Witam. Chciałbym w końcu coś zbudować, ale wiecie chciałbym gdzieś coś dorobić. Jako niepełnoletni nikt nie chce zatrudnić. Mieszkam na wsi a tu straszne sępy i nikt nie da też zarobić drugiemu :o Chciałbym zbudować kolorofon nawet na 1 kanał. Problem w tym, że nie mam pieniędzy no i znalazłem 4 tyrystory BTP 10/400. Zapisałem się na technika elektryka, ale chciałem elektronika tylko, że jest dla mnie za trudny. Jestem początkujący i chciałbym zbudować nawet na 1 kanał kolorofon z rzeczy z odzysku Z góry dziękuje i pozdrawiam. Dominik
Wiesz jakby Ci napisać co rozumiem. No nie uczyłem się czytać schematów, ale co nieco wiem. Wystarczy znać symbole i po kłopocie To jest chyba ten: colorofon c23 jeśli się nie mylę.
Właśnie się zastanawiałem co by tu ci doradzić ale chyba najlepszym rozwiązaniem będzie ściągnąć schemat kolorofonu c23b poszukaj w google, czy umiesz czytać schematy? jeżeli nie czas się nauczyć. Tylko jest jedno ale potrzeba trochę więcej elementów niż tylko 4 tyrystory. Jak nie masz kasy możesz części odzyskać ze starych sprzętów i po kłopocie.
Nie mi chodziło o główną podstawę. Jak coś to tylko kupuje rzeczy typu rezystory, diody prostownicze. Kondensatory mam wylutowane. Na pewno się coś znajdzie A czy diody prostownicze mogą być takie: BYP 680 500r ?
Dla żarówek 230V trzeba odseparować masę urządzenia od sieci 230V:
- zasilić żarówki 230V jak w tym układzie, ale z transformatora separujacego sporej mocy z napięciem wtórnym 230V, wyprostowanym np. 4 diodami BYP680/500,
- zasilać żarówki z sieci przez prostownik j.w. ale sterować tyrystorami za pomocą transoptora,
- jak w pkt.2 ale zamiast transoptora w sterowaniu tyrystorów można zastosować wejściowy transformator separujący (między gniazdem wejściowym a potencjometrem). I nie może to być żaden mini-transformatorek głośnikowy, czy dawny Td-48 (sterujacy), ale porządny separujacy, odporny na napięcie sieci.
To byle jaki kolorofon jest, i nie warto tu robić przeróbek dla żarówek 230V.
Zacznij od takiego prostego i łatwego, nauczysz się czegoś.
Witam. Kolega oj załączył schemat kolorofonu, a kolega marekzi w przystępny sposób wytłumaczył, co trzeba wykonać, żeby układ mógł działać z żarówkami dostosowanymi do napięcia sieci ~230. Załączony układ kolorofonu dla zaawansowanych elektroników jest bardzo prostym układem, ale dla ciebie jest zapewne skomplikowaną rzeczą. Wydaje mi się (popraw mnie, jeżeli się mylę), że mimo wyjaśnień, przedstawiony kolorofon jest dla ciebie za trudny do wykonania. Napisałeś, że chciałbyś zbudować nawet jednokanałowy kolorofon i dlatego przedstawiam ci dwa układy jednokanałowych kolorofonów z żarówkami sieciowymi mając na uwadze twoje zasoby posiadanych elementów elektronicznych. Kolorofony te działają w rytm muzyki, bez filtrów określających pasma częstotliwości akustycznych. Oczywiście każdy z załączonych układów można rozbudować na trzy pasma przez odpowiednie podłączenie dodatkowych elementów. Jeżeli będziesz zainteresowany, proszę o pytania.
Pozdrawiam.
Dodano po 5 [godziny] 9 [minuty]:
Przedstawiam poprawione i uzupełnione schematy dwóch poprzednio zamieszczonych schematów jednokanałowych modulatorów światła. Modulatory te różnią się zastosowaniem na wejściu transformatora głośnikowego lub transoptora jako separatora galwanicznie oddzielającego obwód sygnału akustycznego od pozostałej części układu bezpośrednio zasilanej napięciem ~230V.
Zaznaczone kolorem czerwonym ramki określają strefę zagrożenia porażenia napięciem sieci ~230V i dlatego wszystkie elementy znajdujące się w tej ramce muszą być izolowane przed ewentualnym dotknięciem. Obydwa układy nie wymagają żadnej regulacji i po starannym zmontowaniu według schematu są gotowe do pracy.
Gałka potencjometru wystająca na zewnątrz obudowy powinna być wykonana z materiału izolacyjnego. Podobnie obudowa powinna być wykonana materiału izolacyjnego ze sztucznego tworzywa.
Trzy rezystory 22k/2W połączone równolegle mogą być zastąpione jednym pojedynczym rezystorem 6,8k...7,5k/8...10W.
Dla wyjaśnienia dodam, że zamieszczone przeze mnie poprzednie jednokanałowe układy modulatorów światła wykonane według schematu będą działały poprawnie, ale z żarówką o mniejszej mocy i z mniejszą jaskrawością rozbłysków światła.