Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz wzmacniacza 5.1. Projekt. Układ opóźniający włączanie.

18 Sty 2005 15:42 1934 4
  • Poziom 10  
    Jestem w fazie projektowania wzmacniacza 5.1. Satelitki oraz centralny bedzie zasilany układem LM3886. Daje on moc około 55-60W przy zasilaniu 2*30V. Kolumienki na ARN-150-05 oraz ARV-104 w wersjach 8ohm. Na kazdy kanał jedna kostka. Mam schemat zasilacza do tego układu w wersji stereo na trafie 200W 2*24V, mostku 10A oraz kondziorach filtrujacych 10000uF/40V. Schemat w załączniku. Z tekstu wyczytałem, ze mozna zwiekszyc moc stosujac trafo na 2*30V oraz przy tym kondensatory zwiekszyc do np 15000uF na 63V. No dobrze, i interesują mnie takie 3 moduły (no powiedzmy 2 i pol) i nie bede przeciez kupował 3 traf za 70zł. U mnie w sklepie jest trafo 600W 2*30V za 140zł, czyli badziej sie opłaca. W opisie LM3886 wyczytałem ze na +/-35V przy 8ohm daje on 55W. To ja moze zwieksze na +/-40V. Zasilałby on 7 kostek LM3886, 5 sztuk na satelitki oraz 2 zmostkowane na wzmacnaicz do subwoofera. Czy wystarczy ze dołącze równolegle 7 par kondensatorów filtrujących oraz 7 par bezpieczników i zmienie mostek na 25A? No i oczywiscie bezpiecznik przed trafem na jakis 8A wymienic. Na innym forum wyczytałem ze mi bedzie wybijac korki przy takim trafie i ze czeba zrobic ukłąd opuzniający włączanie. Na czym taki układ polega i czy dobrze chce ten zasilacz przerobic. Co o tym wogule myslicie?[/quote]
  • IGE-XAO
  • Poziom 30  
    Możesz spróbować coś takiego , opory między kondziorami np.0,1/5W. Lepiej zrobić układ na dwóch mostkach żeby nie mieć problemów z przydzwiękiem z sieci , no i dobrze jest jeszcze dać elektrolity(takie jak w zasilaczu) jak najbliżej nóżek zasilających scal.
  • IGE-XAO
  • Poziom 24  
    Witam przy tym trafie to musisz zastosować układ soft startu za uzwojeniu pierwotnym bo toroidy mają w momencie załanczania bardzo duży udar prondu a i jeszcze na naładowanie kondensatorów to ten bezpiecznik może ci wyparować.Jeśli to ma być pożondny wzmak to bez soft startu sie nie obejdzie.Widziałem gotowe moduły na allegro za cene chyba 30zł ale głowy nie dam uciąć.
  • Poziom 10  
    No dobra, mam juz schemat takiego czegos, z pomocniczym transformatorem, tutaj, na elektodzie znalazłem. No i teraz na innym forum napisali mi zeby kondziory zostawic 10000uF, mostek tak dla swietego spokoju metalowy na 25A no i juz zasilacz do 5 koncówek. Trafo dam 2*24V bo po wyprostowaniu wyjdzie na około 35V, a w opisue LM3886 przy takim napieciu i obciazeniu 8ohm daje 55W. Starczy mi. A jakbym dał 2*30V to by mi koncówka sie paliła przy obciązeniu 4ohm. 5 koncówek, bo zrobie aktywnego suba, z własnym zasilaniem. Co ogolnie o tym myslicie?
  • Poziom 24  
    Najlepiej by jagby były dwa trafa jedno by zasilało końcówki satelitek i centralnego a drugie zasilało by mostek suba.Pamiętaj o tym że napięcie wzmacniacza w mostku jest mniejsze niż normalnie w takim rozwiązaniu mugłbyś uzyskać optymalnie największą moc całego wzmaka.Tagrze lepsze parametry no ale i cena znacznie wzrasta trzeba drugi zasilacz i kontensatory.