Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

kieper 19 Jul 2012 15:40 12327 7
 • #1
  kieper
  Level 10  
  Witam.

  Posiadam interfejs diagnostyczny VCDS.
  Proszę o pomoc w zlokalizowaniu usterki na układzie.

  Poniżej zdjęcia płytki elektronicznej wraz z opisami:

  Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

  Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

  Interfejs był sprawny, działał i działa nadal przy podłączeniu do komputera (wyszukuje odpowiednio sterownik) oraz działał przy podłączeniu do samochodu (zapalała się dioda czerwona, po chwili na kolor zielony i program wyszukiwał auto).  Chciałem zaprogramować układ atmega 162 nowym flashem i eeprom'em by uaktualnić wersję oprogramowania na nowszą.
  Wykonałem prosty programator LPT wg poniższego schematu:

  Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

  Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

  Ustawiłem odpowiednio port w biosie na ECP, podłączyłem programator oraz zasilanie. Zdziwiło mnie, że dioda na interfejsie się nie zapaliła (powyższe podłączenie to praktycznie symulacja zasilania portu OBDII auta). Jednak spróbowałem wykonać programowanie PonyProg'iem bez pomyślnego rezultatu (brak komunikacji).

  Po odpięciu i lekkiej zadumie nad problemem sprawdziłem napięcie zasilacza. Jak się okazało (powinienem to sprawdzić na samym początku) zasilacz ten miał odwrotną polaryzację (zasilacz mam po dawnym programatorze unlooper) i podłączenie zasilania było odwrotne.

  Rozłączyłem wszystko oraz odlutowałem (na daną chwilę nie mam już przylutowanych jak na zdjęciu 4 kabli do atmela) i przed próbą w aucie sprawdziłem regulator napięcia. Okazał się spalony więc wymieniłem na nowy (wcześniej sprawdziłem nowy 7805 czy jest ok i na wyjściu podawał prawidłowe 5V).

  Podłączyłem interfejs do auta. Zauważyłem brak diody czerwonej/zielonej więc odłączyłem i szybko sprawdziłem wnętrze. Regulator okazał się bardzo gorący. Po odlutowaniu go i ponownym sprawdzeniu regulator wydaje się ok, nie grzeje się i podaje 5V. Po przylutowaniu i sprawdzeniu na zasilaczu regulator znowu zrobił się gorący. Szybko sprawdziłem napięcia i na wejściu zamiast 12V jak podaje zasilacz jest praktycznie o połowę niższe napięcie (6-7V) a na 3 pinie zamiast 5V jest 2-3V, wartości falują. Kolejno po ponownym odlutowaniu i sprawdzeniu regulatora napięcie jest ok.

  I w tym miejscu nasuwają się pytania. Co może powodować powyższe? Domniemam, że na układzie jest jakieś zwarcie (wizualnie nie ma żadnych błędnych połączeń po lutowaniu, kawałków lutu itp.). Nóżki atmegi również wyglądają na ok, nie ma żadnych połączeń.
  Co mógłbym sprawdzić/wymienić? Rozmyślam, czy takiego zwarcia nie może powodować przypadkiem spalona atmega - mam możliwość przelutowania na nową, jednak jest to koszt około 40 zł (20 nowy atmel, 20 przelutowanie) i nie chciałbym robić tego w ciemno.
 • #2
  pudzianowski
  Level 28  
  Cześć.
  Zmierz, przy wylutowanym stabilizatorze, rezystancję między Vcc a GND ATmegi.
  Z poważaniem
  Mateusz
 • #3
  kieper
  Level 10  
  Rezystancja poniżej (naniosłem na obrazek wraz z układem mierzenia):

  Interfejs diagnostyczny VCDS uszkodzenie

  Rezystancja z wlutowanym stabilizatorem jest bardzo podobna, wyższa o 10 Ω.

  Przyglądając się układowi widzę, że GND praktycznie nie jest wykorzystywany (chyba tylko GND pin 28). Natomiast GND ze stabilizatora jest podłączony bezpośrednio z 12 pinem atmegi (PD6). Rezystancja dla VCC i PD6 to 760.
 • #4
  marx232
  Level 14  
  Podłączasz cztery piny atmegi do programatora czyli pin 1,2,3,4, a gnd i 5v programatora do stabilizatora.
  Do programowania podajesz 12v na złącze obd interfejsu, najpierw robisz odczyt dla sprawdzenia poprawności bo może zablokować atmege.
  Najlepiej odczytać też prędzej fuse bity.
  Prawdopodobnie zablokowałeś atmege programowo.
  Po zaprogramowaniu najlepiej ponownie w ponyprogu ustawić fusebity.
 • #5
  PatiGubin
  Level 11  
  Witam Panowie.
  Zdaje się też uwaliłem kabelek, poszukuję wsadu do aAtmegi 162, wersja kabelka 11.11.0; jest ktoś w stanie mi pomóc?
 • #6
  electricfish
  Level 12  
  kieper kieper kieper

  Dodano po 31 [sekundy]:

  kieper Witam! Jakiś czas temu pisałeś na forum w temacie vcds i przeprogramowaniu atmegi w tym interfejsie. Uwalił mi się właśnie kabelek, czy dysponujesz jeszcze wsadem do niego? Może dysponujesz do VCDS AKP 10.6.5
  Pozdrawiam!
 • #7
  szary1977
  Level 10  
  Witam serdecznie, mam pytanie czy jest jakiś programator na usb co współpracuje z ponyprog 2000, bo ja mam zrobiony programatorem z wtyczką LPT a to występuje tylko w starych kompach.
 • #8
  trrol
  Level 12  
  witam poszukuje wsadu do wersji 12.12.0 en z tego co się dowiadywałem to musi być jakaś wersja 1.96(ale tej informacji nie jestem do końca pewien)

  Moderated By Dzimi:

  Temat archiwalny . Zamykam. Regulamin pkt.3.1.19.