Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARISTON CLAS 24FF - err 607

michał korzeniewski 18 Jul 2012 18:44 11072 9
Automation24
 • #1
  michał korzeniewski
  Level 2  
  Witam

  Jestem użytkownikiem kotła gazowego typu C firmy ARISTON CLAS 24FF od 2,5 roku. Od kilku dni mam jednak wielki problem. Po włączeniu zasilania elektrycznego kotła wyświetlacz pokazuje błąd 201, a po odkręceniu wody w kranie pokazuje błąd 607 i nie grzeje wody (ani bieżącej, ani c.o.). Zauważyłem, że gdy kocioł jest podłączony do sieci (nie ważne czy jest włączony, czy wyłączony) cały czas działa wentylator. Pewnie to jest problemem, bo błąd 607 oznacza:"Presostat spalin ON wentylator OFF".

  Metodą doświadczalną odkryłem jak zagrzać wodę ale nie to jest docelowym rozwiązaniem mojego problemu... Wyłączam kocioł z sieci - odłączam żyłę zasilającą wentylator - odkręcam wodę - podłączam kocioł do sieci - włączam kocioł ON - podłączam żyłę zasilającą wentylator. Po tych czynnościach kocioł grzeje wodę, jednak gdy zakręcę kurek i ponownie go odkręcę kocioł wody już nie grzeje, a wentylator nie wyłącza się (a po zakręceniu kurka powinien).

  Nie wiem co dokładnie jest przyczyną takiego NIE działania kotła. Serwisant stwierdził, że należy wymienić płytę główną (koszt ok. 900zł). Jak już wcześniej pisałem jest to nowy kocioł i nie chciałbym wydawać na naprawę połowę jego wartości.

  Zastanawiam się czy jest możliwa wymiana jakiejś uszkodzonej części (stycznika czy czegoś innego) na płycie sterującej zamiast inwestować w nową lub czy jest jakiś inny znany Wam sposób rozwiązania tego problemu.  Pozdrawiam
  Michał Korzeniewski
 • Automation24
 • #2
  Andrzej Justek
  Level 14  
  Serwisant mówi prawdę uszkodzona jest płyta elektroniczna.
  Dokładnie na płycie elektronicznej ma zwarte styki przekaźnik sterujący wentylatorem.
  Trzeba wymienić ten przekaźnik będzie trochę taniej.

  Przekaźnik kosztuje kilkanaście złotych ale trudno go dostać musisz popytać w sklepach elektronicznych typ przekaźnika HF43F na 24V napięcia zasilania.

  Dobra lutownica i odsysacz cyny zalecany.


  Pozdrawiam

  Powodzenia
 • Automation24
 • #3
  -west
  Heating systems specialist
  Panie Andrzeju, nie boi się Pan naprawiać płyt w kotłach? A jak po takiej instrukcji ktoś wymieni coś co ma wpływ na bezpieczeństwo? I co wtedy? Do kogo zapuka prokurator?
 • #4
  Andrzej Justek
  Level 14  
  Wymiana przekaźnika, którego styki mają zwarcie na dokładnie taki sam nie wpływa na bezpieczeństwo działania urządzenia pod warunkiem, ze ten który się tego podejmuje wie co robi.
  Kolega pyta tylko co powoduje w jego kotle taki problem, więc mu odpowiedziałem.

  Zrobi co będzie chciał.
 • #5
  michał korzeniewski
  Level 2  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Spróbuję wymienić ten przekaźnik (oczywiście nie samemu, bo nie jestem elektronikiem a elektrykiem). Jeżeli to nic nie da to trudno trzeba będzie wymienić płytkę.
  Panie west rozumiem, że to ku przestrodze ale jeżeli spali się Panu bezpiecznik w rozdzielnicy to wymienia Pan całą czy tylko jeden bezpiecznik?
 • #6
  Andrzej Justek
  Level 14  
  Na pewno pomorze.

  Pozdrawiam

  Moderated By serwisant73:

  Udzielam koledze ostrzeżenia za propagowanie na forum ideii samodzielnych napraw płyt sterujących kotłów gazowych. Płyty te posiadają wydane przez odpowiednie , uprawnione do tego instytucje certyfikaty bezpieczeństwa i zabroniona jest jakakolwiek ingerencja w nie. Na forum znajduje się informacja o tym, iż takie zachowanie tutaj będzie odpowiednio ,,nagradzane".

 • #7
  matistop
  Level 2  
  Witam. Mam podobny problem. Ten sam kocił ARISTON CLAS 24FF. Usterka polega na tym, kiedy włączam do gniazdka zapalają się na dwie sekundy lampki, / na wyświetlaczu nic nie pokazuje. wszystko gaśnie - tylko huczy coś. Tego samego dnia pralka również przestała działać. Czy to poleciała płyta - czy może przekaźniki napięć? i wystarczy je wymienić.
 • #8
  michał korzeniewski
  Level 2  
  Witam
  Mam jeszcze jedno pytanie... gdzie można dostać taki przekaźnik? bo od paru dni dzwonię po różnych sklepach w całej Polsce i nie mogę takiego (lub zamiennika) dostać

  pozdrawiam
  Michał Korzeniewski
 • #9
  Andrzej Justek
  Level 14  
  W każdym sklepie z automatyką przemysłową lub elektronicznych na zamówienie.

  Ja będę miał za około 2 tygodnie.

  A.J.
 • #10
  guziec14
  Level 9  
  witam wszystkich mam podobny problem z aristonem 24ff, piec grzeje grzejniki, ale wody bieżącej nie, wogle sie w tedy nie załancza,a co jest naj dziwniejsze nie wyskoczył mi żaden błąd,