Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesyłanie danych na odległość 1km

18 Lip 2012 18:51 2687 13
 • Poziom 14  
  Witam.
  Chciałbym się Was zapytać, jak w najprostszy sposób można przesyłać dane na odległość 1km w linii prostej(wg mapy internetowej). Na początku może zaznaczę, że nadajnik i odbiornik będą miały widoczność optyczną. Ale do rzeczy:
  Mam do przesłania dwie liczby. Pochodzić one będą z mikroprocesora AVR a więc w jaki sposób z niego "wyjdą" można rozwiązać programowo (np. binarnie). Te dwie liczby muszę w najprostszy sposób przesłać na odległość 1km i tam odebrać. Odebrane mogą potem trafić znowu do AVR (na końcu mają być odebrane na komputerze)
  A więc pytanie w jaki sposób najłatwiej jest to zrealizować? Czy może coś z modulacją sygnału czy coś innego? Dane nie są tajne, więc nie muszą być zabezpieczone. Szybkość transmisji w zasadzie dowolna.
  Czy takie coś jest legalne, czy trzeba mieć jakieś zezwolenie?
 • Poziom 24  
  Radiowcy Ci powiedzą pewnie że od jakiejś mocy nadajnika trzeba mieć zezwolenie, ale i pasmo częstotliwości też musisz jakieś dozwolone zachować.
  Jedną z bezkonfliktowych i prostszych chyba metod jest komunikacja optyczna. Dla jakichś prostych amatorskich zastosowań. Metoda z czasów Atari i wgrywania programów z magnetofonu kasetowego: dwa stany - wysoki H i niski L, reprezentowane przez dwie częstotliwości odtwarzane przez magnetofon były filtrowane przez dwa filtry zmieniające te częstotliwości na stany logiczne H i L. To były czasy ...
  Więc jeśli się widzą ( nadajnik i odbiornik ) to jest to jedna z prostrzych metod. Jako nadajnik można zastosować chyba wskaźnik laserowy.
 • Poziom 14  
  Właśnie na takiej prostocie by mi zależało, niestety nie komunikacja optyczna. W prawdzie komunikacja będzie jednokierunkowa, lecz nacelować wskaźnikiem na odbiornik z 1km byłoby naprawdę trudne a dodatkowo nadajnik będzie umieszczony na maszcie, który pod wpływem wiatru jak wiadomo się odchyla i już byłby problem.
 • Poziom 12  
  Na wejście radiotelefonu PMR puść dwa tony o różnych częstotliwościach Jeden do synchronizacji a drugi dane. Po stronie odbiorczej wystarczy te tony odfiltrować od siebie poddać detekcji i puścić na AVR
 • Poziom 14  
  Jakieś rozwiązanie jest, ale wydaje mi się dość kosztowne jak na przesył takich danych. Nie idzie tego rozwiązać inaczej?

  A jak z zasięgiem jakiejś "aparatury RC" z zdalnie sterowanego helikoptera? Nadajnik ma antenę ponad 1m i z tyłu jest naklejka, że pracuje na 27,145MHz. Ale mało prawdopodobne, żeby uzyskać taki zasięg.
 • Poziom 12  
  Zasięg podobny do zabawkowego Walkie- Talkie wszystko zależy od anteny. Lepszym rozwiązaniem było by wykorzystanie aparatury 433Mhz. Są gotowe moduły, antena kierunkowa była by niekrytycznych rozmiarów. Po stronie odbiorczej również kierunek. Może by 1km poszło.
 • Poziom 40  
  Jak tylko 2 cyfry i prędkość dowolna - najtańsze PMRki 446MHz plus MT8880.
 • Poziom 14  
  Mógłbyś podać jakie to dokładnie moduły, bo na 433MHz jest tego sporo. Czy taka antenę kierunkową na 433MHz idzie wykonać samemu, ewentualnie jakie są jej koszta (nigdzie nie znalazłem) :(
  Co do PMR-ek już pisałem, że trochę kosztowne. W cenie nawet najtańszych dostałbym prawie dwa routery wi-fi co dałoby jeszcze większe możliwości - w zasadzie teraz rozważam te dwa rozwiązania wi-fi(nie wiem, czy bez anten kierunkowych uda się na tą odległość) lub właśnie moduł z 433MHz ( i te chciałbym spróbować najpierw).
 • Poziom 28  
  http://sklep.avt.pl/c/pl/177_637/1/2/0/long/transmisja+bezprzewodowa.html - tu fajna lista. Oczywiście możesz poszukać w innych sklepach - chodzi mi tylko o możliwości. Jeśli znajdziesz odbiorniki o podwyższonej czułości powinieneś załatwić 1km bez problemu. Jeśli zastosujesz anteny kierunkowe YAGI na pasmo 70cm to jakość sygnału niezmiernie wzrośnie... mi udawało się robić łączności na 20mW na odległościach ok 40km ( z tym, że anteny się "widziały")
 • Poziom 14  
  40km przy 20mW to mi wystarczyłby nadajnik 10mW :) Ponawiam pytanie, czy idzie taka antenę kierunkową wykonać samemu? Wspominałem już, że odbiornik i nadajnik będą się widziały.
 • Poziom 30  
  21 kanał TV to około 470 MHz. Proponuję do pierwszych prób użyć anteny Yagi na kanały UHF, np http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-69_A1112.htm
  albo jeszcze lepiej http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_cdma-5_400-470_mhz_5_m_przewodu_wtyk_tnc_A6905.htm
  Ta druga wg charakterystyk powinna być super na pasmo 433 MHz / 70 cm.
  Przy takich cenach nie ma sensu samoróbka.
 • Poziom 36  
  mk_gry napisał:
  Lepszym rozwiązaniem było by wykorzystanie aparatury 433Mhz.
  Dla kogo lepszym ? Dla chcących za wszelką cenę sprzedać śmieci i z innych krajów...

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2168895& (tam linki !)

  Przy sporadycznym użytkowaniu ew. można wykorzystać radiotelefony:
  - PMR446MHz - w plastykowej obudowie na maszcie, bo oficjalnie są tylko z wbudowaną anteną ;)
  - CB27MHz - anteny mogą być dowolne, ale zakłóceń dużo i mądra komunikacja potrzebna
  - Z zezwoleniem na konkretną częstotliwość w paśmie 160MHz lub 450MHz i konkretne egzemplarze -> patrz "licencja Navcomm"

  Przy transmisji systematycznej lepiej jednak zastosować gotowe moduły TRX na 868MHz (byle nie AM ani superreakcyjne, powinna też być możliwość wyboru częstotliwości). Anteny kierunkowe na 868MHz są w sprzedaży, a lepsze mogą być robione na zamówienie.

  PS: amatorskie optyczne łącze na 1km jeżeli brak przeszkód, to od lat już nie jest nic nadzwyczajnego, np. :
  http://ronja.twibright.com/
  http://www.modulatedlight.org/
 • Poziom 28  
  tu masz opisy anten na 433MHz

  http://www.dxzone.com/catalog/Antennas/70cm/

  Poczytaj o tych gotowych modułach radiowych - jako odbiornik trzeba zastosować bdb płytkę
  Miłego eksperymentowania.