Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bzyczenie po podłączeniu komputer - wzmacniacz

JKowalczyk 18 Lip 2012 23:21 1487 12
  • #1 18 Lip 2012 23:21
    JKowalczyk
    Poziom 2  

Połączenie karta zewnętrzna (Silverstone EB01) - wzmacniacz (unitra AT9100) powoduje "bzyczenie" o bardzo wysokiej częstotliwości. Da się słuchać, ale nie bez uczucia upierdliwości. Co ciekawe efekt występuje tylko po połączeniu urządzeń długim (10 m) kablem (prolink 2rca/2rca), w przypadku połączenia kablem długości 1,5 m, bzyczenie znika. Zakłócenia przybierają na sile w zależności od częstotliwości i głośności odtwarzanego dźwięku.
    Zarówno komputer, jak i wzmacniacz podłączone są do przedłużaczy z uziemieniem.
    Zmiana kabla nie przyniosła żadnych zmian. Bezpośrednie połączenie tej długości kablem głośników komputerowych także powoduje bzyczenie.
    Jakieś pomysły? Czy może być to kwestia (nie najlepszej przecież) karty? Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

0 12
  • #2 19 Lip 2012 10:33
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Moim zdaniem jednak przewód sygnałowy, skoro na 1,5m jest dobrze.

Zamiast komputera podłącz inne urządzenie na tym długim przewodzie i zobacz czy dzieje się podobnie.

0
  • #3 19 Lip 2012 11:31
    JKowalczyk
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Niestety, to najwidoczniej nie kwestia kabla - jak podłączyć magnetofon tym kablem, to nie brzęczy.
    Dodam, że brzęczenie z karty ma miejsce nawet gdy komputer jest wyłączony, wystarczy, że jest podłączony do zasilania.

0
  • #4 19 Lip 2012 14:55
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Nie koniecznie kolego. Możliwe, że magnetofon ma minimalnie przemieszczone piny, a same wtyczki przewodu nie są idealne. Wiem - prolink robi okablowanie nienajgorszej jakości. Proponuje jeszcze poszukać przyczyny w kablu - może kłopot ekranowania jakiś jest. poszukaj innego 10m przewodu i podłącz. Sprawdx też styki w gniazdku komputera.

Jesli kabel to jack 3.5mm na 2xRCA to przyjrzyj się uwaznie wtyczkom typu JACK i porównaj w obu przewodach - możliwe że główka jest w jednym przypadku węższa w drugim nieco cieńsza. Spróbuj równiez obrócić wtyczkę wpięta w komputer - jakiś brak styku miejscowy?
    Ewentualnie możesz tez jesli bzyczy delkatnie poruszać przewodem na całym odciknu - kawałek po kawałku lekko go naginając -> jesli przestanie bzyczeć to powinno to wskazać uszkodzenie.

0
  • #5 19 Lip 2012 16:23
    JKowalczyk
    Poziom 2  

Przed prolinkiem korzystałem z przewodu dużo gorszej jakości (także 10 m), będąc przekonanym, że zakłócenia powstają na kablu, wymieniłem na prolink, jak się okazało, bezskutecznie.

Kabel to 2rca na 2 rca, wyjście z karty jest czinczowe.

Zaginanie kabla nic nie przyniosło. Odkryłem jednak, że wyjęcie dowolnego z czterech wtyków (a więc nieważne po której stronie kabla) usuwa uciążliwe brzęczenie (oczywiście kosztem utraty jednego, wybranego kanału).

W najbliższym czasie spróbuję pożyczyć skądś inną kartę zewnętrzną - dam znać, z jakim rezultatem.

0
  • #6 19 Lip 2012 16:59
    matis057
    Poziom 33  

Ja znam pewną receptę która pomaga się pozbyć wielu problemów "bzyczenia".
    Uziemić wzmacniacz i uziemić komputer.

0
  • #7 19 Lip 2012 17:37
    pilsud4
    Poziom 7  

Zakłócenia mogą występować też wtedy gdy w gniazdku sieciowym w ścianie jest połączone zero robocze z zerem ochronnym czyli N z GND . Bo w tym wypadku te zakłócenia przenoszone są z zasilacza który jest w komputerze ... To tak z własnego doświadczenia ...

0
  • #8 19 Lip 2012 17:56
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spróbuj podmienić zasilacz komputera na lepiej wykonany. W większości tańszych w miejscu na filtry są tylko zworki.

0
  • #9 20 Lip 2012 15:33
    JKowalczyk
    Poziom 2  

matis057 napisał:

To znaczy, że nie wystarczy rozgałęziacz z bolcami? Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne.

pilsud4, niestety to o czym piszesz, to dla mnie czarna magia.

LordBlick - nie mam finansowej możliwości, żeby tak wymieniać sobie zasilacze.

Zrobiłem natomiast inną rzecz, i jest to rozwiązanie przynajmniej tymczasowe - ważne, że skuteczne (mam nadzieję, że nie niezdrowe dla przewodów czy, nie daj Boże, urządzeń?) - jeden kanał puściłem na jednym kablu, a drugi na drugim (a więc 2x2 wtyki, po dwa z każdego kabla, są niepodpięte) i nie ma żadnych zakłóceń. Niemniej będę chciał jeszcze sprawdzić, jak to będzie po zmianie karty, więc dam jeszcze znać.

Tak czy inaczej jestem wdzięczny za każdego posta, chłopaki - dzięki!

0
  • #10 20 Lip 2012 19:17
    matis057
    Poziom 33  

JKowalczyk napisał:

To znaczy, że nie wystarczy rozgałęziacz z bolcami? Przepraszam, jeśli pytanie jest banalne.

Rozgałęźnik z bolcami ale do tego jeszcze musisz mieć uziemienie w gniazdku czyli też bolec podpięty do uziemienia albo wyzerowany. ;)

0
  • #11 21 Lip 2012 02:36
    d-t-x
    Poziom 21  

matis057 napisał:

Jak uziemić laptopa? Oryginalny zasilacz, podłączony do porządnej listy "z bolcem" i z filtrem i dalej do gniazdka w ścianie 3-przewodowego (L, N, PE) i też mi "ćwierka". Pewnie to kwestia uziemienia właśnie, ale jak to zrobić przy laptopie?

0
  • #12 21 Lip 2012 09:48
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zamiana L z N też jest możliwa, a w podwójnych gniazdach wręcz pewna. Przy produkcji urządzeń przyjmuje się że PE jest u góry, L po lewej stronie i N po prawej.

0
  • #13 21 Lip 2012 13:01
    d-t-x
    Poziom 21  

Sprawdzałem to oczywiście, zarówno w listwie jak i w gniazdku jest tak, jak powinno być.

0