Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall JTM 45 - budowa wzmacniacza

mateusz010 18 Lip 2012 16:04 3390 14
  • #1 18 Lip 2012 16:04
    mateusz010
    Poziom 7  

Witam, jestem nowy na forum i zielony w elektronice tak więc proszę o zrozumienie.

Mianowicie postawiłem przed sobą trudne zadanie zbudowania kopii Marshall JTM 45,
    przeszukałem forum i Google ale nie znalazłem niczego przeciwpotowego jedynie kilka stron z częściami do wzmacniaczy i gotowymi projektami dlatego proszę o dokładny schemat (taki żeby po złożeniu wszystko działało), i listę potrzebnych elementów które będę potrzebował do złożenie wzmaka - przez to że jestem całkiem zielony :cry: , Wzmacniacz chce zbudować na turret boardzie.
    Jest to mój pierwszy wzmacniacz, chcąc zdobyć jakąś wiedzę i doświadczenie postanowiłem zbudować właśnie wzmacniacz.

Postanowiłem że użyje tego niżej zamieszczonego schematu tylko proszę elektroników czy nie ma w nim żadnego błędu i można bez przeszkód go składać
    ,a przy okazji zapytam czy nie wiecie gdzie można kupić trafo do tego wzmacniacza Marshall JTM 45 - budowa wzmacniacza

• #2 21 Lip 2012 21:13
    mateusz010
    Poziom 7  

Mam jeszcze jedno pytanie co do tego czy trzeba zastosować jakiś potencjometr czy cuś takiego aby regulować żarzenie lamp ?

Oraz jakimi lampami można zastąpić ECC83 i KT66

• Pomocny post
    #3 30 Lip 2012 11:59
    sq6kpw
    Poziom 10  

JTM na początek całkowicie odradzam!!! Koszty są naprawdę duże, tak samo jak prawdopodobieństwo, że coś nie wyjdzie. Lepiej zacznij od czegoś małego - Marvel Atom albo Fender Champ. Jak chcesz to mogę Ci wysłać schemat i layout pięciowatowca mojego projektu (ecc82+el84).
    Schemat i layout Champa:
    https://obrazki.elektroda.pl/9891315200_1341958151.gif
    http://www.davidsonamp.com/sf/images/champ5f1layout.gif
    Lampę prostowniczą można ominąć ;) Chyba najprostszy wzmacniacz lampowy.
    A, zapomniałem, co do żarzenia nie trzeba żadnego potencjometru. W zależności od tego jakie masz żarzenie z trafa (3.15-0-3.15 czy 0-6.3) można zrobić symetryzację, ale jeśli nie ma przydźwięków to nie trzeba. Co do zamienników lamp, to po korekcji biasu zamiast KT66 można zastosować EL34 lub (chyba, nie jestem pewien) 6L6/6L6GT. ECC83 to to samo co 12AX7, ulepszona wersja to 7025. Jako zamiennik, po zamianie pinów można stosować rosyjską 6N1P (pisownia polska).

• #4 04 Sie 2012 13:23
    mateusz010
    Poziom 7  

Ok dzięki za wyczerpującą odpowiedz, a co do twojego projektu to chętnie bym go poskładał lecz zabrałem sie już za budowę 45 i mam już trafo, lampy ecc83 i turreta poskładałem, tak więc postaram sie go skończyć. Lecz mam pewien problem mianowicie nie mogę nigdzie kupić podstawek do lamp i gniazd mono jack z funkcją wyłączenia czy jakoś tak (te z 4 pinami) jeżeli by ktoś wiedział gdzie mogę takie coś kupić w okolicach Jasła/Krosna to byłbym wdzięczny, nie wykluczam również kupowania na allegro ale cena przesyłek mnie odstrasza,

• Pomocny post
    #5 04 Sie 2012 21:22
    sq6kpw
    Poziom 10  

Podstawki do lamp i gniazda można kupić zarówno w znanym sklepie internetowym (nie chcę robić reklamy, mogę na pw napisać). I jeszcze co do zamienników ECC83: pomyliłem się, wersja rosyjska to 6N2P (nie 6N1P, jak napisałem wcześniej)

• #6 25 Sie 2012 19:46
    mateusz010
    Poziom 7  

Witam jeszcze raz, mianowicie kupiłem większość części potrzebnych do budowy 45 i mam pewien problem https://obrazki.elektroda.pl/8049320800_1345916645.jpg w tym linku zaznaczyłem z jakim elementem mam problem, bo nie mam zielonego pojęcia co to jest i w jaki sposób jest to połączone. Jeżeli mógł by mi ktoś pomóc był bym bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

• Pomocny post
    #7 25 Sie 2012 21:48
    AnTech
    Poziom 31  

mateusz010 napisał:
    ... bo nie mam zielonego pojęcia co to jest i w jaki sposób jest to połączone. Jeżeli mógł by mi ktoś pomóc był bym bardzo wdzięczny.

Winszuję odwagi. Brać się za taki wzmacniacz bez minimum wiedzy teoretycznej i praktycznej, no no...
    Rzeczony element to w osobliwy sposób namalowany potencjometr montażowy do ustawiania ujemnego napięcia siatek sterujących lamp mocy, a co za tym idzie prądu spoczynkowego tychże lamp.
    Postaraj się o schemat ideowy wzmacniacza. To jest podstawa do wszelkiej działalności w tej branży. Schemat montażowy (leyout) jest rzeczą wtórną.

• #8 25 Sie 2012 22:40
    mateusz010
    Poziom 7  

O wielgachne dzięki, w sumie masz racje ze nie powinienem sie zabierać za wzmacniacz bez wiedzy (ogólnie to nic nie wiem) ale chce przez budowanie różnych rzeczy nauczyć sie budować układy. A propos mam jeszcze jedno pytanie czy nie dało by sie obejść dławika, przez zastosowanie rezystorów i kondensatorów na masie do lamp? czy coś takiego, słyczałem że można tyle ze nie wiem ile w tym prawdy

• Pomocny post
    #9 26 Sie 2012 23:03
    AnTech
    Poziom 31  

Trochę źle zabierasz sie za tę naukę.
    Parafrazując, dzieci w szkole nie uczą się czytać z Quo Vadis tylko z Elementarza.
    Jak już wyżej wspomniano zacznij od prostrzych konstrukcji np Fender Champ. Jak zrozumiesz zjawiska zachodzące przy wzmacnianiu sygnału elektrycznego zaczniesz budować bardziej złozone urządzenie. Inaczej skończy się ciągłym zakładaniem nowych tematów w stylu "Wzmacniacz nie chce działać - pomóżcie". Ale jak tu pomóc skoro konstruktór nie będzie rozumiał wypowiedzi doswiadczonych kolegów?
    Budowa urządzeń lampowych to nie jest składanie klocków Lego. Zdarzają się niespodzianki w trakcie uruchamiania układu i trzeba umieć przeanalizować wyniki pomiarów oraz znaleść rozwiązanie problemu.
    Jak pomiary to i przyrządy pomiarowe. Absolutne minimum to miernik uniwersalny.
    Wskazane jest posiadanie generatora m.cz. i oscyloskopu oraz przyrządu do sprawdzania i pomiarów lamp elektronowych.
    Musisz sobie przyswoić choć trochę ogólnodotępnej wiedzy aby nie pisać takich cudaków:

Cytat:
    A propos mam jeszcze jedno pytanie czy nie dało by sie obejść dławika, przez zastosowanie rezystorów i kondensatorów na masie do lamp?

Niektórzy koledzy budujący wzmacniacze gitarowe rezygnują z dławika na rzecz rezystora powiedzmy 100Ω o obciążalności kilku-kilunastu watów. Zadne dodatkowe rezystory i kondensatory "na masie do lamp" nie są potrzebne.

• #10 27 Sie 2012 15:18
    mateusz010
    Poziom 7  

Masz 100% racji, i może rzeczywiście wezmę sie za teorie :) bo od tego trzeba zacząć.
    I dzięki za poświęcony czas. Jak go złoże i nie będzie działał to sie odezwę :)

• #12 27 Sie 2012 19:43
    mateusz010
    Poziom 7  

Chętnie poczytam, dzięki.

• #13 22 Wrz 2012 01:16
    mateusz010
    Poziom 7  

Nadszedł czas aby zadać kolejne nurtujące mnie pytanie mianowicie:
    Postanowiłem iż zamontuje w Jtm Master Volume i nasuwa sie pytanie, jak? i gdzie podłączyć, ja niestety dopiero sie uczę i pogłębiam swą wiedzę, wiec nie pozostało mi nic innego jak prosić szanownych forumowiczów mądrzejszych ode nie o pomoc.

• #15 22 Wrz 2012 16:01
    mateusz010
    Poziom 7  

Ok w sumie to moze i masz racje ze nie warto sie męczyć, ale zawsze warto wiedzieć

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson