Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT 2857 - Termostat i zabezpieczenie prądowe - dziwne zachowanie

17 Lip 2012 06:16 1604 2
  • Poziom 20  
    Witam
    Męczę się już parę dni z tym miernikiem od AVT i w żaden sposób nie mogę dojść z nim do porozumienia. Miernik ten posiada termostat, który chce wykorzystać do włączania wentylatora po osiągnięciu zadanej temperatury oraz zabezpieczenie prądowe do odłączenia zacisków od zasilacza. Wyjścia te normalnie są w stanie wysokim, po włączeniu się któregoś z zabezpieczeń przechodzą w stan niski. Próbowałem zarówno układu wykonawczego na przekaźnikach (oczywiście sterowanych tranzystorami) jak i na samych tranzystorach MOSFET (BUZ10) podłączonych według schematu od AVT. W obu przypadkach sytuacja jest taka sama, znaczy nic nie działa tak ja powinno.
    Jeśli wszystko podłączone jest prawidłowo to wentylator włącza się tylko na sekundę przy włączeniu miernika (zabezpieczenie powinno być uruchomione). Natomiast zabezpieczenie prądowe... na przekaźnikach w ogóle nie odcina obciążenia, na tranzystorach w dolnym zakresie napięć działa ok, w miarę zwiększania napięcia rośnie oczywiście prąd, by później zacząć spadać aż do 0.
    Z kolei jeśli zamienię wyprowadzenia od zabezpieczeń, to wentylator działa od włączenia miernika, natomiast wyłącza się po przekroczeniu zadanego prądu. Zabezpieczenie termiczne nie wywołuje żadnej reakcji.
    Próbowałem już zaprogramować procesor od nowa, jednak nic to nie dało.
    Z góry dziękuje za pomoc :)
    P.S. Jeśli schemat układu wykonawczego okaże się niezbędny, to zamieszczę go popołudniu.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Rozumiem, że nie zadałeś tego pytania producentowi, gdyż potrzebujesz szybkiej odpowiedzi.
    Najpierw sprawdź czy napięcia na końcówkach procesora są dalej w stanie niskim (przy włączonym "alarmie").
    Jeżeli nie, to istnieje szansa, iż uszkodzeniu uległ procesor. Ale spokojnie. Odłącz obciążenie tych wyprowadzeń (BUZ, tranzystory bipolarne) i na ich miejsce przylutuj rezystory 1-30kOhm.
    Teraz sprawdź napięcie - przed włączeniem alarmu, po włączeniu alarmu i np. 10min. po włączeniu alarmu. Oczywiście przez cały czas trwania testów, muszą być spełnione warunki do podtrzymania alarmów w stanie włączonym.
    Następnie, doprowadź do wyłączenia alarmów (zmniejsz temperaturę i zmniejsz prąd). Wyprowadzenia procesora powinny przejść w stan wysoki.
    Jeśli jest źle, tzn. procesor uszkodzony, lub źle działa program - w tym wypadku potrzebny jest kontakt z producentem.
    Drugie "primo" - należy jeszcze raz obejrzeć płytkę. Może jednak coś jest źle przylutowane, nie ten element.
    Jeśli dobrze, szukaj przyczyny w elementach wykonawczych.

Daj rysunek jak podłączasz te elementy wykonawcze, bo pewnie tu jest pies pogrzebany ;).
    DamianG napisał:
    w miarę zwiększania napięcia rośnie oczywiście prąd, by później zacząć spadać aż do 0.
    A może tu zaczyna działać zabezpieczenie z zasilacza? Lub zasilacz ma zbyt małą wydajność prądową dla Twoich testów?
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Wielkie dzięki za pomoc, sprawdzając wszystko po kolei udało mi się dojść co jest nie tak.
    Zabezpieczenie temperaturowe - pomyliłem stan wysoki z niskim (który, w którym momencie występuje). Przez to zamiast styku NC użyłem NO oraz w wersji z BUZ źle go zaaplikowałem. Co do włączania się na sekundę przy włączaniu miernika - ten typ tak ma.
    Zabezpieczenie prądowe - zimny lut przy cewce przekaźnika... i za mały radiator na BUZ, co powodowało zmniejszanie przewodzenia w miarę jego nagrzewania się i zmniejszanie prądu.