Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skład chemiczny gazu w świetlówce

japko1024 18 Lip 2012 13:35 4322 4
  • #1 18 Lip 2012 13:35
    japko1024
    Poziom 17  

Witam. Mam 2 pytania na temat świetlówek:
    1) W USA na świetlówkach zawierających rtęć obowiązkowo umieszcza się jej symbol. Jednak na tych dostępnych w Polsce tego symbolu raczej nie widziałem (jedynie kilka razy z tyłu obudowy niektórych monitorów LCD oraz na lampie bakteriobójczej). Dlaczego nie informuje się klientów o tym niebezpiecznym pierwiastku? Czy istnieją już świetlówki bezrtęciowe nadające się do oświetlenia pomieszczeń (białe, silne światło)?
    2) Czytałem w różnych reklamach o tzw. świetlówkach neonowych, np. takich, które mają obudowy z tworzywa zakończone hakiem i są używane przy naprawie samochodów. Czym są one wypełnione (czy czymś oprócz neonu)? O ile mi wiadomo, sam neon z luminoforem nie daje białego światła, tylko chyba żółte czy pomarańczowe.

• #2 18 Lip 2012 13:43
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Gaz w świetlówkach to Argon pod ciśnieniem około 350-450 Pa. Dodatkowo dodawane są krople rtęci. Pobudzone opary rtęci powodują świecenie właśnie luminoforu. O barwie świecenia decyduje luminofor.
    Co innego w typowych neonach reklamowych.

• #3 18 Lip 2012 15:00
    japko1024
    Poziom 17  

to już wiem. Pytałem o skład chemiczny gazu w tych tzw. świetlówkach neonowych (np. warsztatowych). I nie wiem, dlaczego nie ma informacji o rtęci w świetlówkach, chociaż na wielu produktach w Polsce są symbole szkodliwych pierwiastków (również na niektórych świetlówkach - tylko, że fosforu czy ołowiu). Ale dziękuję za odpowiedź.

• Pomocny post
    #4 18 Lip 2012 20:28
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

W świetlówkach warsztatowych (tych w obudowie z haczykiem i przewodem ze wtyczką), to albo są układy niskonapięciowe, albo jeżeli są na 230V to jest zapłon elektroniczny lub tradycyjny a jedna żyła zasilająca jest przewodu oporowego (zamiast dławika). Budowa jest identyczna jak w świetlówkach np. do opraw sufitowych.
    Skład to argon + pary rtęci. Szczegółowe dane można uzyskać np. u producenta. Też u niego można się dopytać o oznakowanie zwartości rtęci.

• #5 06 Sie 2012 18:28
    japko1024
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedzi. Okazuje się, że z każdą świetlówką należy obchodzić się szczególnie ostrożnie. Mam nadzieję, że na tego typu lampach zaczną pojawiać się obowiązkowe oznaczenia zawartej w niej rtęci.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME