Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BTP 10/400 - Kolorofon na tyrystorach. Kilka pytań

dominik1996r 16 Jul 2012 22:58 5056 15
 • #1
  dominik1996r
  Level 18  
  Witam. Chciałbym w końcu coś zbudować, ale wiecie chciałbym gdzieś coś dorobić. Jako niepełnoletni nikt nie chce zatrudnić. Mieszkam na wsi a tu straszne sępy i nikt nie da też zarobić drugiemu :o Chciałbym zbudować kolorofon nawet na 1 kanał. Problem w tym, że nie mam pieniędzy no i znalazłem 4 tyrystory BTP 10/400. Zapisałem się na technika elektryka, ale chciałem elektronika tylko, że jest dla mnie za trudny. Jestem początkujący i chciałbym zbudować nawet na 1 kanał kolorofon z rzeczy z odzysku :D Z góry dziękuje i pozdrawiam. Dominik
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  oj
  Level 42  
  Obejrzyj ten schemat i napisz co z niego rozumiesz a co nie.

  BTP 10/400 będą pasować do tego schematu

  BTP 10/400 - Kolorofon na tyrystorach. Kilka pytań
 • #3
  dominik1996r
  Level 18  
  Wiesz jakby Ci napisać co rozumiem. No nie uczyłem się czytać schematów, ale co nieco wiem. Wystarczy znać symbole i po kłopocie :D
  To jest chyba ten: colorofon c23 jeśli się nie mylę.
 • #4
  2konrafal1993
  Level 36  
  Właśnie się zastanawiałem co by tu ci doradzić ale chyba najlepszym rozwiązaniem będzie ściągnąć schemat kolorofonu c23b poszukaj w google, czy umiesz czytać schematy? jeżeli nie czas się nauczyć. Tylko jest jedno ale potrzeba trochę więcej elementów niż tylko 4 tyrystory. Jak nie masz kasy możesz części odzyskać ze starych sprzętów i po kłopocie.
 • #5
  dominik1996r
  Level 18  
  Nie mi chodziło o główną podstawę. Jak coś to tylko kupuje rzeczy typu rezystory, diody prostownicze. Kondensatory mam wylutowane. Na pewno się coś znajdzie :D
  A czy diody prostownicze mogą być takie: BYP 680 500r ?
 • #7
  dominik1996r
  Level 18  
  No wiesz powiedziałem tak w skrócie. Co np. mi było potrzebne :D A co trzeba abym mógł zamontować żarówki na 220?
 • #8
  marekzi
  Level 38  
  Dla żarówek 230V trzeba odseparować masę urządzenia od sieci 230V:
  - zasilić żarówki 230V jak w tym układzie, ale z transformatora separujacego sporej mocy z napięciem wtórnym 230V, wyprostowanym np. 4 diodami BYP680/500,
  - zasilać żarówki z sieci przez prostownik j.w. ale sterować tyrystorami za pomocą transoptora,
  - jak w pkt.2 ale zamiast transoptora w sterowaniu tyrystorów można zastosować wejściowy transformator separujący (między gniazdem wejściowym a potencjometrem). I nie może to być żaden mini-transformatorek głośnikowy, czy dawny Td-48 (sterujacy), ale porządny separujacy, odporny na napięcie sieci.
  To byle jaki kolorofon jest, i nie warto tu robić przeróbek dla żarówek 230V.
  Zacznij od takiego prostego i łatwego, nauczysz się czegoś.
 • #9
  dominik1996r
  Level 18  
  Znalazłem jeszcze tranzystory: BC178B 6x BC108C BC107B. Czy mogę któreś ze schematu zamienić na te ?
 • #10
  marekzi
  Level 38  
  Możesz zamienić BC177B na BC178B.
 • #11
  dominik1996r
  Level 18  
  A reszta już nie ?
 • #12
  marekzi
  Level 38  
  Nie.
  Przecież piszę wyraźnie.
  Widzisz na tym schemacie inne niż BC177B ?
 • #13
  krzysztof723
  Level 30  
  Do dominik1996r:

  Witam. Kolega oj załączył schemat kolorofonu, a kolega marekzi w przystępny sposób wytłumaczył, co trzeba wykonać, żeby układ mógł działać z żarówkami dostosowanymi do napięcia sieci ~230. Załączony układ kolorofonu dla zaawansowanych elektroników jest bardzo prostym układem, ale dla ciebie jest zapewne skomplikowaną rzeczą. Wydaje mi się (popraw mnie, jeżeli się mylę), że mimo wyjaśnień, przedstawiony kolorofon jest dla ciebie za trudny do wykonania. Napisałeś, że chciałbyś zbudować nawet jednokanałowy kolorofon i dlatego przedstawiam ci dwa układy jednokanałowych kolorofonów z żarówkami sieciowymi mając na uwadze twoje zasoby posiadanych elementów elektronicznych. Kolorofony te działają w rytm muzyki, bez filtrów określających pasma częstotliwości akustycznych. Oczywiście każdy z załączonych układów można rozbudować na trzy pasma przez odpowiednie podłączenie dodatkowych elementów. Jeżeli będziesz zainteresowany, proszę o pytania.

  Pozdrawiam.

  BTP 10/400 - Kolorofon na tyrystorach. Kilka pytań

  Dodano po 5 [godziny] 9 [minuty]:

  Przedstawiam poprawione i uzupełnione schematy dwóch poprzednio zamieszczonych schematów jednokanałowych modulatorów światła. Modulatory te różnią się zastosowaniem na wejściu transformatora głośnikowego lub transoptora jako separatora galwanicznie oddzielającego obwód sygnału akustycznego od pozostałej części układu bezpośrednio zasilanej napięciem ~230V.
  Zaznaczone kolorem czerwonym ramki określają strefę zagrożenia porażenia napięciem sieci ~230V i dlatego wszystkie elementy znajdujące się w tej ramce muszą być izolowane przed ewentualnym dotknięciem. Obydwa układy nie wymagają żadnej regulacji i po starannym zmontowaniu według schematu są gotowe do pracy.
  Gałka potencjometru wystająca na zewnątrz obudowy powinna być wykonana z materiału izolacyjnego. Podobnie obudowa powinna być wykonana materiału izolacyjnego ze sztucznego tworzywa.
  Trzy rezystory 22k/2W połączone równolegle mogą być zastąpione jednym pojedynczym rezystorem 6,8k...7,5k/8...10W.
  Dla wyjaśnienia dodam, że zamieszczone przeze mnie poprzednie jednokanałowe układy modulatorów światła wykonane według schematu będą działały poprawnie, ale z żarówką o mniejszej mocy i z mniejszą jaskrawością rozbłysków światła.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 1 [minuty]:

  BTP 10/400 - Kolorofon na tyrystorach. Kilka pytań
 • #15
  krzysztof723
  Level 30  
  Witam

  Tak faktycznie końcówka tego zdania nie jest napisana poprawnie . Jednym słowem chodziło mi o usunięcie jednego z dwóch powtarzających się postów .

  Pozdrawiam
 • #16
  dominik1996r
  Level 18  
  Dziękuje zamówiłem już potrzebne części. Zamykam