Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH12 420 '03 - Liczne błędy komunikacji CAN

17 Lip 2012 15:59 6565 4
 • Poziom 15  
  Witam,

  Posiadam Volvo FH12 z 2003 roku bez ishift. Ostatnio nagle zaczęło się palić wiele kontrolek (od ABS, ładowania, tachografu). Występują komunikaty o problemie w sterowniku pojazdu, sterowniku hamulców oraz prędkościomierz nie działa. Ładowanie się pali, jednakże przy uruchomionym silniku napięcie jest na poziomie 27,5v

  Oto lista odczytanych błędów z poziomu deski rozdzielczej:

  - ecu silnika:
  prędkość pojazdu

  - ecu hamulców:
  łącze danych SAE J1939, MID 144 Błąd komunikacji

  - ecu pojazdu:
  Prędkość pojazdu

  - Klimatyzacja:
  Szyna danych J1708/J1587 Błąd komunikacji


  Zczytałem również błędy texą, oto wyniki:

  ECU silnika:
  Prędkość pojazdu MID:128 PID:84 FMI:9, częstotliwość aktualizacji danych

  ECU hamulców:
  SAE J1939 wyłączenie szyny danych sterownika pojazdu, MID:136, PSID: 201, FMI:9

  Klimatyzacja:
  SAE J1708/1587 szyna danych, MID:146, SID:250, FMI:9

  Błędy wszystkie są aktywne i nie da się ich wykasować. Sprawdziłem wstępnie czarne skrzynki pod atrapą, 0 wody ani śniedzi, jedynie był uszkodzony (przycięty) jeden kabel pokrywką, naprawiłem go lecz nic się nie zmieniło.

  Pierwsze moje pytanie to gdzie się w tym aucie znajduje VECU (sterownik pojazdu)? Nie mogę go zlokalizować rozbierając dechę

  Drugie pytanie, gdzie szukać problemu? jakie są krytyczne miejsca instalacji w tego typu pojeździe? Wiązki z kabiny do ramy na załamaniach powierzchownie sprawdziłem i izolacja główna nie jest uszkodzona, lecz nie zakładałem, że tam będzie problem. Myślę, że to bardziej komunikacja modułów silnika, hamulców i tachografu między sterownikiem pojazdu, lecz nie wiem gdzie on jest, całą resztę znalazłem.
 • Poziom 17  
  Witam
  Powodem są zakłócenia magistrali can, może to być spowodowane uszkodzeniem lub przytarciem któregoś przewodu Can, ale często się w nich zdarza ,że powoduje to któryś z modułów,rok temu miałem przypadek właśnie w Skierniewicach gdzie wyskakiwało około 30 błędów aktywnych w systemach pojazdu ,po wizycie w serwisie stwierdzono iż do wymiany jest główna wiązka oraz kaseta silnika (koszt wiadomo jaki) a głównym powodem uszkodzenia jakie stwierdziłem i usunąłem był zespół licznika i temat zakończyłem.
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Rozumiem, sprawdzę dokładnie jeszcze wszystkie kable dla pewności, jeśli nic nie znajdę to chyba jednak serwis. Możesz jeszcze podpowiedzieć gdzie znajdę VECU?
 • Poziom 26  
  W "chińczykach" bardzo często przecierają się wiązki na zgięciach pod kabiną. Zobacz również kostki (chyba brązowa i szara) pod prawym przednim słupkiem. Dostaniesz się do nich po zdjęciu pokrywy przed fotelem pasażera (o ile dobrze pamiętam 6 śrubek) często są zalewane wodą z zatkanych odpływów szyberdachu.

  Powodzenia!
 • Specjalista - układy wtrysku Diesel
  dondahaka napisał:
  Rozumiem, sprawdzę dokładnie jeszcze wszystkie kable dla pewności, jeśli nic nie znajdę to chyba jednak serwis. Możesz jeszcze podpowiedzieć gdzie znajdę VECU?

  Mid 144 jest pod centralką bezpieczników, z prawej strony od LCM-u