kociol trzeba podlaczyc tak, aby ciagle byl na czuwaniu i zalaczal sie na "zadanie" ktoregokolwiek obwodu, dostarczajac cieplo tam gdzie jest wymagane.

Da ci to mozliwosc ustawiania ogrzewania na rozne pory dnia niezaleznie, zwlaszcza jesli osobno beda sypialnie i osobno reszta. W dzien mozesz wtedy ogrzewac tylko salon i podobne pomieszczenia, a wieczorem i w nocy sypialnie, albo gora w nocy dol w dzien, itp. mozliwosci jest duzo.
  • Poziom 10  
    Dzi瘯i za odpowied. Jaki jest orientacyjny koszt takiego rozwi您ania?
  • Poziom 38  
    Ja akurat nie znam polskich cen.
    Na kazdy oddzielny obieg potrzebny bedzie min. 1 termostat pokojowy lub sterownik, jeden zawor ON/OFF z silnikiem krokowym i ewentualnie pompa, ale z pompa to zalezy jak zrobiony jest obecny system.
    No i oczywiscie dobrego majstra od CO i sterowania.