Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia - Zakłócenia CB od świateł LED + HDI

Magik31 23 Lip 2012 18:51 13819 45
  • #31 23 Lip 2012 18:51
    bc211
    Poziom 30  

OK wygląda, że faktycznie pudełko zakłóca nie wiem czemu nie weźmiesz do ręki ręczniaka jedź na normalny zakład, gdzie zlokalizują czy to wychodzi z pudła czy idzie po kablach, albo nie wiem...może pożycz od kogoś antenkę helikalną od ręcznego radia, która odbiera prostopadle do własnej osi i wyśmienicie nadaje się do takich spraw, i podłącz ją do swojego radia

• #32 23 Lip 2012 21:30
    Magik31
    Poziom 8  

podłączyłem masę z baterii do pudełka - brak reakcji, do kabla masowego zasilacza - brak reakcji, wyciągnąłem pudełko na kablach ku ziemi (za reflektory) - brak poprawy, podłączyłem masę z maską (zdrapałem lakier na języku maski) - brak reakcji, podłączyłem masę do wtyku antenowego - brak reakcji

• #33 23 Lip 2012 22:07
    telbod
    Poziom 31  

Odłącz zacisk minusowy od radia, Jeżeli radio działa to znaczy że masz masę.....od anteny.

• #34 23 Lip 2012 22:11
    Magik31
    Poziom 8  

i to dobrze czy zle bedzie?

• #36 23 Lip 2012 22:17
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie koniecznie.
    Większość CB ma chassis odizolowane od "-"
    Michał

• #37 23 Lip 2012 22:36
    Magik31
    Poziom 8  

Wszędzie piszą że to wtryski sieją w HDI - tylko ich bym chciał się pozbyć - ledy juz przeboleje. Aczkolwiek dzwoniłem do firmy która sprzedaje filtry róznego rodzaju np ferytowe. Facet ma sprawdzić pewień filtr za 200 zł na podobnym zasilaczu siejącym.

Michał a tych filtrów NB/ANL już bardziej podkręcić się nie da ?

• #38 24 Lip 2012 18:16
    Magik31
    Poziom 8  

Nie poddaje się - po nocy googlowania dowiedziałem się że w systemach common rail jest jeden elektrozawór na magistrali wysokiego ciśnienia i to on powoduje buczenie - sygnał zakłóceń jest stały - jeśli nadawca ma silniejszy sygnał od sygnału zakłóceń to buczenia nie słychać - co potwierdzam. Dziś jeszcze to potwierdzę wykonując hamowanie silnikiem (odcięcie elektrozaworu).

Producenci są zobowiązani do ochrony elektromagnetycznej ale... cywilna homologacja w zakresie EMC nakazuje pomiary emisji OD 30 MHz wzwyż. Czyli jeśli dobrze myślę powyżej zakresu CB

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

Chyba się wybiorę do warsztatu elektronicznego - sprawdzenie co sieje 150 zł (w sierpniu) no i potem jeśli to możliwe naprawa. Jeśli to ECU to nie ma możliwości nic zrobić.

Może przy okazji wątku ktoś z doświadczenia i wiedzy poda jakie cb ma najmocniejsze filtry NB/ANL

Dodano po 3 [godziny] 20 [minuty]:

hamując silnikiem - zakłócenia całkowicie znikają

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Zakłócenia - Zakłócenia CB od świateł LED + HDI

tak wygląda przetwornica po otwarciu - owinąłem folią aluminiową z 5 razy przetwornice, i tyle ile moglem kabli + złączyłem kabelkiem z baterii (-)

brak efektów, niby philips ale widać że to jednorazówka bo jak coś trzaśnie to jest czymś zalane i nic się nie da zrobić

• #39 24 Lip 2012 22:09
    SP5IT

18 Lip 2012 20:09 napisałem w czym problem. Podałem równiez rozwiązanie.
    M

• #40 25 Lip 2012 03:03
    bc211
    Poziom 30  

Widać co poniektórych drażni, że można dojść samemu co jest, czegoś się nauczyć i poeksperymentować.
    Nie wolno podsuwać sobie ciekawych zagadnień, pytać i za dużo gadać, bo ktoś inny podłapie i zacznie na tym zarabiać.
    Cóż lepiej narażać klienta na koszta jak liczy się prestiż i kasa żałosne a szkoda, bo zapowiadał się ciekawy temat.

• #41 25 Lip 2012 08:04
    Magik31
    Poziom 8  

Co masz na myśli kolego w swoim poście ?? z tą przetwornicą na LEDy to wiem że trzeba zrobić nową tylko kto takie coś stworzy :(....
    Dostałem e mail od firmy która sprzedaje filtry i pierścienie ferytowe - o to treść:
    Jak obiecałem przeprowadziłem kilka testów z filtrami i ferrytami. Obiektem testowym było niemarkowe radio CB, a źródłem zakłóceń był zasilacz nawigacji GPS oraz przetwornica 12V/230VAC (100W). Moje spostrzeżenia są następujące:

1) Filtr FN2070-6-06 podłączony na wejściu CB-radio dał zaskakująco słabe rezultaty w przypadku małej przetwornicy zasilacza GPS. Jego wpływ był zauważalny, choć liczyłbym na coś więcej. Dużo lepiej sprawił się filtr niwelując zakłócenia pochodzące z dużej przetwornicy 12V/230V.

2) Lepsze rezultaty dało zastosowanie na kablu zasilającym CB-radio pierścienia ferrytowego z przewodem przeplecionym 10-cio krotnie przez pierścień. Dało to dobre rezultaty w przypadku małej przetwornicy zasilacza GPS. Zakłócenia z przetwornicy sieciowej (12V/230VAC) pomimo zastosowania ferrytu były słyszalne w CB-radiu.

Wnioski:
    1) W przypadku zakłóceń pochodzących z zasilacza LED, o mocy podobnej do zasilacza nawigacji GPS, lepszym wyjściem będzie zastosowanie rdzenia ferrytowego z maksymalnie dużą ilością zwojów "zaplecionych" na rdzeniu.
    2) W przypadku zakłóceń pochodzących od silnika nie mam żadnych doświadczeń jakiego typu mogą to być zakłócenia i które z poniższych rozwiązań (ferryt lub filtr) będzie najlepsze.

Panowie będę wdzięczny za pełne posty nawet jak się powtarzacie z rozwiązaniami a nie skróty myślowe - nie każdy jest elektronikiem.

Wertując setki postów w tym na elektrodzie w podobnych problemach - praktycznie nie ma podanego rozwiązania problemu

• #42 30 Lip 2012 05:28
    bc211
    Poziom 30  

Plastiki maluję farbą z domieszką aluminium proste i skuteczne. W ręczniakach CB maluję też pakiety aku. od środka żeby była lepsza masa w.cz.
    Takie ferryty to ściema - zawsze - już lepiej zaekranować kable i z obu stron połączenia do karoserii jak najkrótsze (to arcy-ważne)
    ...a jeszcze lepiej naciąć ekran w kilku miejscach i uziemić nacięcia bezpośrednio i zabezpieczyć, bo wilgoć w krótkim czasie zeżre kable

Kiedy weźmiesz tego ręczniaka, żeby 'przejechać' po aucie - przecie w normalnym zakładzie, czy ZURC-ie użyczą radyjo bez problema...

Weź się w garść

• #43 09 Cze 2014 23:49
    aszczupal
    Poziom 9  

Witam !
    Mam analogiczny problem, ale po kolei.
    VW Passat B6 z fabrycznymi światłami Xenon (D1S).
    radyjko Harry II + Sirio Carbonium pracujące idealnie.
    Dzisiaj odebrałem samochód od elektryka po założeniu świateł dziennych (Philipsy DayLight 4) . te LED'y założyłem bo "niemiec" nie zaprojektował świateł do pracy ciągłej... odbłyśniki w reflektorach są plastykowe i domyślacie się co się z nimi dzieje...ale to inna sprawa..
    Przy włączonych DRL'ach ciągłe zakłócenia w radiu. ASC sobie z nimi radzi, ale jednocześnie odcina większość transmisji.. Oczywiście po włączeniu "mijania" wszystko znowu jest OK.
    kable od przetwornicy LED do akumulatora to ok. 30 cm (nie da się krócej)
    Powiecie przetwornica ?... OK, ale za słaby jestem aby coś takiego samemu poskładać, a i jeszcze przydał by się automat wyłączający.
    W weekend sprawdzę jakie zasilanie podaje przetwornica (LED ma 4 diody) , może ktoś będzie miał jakiś pomysł...
    Czy filtry..i ekran.. (np. ekran na zasilanie przetwornicy, rdzeń ferrytowy na zasilanie CB ?) mają jakiś sens ?
    Dodam że światła dosyć dobrze świecą , i nie chciał bym ich oddawać..

pozdrawiam
    Adam

• #44 10 Cze 2014 08:33
    SP5ANJ

Witam.

aszczupal napisał:
    Dzisiaj odebrałem samochód od elektryka po założeniu świateł dziennych (Philipsy DayLight 4) .

Cytat:
    Przy włączonych DRL'ach ciągłe zakłócenia w radiu.

Jeżeli przed montażem "świateł" było OK to oddaj do tego samego "fachowca" aby poprawił co zepsuł z adnotacją, że te światełka powodują zakłócenia elektromagnetyczne (głównie przetwornica).

Cytat:
    Powiecie przetwornica ?... OK, ale za słaby jestem aby coś takiego samemu poskładać

Ale to przecież nie jest Twoją winą, że "fachowiec" zainstalował/dał jakiś szmelc zakłócający rodem z Chin.

Cytat:
    Czy filtry..i ekran.. (np. ekran na zasilanie przetwornicy, rdzeń ferrytowy na zasilanie CB ?) mają jakiś sens ?

NIE.
    Oddać autko do tego co popsuł i żądać właściwej (niezakłócającej) przetwornicy. :!:

Cytat:
    Dodam że światła dosyć dobrze świecą , i nie chciał bym ich oddawać..

Wybór należy do Ciebie - ładne światełka czy brak radia.

Pozdrawiam.

• #45 11 Cze 2014 01:05
    aszczupal
    Poziom 9  

@SP5ANJ

Taak. tylko że ten zestaw to ja osobiście zakupiłem... :cry:
    elektryk go tylko zamontował....
    i wcale nie był najtańszy.. a to że chiński (na opakowaniu stoi "Made in EU" ) , teraz ciężko coś nabyć "nie chińskiego" z elektroniki użytkowej.

W każdym razie dzięki...
    pozdrawiam
    Adam

• #46 01 Sie 2014 22:22
    Karol966
    Poziom 30  

Montowałem do dwóch różnych modeli lamp (zarówno właśnie takich philips'a jak i tańszych o połowę ale i nie najtańszych chińskich) najprostszy regulator prądu (bo tak się steruje diodami - prądem a nie napięciem). Mowa o klasycznym liniowym regulatorze prądu na LM317. Układ składa się ze stabilizatora za 1.2zł + jednego rezystora (u mnie dwóch równolegle podłączonych by dopasować prąd). Za pomocą kalkulatora internetowego: http://diyaudioprojects.com/Technical/Current-Regulator/ dobrać można rezystor tak by np prąd wyniósł 350/ 700mA ( u mnie było 5 diod, 2+rezystor oraz 3 równolegle czyli skoro miały po 1W to pobierały każda 350 mA. Zdaje się aby poprawić ich żywotność ustaliłem prąd max 400-500mA (nie pamiętam) choc teoretycznie jest to niższy prąd niż dopuszczalny dla każdej z diod to świecą nadal wyraźnie jasno.

Ten układ nie jest przetwornicą - minusem jest to, że ma straty liniowe energii zamienianej na ciepło. Za to nie generuje żadnych zakłóceń bo nie jest przetwornicą ;) . Osobiście pobawiłem się tak, że stabilizatory subtelnie upakowałem w aluminiowych obudowach lamp będących radiatorami. Teraz to samo czeka mnie przy kolejnych dwóch/ trzech zestawach.

PS. Straty energii można łatwo obliczyć, W przybliżeniu dla prądu 0.5A dla lampy będzie to 2-2.5W - to już nieco się grzeje ;)