Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z lutowaniem gniazda sluchawek w Ipodzie touch 2g

17 Lip 2012 10:57 1868 3
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich serdecznie :)

Zacząłem właśnie zabawę z lutowaniem i po paru dniach ćwiczenia chciałbym sprostać zadaniu wymiany gniazda słuchawek w ipodzie touch 2g, które wygląda
    Nadal źle umieszczone zdjęcia.Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]

Natomiast nowe gniazdo
    Jak wyżej [dzimi]
    Moje pytania są następujące:

Jak zdemontować stare gniazdo? Czy wystarczy podgrzać lutownicą cynę i zdemontować je czy też muszę użyć odsysacza cyny podczas podgrzewania?

Drugie pytanie dotyczy przygotowania do lutowania nowego modułu. Czy muszę jakoś oczyścić płytkę po odlutowywaniu czy mogę po prostu zamontować nowe gniazdo i je przylutować? Jeśli potrzebne jest czyszczenie to jakimś środkiem i jak go zastosować żeby nic nie popsuć z elektroniki?

Ostatnie pytanie dotyczy samej metody przylutowywania. Mam stacje lutowniczą baku 938 z grotem rozgrzewającym się nawet do 450 stopni Celsjusza. Jakiej temperatury trzeba użyć? Czy gniazdo trzeba wcześniej potraktować jakimś topnikiem? I czy podczas lutowania mam nałożyć trochę cyny na koniec grotu i co złącze to powtarzać czy też przykładać cynę i grot jednocześnie do lutowanego elementu.

Będę wielce zobowiązany za odpowiedzi bo nie dość że ta wiedza przyda mi się przy kolejnych naprawach to na pewno wielu początkujących amatorów lutowania się z tym boryka :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Moderowany przez Dzimi:

Jeśli jeśli raz Kolega skasuje wpisy moderacyjne - zostanie odpowiednio nagrodzony.

• TermopastyTermopasty
  • Moderator
    Przy wylutowaniu proponuję nałożyć troszkę świeżej cyny na punkty lutownicze. Następnie rozgrzać i odessać cynę. Po oczyszczeniu z cyny, lekko podważając i jednocześnie podgrzewając usunąć stare gniazdo. Możesz oczyścić punkty lutownicze alkoholem izopropenowym jeśli posiadasz. Po zamontowaniu nowego gniazda, cynę przykładasz do punktu lutowniczego i nagrzewasz. Kropla cyny powinna ładnie rozlać się wokół punktu. Co do temperatury musisz wypróbować. Pamiętaj że im bardziej cieńszy grot tym musi być wyższa temperatura, oraz ze temperatura na grocie jest zawsze niższa niż ustawiona na regulatorze.
    W przypadku tego gniazda możesz delikatnie rozgrzać punkty lutownicze jednocześnie podważając taśmę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    Na prośbę moderatora ponownie zamieszczam zdjęcia. Mam nadzieję że tym razem już poprawnie :)

Oto złącze w ipodzie:

A to nowy moduł gniazda:
  • Poziom 8  
    Jeśli ktoś będzie jeszcze to przeglądał to zamykając temat podsumuję, że do oczyszczenia gniazda konieczny jest odsysacz cyny bo na tak małych powierzchniach ciężko było operować miedzianą plecionką. Jeśli chodzi o samą "stację lutowniczą" to odradzam i przestrzegam przed tą, którą miałem, gdyż jest to straszny szajs. Końcówka po nagrzaniu spadała na elektronikę -.-'
    Do samego lutowania trzeba używać jak najcieńszego drucika cynowego, bo gniazda są bardzo małe i łatwo je zlutować ze sobą a ponowne odlutowywanie nadwyręża gniazda i jest bardzo uciążliwe.