Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gramofon Numark TTX - buczenie zasilacza- wymiana? jaki wstawić?

maciek.rzepinski 18 Lip 2012 17:33 1967 8
  • #1 18 Lip 2012 17:33
    maciek.rzepinski
    Poziom 8  

Witam. Z góry proszę o wyrozumiałość.

Mam 2 gramofony Numark TTX. Z jedynym jest mały problem- wszystko działa, ale słychać buczenie zasilacza w głośnikach (nie zagłusza muzyki, ale przeszkadza). Sprawdziłem już igłę, wkładkę, ramię, wieżyczkę itd.

Okazało się, że igła przenosi dźwięk wydawany przez zasilacz (znajdujący się pod talerzem). Już po włączeniu gramofonu słychać lekkie buczenie (wystarczy przyłożyć ucho do gramofonu). Tego buczenia nie słychać na głośnikach dopóki nie położę igły na płycie. Sprawę załatwiłaby wymiana transformatora. Problem w tym, że kosztuje on około 90 zł.

Teraz moje pytanie- czy warto szukać zamiennika? Jak się za to zabrać? Czy wymiana jest konieczna? Czy mogą się uszkodzić jakieś inne elementy gramofonu jeśli szybko nie wymienię tego elementu? :?:

Jedyne oznaczenia jakie znalazłem na zasilaczu to:
    TF66031603YH
    YIN NAN
    YN04153-1
    20060208

Będę wdzięczny za każdą pomoc- muszę mieć sprawny sprzęt już za kilka dni.

0 8
  • Pomocny post
    #2 18 Lip 2012 19:13
    oj
    Poziom 42  

Z opisu wynika, że jest to buczenie pochodzenia mechanicznego z transformatora sieciowego.

Sprawdzić należy, czy nie poluzowały się jakieś gumy na którym powinna cała płytka zasilacza stać lub czy zasilacz nie jest czasem przeciążony np. uszkodzeniem kondensatorów, itp . Chyba, że poluzowały się blachy transformatora

0
  • #3 18 Lip 2012 19:25
    maciek.rzepinski
    Poziom 8  

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli to blachy to jedynym wyjściem jest wymiana lub zalanie transformatora tak, żeby wypełnić przestrzeń między nimi? Da się coś takiego zrobić domowymi metodami? Transformator jest obudowany, ciężko by było się do niego dostać. Rozkręcę jeszcze raz gramofon i obejrzę wszystko dokładniej.

To znaczy, że to buczenie nie jest wywołane uszkodzeniem transformatora, które mogłoby zniszczyć inne elementy gramofonu?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Lip 2012 19:39
    oj
    Poziom 42  

Buczenie może być przyczyną przeciążenia transformatora o czym wspomniałem i w skrajnym przypadku może dojść do spalenia transformatora lub zadziałania bezpiecznika termicznego, który jest/może być w środku.

Jeżeli ten transformator jest w plastikowej obudowie to on jest zalany żywicą i nie powinien buczeć chyba jak wyżej napisałem.

Nie wiem jak zabudowany jest ten zasilacz ale można odłączyć elektronikę od transformatora i zobaczyć czy sam bez obciążenia buczy

0
  • #5 18 Lip 2012 20:45
    maciek.rzepinski
    Poziom 8  

Czyli zdemontować go z gramofonu i podłączyć sam bez obciążenia do prądu?

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lip 2012 21:31
    oj
    Poziom 42  

Nie mogę znaleźć schematu do niego.

Tu jest zdjęcie ale nie wiem czy to ten model:
    gramofon Numark TTX - buczenie zasilacza- wymiana? jaki wstawić?

Ta wiązka 4 /nieb/brąz/ przewodów, która dochodzi do dużej prostokątnej płytki /blok zasilacza/. Ze zdjęcia wynika, że te przewody to wyjście transformatora (napięcie symetryczne ) i tą trzeba by rozłączyć.

Zostanie goły transformator.

0
  • #7 18 Lip 2012 21:44
    maciek.rzepinski
    Poziom 8  

To ten model albo bardzo podobny. Czyli jeśli to odłączę to nic się nie uszkodzi? Gramofon nie może być uruchamiany ze zdjętym talerzem- palą się czujniki przy talerzu. Jutro rozkręcę ten gramofon- a to jest wyjątkowo czaso- i pracochłonne. Może zmierzyć parametry (prąd i napięcie) prądu wychodzącego z transformatora? Jeśli tak to jak to zrobić? Może znając je mógłbym znaleźć jakiś tańszy zamiennik? Czy to, że gramofon może pracować na zasilaniu 115 V lub 230/240 V może mieć jakiś wpływ? Oczywiście mam ustawiony przełącznik na 230/240. Ale czy ten przełącznik nie wpływa jakoś na to buczenie?

0
  • #8 18 Lip 2012 23:28
    oj
    Poziom 42  

maciek.rzepinski napisał:
    Czyli jeśli to odłączę to nic się nie uszkodzi?

Ze zdjęć wynika, że ten gramofon zasilany jest zwykłym transformatorem; podejrzewałem, że może być zasilany z zasilacza impulsowego ale ze zdjęcia wynika że nie. Przy normalnym transformatorze odłączenie nic nie zepsuje - nie będzie zasilana elektronika. Mimo tego przydała by się serwisówka, bo z tego zdjęcia nie widzę czy z transformatora wychodzą te 4 przewody, czy więcej.

Pomiary; potrzeba by rozebrać drugi gramofon dla porównania a teraz jest to bez sensu.

Normalnie przełącznik "115 V lub 230/240 V" nie wpływa na "buczenie" może tylko nie kontaktować

Poza tym dziwny gramofon, że zdjęcie talerza uszkodzi cewki napędowe silnika liniowego

0
  • #9 20 Lip 2012 20:16
    plusssztomtom
    Poziom 12  

Mam trupa ttx i z dobrym trafem.... jak cos prosze sie odezwac

0