Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji w domu jednorodzinnym - czy poprawny ?

pio.baz 19 Lip 2012 12:31 57465 102
  • #1 19 Lip 2012 12:31
    pio.baz
    Poziom 9  

Witam, zaprojektowałem schemat instalacji do mojego domu. Oparłem się na wiedzy z forum i sieci.
    Proszę o konstruktywna krytykę i wskazanie błędów w połączeniach, wartościach zabezpieczeń lub przydziałach faz.

Co do samego schematu:
    -Punktów oświetleniowych przypadających na jeden obwód będzie oczywiście więcej (5 - 6).
    -Zakładam że rezystancja uziemienia będzie poniżej 10 Ohm.

Instalację mam zamiar kłaść w rurkach instalacyjnych w podłodze. Osprzęt całkowicie marki LEGRAND.
    Nie martwcie się o odbiór.
    W załączniku wersja PDF tej samej instalacji.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Załącznik skasowałem. Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

• Megger
  • #2 19 Lip 2012 14:39
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    1. A kto powiedział że wszystkie obwody muszą być po różnicówkach?
    1.1. Czy kolega wie jak działa wyłącznik różnicowoprądowy i kiedy się go stosuje?
    2. Jeśli już wyłączniki różnicowoprądowe to dlaczego o zdolnościach łączeniowych tylko 25A lub 16A ?
    3. Dlaczego 1 wyłącznik różnicowoprądowy na wszystkie gniazda w pokojach? Ile elektroniki (zasilaczy impulsowych ma kolega zainstalowanych w domu?
    4. Dlaczego zabezpieczenie ochronników przeciwprzepięciowych w postaci wyłączników instalacyjnych? Czy kolega wie co się stanie gdy prądy będą większe niż 6kA w tych obwodach?
    5. Gdzie zabezpieczenie kontroli obecności faz?
    pozdrawiam
    pm001

• #3 19 Lip 2012 14:43
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Na początek :
    - kontrolka napięcia zabezpieczona wyłącznikiem samoczynnym selektywnym 25A
    - po co u góry listwa N, skoro robi za przejściówkę ?
    - całe oświetlenie na jednej różnicówce - ciemność w domu w chwili zadziałania.
    - zasadne zastosowanie ochronnika przepięciowego 4-polowego w rozdzielnicy, w której następuje podział PEN.

I na koniec :

Cytat:
    Instalację mam zamiar kłaść w rurkach instalacyjnych w podłodze
    Hydraulik, monter centralnego odkurzacza też mają zamiar kłaść rurki w podłodze :D

PS. To jest tzw. dobezpieczenie ochronników przepięciowych, jakie wymaga producent,kolego pm.001.

• Megger
  • #4 19 Lip 2012 14:56
    remik_l
    Poziom 29  

Na jakiej podstawie przyjąłeś takie aparaty, np.: S301 B10 a nie S311 B10, S301 B16 a nie S311 B16?

• #5 19 Lip 2012 15:02
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Bo według jego projektu wystarczy nie 10 000A, a o 4 000 mniej znamionowej zdolności zwarciowej aparatów.

• Megger
  • #6 19 Lip 2012 15:02
    pm.001
    Specjalista elektryk

elpapiotr napisał:
    To jest tzw. dobezpieczenie ochronników przepięciowych, jakie wymaga producent,kolego pm.001.

No dobrze ale skoro producent nie zdaje sobie sprawy (tak podaje w katalogach) co się będzie działo to raczej nie oznacza że należy powielać jego błędy i stosować dobezpieczenia w formie wyłączników instalacyjnych tylko zastosować dobezpieczenie w postaci wkładek topikowych Oczywiście tylko wtedy gdy poprzedzające zabezpieczenie wymaga zastosowania dobezpieczenia :D
    pozdrawiam
    pm001

• #7 19 Lip 2012 15:15
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zgadzam się.
    Dobrze by było zajrzeć do PN-HD 60364-5-534 z kwietnia 2009 roku. :D
    Przeważnie wytwórcy przedstawiają takie wymagania.
    Przepraszam - jest nowsza, z bieżącego roku.

• #8 19 Lip 2012 15:20
    remik_l
    Poziom 29  

elpapiotr napisał:
    Bo według jego projektu wystarczy nie 10 000A, a o 4 000 mniej znamionowej zdolności zwarciowej aparatów.

No właśnie. Sądzę, że autor wykonał stosowne obliczenia i wie co robi.

pm.001 napisał:
    No dobrze ale skoro producent nie zdaje sobie sprawy (tak podaje w katalogach) co się będzie działo to raczej nie oznacza że należy powielać jego błędy

No przecież nie powiela błędu tylko "zaprojektował" inaczej niż podaje producent, dał S304 B20 zamiast S 300/310 C40. ;)

• #9 19 Lip 2012 15:29
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Fakt, nie sprawdzałem.
    Tylko że ten "projekt", to zerżnięte" "wytyczne" z jakiejś tablicy poglądowej marketu, lub tp.
    Albo radosna twórczość na podstawie takiego "projektu".
    Już taki lub podobny spotkałem na którymś forum.

• #10 19 Lip 2012 16:43
    trance123
    Poziom 20  

Pamiętaj że "różnicówki" też mają określone rodzaje ze względu na wykrywane rodzaje prądów upływu i zabezpieczenie komputera albo suszarki której konstrukcja oparta jest o diody może nic nie dać. (wątek o suszarce jest na forum). Przemyśl automatykę pieca tak aby można było dostawić mały agregat albo inne zabezpieczenie bo w przypadku awarii sieci zostajesz bez ogrzewania.

• #11 19 Lip 2012 18:11
    pio.baz
    Poziom 9  

Co do mojej "radosnej twórczości", przeczytałem, wziąłem do zrozumienia i poprawiłem projekt:

pm.001 napisał:
    1. A kto powiedział że wszystkie obwody muszą być po różnicówkach?

Sporo urządzeń posiada obudowy metalowe, duża ilość lamp, żyrandoli szczególnie te w garażu również - więc uznaję za stosowne wprowadzenie wyłączników różnicowo-prądowych, ich koszt w stosunku do budowy domu "tonie", więc tu nie widzę problemu.

pm.001 napisał:
    2. Jeśli już wyłączniki różnicowoprądowe to dlaczego o zdolnościach łączeniowych tylko 25A lub 16A ?

Czy jest sens dawania różnicówki o zdolność łączeniowej dużo większej niż podpięte pod nią S-ki ? Jeżeli tak, to jakich powinienem użyć ?

elpapiotr napisał:
    Hydraulik, monter centralnego odkurzacza też mają zamiar kłaść rurki w podłodze :D

W tej kwestii akurat mam wszystko przemyślane :)

trance123 napisał:
    Pamiętaj że "różnicówki" też mają określone rodzaje ze względu na wykrywane rodzaje prądów upływu i zabezpieczenie komputera albo suszarki której konstrukcja oparta jest o diody może nic nie dać.

Nie znam się na rodzajach różnicówek, na rynku jest ich cała masa. Czy mógł by kolega zaproponować jakieś konkretne typy ?

Piec będzie miał zabezpieczenie na wypadek braku prądu. Będzie to coś w rodzaju UPS-a z dużym akumulatorem. Przewiduje tu też małą około 300w elektrownie (słoneczną lub wiatrową).

Czy jest sens dawania zabezpieczenia np. s303 C25 jako pierwsze zabezpieczenie w rozdzielni ?

• #13 19 Lip 2012 18:46
    pio.baz
    Poziom 9  

W żadnym wypadku nie liczę na pochwały, tylko jak wcześniej napisałem - na konstruktywna krytykę, i przepraszam, jeżeli sprawiłem inne wrażenie.
    Projekt wstępnie poprawiłem na ile zrozumiałem uwagi - ale to nie jest oczywiście finalna wersja.

Nie wiedziałem o problemie zasilaczy impulsowych i różnicówek gdyż nigdy mnie on nie dotyczył - mieszkam na razie w bloku z przestarzałą instalacją.

Więc jak to jest ? Najłatwiej byłoby zrezygnować z różnicówek w miejscach gdzie urządzenia posiadają zasilacze impulsowe.

Piotr

• Pomocny post
    #14 19 Lip 2012 18:56
    kkas12
    Poziom 40  

Kolego dziś wszystkie gniazda muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
    Muszą to znaczy muszą i nie ma od tego odwrotu.
    Pozostałe obwody nie są tym nakazem objęte.
    A to, że oprawa jest wykonana w I klasie ochronności nie oznacza że bez RCD jest ona niebezpieczna a ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje.
    Zejdź przyjacielu na ziemię.

Poczytaj o wyłącznikach RCD a raczej o ich klasach AC, A, B.

• #15 19 Lip 2012 19:22
    pio.baz
    Poziom 9  

Ok, teraz już widzę. Różnią się one czułością na różne przebiegi prądu upływu. Z tego co doczytałem, AC są szczególnie nie polecane przy zasilaczach impulsowych.
    Rozumiem, że nalezy w takich sytuacjach stosować typ A ? Typ B różni się tym, że reaguje dodatkowo na prąd wyprostowany, no i ceną... -więc chyba nie jest to konieczne ?

Zmieniłem typy niektórych różnicówek. Wyrzuciłem różnicówki z obwodów oświetleniowych aby nie było problemów z zasilaczami halogenów i LED.
    Schemat wygląda następująco:

Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę ?
    Czy zdolności łączeniowe różnicówek mogą pozostać jak są czy zwiększyć je np do 40A ?
    Ile urządzeń z zasilaczami impulsowymi można podłączyć do jednej różnicówki typu A ?
    Czy powinienem dać na początku instalacji różnicówkę 3F 300mA jako przeciwpożarową ? Czy może tą rolę spełnia już wyłącznik selektywny w złączu pomiarowym ?

• Pomocny post
    #16 19 Lip 2012 22:04
    pm.001
    Specjalista elektryk

No to po kolei.

elpapiotr napisał:
    Dobrze by było zajrzeć do PN-HD 60364-5-534 ... - jest nowsza, z bieżącego roku.

Dziękuję właśnie ściągnąłem (cena jak na PKN niewygórowana) no i widzę takie coś co w zasadzie jest ogólną wskazówką zawartą w pkt. 534.2.4 a cedującą na producentów konieczność doboru dobezpieczeń.
    Ja zaś mam pytanie do owego producenta. Tajemnicą poliszynela jest fakt że aparaty są produkowane na jednej linii technologicznej zaś w handlu są dostępne z różnymi logotypami. Więc pytam czy produkty Legranda różnią się od ogólnie dostępnych na rynku tak że: a/ wymagają dobezpieczenia na poziomie 20-40A b/ dobezpieczenie jest w postaci wyłączników instalacyjnych o prądzie zwarciowym 6kA.
    pio.baz napisał:
    Sporo urządzeń posiada obudowy metalowe, duża ilość lamp, żyrandoli szczególnie te w garażu również - więc uznaję za stosowne wprowadzenie wyłączników różnicowo-prądowych, ich koszt w stosunku do budowy domu "tonie", więc tu nie widzę problemu.

A to już powinien ocenić projektant kierując się nie tylko kosztami aparatów. Proszę uwierz kolego że RCD to nie tylko tych kilka typów charakterystyk które koledzy podpowiadają ale również różne czasy i różne wartości znamionowych prądów różnicowych.
    pio.baz napisał:
    Czy jest sens dawania różnicówki o zdolność łączeniowej dużo większej niż podpięte pod nią S-ki ? Jeżeli tak, to jakich powinienem użyć ?

Oczywiście aby służyły dłużej. Proszę nie zapominać że płynie tam suma prądów podłączonych wyłączników instalacyjnych zaś wcześniejsze zabezpieczenie jest selektywne jak kolega pisze. No i argument który powinien kolega podzielać koszty aparatów o tych samych parametrach za wyjątkiem prądów łączeniowych są praktycznie takie same.
    pio.baz napisał:
    Czy jest sens dawania zabezpieczenia np. s303 C25 jako pierwsze zabezpieczenie w rozdzielni ?

pio.baz napisał:
    Czy powinienem dać na początku instalacji różnicówkę 3F 300mA jako przeciwpożarową ? Czy może tą rolę spełnia już wyłącznik selektywny w złączu pomiarowym ?

Absolutnie tej funkcji nie spełnia wyłącznik instalacyjny selektywny. Co do konieczności stosowania RCD jako ochrony przeciwpożarowej/lub jej braku już kiedyś pisałem dokładnie co i dlaczego jest wymagane a co jest nadinterpretacją.
    pozdrawiam
    pm001

• #17 20 Lip 2012 01:22
    pio.baz
    Poziom 9  

Przeczytałem że podobno dobezpieczenie ochronnika legrand B+C nie jest wymagane jeżeli zabezpieczenie główne ma mniejsza wartość niż 40A. Czy to prawda ?

Nie jestem pewien co do tych rozłączników. Czy róznicówka p.poż 300mA powinna być selektywna ? Czytałem gdzieś że obwody jednofazowe zasilane z różnicówki 3F mogą stwarzać problemy - mit czy fakt ?

pm.001 napisał:
    Proszę uwierz kolego że RCD to nie tylko tych kilka typów charakterystyk które koledzy podpowiadają ale również różne czasy i różne wartości znamionowych prądów różnicowych.

To akurat wiem, nie miałem natomiast pojęcia o podziale na AC, A i B oraz o istotności tego podziału.

pm.001 napisał:
    No i argument który powinien kolega podzielać koszty aparatów o tych samych parametrach za wyjątkiem prądów łączeniowych są praktycznie takie same.

Zgadzam się w 100%, na schemacie już zmieniłem, na 40A.

Czy obwody oświetleniowe łazienek muszą mieć własne zabezpieczenie różnicowo-prądowe ?

• Pomocny post
    #18 20 Lip 2012 09:28
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    Czy obwody oświetleniowe łazienek muszą mieć własne zabezpieczenie różnicowo-prądowe ?
    Pomyśl.
    Skoro jest wyjaśnione (4-41) co wyłącznikami RCD chronione być musi a co jest nadgorliwością to odpowiedź nasuwa się sama.
    Wskazane jednak zapoznanie się z normą 7-701.

• #19 20 Lip 2012 11:08
    pio.baz
    Poziom 9  

Ok, zapoznałem się z normą. Dowiedziałem się też że nie można robić żadnych połączeń kablowych w łazienkach.
    Schemat zmieniony. Na chwilę obecną wygląda następująco:
    Zastanawiam się, czy można użyć jednej różnicówki na dwie łazienki ? Oraz czy pod te same różnicówki może być podpięte oświetlenie tych że łazienek ?

• #20 20 Lip 2012 14:56
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Na diabła zabezpieczenie S304 B25 dla kontrolki napięcia ?
    Raz, że 4-polowe, to jeszcze TAKIEJ wartości !

Odpowiedź na ostatnie pytanie ostatniego postu - tak.

• Pomocny post
    #21 20 Lip 2012 15:32
    kkas12
    Poziom 40  

Był wątek o zabezpieczeniu lampek kontrolnych https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7480401&highlight=#7480401
    Jednak tu autor pisze o selektywnym zabezpieczeniu przedlicznikowym, więc moim zdaniem takie obostrzenie dotyczące lampek jest niezbędne.
    Ale na litość boską nie 25A.

• #22 20 Lip 2012 20:18
    pio.baz
    Poziom 9  

Postanowiłem zostawić oświetlenie łazienek na osobnej różnicówce. Dzięki temu w przypadku zadziałania różniocówki pilnującej gniazdek, nie zapadnie ciemność w łazience.
    Zmieniłem też zabezpieczenie kontrolek, na 1A. W zupełności powinno wystarczyć.

Aktualnie schemat wygląda tak:

Na co jeszcze zwrócić uwagą lub/i poprawić ? Wciąż nie jestem pewien co do rodzaju zabezpieczenia różnicowego na początku instalacji.
    Dziękuję za dotychczasowe wskazówki i skierowanie mnie do odpowiednich źródeł, podoba mi się ten sposób nauczania.

Piotr

• #24 20 Lip 2012 21:45
    pio.baz
    Poziom 9  

Są miejsca gdzie instalacja elektryczna będzie przymocowana do drewnianego szkieletu dachu, w pobliżu płyt kartonowo-gipsowych i izolacji. Oczywiście w odpowiednich do tego samogasnących rurkach.
    Podobno wyłączniki różnicowo-prądowe o prądzie różnicowym <0,5A w przypadku zwarcia doziemnego chronią przed pożarem. Oczywiście nie tyczy się do tylko dachu.
    Jestem świadom, że skoro praktycznie wszystkie obwody i tak mam zabezpieczone różnicówkami 30mA to sprawa p.poż powinna być załatwiona... no ale jest to jakby ostatnia linia obrony gdyby coś na prawdę nawaliło. Nie wiem czy będę miał tylko jedną rozdzielnię, myślę też nad tym aby zrobić po jednej na każde piętro. Wtedy różnicówki odpowiedzialne za dane piętro tam by się właśnie znajdowały. A w przypadku gdy uszkodzenie instalacji znajdowało by się przed różnicówką 30mA, zadziałała by ta na początku 300mA.
    Nie jestem elektrykiem, więc mogę się mylić gdyż moja wiedza bazuje na tym co przeczytam w różnych źródłach.
    Piotr

• #25 20 Lip 2012 21:53
    kkas12
    Poziom 40  

W erze przed RCD też prowadzono instalacje na podłożu drewnianym.
    Pakujesz we wszystkie obwody RCD 30mA. Oprócz tego montujesz przed tymi wyłącznikami dodatkowo RCD 300mA.
    Jest to (moim zdaniem) brak logiki.
    Ponadto zastanów się co się stanie gdy z powodu przepięcia zadziałają odgromniki 9ograniczniki przepięć)?
    Czym się skończy ewentualna (niekonieczna, ale niemożliwa do wykluczenia) przerwa w torze N tego niby przeciwpożarowego aparatu?

• #26 20 Lip 2012 22:03
    pio.baz
    Poziom 9  

Rozumiem, że problemem może być odłączenie ochronnika jak i całej sieci w przy przypadku zadziałania różnicówki ?
    Nie upieram się przy tej różnicówce, ale może lepiej, gdyby ochronnik przeciprzepięciowy był wpięty przed różnicówkę 300mA. W tym wypadku jej zadziałanie nie odłączy ochronnika.

• #27 20 Lip 2012 22:08
    15kVmaciej
    Poziom 34  

kkas12 napisał:
    Uzasadnij powód obecności owego wyłącznika RCD 300mA

W USA spór toczy się o zasadność RCD w obwodzie zasilającym lodówkę :D ,
    Silne lobby dalej pozwala nie dobezpieczać takiego obwodu :D

• #28 20 Lip 2012 22:12
    kkas12
    Poziom 40  

Mylisz pojęcia kolego.
    Zadziałanie odgromnika spowoduje natychmiastowe zadziałanie wyłącznika RCD 300mA.
    Natomiast przerwa w torze N wyłącznika RCD skutecznie uszkodzi odbiorniki jednofazowe.
    Wprawdzie pierwszy przypadek to tylko niedogodność, którą można wyeliminować przyłączając odgromniki pomiędzy rozłącznikiem FR a RCD, ale drugiej możliwości już ani wyeliminować ani jej zapobiec praktycznie nie można.
    Dlatego moim zdaniem jest to przerost formy nad treścią i taka nadgorliwość może przynieść wymierne i opłakane skutki.

A do kuchni Maćku też dojdziemy.

• #29 20 Lip 2012 22:34
    pio.baz
    Poziom 9  

Nie do końca rozumiem mechanikę uszkodzenia odbiornika jednofazowego w przypadku odłączenia toru N od RCD 3f. Czy w przypadku odłączenia toru N od różnicówki 1 fazowej i brku RCD 3f na początku układu, problem z uszkodzenie urządzeń też występuje ?

Dowiedziałem się, że stosuje się ochronniki antyprzepięciowe o prądzie zadziałania 274V to chronić instalacje w takich przypadkach.
    Może czujnik zaniku fazy będzie odpowiedni ?

• #30 20 Lip 2012 22:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Przecież kolego rysujesz schematy. Nie narysowałeś toru N na różnicówce 300 mA, ominąłeś ją.
    To już jeden błąd - zacisk N w powietrzu, ale zasadność jej zastosowania już wyjaśnił kolega kkas12.

Cytat:
    Nie do końca rozumiem mechanikę uszkodzenia odbiornika jednofazowego w przypadku odłączenia toru N od RCD 3f.
    Narysuj sobie (na boku) odbiorniki 1-fazowe zasilane z RCD 4-polowej, i odłącz przewód N dochodzący do tej RCD.
    Jaka droga przepływu prądu ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME