Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik układów haptycznych z automatycznym śledzeniem rezonansów

ghost666 17 Lip 2012 09:53 807 0
 • Sterownik układów haptycznych z automatycznym śledzeniem rezonansówNowy sterownik silników firmy Texas Instruments to układ przeznaczony do interfejsów haptycznych. DRV2603 zaprojektowany został w celu sterownia rezonansowego siłownika liniowego oraz rotora z ekscentryczną masą. Driver ten został zaprojektowany w celu minimalizacji opóźnień i zwiększenia efektywności układu. Dzięki temu sterownik ten może kontrolować większość dostępnych siłowników komercyjnych przy zapewnieniu niskiego zużycia prądu. Driver zasilany jest napięciem od 2,5 V do 5,2 V. Pobierany prąd wynosi 1,6 mA, ale da się go zredukować do 0,1 mA w stanie shutdown. Układ sterowany jest wejściem analogowym lub PWM. Charakteryzuje się stałą siłą wibracji w czasie, oraz szybkim startem urządzenia. Start następuje po 30 ms od pojawienia się sygnału.

  Siłowniki liniowe mają zazwyczaj wąskie pasmo częstotliwości dla których generują odpowiednio silne wibracje. Okienko częstości często ma zaledwie ±2.5 Hz szerokości, lub mniej. Powoduje to iż sterowanie takim siłownikiem jest pewnym problemem. DRV2603 oferuje proste rozwiązanie tego problemu który automatycznie odnajduje i śledzi optymalną częstotliwość pracy układu. Oznacza to że sygnał PWM o dowolnej częstości do 10 kHz do 250 kHz będzie w stanie optymalnie sterować siłownikiem. Dodatkowo driver ten posiada wbudowany układ hamowania siłownika, co oznacza że minimalizuje on drgania po ustaniu sygnału.

  DRV2603 posiada wbudowany, działający automatycznie translator poziomów na wejściu, który pomaga rozwiązać zagadnienie kontrolerów PWM z niskim napięciem zasilania, bez konieczności stosowania dodatkowych układów. Układ ten zawiera także funkcjonalność korygowania napięcia zasilania, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej stabilizacji i może być podłączony bezpośrednio do baterii, a mimo to zapewnia stały poziom intensywności drgań.

  Układ produkowany jest w obudowie QFN. Producent wycenił sterownik na $0,70/szt przy zakupie 1000 sztuk.
  Źródła:
  http://www.ti.com/product/drv2603#description

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9474 postów o ocenie 7354, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.