Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora

19 Lip 2012 11:11 8508 14
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od komputerów
    Najlepiej byłoby zastosować osobny regulator obrotów, nie ze wszystkim speedfan współpracuje, na moim starym PC to też była loteria, jeden dało się regulować, inny nie.
  • Poziom 40  
    SpeedFana trzeba skonfigurować pod płytę o czym prawie wszyscy zapominają ;)
    Configure/Advanced, z rozwijanej listy wybierasz chip kontrolujący wentylatory i monitorujący temperatury (na ogół 1szy od góry), szukasz DC Fan Mode lub PWM Mode i ustawiasz tam software controlled. Dla niektórych chipów opcje te mogą nazywać się jeszcze inaczej więc musisz poszukać.
    Jeśli płyta główna potrafi sterować wentylatorami sama, to SpeedFan na 99% jest w stanie się z nią dogadać po odpowiednim skonfigurowaniu i sterować prędkościami.
    Można sterować ręcznie albo ustawić prędkości zależne od temperatury.
  • Poziom 8  
    Pozwólcie że się przypnę bo mam podobny problem ale SpeedFan mam już spolszczony i nie wiem co gdzie włączyć na dole umieszczam ss może pomoże

Proszę poprawić post i wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [DriverMSG]
  • Poziom 40  
    Zakładka Zaawansowane, reszta tak jak pisałem bo i tak nie jest spolszczona ta część interfaceu.
    Jaki to chip musisz wybrać dowiesz się z zakładki Wentylatory, ale będzie to prawdopodobnie ten sam co monitorujący temperatury czyli F71889A.
  • Poziom 40  
    Sterować można tylko tymi wentylatorami które mają PWM czyli są 4pinowe.
    Twoja płyta posiada tylko jedno złącze tego typu, więc jeśli chcesz sterować większą ilością wentylatorów musisz je wymienić na 4pinowe PWM z rozgałęźnikiem.
    Albo zakupić panel sterujący i sterować nimi ręcznie.
  • Poziom 8  
    Panel sterujący czyli Akasa Fan Control ? ? ? Nim da się wszystkimi wiatraczkami w tym wentylator, sterować , zmniejszać i zwiększać obroty ?
    A co do tego SpeedFan to zamieszczam ss czy o to chodziło i co kliknąć by zmieniać sobie prędkość? Jestem ciemny i nie chciałbym czegoś na dodatek popsuć a to co mi wytłumaczysz to przyda się na pewno i nie tylko mnie

Proszę poprawić post i wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [DriverMSG]
  • Poziom 20  
    DevilMustDie napisał:
    Panel sterujący czyli Akasa Fan Control ? ? ? Nim da się wszystkimi wiatraczkami w tym wentylator, sterować , zmniejszać i zwiększać obroty ?

Nie tylko Akasa, są różne regulatory. Można nimi sterować obrotami wszelkiej maści wentylatorów.
  • Poziom 40  
    Tu ci nie pomogę, nie znam tego chipu i tych ustawień, musisz kombinować sam.
    Nic nie uszkodzisz, po resecie, a w najgorszym przypadku po wyłączeniu i włączeniu komputera na nowo te ustawienia się zresetują i wrócą do swoich standardowych wartości.
    Prawdopodobnie musisz ustawić któryś MANUAL bądź SPEED, najprawdopodobniej na PWM 1 Mode (ale który PWM też nie jest zasadą).
    Potem w głównym oknie programu odznaczyć "Automatyczna prędkość wentylatora" i wtedy zaczną działać prędkości ustawiane ręczne.
    Jak zacznie reagować na ręczną zmianę prędkości już jesteś prawie w domu, bo wtedy już blisko do ustawienia prędkości automatycznie względem temperatur ;)

Jak już określisz które ustawienia w zakładce Zaawansowane działają, to żeby je zapisać na stałe to klikasz Zapamiętaj przy danej opcji. Jak tego nie zaznaczysz to ustawienia działają tylko do resetu komputera.
  • Poziom 8  
    ok dzięki, wiecie co ja chyba się pokuszę na zakup Akasa będzie prostszy w obsłudze i wygodniejszy. A znacie jakieś sklepy gdzie bym mógł zakupić z wyświetlaną temp i prędkość wiatraczków jaka wynosi ? Cena nie gra roli
  • Poziom 40  
    Najwięcej na Allegro, ale te kontrolery mają taką wadę że mają dużą bezwładność, obojętnie jakiej marki.
    W najlepszym wypadku będą mierzyć temp radiatorów, a nie układów bezpośrednio.
    Za cenę dobrego panelu wymienisz wszystkie wentylatory na wentylatory PWM z rozgałęźnikami.
    Ja dwoma gniazdami PWM (1 na płycie, 1 na karcie graficznej) steruję 5cioma wentylatorami SpeedFanem. Cisza, wygoda i nie trzeba ciągle gałkami kręcić ;)
    Chodzą w zależności od temperatury CPU, NB i GPU.
  • Poziom 8  
    OK dzięki za radę, nie wiem jak kolega co stworzył ten temat ale ja uważam temat za zamknięty
  • Poziom 40  
    Resztę ustawień też zmieniłeś tak jak dla 1szego wentylatora w którym udało ci się włączyć ręczne sterowanie?
    Płyta automatycznie reguluje inne wentylatory?
    Może być tak że tylko jeden jest sterowalny.