Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie fazowe Atmega8 - sprawdzenie schematu

piolek31 17 Lip 2012 17:59 3950 22
  • #1 17 Lip 2012 17:59
    piolek31
    Poziom 11  

Witam .
    Stworzyłem układ do regulacji fazowej .
    Mam pytanie :
    Czy wszystko jest prawidłowe .
    Pytam , bo chcę się upewnić przed zrobieniem płytki .
    Głównie chodzi mi o układ sterowania silnikiem .

Oto schemat :
    Sterowanie fazowe Atmega8 - sprawdzenie schematu

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 17 Lip 2012 18:30
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tranzystor do sterowania optotriakiem jest niepotrzebny, port IO ma wystarczającą wydajność, optotriak ma być bez detekcji zera - jak rozumiem to tylko błąd w symbolu. dławik do AVCC jest niepotrzebny, tym bardziej, że nie korzystasz z ADC. VREF nie łączy się z Vcc, zostaw niepodłączone. Detekcja przejścia przez zero jest masakrycznie skomplikowana u ciebie, w dodatku transoptor nie ma na wyjściu pull upa - rozumiem, że chcesz skorzystać z wewnętrznych, ale to może być kiepski pomysł. Prościej jest zastosować transoptor z dwoma antyrównoległymi diodami, wtedy ten cały układ detekcji z elementów dyskretnych jest zbędny.
    No i nie masz wyprowadzonego ISP. Będzie programował w podstawce?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 17 Lip 2012 18:54
    piolek31
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź. Tak , optotriak jest bez detekcji zera (błąd symbolu ). Układ programuje programatorem Stk500. Możesz powiedzieć coś więcej o tym transoptorze z dwoma antyrównoległymi diodami ?
    A co z układem wykonawczym triaka , prawidłowo ?

0
  • #4 17 Lip 2012 19:11
    tmf

Po prostu, w 230V wpinasz rezystor i dajesz transoptor, np. LTV814 i to wszystko. Co do triaka - może i prawidłowo, zobacz w nocie triaka, każdy ma nieco inny zalecany układ do sterowania obciążeniem indukcyjnym. Ogólnie obciążenie indukcyjne dla triaka może być wyzwaniem. No i nie jestem przekonany czy fazowe sterowanie silnika AC to dobry pomysł. Ale to już jakiś fachowiec od silników musiałby się wypowiedzieć.

0
  • #5 17 Lip 2012 19:28
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

tmf napisał:
    No i nie jestem przekonany czy fazowe sterowanie silnika AC to dobry pomysł.
    Jest powszechnie stosowane w odkurzaczach i innych urządzeniach zapewniających dobry ciąg chłodzący uzwojenia. Tym niemniej straty cieplne są duże. Osobiście zastosowałem w jednym z projektów do regulacji podciśnienia w kapsule.

0
  • #6 17 Lip 2012 19:45
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    No i nie jestem przekonany czy fazowe sterowanie silnika AC to dobry pomysł. Ale to już jakiś fachowiec od silników musiałby się wypowiedzieć.

W szeregowych (wiertarki, szlifierki, część dmuchaw, odkurzaczy itp) bez większych problemów, z tym że niezupełnie są to typowe AC. W indukcyjnych, reluktancyjnych czy z magnesami trwałymi raczej chybiony pomysł.

0
  • #7 17 Lip 2012 23:11
    adampyndzel
    Poziom 16  

A kto powiedział że jest to silnik AC?? W ogóle to gdzie jest mowa o typie silnika??

0
  • #9 18 Lip 2012 08:49
    piolek31
    Poziom 11  

Tak , to ma być regulacja fazowa silnika indukcyjnego AC.
    Na falownik mnie nie stać , a regulacja fazowa to jedyny sposób na regulowanie obrotów .

0
  • #10 18 Lip 2012 15:33
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    a regulacja fazowa to jedyny sposób na regulowanie obrotów .

Dla tego typu silnika jak wyżej napisałem mija się z celem, "regulacja" jeśli będzie to jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Jeśli chcesz oszczędzić na falowniku to zasadniczo zostaje np. wykorzystanie silnika pierścieniowego z regulacją rezystorami w uzw. wirnika, albo innych typów silników "tańszych" w regulacji.

0
  • #11 26 Lip 2012 10:06
    piolek31
    Poziom 11  

Dziękuje wszystkim za wyrażenie swoich opinii .
    Skoro już zbudowałem układ to chciałbym przynamniej móc sterować załaczaniem i wyłączaniem silnika indukcyjnego klatkowego za pomocą uC.
    Mam problem bo w takie konfiguracji silnik się nie załacza .
    Mierząc napięcie na zaciskach silnika wartość napięcia to ok. 35v .
    Ta wartość utrzymuje się cały czas.

0
  • #12 26 Lip 2012 22:54
    piolek31
    Poziom 11  

Problem rozwiązany , uszkodzony optotriak nie załączał triaka .

0
  • #13 27 Lip 2012 19:26
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Dodam od siebie że jeśli chcesz bez cudów i ciepła łapać zera w sieci to pomiędzy mostek a pierwszy kondensator daj diode i obrabiaj to co jest przed nią.

0
  • #14 30 Lip 2012 22:35
    piolek31
    Poziom 11  

Udało się uruchomić układ w pełni , ze sterowaniem fazowym , ale dla silnika indukcyjnego klatkowego mam mały zakres regulacji (do 7 ms ) dalej silnik się nagrzewa i buczy .

0
  • #15 31 Lip 2012 15:31
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    ale dla silnika indukcyjnego klatkowego mam mały zakres regulacji

A co pisaliśmy wyżej? :)

0
  • #16 31 Lip 2012 16:05
    piolek31
    Poziom 11  

No wiem wiem , ale chciałem sprawdzić .

0
  • #17 23 Sie 2012 13:09
    piolek31
    Poziom 11  

Mam pytanie :
    Po uruchomieniu tego układu wydawało mi się że to silnik "bzęczy" ale jednak się pomyliłem .
    Okazuje się że to triak "bzęczy" . Co zrobić żeby wyeliminować to bzęczenie .
    Czy układ gasikowy do triaka pomoże ?

0
  • #18 23 Sie 2012 21:09
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Normalne zjawisko, będzie lekko go słychać. Gasik pomoże nie tylko w kwestii brzęczenia (bo i on też będzie brzęczał), ale i ogólnie triakowi będzie lżej.

0
  • #19 24 Sie 2012 18:48
    piolek31
    Poziom 11  

ok , dziękuje za odpowiedź .
    Ja myślę dać 100 ohm (1/4W) w szeregu z kondesatorem 100nf , równolegle do A1 i A2

0
  • #20 24 Sie 2012 20:06
    tmf

0,25W to raczej mało. Policz jaką reaktancję ma ten układ. Pamiętaj też, że kondensatory muszą być na napięcie sieciowe - serii X. No i kiepski kondensator też potrafi brzęczeć.

0
  • #21 24 Sie 2012 21:09
    tronics
    Poziom 36  

tmf - nie wiem na ile poprawny ten symulator:
    http://www.falstad.com/circuit/
    modyfikując układ na zasilanie AC 310V 50Hz, C=100nF i R=100Ohm uzyskuję moce rzędu mW. To tak wrzuciłem na szybko, bo nie chciało mi się liczyć impedancji (ale dla tego kondensatora to chyba ładnych parę kOhm).

0
  • #22 25 Sie 2012 11:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Liczenie reaktancji (przy 50Hz) nie oddaje warunków pracy tego układu, reaktancja wyjdzie 31kΩ, ale wartość szczytowa prądu rezystora to nawet kilka A, dlatego daje się rezystory o większej mocy niż 0,25W i nie mogą być metalizowane. Układ gasikowy nie zmniejszy szybkości narastania prądu triaka w chwili włączenia (to właśnie szybkie narastanie prądu jest przyczyną hałasu), do tego celu daje się dławik który też lubi brzęczeć.

0
  • #23 25 Sie 2012 18:45
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    ale wartość szczytowa prądu rezystora to nawet kilka A

Owszem, właśnie zainstalowałem PSPICE 9.1 (ach te dawne dni ;) ), przy kącie blisko 15 albo 150 stopni rezystor w takiej konfiguracji "łapie" impulsy wydzielając ok 1W, nie chce mi się robić parametrycznej analizy, ale największą moc jaka się wydzieliła to było ~5W (rms) dla 90 stopni kąta opóźnienia załączenia. Dziwna sprawa, bo duety 12Ohm 5W z 100nF X2 to na płytce RC pewnego urządzenia pracującego na 600V/250A spotykam każdego dnia w pracy.

0