Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja energetyczna z zabezp. przeciwprzepięciowym a uszkodzenia urządzeń

Tai 19 Lip 2012 00:28 1563 7
  • #1 19 Lip 2012 00:28
    Tai
    Poziom 10  

Witam. Mam troszeczkę nietypowy problem. Post będzie długi, ale chciałbym dostarczyć max informacji. Sytuacja jest tego typu. Prowadzę działalność telekom - jestem lokalnym dostawcą usług internetowych. Na jednej z głównych lokalizacji - dosyć wysokiej wieży kościelnej mam troszkę antenek i nieco sprzętu - delikatnego. Na moje potrzeby elektryk podprowadził na sama wieże zasilanie 220V, ładnie w rurce, wprost od tablicy na wejściu do budynku. Oczywiście doprowadzony kabel jest 3 żyłowy. Pewnego razu przywaliło w pobliską stację trafo i przyszło takie przepięcie po linii, że korki (starego typu) po prostu przyspawały się do tablicy. Z mojego sprzętu - dużego UPS APC Smart 3000 i innych nie zostało nic... Poprosiłem elektryka, żeby założył mi zabezpieczenie przeciw przepięciowe. Elektryk nie bardzo wiedział co i jak. W końcu jednak zamontował iskierniki firmy Protec. Na głównej tablicy są podpięte 3 szt. model BY-2 (typ B). Po "drodze" do mojego gniazdka na wieży zamontowany jest ochronnik C i dodatkowy bezpiecznik (odległość między tablicą a ochronnikiem C to jakieś 15-20m. Kilkukrotnie przy cudach w sieci energetycznej ulegały uszkodzeniu urządzenia, które były bezpośrednio podłączone do gniazdka na wieży. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni (okres burzowy) z wieży zdjąłem 3 szt. UPSow APC Smart 1000. Prawdopodobnie wszystkie są uszkodzone w ten sam sposób.
    Ponadto wcześniej w ciągu trzech lat padł mi 3-krotnie zasilacz buforowy Cameleon firmy Merawex (fakt mercedes to to nie jest, ale może ma to jakiś związek) W zeszłym tygodniu również go zdjąłem z wieży - uszkodzony układ prostownika (jak zwykle). Panowie podpowiedzcie, co może być nie tak?
    Czy elektryk mógł coś skopać? Wygląda to tak, jakby zabezpieczenia nie spełniały w ogóle swojego zadania, a nawet pogarszały sytuacje... Iskiernik typu C ma wymienny wkład, ale nie widać, żeby się zużył. Gdy ludziom w pobliżu wieży popadały w czasie tych burz różne sprzęty lodówki, telewizory, komuś nawet spaliła się instalacja elektryczna w domu, mnie padały UPSy, a przecież byle co raczej nie jest w stanie ich uszkodzić.... Podpowiedzcie, czego szukać, co może być w tej instalacji nie tak? Wykluczam, żeby coś "przychodziło" od strony urządzeń, bo to one powinny ulegać uszkodzeniu, potem zasilacz buforowy który je zasila a na końcu np UPS. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i niestety na miejscu też nie mam specjalisty, którego mógłbym się w tej sytuacji poradzić....Czy jest jakieś urządzenie, dzięki któremu można by zarejestrować, co się dzieje w sieci energetycznej, już sam nie wiem...

0 7
  • Zasilacze Ups
  • #2 19 Lip 2012 06:42
    piter244
    Poziom 23  

Poczytaj tutaj.
    http://www.dehn.pl/witamy.php
    A pomiary uziemienia Twój elektryk to zrobił?
    Ochronniki stosuje się trzystopniowo, w złączu, rozdzielni głównej budynku i ostatni stopień np. w rozdzielce na Twoją wieżę. Aby spełniały swoje zadanie musza mieć poprawne uziemienie. Gdy pracowałem dla Centertel polska przy budowie stacji przekaźnikowych to wymagali poniżej 3 ohm.

Tak bez wizji lokalnej i pomiarów trudno odgadnąć co nie tak u Ciebie.

0
  • Zasilacze Ups
  • #3 19 Lip 2012 06:53
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

To nie jest temat na jeden post. Temat wymaga pogłębionej analizy. A jakie zagadnienia wchodzą w grę, to podaję przykładowo: http://ochrona.net.pl/?page_id=64

0
  • #4 19 Lip 2012 08:17
    telbod
    Poziom 31  

Tak na wczoraj, zanim następne urządzenia wymienisz załóż listwę przepięciową. Lepiej ją wymienić lub naprawić niż UPS.

0
  • #5 19 Lip 2012 15:56
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 19 Lip 2012 17:16
    Tai
    Poziom 10  

Bronek22 napisał:
    Najważniejsze- jak jesteś zasilany od trafa ? Kablem ziemnym, czy linią napowietrzną.
    Musisz zrobić analizę uszkodzeń ( popytaj serwisanta). Po tym można stwierdzić, jakie bylo przepięcie i jak dlugi był impuls. Bo piorun to krótkie impulsy.
    Czy poszły elektrolity za graetzem ?

Zasilanie z linii napowietrznej - doprowadzenie tzw. KXem (linka)
    Co do analizy - zapytam, serwisant jeszcze w UPSa nie zaglądał.
    Okiem laika mogę powiedzieć na razie tyle, że UPS podłączony do sieci wydaje z siebie niski buczący odgłos, nie palą się żadne kontrolki na panelu, brak reakcji na przyciski.
    Jak tylko zdobędę jakieś info, dam znać.

0
  • #7 19 Lip 2012 20:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    Z ilości uszkodzeń wynika, że to jest jakiś problem w ZE.

Problem może być w sieci ZE jak i w instalacji Autora. Niewykluczone, że po drodze jest jeszcze instalacja "pośrednika" czyli właściciela obiektu. We wszystkich tych miejscach może być problem z PEN powodujący przepięcia.

0
  • #8 20 Lip 2012 17:08
    1044571
    Użytkownik usunął konto