Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 200W (nieregulowany)

17 Lip 2012 15:42 7418 19
  • #2 17 Lip 2012 17:46
    Jezzman
    Poziom 21  

Bardzo fajna konstrukcja jak na "elementy z odzysku" :D Jak jest z przegrzewaniem się??? Czy bardzo się grzeje ten zasilacz podczas długiej pracy i mocnego wykorzystywania??? Fajnie by to wyglądało jakbyś jeszcze dał do tego małą diodę LED sygnalizującą pracę zasilacza.Co do tej listwy z bezpiecznikami to nawet dobry pomysł.

Pozdrawiam.

• #3 17 Lip 2012 18:04
    Dragas
    Poziom 26  

Bardzo fajna konstrukcja, podobną zrobiłem jako mój pierwszy zasilacz jaki miałem i działa bez zarzutu do teraz, pomimo moich zabaw i kombinatorstwa - te zasilacze są nie do zdarcia :) Można zewrzeć 3v3 z masą i tylko przewody zaczynają się grzać (a po chwili palić), ale nic poza tym.

• #4 17 Lip 2012 18:43
    oldfirehandpl
    Poziom 17  

No może być, ale raczej nie zbudowałeś zasilacza laboratoryjnego, tylko zbudowałeś dla niego obudowę. ;)

• #5 17 Lip 2012 18:45
    komatssu
    Poziom 28  

Bez sensu, narobiłeś się niepotrzebnie, a funkcjonalność znacznie gorsza niż zasilacza przed przeróbką. Wystarczy, że to pudełko raz spadnie Ci ze stołu i pleksi rozsypie się w drobny mak. Trzeba było do oryginalnej obudowy dołożyć tylko zaciski wyjściowe, obciąć nadmiar kabli lub je wylutować, i to w zupełności by wystarczyło abyś miał naprawdę trwały zasilacz.

• #6 17 Lip 2012 19:33
    aj123
    Poziom 25  

To nie jest zasilacz (jako samo DIY) a jedynie układ włączania zasilacza ATX.

• #7 17 Lip 2012 19:48
    jacekzat1
    Poziom 13  

Witam. Mierzyłeś poszczególne napięcia? A jak ma się stabilizacja na -5V i -12V przy obciążeniu? Też zrobiłem coś takiego z zasilacza AT i paru odpadów, ale do DIY tego bym nie wrzucił.
    Zasilacz warsztatowy 200W (nieregulowany)
    Potrzebny był do dwóch kamer zasilacz 12V; obudowa zasilacza komputerowego doskonale wpasowuje się do obudowy uniwersalnej Z-17 (w mojej już trzecie urządzenie mieści się).

• #8 17 Lip 2012 20:49
    KubeqZ
    Poziom 16  

Może i ładnie wyglądają te kable podłączone do panelu przedniego, ale czy nie są za cienkie gdyby miało tam popłynąć te 8 czy 20 A ?

• #9 17 Lip 2012 21:56
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    1. Brak opisu wyjść na panelu przednim.
    2. Przez to że panel przedni jest przeźroczysty, staje się bardzo nieczytelny. Jak będziesz do niego podłączał przewody zewnętrzne, to z powodu widocznych przewodów wewnętrznych, staje się to mało czytelne, i może łatwo dojść do pomyłki.
    3. Łączna powierzchnia tych paru otworków za wentylatorkiem jest bardzo mała, i przez to ten wentylator może zbyt słabo wymieniać powietrze wewnątrz obudowy.
    Pozdrawiam.

• #10 17 Lip 2012 22:17
    gdkj
    Poziom 26  

Te 10mA w przypadku tego typu zasilacza rzeczywiście coś daje ?
    Pozdrawiam.

• #11 17 Lip 2012 22:38
    Janusz_kk
    Poziom 15  

Wg mnie bez sensu, aby włączyć zasilacz ATX wystarczy zewrzeć dwa przewody, przerzutnik jest zbędny. Napięcia ok, ale brak zabezpieczenia nadprądowego jest wadą, ważniejsze
    byłoby dorobienie regulacji tego prądu. A tak w ogóle to najlepiej wpiąć się w sprzężenie
    zwrotne i regulować napięcie, wystarczy potencjometr na TL431.

• #12 17 Lip 2012 23:53
    bartek 8118
    Poziom 17  

Na kolegi miejscu pomyślał bym nad jakimś amperomierzu lub ledowej sygnalizacji zwarcia aby zasilacz się kiedyś nie uszkodził.

• #13 18 Lip 2012 06:37
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
  • #14 18 Lip 2012 06:47
    artis666
    Poziom 26  

Zastanawia mnie dlaczego moderatorzy tak usilnie promują te zasilacze na stronie głównej, już nic się ciekawszego na tym forum nie dzieje ? Jak ktoś osobiście zbuduje całkiem nowy zasilacz, na bazie przetwornicy napięcia, to ok, ale nie płytka z jednego ATX w obudowie drugiego, z 1 scalakiem do włączania całości.
    Szczególnie wpieniają mnie te pseudo warsztatowe regulowane kombajny, z których może co 5 trzyma parametry prądu przy obciążeniu powyżej 50%. Wchodząc na forum chciał bym zobaczyć coś ciekawszego niż 0-30V.

• #15 18 Lip 2012 08:17
    jamtex
    Poziom 23  

Kolega się sporo napracował na obudową, jednak:
    - otwory przy wentylatorze proponuję powiększyć i zastąpić kratką, w tej chwili wentylator musi tłoczyć powietrze w stosunkowo małe otworki
    - w przednim panelu dodałbym albo szczelinę albo kilka otworów - polepszy to obieg powietrza wzdłuż radiatorów
    - jakieś opisy przy wyjściach - za kilka tygodni kolega zapomni gdzie było 5 a gdzie 12 V
    - brak zabezpieczeń

• #16 18 Lip 2012 14:13
    36810
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 18 Lip 2012 19:47
    dzg4
    Poziom 24  

Zasilacz został umieszczony w obudowie z pleksy, a co za tym idzie brak ekranu elektromagnetycznego powoduje emisję zakłóceń w eter.

• #18 18 Lip 2012 23:45
    domints
    Poziom 12  

Co do zasilacza - 100% DIY to nie jest, ale coś zrobił, sam, może mistrzem elektroniki nie jest, może wręcz początkuje i to mu się chwali :)
    A zabezpieczenia - O ile wiem, wszystkie zasilacze ATX mają pełny komplet zabezpieczeń - od przepięciowych, przez termiczne, po zwarciowe. Gdy coś mu nie pasuje po prostu się wyłącza i nie pozwala włączyć, dopóki problem nie zostanie usunięty, więc o zabezpieczenia nie ma co się go czepiać, aczkolwiek jak już ktoś powiedział, mógł, aby uczynić to bardziej DIY, zrobić dodatkową regulację napięcia :)

• #19 19 Lip 2012 07:17
    gdkj
    Poziom 26  

Oj kolega chyba bez dużej praktyki. Zabezpieczenie to nie tylko zabezpieczenie zasilacza ale i tego co się do niego podłącza. Zasilacze warsztatowe z płynnym regulatorem ogranicznika prądu to podstawa na warsztacie. Tu tego brak a prąd przy którym ten zasilacz się wyłączy dobije niejedno urządzenie.
    A to też można dorobić. Chociażby prosty monitor prądu i przekaźnik.
    Pozdrawiam.

• #20 28 Lip 2012 15:44
    Oximon
    Poziom 27  

Konstrukcja wydaje się ciekawa. Można tylko wiedzieć jak nazywają sie te końcówki, które są wyjściami napięć z zasilacza?