Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr do Subwoorefa - problem z "buczeniem"

18 Sty 2005 11:11 1175 11
  • Poziom 11  
    Pilnie potrzebuje wskazówki...

Zbudowałem filtr do subwoofera z kitu firmy AVT na scalaku TL074...
    Wszystko działalo OK. Do momentu gdy nie zrobiłem do niego obudowy.
    Gdy przeniosłem potencjometr z płytki na panel obudowy zacząłęło występować wspomniane "buczenie". Wymieniłe poprzez to wszystkie przewody na ekranowane i iNIC.

WETERANI AUDIO pomóżcie laikowi....
  • Poziom 11  
    To jest kit AVT2449

Dodano po 6 [minuty]:

Zapomniałem dodac że układ buczy bardziej gdy dotykam przewodów którymi dołączyłem potencjometr.MOze to coś da...
    jego nie ekranowałem.....
  • Poziom 17  
    a moze masz jakis trefny potencjometr........sam nie wiem nie znam tego układu.moze wrzuc schemat to cos pomyslimy.
    a tak w ogole to jak łaczyłes to przewodami ekranowymi to jest taka zasada,ze przewod ekranowy laczy sie do masy tylko z jednej strony.
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    tak znam tą zasade.
    Właśnie podłączyłem mase do potencjometru, po prostu przypiąłem kabelek po śrubke. Efekt jest dosyć dobry lecz jednak nie do końca słuchać jeszcze buczenie, ale nieznacznie, czy da sie jeszcze jakoś temu zaradzic???

Dodano po 3 [minuty]:

schemacik wrzuce.Niestety mam go tylko na papierze. jak skocze do kumpla to go zeskanuje....
  • Poziom 17  
    czesto ekranuje sie wzmacniacze operacyjne np.wejscie gramofonowe,
    dlatego,ze znajduje sie blisko transformatora.
    nic innegi mi do głowy nie przychodzi
  • Poziom 11  
    masa jest rzczej ok....mozę te przewody za długie....ale takie muszą byc krótszych sie nie da bo do panelu nie wystarczy....
    moze jakiś lepszy potencjometr kupić.....
    znajomy mówił mi że przyczyna mozę tkwic w mostku, bo urzyłem takiego starego Ruskiego....ale działa...
  • Poziom 15  
    Miałem z tym kitem to samo-pomaga podłaczenie masy zasilania do obudowy,oddalenie filtra od zasilacza oraz jesli źródło dźwięku jest podłaczone do innego gniazdka niż wzmacniacz-spróbuj podłaczyc do tego samego i/lub spróbuj zmienic połozenie wtyczki(jej polaryzację-choć głupio to brzmi)
  • Poziom 20  
    [quote="djarcziq"]....mozę te przewody za długie....ale takie muszą byc krótszych się nie da bo do panelu nie wystarczy....[/quote]
    To przenieś filtr bliżej panelu. Kable ekranowane też bywają różne. A jak zasilasz ten układ?
  • Poziom 40  
    Najlepiej jakbys kable od plytki do potencjometrow dal jak najkrotsze a kable wejsciowe i wyjsciowe moga byc dowolnie dlugie.
    Wazne jest tez okreslenie pochodzenia brumu jesli jest to niskie buczenie to jest ono z zasilacza a jesli jest to brum takie bardziej brzeczenie to pochodzi z bliskosci trafa albo zbyt dlugie przewody sciagaja zaklucenia. Uziemienie obudowy moze pomoc.
  • Poziom 11  
    ok juz opanowałem z leksza ten problem wynik jest wymierny...

buczenie lekko ucichło...

Zasilam ten uład transformatorem 15V bodajze 2A + mostek z jakiegos starego ruskiego zasilacza, kondony po 2200uF.

chciałbym wyciągnąć z tego układu głębszy bas bo ten jest jakis przytłumiony....