Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor PMOS - Obliczyć prąd drenu

18 Lip 2012 13:43 1810 7
  • Poziom 11  
    Witam, tak jak w temacie mam za zadanie obliczyć prąd drenu $$I_{D}$$ z poniższego rysunku, napięcie progowe $$V_{T}=2V$$, parametr transkonduktancyjny (CµW/L) 0,5mA/V², $$ U_{1}=4V , U_{2}=4 V $$.

Głównie mam problem z tym żeby wyznaczyć $$ U_{GS} $$, bo od tego zależy w jakim stanie pracuje tranzystor i jakiego wzoru użyć. Problem ten mam ponieważ nie znam rezystancji R i w związku z tym nie potrafię wyznaczyć wspomnianego już napięcia $$ U_{GS}$$.
    Z rysunku mogę odczytać, że jest to tranzystor PMOS. $$ U_{DS}=-U_{2} $$. Tylko gorzej z tym napięciem $$ U_{GS} $$.

Proszę o jakąś podpowiedź/wskazówkę.
  • Poziom 21  
    Chyba masz źle narysowany schemat - sprawdź go dokładnie. A co do Ugs - w tranzystorach MOSFET można przyją, że prąd bramki wynosi 0. Tak więc nie zależnie od wartości R, Ugs=U1.
  • Poziom 11  
    Co prawda brzydko narysowałem ten schemat ale jest on dobry (jak na kolokwium). Jednak rzeczywiście coś nie pasuje bo moim zdaniem jeżeli byłby to PMOS to wtedy potencjał drenu jest powinien być mniejszy niż potencjał źródła.. Czyli jak to rozumieć, prąd $$ I_{D} $$ i napięcie $$ U_{2} $$ powinny być ujemne ?
    Jak teraz na ten rysunek patrzę to rzeczywiście dziwnie to wygląda (przynajmniej jak dla laika...), jednakże tak on wygląda.
  • Poziom 6  
    Właśnie szukam jak dobrać rezystor do mosfeta i dokładnie to wpisałem w wuja "jak dobrać rezystor do mosfeta" jest to jeden z pierwszych wyników. Nadal nie wiem jaki rezystor dobrać i po co w takim razie daje się na bramkę mosfeta rezystor jeżeli prąd jest minimalny. Piszę to nie , bo chcę znać odpowiedź i nie chcę mi się szukać informacji , tylko dlatego że na nieco mało daje informacji ten temat , a na niego od razu się trafia jak szuka się info jak w temacie. Proszę aby jeśli kto miły napisał dla potomnych po co ten rezystor i jakie wartości się daje , albo może aby jaki mądry admin skasował temat. Pzdr , Szymon[/film]
  • Poziom 6  
    Chodzi mi o rezystor między bramka a napięciem sterującym MOSFETem
  • Specjalista elektronik
    mechatron97 napisał:
    Chodzi mi o rezystor między bramka a napięciem sterującym MOSFETem

A w ogóle zaglądnąłeś do linka który podałem?
  • Poziom 6  
    Dzięki za link , zdaje mi się że 10R będzie OK , ale również myślę że nie ma to tak dużego znaczenia (jak w temacie z linku) dla sterowania grzałką lutownicy przy 50Hz.