Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja energetyczna z zabezp. przeciwprzepięciowym a uszkodzenia urządzeń

Tai 19 Jul 2012 00:28 1827 7
 • #1
  Tai
  Level 10  
  Witam. Mam troszeczkę nietypowy problem. Post będzie długi, ale chciałbym dostarczyć max informacji. Sytuacja jest tego typu. Prowadzę działalność telekom - jestem lokalnym dostawcą usług internetowych. Na jednej z głównych lokalizacji - dosyć wysokiej wieży kościelnej mam troszkę antenek i nieco sprzętu - delikatnego. Na moje potrzeby elektryk podprowadził na sama wieże zasilanie 220V, ładnie w rurce, wprost od tablicy na wejściu do budynku. Oczywiście doprowadzony kabel jest 3 żyłowy. Pewnego razu przywaliło w pobliską stację trafo i przyszło takie przepięcie po linii, że korki (starego typu) po prostu przyspawały się do tablicy. Z mojego sprzętu - dużego UPS APC Smart 3000 i innych nie zostało nic... Poprosiłem elektryka, żeby założył mi zabezpieczenie przeciw przepięciowe. Elektryk nie bardzo wiedział co i jak. W końcu jednak zamontował iskierniki firmy Protec. Na głównej tablicy są podpięte 3 szt. model BY-2 (typ B). Po "drodze" do mojego gniazdka na wieży zamontowany jest ochronnik C i dodatkowy bezpiecznik (odległość między tablicą a ochronnikiem C to jakieś 15-20m. Kilkukrotnie przy cudach w sieci energetycznej ulegały uszkodzeniu urządzenia, które były bezpośrednio podłączone do gniazdka na wieży. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni (okres burzowy) z wieży zdjąłem 3 szt. UPSow APC Smart 1000. Prawdopodobnie wszystkie są uszkodzone w ten sam sposób.
  Ponadto wcześniej w ciągu trzech lat padł mi 3-krotnie zasilacz buforowy Cameleon firmy Merawex (fakt mercedes to to nie jest, ale może ma to jakiś związek) W zeszłym tygodniu również go zdjąłem z wieży - uszkodzony układ prostownika (jak zwykle). Panowie podpowiedzcie, co może być nie tak?
  Czy elektryk mógł coś skopać? Wygląda to tak, jakby zabezpieczenia nie spełniały w ogóle swojego zadania, a nawet pogarszały sytuacje... Iskiernik typu C ma wymienny wkład, ale nie widać, żeby się zużył. Gdy ludziom w pobliżu wieży popadały w czasie tych burz różne sprzęty lodówki, telewizory, komuś nawet spaliła się instalacja elektryczna w domu, mnie padały UPSy, a przecież byle co raczej nie jest w stanie ich uszkodzić.... Podpowiedzcie, czego szukać, co może być w tej instalacji nie tak? Wykluczam, żeby coś "przychodziło" od strony urządzeń, bo to one powinny ulegać uszkodzeniu, potem zasilacz buforowy który je zasila a na końcu np UPS. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
  Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i niestety na miejscu też nie mam specjalisty, którego mógłbym się w tej sytuacji poradzić....Czy jest jakieś urządzenie, dzięki któremu można by zarejestrować, co się dzieje w sieci energetycznej, już sam nie wiem...
 • #2
  piter244
  Level 23  
  Poczytaj tutaj.
  http://www.dehn.pl/witamy.php
  A pomiary uziemienia Twój elektryk to zrobił?
  Ochronniki stosuje się trzystopniowo, w złączu, rozdzielni głównej budynku i ostatni stopień np. w rozdzielce na Twoją wieżę. Aby spełniały swoje zadanie musza mieć poprawne uziemienie. Gdy pracowałem dla Centertel polska przy budowie stacji przekaźnikowych to wymagali poniżej 3 ohm.

  Tak bez wizji lokalnej i pomiarów trudno odgadnąć co nie tak u Ciebie.
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To nie jest temat na jeden post. Temat wymaga pogłębionej analizy. A jakie zagadnienia wchodzą w grę, to podaję przykładowo: http://ochrona.net.pl/?page_id=64
 • #4
  telbod
  Level 31  
  Tak na wczoraj, zanim następne urządzenia wymienisz załóż listwę przepięciową. Lepiej ją wymienić lub naprawić niż UPS.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Tai
  Level 10  
  Bronek22 wrote:
  Najważniejsze- jak jesteś zasilany od trafa ? Kablem ziemnym, czy linią napowietrzną.
  Musisz zrobić analizę uszkodzeń ( popytaj serwisanta). Po tym można stwierdzić, jakie bylo przepięcie i jak dlugi był impuls. Bo piorun to krótkie impulsy.
  Czy poszły elektrolity za graetzem ?


  Zasilanie z linii napowietrznej - doprowadzenie tzw. KXem (linka)
  Co do analizy - zapytam, serwisant jeszcze w UPSa nie zaglądał.
  Okiem laika mogę powiedzieć na razie tyle, że UPS podłączony do sieci wydaje z siebie niski buczący odgłos, nie palą się żadne kontrolki na panelu, brak reakcji na przyciski.
  Jak tylko zdobędę jakieś info, dam znać.
 • #7
  zbich70
  Level 43  
  Bronek22 wrote:
  Z ilości uszkodzeń wynika, że to jest jakiś problem w ZE.

  Problem może być w sieci ZE jak i w instalacji Autora. Niewykluczone, że po drodze jest jeszcze instalacja "pośrednika" czyli właściciela obiektu. We wszystkich tych miejscach może być problem z PEN powodujący przepięcia.
 • #8
  User removed account
  User removed account